weduwe, bij wie het zwaar verminkte lijk van den man, met wien zij gehoopt had binneü eenige weken de gouden bruiloft te vieren, werd thuis gebracht. Donderdag tegen den avond ontlastte zich boven Helden een hevig onweder. De land bouwer L. Cox en G. Gielen begaven zich omstreeks 7 uren uit de zoogenaamde Halrneskoelen, achter het gehucht Beringe, van hun arbeid samen huiswaarts. Laatstgenoemde werd op weg door den bliksem doodelijk getroffen, terwijl, ofschoon zij naast elkander gingen, de eerste slechts ge ringe sporen van het hemelvuur aan het hoofd en aan zijne kleeren ontving en, na eenige minu ten bedwelmd te hebben gelegen, weer tot zich- zelven kwam. G. was 25 jaar oud. Het onweder van Donderdag-avond heeft vooral over het Gooi vreeseljjk gewoed. De lucht geleek wel een vuurzee. Een aanhoudende dichte regenbui drenkte de dorstende akkers, maar in de richting van Oud-Bussem werden enkele boekweitvelden door den hagel geteisterd. Het onweder duurde van 9 uren tot halfelf en was zeker een van de hevigste, die men zich daar herin nert. In den Eemnesser polder hebben hoopen hooi vuur gevat, boomen onder Baarn en Hilver sum werden beschadigd en in Blaricurn werd het huis van een bakker getroffen. Het gezin had juist het avondeten gebruikt, en zat rustig op den deel, toen allen door den vreeselijken slag opvlo gen. De bliksem was in den schoorsteen gevallen, had den schoorsteenmantel, het schut en een kast beschadigd en den muur van den bakoven ge spleten. Door den luchtstroom waren borden en andere versieringen van den schoorsteen op den grond geworpen, eene schilderij aan de overzijde verbrijzeld en onderscheiden kleine voorwerpen beschadigd. Het bedrag der schade is niet zoo groot, maar de menschen zijn nog zeer onder den indruk van den schrik. In de gemeente Groot- Zundert heeft een hevige hagelbui eene onbere kenbare schade aan de veldgewassen toegebracht; de boekweit is geheel, de haver grootendeels ver nietigd. Honderden boomen werden door den sterken wind ontworteld en neergeveld en ver schillende gebouwen beschadigd. Te Haamstede is Vrijdag de bliksem geslagen in een even buiten de kom der gemeente staanden steenen koren molen. Waarschijnlijk werd eerst de kap van den molen getroffenna daar eenige verwoesting te hebben aangericht, heeft de bliksem zijn weg naar den maalzolder genomen, aldaar twee molensteenen vergruisd, een lessenaar, waarin zich eenige papieren bevonden, aan splinters geslagen en de daar liggende korenzakken vaneengescheurd. Over de gansche hoogte aan de zuidzijde is de molen gescheurd, brokken steen zijn hier en daar uitge slagen, deuren, vensters en glazen vernield en op het aangrenzende erf geworpen. Een der beide varkens, die zich in een hok, aan den voet van den molen gebouwd, bevonden, is getroffen en gedood. Een persoon, die vóór negen jaren met de noorderzon naar Noord-Amerika was vertrokken, gelden medenemende, die hem als vrachtrijder tus- schen Zierikzee en Brouwershaven waren toever trouwd, keerde dezer dagen in zijne voormalige woonplaats terug, met het doel daar eenigen tjjd te verblijven en vervolgens naar Amerika terug te keeren. De fortuin was hem ginds gunstig ge weest. Hij bracht te Zierikzee een bezoek aan den officier van justitie, om verlof te vragen een lid zijner familie, dat zich in het huis van arrest bevond, te bezoeken. De officier, die zich terstond herinnerde wat de man vóór 9 jaren had misdre ven, beval onmiddellijk zijne inhechtenisneming, zoodat hij nu wel in het huis van arrest binnen trad, maar niet op de manier als door hem was bedoeld. In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft in Savooie en een gedeelte van Zwitserland een hevig onweder gewoed. In het kanton Genève zijn zware hagelbuien gevallen, die op de velden en in de tuinen groote verwoes tingen hebben aangericht. In de stad Genève zijn meer dan 10,000 ruiten verbrijzeld. Te Bern is een huis omgewaaid, waarbij drie personen zijn omgekomen. Vrijdag j.l. is de stad Pesth ander maal door een orkaan en eene wolkbreuk geteis. ierd, waarbij