schepen en keerden te 5 uren terug. Wind en •weder waren bij uitstek gunstig, en de haven, rijk met vlaggen versierd en overal met tal van toeschouwers bedekt, de 3 oorlogschepen voor de haven, de in- en uitvarende stoombooten, die pleiziertochtjes deden, leverden een prachtig gezicht op. Van de scherpe en platboomde pleiziervaar- tuigen, waarvoor 5 mededingers waren, werd de prijs, eene pendule met coupes, aangeboden door den gemeenteraad, gewonnen door de Giro/la, van den heer Wuppers, van Antwerpen, de pre mie, een standaard met vergulde letters, door de Giro/Ié, van Mr. J. Van Beek Vollenhoven, van Amsterdam. Op de prijsvraag om schetsen voor een zichtbaar huldeblijk aan wijlen Br. Sarpathi zijn 22 antwoorden ingekomen, die eerlang te Amster dam in het paleis vóór volksvlijt zullen worden tentoongesteld. Openbare vergadering van den raad van state, afd. voor de geschillen van bestuur, op a. s. Woensdag, des voormiddags te elf uren. Z. M. heeft Mr. C. J. E. graaf Van Bylandt benoemd tot referendaris bij het ministerie van buitenl. zaken; den 2den luit. N. Ten Broek, van het 8ste reg. inf., in rang en anc. overgepl. bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd IVienvrs. Hedenmorgen had op de fabriek van den heer Van Heukelom op de Langegracht alhier een jongen het ongeluk met zijn hand tusschen de machine te geraken. Hij is, deerlijk aan dat lichaamsdeel verminkt, naar het ziekenhuis gebracht. Gisteravond om halfacht had de dienst- bode van mevr. Morsel, wonende aan de Hooge- woerd, terwijl zij water wilde scheppen uit de Binnenvestgracht aan de Hoogewoerdspoort, het ongeluk voorover te vallen, en zou zeker verdron ken zijn, indien niet een agent van politie en twee burgers toegeschoten waren, die haar weldra aan wal brachten, zoodat zij er zonder uiterlijk letsel is afgekomen. Gisteravond is, vergezeld van twee Sumatranen, een per Conrad vervoerde jonge olifant, een geschenk van den heer Baudouin, in den Kon. zoül. tuin in Den Haag gearriveerd. Gistermiddag hebben in Den Haag twee personen getracht de lade in een koekbak kerswinkel in het Jagerstraatje van het daarin aanwezige geld te zuiveren, maar hun pogingen stuitten af op de activiteit van den winkelier; op het Stadswater echter gingen zij met het geld- bakje uit een tapperij op de vlucht. In iemand die naar men meende op den uitkijk had gestaan, herkende een inmiddels geroepen politieagent een ouden bekende en geleidde hem naar het bureel. In een bundel gecopieerde brieven van het begin der 18de eeuw, door zekeren F. J. Gallé te Haarlem aan zijn broeder in Oost- Indié geschreven, komt onder allerlei bijzonder heden het volgende verhaal voor aangaande Czaar Peter, geschreven Oct. 1717: „Desen somer hebben wij hier te lande die groote, wilde, woeste Czaar van Rusland, deszelfs gemalinne, en verdere Suite gehadt, die tot Amsterdam haar logement hielden, en aldaar godloos hebben huys gehouden. Hij woonde in een huys van een Moskoviler, die hetzelve voor hare majesteyten had moeten ruyrnen. Het gansche huys door, zegt men, waren in de kamers met 1 a 2 voet dik zaagsel gestrooyd daar men dan maar zijn gevoeg in deed, en met een schopje dan maar wat saagsel overgooyde. De klugten, die de Czaar daar heeft uitgevoerd, zijn niet te beschrijven. Onder anderen zal ik er maar eens een verhalen. Zijn Czaarse Majesteyt met eenige Suite en onder andere ook syn priester naar 't Loo vertrokken sijnde, om 't zelve te besien, en aldaar in thuynen gaande wandelen, had hij syn priester geordonneerd, op seeker uyr daar