E en geldelijke beloon ing is uitgeloofd voor dengene, die de daders aanwijst van een diefstal van jonge ooievaars uit een nest op de buitenplaats Ouwendijk onder 's-Gravesande. De aan wijzing moet tot de arrestatie der daders leiden. Te Suresnes bij Par ij s had Maandag een vreeselijk voorval plaats. De zoon van den heer Mare, directeur der „Illustration," vrijwilliger bij het 11de regiment artillerie, bracht met een kameraad, vrijwilliger bij hetzelfde corps, een dag met verlof door bij zijn familie te Suresnes. Even voor het eten hoorde mevrouw Mare plotseling een schot; de jongelui waren naar een vertrek op de tweede verdieping gegaan, waar zich een verzameling wapens bevond. Ontsteld snelde zij de trap op, waar zij den vriend van haar zoon ontmoette, die doodelijk ontsteld, bleek en met verwilderd uiterlijk de trap afvloog, uitroepende: „Wat een ongeluk! Hij is dood! Waarom ben ik hier gekomenMevrouw Mare, nog meer ver schrikt, haastte zich naar de karner, waar haar zoon levenloos lag uitgestrekt: een schot had hem van achteren geraakt en onmiddellijk den dood veroorzaakt, zooals de geneesheer constateerde, die door den kameraad en vermoedelijken moor denaar gehaald was. Van den laatste heeft men daarna geen spoor meer kunnen ontdekken. Dezer dagen kwarn te Parjjs een En- gelsche tooneelspeler aan, die de held is van eene zonderlinge weddenschap. Tien jaren geleden ge bruikte hij met lord S. het middagmaal in een club. Tijdens het gesprek uitte hij de meening, dat opgesloten te zijn in een donkere cel geens zins zulk een harde straf is, als men gewoonlijk wel meent. Wenschende de zaak feitelijk te beslis sen, bood lord S. den tooneelspeler 100,000 pd. st., als hij zich tien jaar zou willen doen opsluiten. De weddenschap werd aangegaan. Lord S. liet in zijn huis een donkere cel maken van vijftien voet lengte en tien voet breedte. Het stond Hastings vrij, licht te brandentevens kreeg hij boeken en schrijfgereedschap en natuurlijk eene voldoende hoeveelheid eten en drinken. Al wat hij noodig had werd hem toegediend, zonder dat hij iemand zag. Alle voorwaarden werden nauwgezet nageleefd. Hastings bleef tien jaren in de donkere cel en aanschouwde voor het eerst weer het dag licht op den 15den der vorige maand, waarop hem de verdiende som onmiddellijk werd uitbe taald. De physieke verandering die zijn lichaam heeft ondergaan is zeer opmerkelijk. Ofschoon hij eerst 35 jaar oud is, ziet hij er uit als een zesti ger. Zijn rug is gekromd, zijn gang wankelend, zijn gelaatskleur zeer bleek, zijn stem zwak, hoofdhaar en baard sneeuwwit. Hastings tracht thans zijne geschokte gezondheid te herstellen. De gezagvoerder van 't Engelsche schip Greenland, kapitein Warrens, heeft, toen hij eenige maanden geleden door ijsbergen inge sloten was, op 77° N.B., even nadat het ijs van- eengespleten was, een ander schip in zijn vaar water ontdekt, waarop zich echter geen sterveling vertoonde. Kapitein Warrens liet de sloep uitzetten en ging aan boord hij vond niemand. Daarop begaf hij zich regelrecht naar de kajuit. Een man zat met den rug naar de deur gekeerd aan een tafel te schrijven. Hij scheen van de vreemde gasten en het gerucht dat zij aan boord maakten geen de minste notitie te nemen. Kapitein War rens klopte hem op den schouder.vreeselijke ontsteltenis! De schrijvende was een lijk, een doodgevroreneHij had de pen nog in de hand, en op het papier dat voor hem lag, las men: „14 November. Reeds 17 dagen is onze vaart door het ijs gestremd en zijn wij geheel ingesloten. Sedert gisteren hebben wij geen vuur meer. Onze kapi tein heeft vergeefs getracht ons uit onzen ramp zaligen toestand te redden. Zijne vrouw is dezen morgen gestorven. Zonder hulp"... Hier had de dood hem zeiven de vingers verstijfd en het bloed in de aderen doen stollen. Kapitein Warrens en zijne gezellen doorzochten nu het schip verder. De geheele bemanning was doodgevroren. Tusschen- deks, in de hangmatten, overal hard bevroren lijken. In een der kooien vonden zij dat eener vrouw, met haar kind in den arm. De hardvoch- tigste werd aangedaan