een groot aantal daken en schoorsteenen zijn weggeslagen. Ofen heeft weder gedeeltelijk onder water gestaan. De politieagent Cox, van 't Lanca shire politie-bureel schijnt een actief, intelligent en sterk dienaar van de wet te zijn. Hij werd Dins dag 11. voor het politie-bureel van het Blackborn- kerspel gebracht, beschuldigd van twee politie agenten en zes andere personen hevig te hebben aangevallen, en tegelijk van dronkenschap, 't Schijnt dat hij ongeveer des avonds halfelf in een herberg was; hij had vrij af en was dronken. Op de vraag of hij betalen wilde voor het bier dat hij besteld had, gevoelde Cox waarschijnlijk dat die bestelling om meer bier (hij had reeds genoeg gedronken) eene onvoorzichtigheid was, en weigerde hij dus. Maar een ander verzoek, om dan maar heen te gaan, weigerde hij evenzeer en hij vond het noodig zijne betrekking bij de politie bekend te maken. Daarop ranselde hij den herbergier met zijn vuisten af en bewerkte een ander man met zijn staf, en sloeg, gelukkig niet den man maar den staf, in tweeën. Natuurlijk verzamelden zich eenige toeschouwers om Cox en 't scheen dat deze hem in zijne be zigheden hinderden, althans hij viel den een na den ander aan, wurgde sommigen half en ranselde allen af. Toen werd het publiek onthaald op een strijd alleen lusschen dienders. Twee politie-agenten van het kerspel wilden Cox opbrengendeze ver zette zich en de strijd tusschen hen werd gevoerd met bewonderenswaardige vaardigheid, moed en volharding. Cox evenwel bleef de baas en eerst toen omstanders, 't zij uit haat tegen, 't zij uit dienstvaardigheid voor de politie de partij tegen hem opnamen, werd hij gevat en opgebracht. Zijne verdediging was tamelijk kortaf, ,,'t Volk weet hoe mijn aard is en toch plaagde het mij toen ik dronken was." Dat was nu misschien ook wel heel dwaas van 't volk, maar toch vond de magistraat goed, niet het volk maar Cox te straf fen met een boete van 5 p. st. of een maand gevangenisstraf. Recktzakeii. Men zal zich ongetwijfeld nog wel herinneren het faillissement van den ex-kastelein der Witte Sociëteit in Den Haag, het daarmede gepaard gaande maar- later opgeheven beslag op het glas- en aardewerk en het voorgestelde, doch niet aan genomen ontslag van den curator als lid dier Sociëteit. De verhuurder van de glazen, borden etc. heeft den curator van den gefailleerde benevens de Sociëteit zelve in rechten betrokken door eene actie in te stellen tot ontbinding van het tusschen hem en den gefailleerde aangegane huurcontract van de roerende goederen. Hij eischt tevens ver goeding van kosten en schaden en van waarde verklaring van het revindicaloir beslag. Deze vor dering zal a. s. Vrijdag door Mr. Jacobson voor den verhuurder en door Mr. Van Andel voor de Sociëteit ter audiëntie der arr.-rechtbank worden bepleit. Door den kantonrechter te Vlissingen is uitspraak gedaan in de zaak van kerkvoogden der Nederd. hervormde gemeente te Vlissingen contra J. S., lidmaat van genoemd kerkgenootschap, en als zoodanig aangeslagen in den hoofdelijken om slag der kerk. De vervolgde heeft zijne verdediging hoofdzakelijk gegrond op de bewering: dat hij niet vrijwillig lid van het herv. kerkgenootschap ge worden was, hoewel hij niet ontkende lid te zijn, noch bedenkingen aanvoerde tegen de bestaande reglementen of het bestuur der kerk enz. Bij ge motiveerd vonnis heeft de kantonrechter den ge daagde veroordeeld tot betaling van den hoofde lijken omslag en de kosten. BUITENLAND. Franlrrij lz. Na discussie over eenige amendementen op de wet op het hooger onderwijs, heeft de Kamer de beraadslaging verdaagd tot heden. Op de verdere behandeling dezer wet zal de discussie volgen over de verkiezing te Nièvre, en daarna de derde lezing van de wet op de openbare machten, terwijl ver volgens de wet op de samenstelling en bevoegd heid van den senaat aan de orde komt. Volgens berichten uit Lisieux is het water tot het gewone peil gezakt. De schade, opnieuw door den vloed veroorzaakt, wordt op -i millioen begroot. Men heeft geen ander verlies van men- schenlevens te