mede te komen. De priester wat later, als hem geordonneerd was, gekomen sijnde, vatte de Czaar hem hij de ooren, en schudde hem den kop als een waterhond, en gaf hem ettelijke schoppen. Dogh dit nogh niet genoegh sijnde, gongen sij een weynig voort, daar sagh de Czaar een Kikvors springen, en die opgevat hebbende, beval hij sijn priester te gapen, en stak hern die levende Kikvors zoo in den mond, en dwong hern die op te eten. De priester protesteerde daartegen j wel sterk, rnaar rnoest er evenwel toch aan ge- i looven. Uyt dit stukje sal men kunnen sien, van van wat hair de Czaar is." Men schat het aantal der personen, die Woensdag het zendingsfeest hebben bijgewoond op Boekenrode, op ongeveer 15,000. Over den Hollandschen spoorweg zijn ruim 5000 rnenschen derwaarts vervoerd. Woensdag-na middag waren twee kin deren van v. H., te Benthuizen, een knaapje van zeven en een meisje van vier jaar, alleen den weg van Zegwaard naar Benthuizen opgegaan. Toen zij ongewoon lang uitbleven en de moeder naar hen ging zoeken, vond zij hare kinderen niet, maar zag weldra hunne hoedjes in een breede sloot op het water drijven. Het vreeselijk vermoeden dat hare kinderen verdronken waren kwam plotseling bij haar op en in haar angst en vertwijfeling sprong zij in het water om hen te zoeken. Dit werd echter gelukkig door een arbeider opge merkt, die dadelijk ter hulp snelde en de vrouw er uithaalde, waarna ook spoedig de lijken der beide kinderen werden opgevischt. Woensdag-ochtend is te Worrnerveer brand uitgebroken in een hooiberg bij de woning van K. Groot. De woning en een daaraangrenzende stal zijn verbrand. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Bij het aanleggen der beide gebouwen in het bastion Oranje, aan de oostzijde van Naarden, ter bestrijking van den Oostzeedijk, vond rnen dezer dagen eene kazemat uit den tijd toen deze zes hoekige vesting nog van muren en vier poorten voorzien was. Blijkbaar heeft die kazemat gediend bij de belegering der stad door de Spanjaarden in 1572 tot bestrijking van de Ulrechtsche- en de Huizerpoorl, ten einde den vijand het binnen dringen in de stad langs dien weg te beletten, gelijk de beide schietgaten aanwijzen. In de kaze mat vond men een oud stuk van een gesprongen kanon, ter zwaarte van 75 kilo. Niet ver van de kazemat bevond zich nog een put, die wellicht tijdens de belegering pompwater verschaft heeft aan de bezetting van de Huizerpoort. KOLON 1ËN. BATAVIA, 2 Juni. Te Samarang is gevankelijk binnengebracht de Javaan Jahman, uit de dessa Balong, en Wirota- roeno, loerah der dessa Djetis, beschuldigd van voornemens te zijri geweest den wedono van genoemd district te vermoorden. Voor 't eerst sedert 1868 is dezer dagen te Samarang een doodvonnis voltrokken, en nu aan een inlander, die zich aan 't plegen van een moord had schuldig gemaakt, 't Was de eerste maal dat de nieuwe landvoogd over dood of leven van een zijner onderdanen te beslissen had. Tot tweemaal toe is de gevraagde gratie geweigerd. De kazerne te Poerworedjo is verbrand. Men gelooft dat die brand met opzet gesticht is. Men meldt dat Sa Aba, alias Abas, moor denaar van Mr. Pietermaat, remissie verzocht heeft van de straf van twintig jaren dwangarbeid in den ketting, waartoe hij door het omgaand gerecht te Samarang veroordeeld werd. De vroegere adsistent-resident Van Ranzow is door het hooggerechtshof veroordeeld tot 12 in plaats van 15 jaren tuchthuisstraf alsmede 30,000 boete. De schrijver Apfel is verwezen tot 2 jaren gevangenisstraf. Van Timor Koepang wordt gemeld dat de