bij het afgrijselijk schouwspel dat dit schip aanbood. Kapitein Warrens heelt de boeken en papieren, die hij aan boord kon vinden, medegenomen, en zal in Engeland een enquête doen instellen. Zondag-avond, terwijl de voorstel ling in het cirque te Aken in vollen gang was, klom een straatjongen van buiten op de houten tent, brak eenig hout in de zoldering weg, waarop hij vervolgens „brand" ging roepen. In het cirque, dat propvol was, heerschte terstond de grootste schrik en wanorde. De directie, die meende dat er brand was ontstaan door het gas, sloot plotse ling de hoofdkraan af, zoodat het geheele cirque terstond in het duister gehuld was. De ontsteltenis en de vrees van in den brand te zullen omkomen, werden hierdoor niet verminderd, integendeel zij namen toe. Op de hoogere rangen geraakte het volk aan het dringen, hetgeen ten gevolge had, dat een gedeelte van het gebouw inzakte. Eenigen tijd later ontdekte men gelukkig, dat men hier dupe was van boos opzet. Bij deze ramp kwamen eenige kinderen om en werden vele personen ge kwetst. Men meent dat de politie den booswicht reeds in hechtenis heeft genomen. fi echtzaken. Voor de rechtbank te Zwolle werd gisteren behandeld de zaak tegen de tooneeldirecteuren de heeren W. J. en J. Van Zuylen te Rotterdam, beklaagd van moedwillige mishandeling van den besteller Hardink, in den avond van de opvoering van Multatuli's „Vorstenschool" te Zwolle. De beklaagden zijn niet verschenen. Na liet hooren van de getuigen requireerde het O. M. voor den eersten beklaagde een maand eenzame opsluiting en voor den tweeden f 50 boete. De rechtbank zal a. s. Donderdag uitspraak doen. Dezelfde rechtbank veroordeelde den deur waarder A. C. v. O. tot eene geldboete van f 1, ter zake van overtreding der wet van 7 April 1859, door in een exploit van insinuatie te bezigen het woord „dagwerk", zijnde een andere benaming van maat dan bij de gemelde wet is veroorloofd te gebruiken. De deurwaarder J. v. U., die, wegens het gebruiken van het woord „vim" in een proces-verbaal van publieken verkoop te zijnen overstaan gehouden, mede voor deze rechtbank was gedagvaard, werd echter van alle rechtsver volging ontslagen, op grond dat het feit niet viel in de termen van gemelde wet, als wordende door dit woord geen maat, maar een zeker getal aangeduid. Bij arrest van het prov. gerechtshof te Groningen is A. A. Roelin, gewezen boekhouder bij den agent der Geldersche credietvereeniging te Groningen, thans in hechtenis, schuldig verklaard aan 1. twee misdaden van valschheid in geschriften van koophandel, a. door inlassching eener beschik king, b. door het namaken van handteekeningen; 2. twee misdaden van het gebruik maken dier valsche stukken; en te dier zake veroordeeld, conform het requisitoir van het O. M., tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van zeven jaren, tot betaling van vier geldboeten, elk van f 50, en in de kosten van het geding. Voor de arrond.-rechtbank te Gorcum stond Woensdag eene vrouw terecht, de schrik harer buurt, en die, voorheen reeds herhaaldelijk ter zake van misdrijf veroordeeld, thans opnieuw voor den rechter geroepen was, omdat zij, bij gelegen heid dat zij met een buurman twist had, voor- bedachtelijk hem een zak fijn gemalen witte peper in de oogen wierp, waardoor hij onder de hevigste pijnen tijdelijk van zijn gezicht is beroofd geweest. De officier van justitie requireerde te dier zake eene gevangenisstraf voor den tijd van een jaar in eenzame opsluiting te ondergaan. BUITENLAND. Prankrij li. In de nationale vergadering wederlegde gisteren Savary Rouher. Hij ontsluierde alle woelingen der Bonapartisten, die nu eens conservatieve denk beelden ondersteunen en dan weder heul zoeken bij de demagogie, en eindigde zijne redevoering met te zeggen dat, wanneer het keizerrijk terug komt, dit eene herhaling zou zijn van de regee ring van 100 dagen rnet Sedan bovendien. Duitschland. Bij het redactie- en het administratiebureel van den N. Social-Democrat, alsook ten huize van den redacteur H. Lange en den heer Hassel- man, lid van den rijksdag, is