betreuren, dan reeds opgegeven was. Duitschland. De rijksregeering heeft bij het Elzas-Lotha- ringer landscomilé eene memorie ingezonden om trent den Qnancieelen toestand des lands, waaruit blijkt dat aldaar aan staatsbelasting tegenwoordig, naar het hoogst berekende cijfer, 5,408,369 mark 's jaars minder wordt betaald dan onder het Fransch bestuur. Het orgaan van den bisschop van Breslau zegt omtrent de uitvoering der Pruisische wet op het beheer der katholieke gemeentegoederen: „De kerkelijke overheden hebben het reoht, bevelen te geven omtrent het beheer der kerkelijke gelden en goederen, alsook omtrent vorm en wijze van dat beheer. Wanneer zij verlangen dat wij, leeken, daaraan medewerkenwanneer zij, op eene andere wijze dan vroeger, ons in het kerkbestuur willen doen deelen, of toestaan dat wij ons er in laten betrekken, dat wij kiezen en medekiezen, dan past het ons, als katholieken, onze kerkelijke overheden omdat zij wijzer zijn en verder zien dan wij te gehoorzamen en te doen wat zij in de gegeven omstandigheden noodig achten." Uit Aken wordt gemeld dat de lage ge deelten van het Eifelland door de aanhoudende zware regenbuien in de laatste dagen veel hebben geleden. Langs de Roer, Erft, Inde, Urft en an dere bergwateren heeft alles in den omtrek onder water gestaan. Te Heimbach kwam het zoo snel op, dat een groot aantal personen, die zich in de katholieke kerk bevonden, eensklaps door den stroom werden overvallen en tot aan de knieën in het water stonden. De spoorbrug over de Roer bij Gulik is zeer beschadigd. De spoorweg bij Stolberg was geheel overstroomd. Op verschillende plaatsen, onder anderen bij Eschweiler, zag men boomstammen, verdronken vee, boerengereedschap en andere voorwerpen drijven. Te Bielefeld heeft laatstleden Donderdag een wolkbreuk plaats gehad, met het gevolg dat een groot gedeelte der stad is ondergeloopen. De vrees dat het nieuwe Grieksche kabinet het verdrag met Duitschland omtrent de opgra vingen in Olympia, hetwelk door de onlangs ont bonden Kamer van afgevaardigden was aangeno men, buiten kracht zou verklaren, is ongegrond bevonden. Met de opgravingen zal reeds in het laatst van Augustus of in het begin van Sep tember een aanvang worden gemaakt. Inmiddels worden de voorbereidende werkzaamheden krach tig voortgezet. Op een stuk grond nabij het dorp Druwa, aan het bovengedeelte van den Alpheios gelegen en door de Duitsche regeering gekocht, is een woning voor de directie opgericht. Tevens wordt over den arm dier rivier eene brug ge legd en in de nabijheid een magazijn opgeslagen. Met de opgravingen zal men beginnen aan de oostzijde van den tempel van Zeus. Sedert de vorige opgave (12 Juni) is tot 26 Juni voor eene waarde van 1.985.250 mark in goud gemunt. De Kuryer Pom. zegt uit goede bron te vernemen dat de leden der R.-K. gemeenten van de bisschoppen verlof hebben gekregen, deel te nemen aan de verkiezing van leden der nieuwe kerkeraden en kerkbesturen. Grroot- Britannië. Onlangs zijn proeven met torpedo's genomen in de zeeëngte Solent (tusschen Engeland en het eiland Wight), die eindigde met de vernieling van het daartoe bestemde vaartuig, het ijzeren rader- stoornschip Oberoil. Bij zes der proeven werd het vaartuig meer of minder beschadigd, echter niet in die mate of de beschadigingen hadden hersteld kunnen worden. Het schip was van een dubbelen bodem voorzien en lag bij de zevende proef, on dei- leiding van admiraal Elliot en professor Abel, wiens schietkatoen hierbij gebruikt werd, in water van 48 voet diepte. De lading van den torpedo, die, 38'/j voet van den buitensten scheepswand verwijderd, op den zeebodem werd geplaatst, be stond uit 500 pond vochtig schietkatoen. Het water werd door de uitbarsting koepelvormig in de hoogte gedreven, het schip werd een weinig ter zijde geworpen, helde naar stuurboord over en begon te zinken. Ofschoon het water door wijde scheuren in den bodem en in de zijden binnen drong, gelukte het nog de Oberon op een zand bank te zetten voordat zij zonk.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2