radja van Alor zonder voorkennis van het bestuur eenige bergdistricten heeft aangevallen en dat daarbij 150 koppen zijn gesneld. Een 45tal krijgs gevangenen, die als slaven werden weggevoerd, zijn door den resident opgevorderd. Te Djokjokarta heeft een ketjoe-partij plaats gehad bij den schoonzoon van den regent van Brossot, resorleerende onder het Pakoe Alams gebied. Het wachtvolk, acht in getal, werd door die bende onverwachts aangevallen en gekneveld; zij dreigde hen van het leven te berooven, zoodra zij slechts een kik durfden geven. De wakers waren om die reden dan ook zoo stil als een muis, waarna de roovers den huisbaas buitenshuis wisten te lokken, door alarm te maken, alsof zij zeiven de wachtkerels waren die een dief hadden opge pakt. De man liet zich door de schavuiten ver schalken, en ging nog half slaapdronken zonder den minsten argwaan naar buiten, en toen hij daar was, vielen zij hem aan en takelden hem vreeselijk met klewanghouwen toe, waarna zij al hunne wraakzucht koelden aan het eigendom van den man, dien zij zoo meedoogenloos hadden mishandeld. Het geheele huis werd leeg geplunderd. Bij de wisselinschrijving op eergisteren werd aangeboden een bedrag van ƒ6,799,438. De aan biedingen liepen van 99 tot 993/,. Voor 90' pCt. was zulk een som aangeboden, dat daarvan slechts 12 pCt. gegund is. Den 14den dezer zal een nieuwe inschrijving tot het bedrag van millioen plaats hebben. De examens voor den post- en telegraafdienst zijn geheel afgeloopen. Voor den rang van adjunct inspecteur werd door den eenigen candidaat, den heer Schneider, thans commies 1ste klasse, een voldoend examen afgelegd. Van de 8 candidaten, die aan het examen deelnamen, slaagden 6, name lijk de adjunct-commiezen Keasberry, I. Wil- lemse, G. W. Bisschop, M. N. F. Pieloor, C. Toorop en G. L, M. Thesingh. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Iodie zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Earopa, wegens ziekte, aan den ing. 1ste kl. bij den wat. en 's lands borg. openb. werken L. G. B. Bouricius, en aan de contr. 1ste en 2de kl. H. G. J. G. Vriesman en B. Scholten Gzn. Ontslagen: Op verz, eervol, wegens vertrek, als lid van het coll. van carat, van het gymn. Willem III A. W. Egter van Wissekerke; op verz. de contr. 2de kl. J. A. TaDge! Benoemd; Tot contr. 2de kl. bij het binnenl. best. op Java en Madura, W. H. De JoDg; tot Isten comm. op het bur. van den resid. van Soerabaya, W. F. Betz; tot comm. op het bur. van den resid. van Madura C. N. M. Cordesiu9; tot comm. ter magistr. te Amboina H. K. Manupassa; tot 3den comm. op het resid.-kant. te Amboina J. A. Soselisa; tot 3den comm. bij het dep. van ond., eered. eu nijv J. F. De Lizer; tot schout bij de pol. te Pasoeroean, P. Coppiëns; bij den waterst. enz. tot hoofding. 1ste kl. F. Mispelblom Beyer; tot hoofding. 2de kl. J. b. b. Moet; tot iDg. 1ste kl. J. B. F. L. Molenbroek; tot ing. 2de kl. J. F. Van Lakerveld. Bij de in- en uitvoerr. en ace.: tot verific. 4de kl. P. Barberaux, Bde kl. Ph. Du Mosch; te Serang (Bantam), tot buit. subst.-griffier J. F. Van Goch; te Soerabaya, tot buit. snbat.-griffier J. L. H. Borer; te Bcr- bek (Kediri), ontslagen, wegens vertrek, eervol, als buit. subst.-griffier P. W. L. Esink, benoemd: C. F. Van den Broek; te Brebes (Tagal) ontslagen, wegens vertrek, eervol, als buiteng. subst.-griffier, J. J. Donner; te Sumanap benoemd, tot buiteng. sabst.-griff., J. J. Siegel en A. T. Cock. Ont slagen: Eervol, met behoud van recht op pens., de comm.