een strenge huis- M zoeking gehouden, om zekere Fransche en Itali- aansche correspondentiên in handen te krijgen. De politie heeft echter niets gevonden. Te Mülhausen en omliggende plaatsen is voor de slachtoffers der overstrooming in Frankrijk bijeengebracht een som van ruim 100,000 franken, voor het grootste gedeelte in giften van fabrikanten en hunne werklieden. Prins Khiva Kava, oom van den keizer van Japan, en zijn adjudant Funa Taflaka zijn be noemd tot Pruisische luitenants en gedetacheerd bij een Berlijnsch regiment van de garde te voet. Taffaka heeft het gewone luitenants-examen af gelegd, terwijl Khiva Kava zijne militaire studiën onder de leiding van een bekwaam officier vol brengt. Groot-Brltannië. In antwoord op eene vraag, door den heer Kennaway gisteren in het Lagerhuis aan de regeering gedaan, antwoordde de heer Bourke, dat de Sultan van Zanzibar gedurende zijn verblijf in Engeland een nieuw tractaat heeft geteekend, wegens twijfel, ontstaan over dat van 1873. Een voorstel van Fawcet, strekkende om geen enkel deel der uit gaven voor de reis van den prins van Wallis naar Indiê ten laste van het Indische budget te brengen, werd verworpen met 379 tegen 67 stemmen. Dinsdag werd in het Lagerhuis ter sprake ge bracht het geval van de kleine Sarah Chandler, die krachtens rechterlijk vonnis tot veertien dagen gevangenisstraf en vier jaren opsluiting in een verbeterhuis veroordeeld werd wegens 't plukken van een geranium. De minister deelde mede, dat hij, na de zaak onderzocht Ie hebben, 't kind onmiddellijk in vrijheid had doen stellen, en de vroede rechters slreng had berispt. Voorzitter van de vierschaar, die over 't dertienjarig kind haar stalen vonnis geveld had, was de vicaris Moore. 't Kapen van een bloem is strafbaar in Engeland;! doch een ander rechter zou Sarah's misdrijf vol doende getuchtigd hebben geacht door een ver maning, of hoogstens door een kleine geldboete. Er bestaat te Londen sanitair toezicht op de schepen die de Theems binnenvallen. Hoe dat toezicht wordt uitgeoefend, kan uit 't volgende geval blijken: Onlangs werd een oostersch matroos aan boord van 't stoomschip Serendiv ter reede van Deptford ziekde man bleek de pokken te hebben. Dadelijk werd hij, op last van de medische autoriteiten der haven, naar 't hospitaal te Greenwich vervoerd. Doch daarbij liet men 't niet. 't Geheele schip, met beddegoed en al, werd door berooking gedesinfecteerd; al de man schappen aan boord werden gevaccineerd of gere- vaccineerd, en gedurende een zeker tijdperk heeft niemand der schepelingen zich naar wal, niemand van den wal zich aan boord mogen begeven, 't Gevolg van deze maatregelen is geweest, dat 't ziektegeval geïsoleerd is gebleven. Dinsdag hield de Koninklijke Vereeniging tot 't voorkomen van wreedheid jegens dieren in de St.-Jarnes's Hall hare 51ste jaarvergadering. Bij die gelegenheid speelden kinderen een hoofd rol. Aan honderden knapen en meisjes, die op stellen hadden ingeleverd over den aard en de behandeling van onze huisdieren, werden door de barones Burdett-Coutls prijzen uitgereikt. Op den afscheidsmaaltijd, den Sultan van Zanzibar in de Guildhall te Londen aangeboden, moest de heer Badger, die uit naam van den vorst het woord voerde, de vertegenwoordigers van de pers dank zeggen voor de versla gen, die zij van zijn verblijf in Engeland hadden gemaakt. Hij deelde verder mede, dal door den Sultan verleden Zaterdag een Arabisch dagblad uit Konstantinopel was ontvangen, waarvan de voorste bladzijde was gevuld met uit treksels uit de Londensche bladen. Dit blad, ge redigeerd door een der bekwaamste Arabische geleerden, wordt in alle deelen van Arabiê ver spreid, zoodat de Arabieren zich nu zullen kun nen overtuigen van de uitstekende ontvangst, welke aan Seyyid Barghash Ben Said in Engeland is ten deel gevallen. Spanje. Uit Hendaye wordt van 14 Juli aan de Univers gemeldDe Alphonsistische dépêches liegen ver schrikkelijk. Daar de Carlisten sedert langen tijd Guetaria en Irun niet meer aanvallen, is 't on

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2