I.KIDS! II DAGBLAD. i\°. 4732. A0. 1875. Zaterdag 17 Juli. ei( PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Alzonderlijke Notnmersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grooterc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 16 Juli. •j De Maatschappij tot bevordering der Toon kunst heeft bij adres aan de Tweede Kamer den wensch te kennen gegeven, dat aan de universi teiten leerstoelen worden opgericht voor de ge schiedenis der schoone kunsten, met name voor de muziek. De D. Ct. meldt dat te Delft Dinsdag op „Reineveld" een concert plaats had, door heeren officieren van het bataljon infanterie aan de leden der sociëteit en verder genoodigden aangeboden. Een talrijk gezelschap was opgekomen om de stafmuziek van het 4de regiment te hooren. De onderscheidene nommers van het goed gekozen programma, onder de leiding van den bekwamen kapelmeester Grentzius, werden op uitnemende wijze uitgevoerd, en door het publiek bij herhaling geapplaudisseerd. Den volgenden dag, 's namiddags van 1 tot 2 uren, liet de kapel zich op de paar denmarkt hooren, tot groot genoegen van een talrijke menigte muziekliefhebbers die aldaar waren bijeengekomen. In overleg met de Ned. Hoofdcommissie voor de Philadelphia-tentoonstelling houdt eene commissie uit het bestuur der Vereeniging tot bevordering der belangen des boekhandels zich onledig met het bijeenbrengen eener collectieve tentoonstelling van schoolboeken, atlassen en wand kaarten, in gebruik bij het lager en middelbaar onderwijs, merkwaardige fondsartikelen en perio dieken. De Hoofdcommissie zal daarvoor de kast leveren en verstrekt een subsidie van f 1000, onder voorwaarde, dat op eene flinke wijze de Ned. boekhandel vertegenwoordigd worde en eene complete collectie der periodieken en der beste schoolboeken op de Philadelphia-tentoonstelling aanwezig zijn. Naar men verneemt zullen op last van den minister van binnenlandsche zaken plattegronden en pholographieën van de voorgevels der gebouwen van eenige Rijks h. b. s. worden vervaardigd, om naar de wereldtentoonstelling te Philadelphia te worden opgezonden. Dr. Hugo de Vries, vroeger docent aan de h. b. s. te Amsterdam, thans door de Pruisische regeering met wetenschappelijke onderzoekingen belast, is door het keizerlijk botanisch genoot schap te Regensburg tot correspondeerend lid benoemd. Op het nijverheidscongres te Breda is o. a. omtrent de Noordpoolvaart het voorstel aangenomen dat directeuren zich namens de Maatschappij tot de regeering zullen wenden met het drieledig verzoek: 1°. dat ook door Nederland worde deel genomen aan de Noordpoolexpediliën; 2°. tot internationale regeling van den aanvang der rob benvangst en 3°. tot bescherming der visschers door onze marine tegen last door de Engelschen. Voorts om een commissie te benoemen om middelen le beramen tot uitbreiding onzer handels- relatiën met de twee republieken aan de oostkust van Afrika en tot benoeming van den heer Van Gorkom, onlangs benoemd tot superintendent voor onderwijs in de Transvaal, tot correspondeerend lid. De voorstellen van het congres zijn alle door de algemeene vergadering aangenomen. Tot direc teuren in plaats van de aftredende en niet herkiesbare heeren werden benoemd Dr. A. Vrolik en Prof. Von Baumhauer, en de eerste daarna tot president. Deventer is gekozen als plaats voor de volgende algemeene vergadering. Tot honoraire leden dei- Maatschappij werden benoemd: Dr. C. Scheibier le Halle, J. R. Swart, staatssecretaris in de Trans- vaalsche republiek, Eugène Gauthy te Brussel, F. T. Gabut te Lyon, Prof. Rudolf te Eitelbergen, Von Edelberg en F. Freiherr Von Wertheim te Weenen, Dr. L. Wittmack te Berlijn en Mr. J. W. Van Lansberge, gouverneur-generaal van Ned.-Indië. In eene vergadering van de Kamer van koophandel te Utrecht is onder anderen besloten, om de aanvrage voor concessie van de heeren Mr. D. J. C. Van Lennep en Mr. E. W. Berg, voor den aanleg van een spoorweg van Utrecht langs Gorcum naar Breda en Antwerpen, te ondersteu nen, en de regeering te verzoeken de daarvoor benoodigde subsidiën te verleenen, voor zooveel die lijn niet van staatswege mocht kunnen worden aangelegd en geëxploiteerd. Naar men verneemt is ingevolge eene aan schrijving van den minister van binnenl. zaken eene Commissie benoemd tot het aanhooren van de bezwaren van belanghebbenden tegen het pllah van aanleg van den spoorweg ArnhemNijmegen, welke Commissie zitting zal houden in het begin der maand Augustus, in de betrokken gemeenten. Te Amsterdam zijn gisteren aangekomen en in het Amstelhotel afgestapt prins Johan II, regeerend vorst van Lichtenstein, en prins Frans van Lichtenstein, met gevolg. Te Hoorn heeft eene collecte voor de over stroomde steden in het zuiden van Frankrijk f 320 opgebracht. Vanwege de prov. staten van Groningen zal een