- boekh. bij het vendukant. te PadaDg E. L. Aronds; eervol, de ambt. op onderstand J. A. C. Darieox; eervol, wegens overgang in Zr. Ms. mil. dienst, de klerk bij het dep. van fin. L. H. Barbier; eervol, de kl. bij het dep. van binn. best. L. J. Buyn en de kl. op het resid.-kant. te Probolingo C. A. Ornek. Be noemd: Tot boekh. bij het veudnkantoor te Padang H. Ph. Oudhoff; te Ponorogo (Madioen) tot buiteng. subst.-griff. F. Fokkena Jr. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens meer dan 15 jaren onafgebr. dienst, aan den raadsh. in het hooggerechtshof Mr. Th. K. Van Slingerlandt; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den huipond. te PadaDg J. W. A. Van Haastert. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pens., de boekh. bij de in- en uitvoerr. J. H. Herman; eervol, de ben. eerste comm. op het bureel van den gouv. van Sumatra's Westk. L. F. E. Buflo; eervol, met behoud van recht op pens., de klerk ter alg. secr. P. Pakaila. Benoemd: Tot ads.-res. van Japara, W. J. Dinger; tot contr. 1ste kl. J. H. H. Dornseyff; tot comm. 3de kl. bij den post- en tel., M. N. F. Pieloor en W. K. Hösel; tot hoofdond. aan de o. derde lag. sch. te Samarang, W. F. G. L. Haanstra; tot hoofond. aan de o. 1. 9. te SeraDg W. Brieltot ltten hulponderw. aan de o. 3de 1. s. te Batavia, J. Verschuil; aan de o. l9te I. s. te Padang G. Plantema; en aan de o. 1ste 1. s. te Soe rabaya, P. Veen. Bij de algem. rekenkamer: tot 2den comm. J. Warnars; tot 3den comm. G. D. Hupperts. Bij 's lands kas te Samarang, ontslagen, eervol, de alg. ontv. J. D. H. Kuyp^ uit zijne betr., de lste comm. J. Van Thiel, en benoemd: tot Isten comm., A. B. J. Heyman; op het res.-kantoor te Siboga, ontslagen, eervol, onder toek. van wachtgeld, de comm. A. Barkey, benoemd tot comm., J. H. Ploemin de res. Z.- en O.-afd. van Borneo en in het gouv. Celebes, door den dir. van ond., eered. en nijverh.: tot lste kl. bij dat dep. de kl. A. Von Schimraelmann en D. O. Varkevisser. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den off.-van-gez. lste kl. H. J. Wefers Bettink. Ontslagen: Uit 'slands burgerl. dienst, de geschorste klerk bij de rail. adm. H. Coster. Tijdelijk ontheven: Op verzoek, eerv., Yan de functièn van mil., tevens civiel bevelh. te Atjin, de gen.-raaj. J. L. J. H. Pel. Belast: Gedurende het tijdel. afwezen van den gen.-maj. J. L. J. H. Pel, met diens functiën de kol. der inf. G. B. T. Wiggers van Kerchem. Be vorderd: Bij de inf., tot kapit. C. D. Ebell, J. Pattche en J. J. Van Berg; tot lsten luit., D. J. A. E. De Brauw, W. baron Van Heeckeren van Molecaten, J. Broos en P. J. A. Van Neer; bij de art., tot lsten luit., J. H. Gaade en H. N. Kuy- per8, bij den gen. dienst, tot milit. apoth. 2de kl., W. De Lange. Departement der Marine. Benoemd: Tot comm. bij het mar.- établ. te Soerabaya, J. W. Carter. Vergunning verleend: Om te repatrieeren, wegeus langd. verblijf in O.-L, aau den kapt.-luit.-ter-zee H. A. Ridder van Rappard, den inspect, van admin. H. S. Bosschart, de luits.-ter-zee lste kl. J. A. Veuing, R. D. Crommelin, J. Loots, de luits -ter-zee 2de kl. P. G. Brach en M. C. Van Doorn; wegens ziekte, aan den luit.-ter-z«e lste kl. G. J. W. Hooghwinkel en den ofl.-van-gez. lste kl. W. Pannevis; ingevolge minist. order, aan den luit.-ter-zee 2de kl. J. V. "Wierdsma. Benoemd: Tot ingen. bij den geogr. dienst, C. "WoldriDgh, tot lsten mach. C. Wagner. BUITEM.AND. Frankrij li. De nationale vergadering heeft het eerste artikel van de wet op de vrijheid van het hooger onder-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2