adres worden gezonden aan de Staten-Generaal, om Groningen aan te wijzen als den zetel van het aanstaande gerechtshof voor de drie noordelijkste provinciën des Rijks. Voor de leening der stoomvaartmaatschappij „Zeeland1' is ingeschreven bij de heeren Spoors en Sprenger te Middelburg voor 153,900 en bij de Vlissingsche Handelsbank voor 103,500. Door eene commissie van rapporteurs is aan de provinciale staten van Noord-Brabant o. a. verslag uitgebracht omtrent het in de zomerver gadering van 1874 door eenige leden gedane voorstel tot inrichting van een provincialen water staat. De conclusie van het rapport strekt, om dat voorstel aan te nemen. Wordt dienovereen komstig besloten, dan zal de provinciale water staatsdienst met 1 Januari 1876 of op een nader door Gedep. Staten te bepalen tijdstip in werking treden. Sedert eenige dagen bevindt zich le Blokzijl Prof. Stamkart, tot het doen van opmetingen, in verband met de geheele her meting van ons vaderland. De namen der candidaten, die de vorige en deze maand geslaagd zijn voor het zoogenaamd mathematisch-literarisch gedeelte van het natuur kundig examen, zijn: J. Th. H. Hermans, J. R. Meyeringh, H. M. Van Schaik, J. Bijker, G. Groeneveld de Kater, A. E. S. Slugterman, W. Von Schauroth, J. Scheidelaar, T. Ten Cate, H. Van Enck, J. N. D. Hulst, J. C. Brandt, C. E. Fiedeldy, J. Kiës, J. M. Langeveld, G. B. Wijnhofi, O. Engelken, D. Romijn, H. D. Tjeenk Willink, H. C. W. Utermöhlen, H. J. Van Staveren, J. Keyzer, J. M. H. Van Dorssen, L. G. Martinius, J. M. Lamaison, N. C. Vlaanderen, J. B. G. H. Van Gruting, H. F. A. Sasse, J. F. Blom van Geel, E. Lemmens, R. Van Beuningen van Hels- j dingen, D. D. Büchler, J. Van Riel Jr., J. H. Schaflers, L. Bochardt, G. P. H. Vriens, C. Eyk- man, C. J. Kleyn, A. W. M. Van Deventer, M. Straub. Gisterochtend te 7 uren zyn de cadetten der Kon. Milit. Academie teruggekomen uit het kamp op de Teteringsche heide, begeleid door de stafmuziek van het 6de reg. infanterie. Onmiddellijk werden ze daarna in verlof gesteld. De aanstelling van de tot officier bevorderden kan eerstdaags tegemoetgezien worden. Zr. Ms. raderstoomschip Merapi is den 13den dezer te Suez aangekomen, en heeft den volgenden dag de reis naar Atjeh voortgezet. In de heden gehouden zitting van de arrond.- rechlbank in Den Haag heeft de heer J. C. Van der Veur de gevorderde eeden afgelegd als land- meier 3de kl. bij het kadaster aldaar. Gisteravond werd te Scheveningen een con cert gegeven ten behoeve van de noodlijdenden door overstroomingen in Frankrijk. Bij die gele genheid had er ook eene inzameling plaats, die f 580 heeft opgebracht. De commissie over het Badhuis had zich belast met de uitvoering en controle der collecte. Daar het concert door den heer Becht, kapelmeester van het muziekcorps der dienstdoende schutterij, is gegeven, zal hij het ont vangen bedrag in persoon ter hand stellen aan den Franschen gezant in Den Haag. De opperceremoniemeester heeft bekend ge maakt dat ingevolge de bevelen des Konings het Hof den halven rouw zal aannemen voor twee weken, wegens het overlijden van Z. M. Keizer Ferdinand van Oostenrijk. Aan Stoon en Cie., te Rotterdam, is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Rotterdam en Arnhem en tusschenlig- gende plaatsen. Gemengd Nieuws. Door onvoorzichtigheid van den eige- naar, die de dieren niet had vastgelegd, ontstond dezer dagen op Tessel een verwoed gevecht tus schen twee rammen, dat met den dood van een der partijen eindigde. De strijd was allerhevigst; telkens vele meters retireerend en dan in galop avanceerend, stieten de rammen de hoornen tegen elkander. Bij den derden aanval bezweek reeds een der partijen, een schoone Engelsche ram, ge schat op een waarde van ruim f 100. Woensdag-namiddag drong zekere J. H. G., een gepensioneerd militair, in een aan val van waanzin de pastorie binnen der R.-K. kerk te Gorcum, joeg door zijne houding en ge baren de aldaar aanwezige personen, waaronder de pastoor, doodelijken angst en schrik aan en greep den laatstgenoemde, een eerbiedwaardig oud man, met geweld bij de keel. Na de komst der politie gelukte het deze, door eenige goedgezinde burgers bijgestaan, zich van den ongelukkigen, sedert jaren aan epilepsie lydenden man meester te maken en hem naar het politiebureel over te brengen; daar werd hij eene sabel machtig en hieuw met kracht op een der politie-agenten in, die gelukkig intijds een wellicht doodelijken sabelhouw op het hoofd wist te pareeren. Alstoen door eenige militairen van de naaslbijgelegen hoofdwacht in bedwang gehouden, werd hij door toepassing van het dwangbuis verder onschadelijk gemaakt. Gisteren is hij onder geleide van vier politiebeambten per rijtuig naar het krankzinni gengesticht te Dordrecht overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1