LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4725. A0. 1875. Vrijdag 9 Juli. STADS- BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn U40. Afzonderlijke Nemmorsn 0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 11 April 1827 (Staatsblad n°. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 16 Juli ■aanstaande, 's namiddags te zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen: 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deelgenomen hebben; £-2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zyn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1841 tot 1849 ingesloten; 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden iot vrijstelling vermeenen te hebben 4°. degenen, die na hunne indienststelling bij de Schut terij recht op vrijstelling hebben verkregen, alsmede die bij het Bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijge steld, en 5°. degenen, die volgens art. 3 L. en M. der wet, als lot nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huis bedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kun nen erlangen; fei om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bo- vengemelden dag, al ware het dat bij hen geen oproe pingsbiljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zgner Majesteits besluit van den 28 Juni 1828 Staatsblad n°. 42voor zooverre zij dienstplichtige nom- mers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 8 Juli 1875. LEIDEN, Juli. Hedenmiddag had alhier de jaarlijksche open bare les plaats op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de klasse, voor meisjes, hoofd onderwijzeres mej. S. Winkler. Behalve door de leden van het bestuur der gemeente en der plaat selijke schoolcommissie, werd ze door eenige be langstellenden bijgewoond. Na afloop der les werden aan de volgende leer lingen prijzen toegekend; 6de klasse. H. Marijt, H. De Monnik, M. Verhoeven, J. Meyer, C. Rcnand, C. Lempers, H. Duyster, A. Welvaars, C. Hoogeboom. 5de klasse. M. Batatra, E. Rodbard, S. v. d. Weyde, E. De Munck, C. Dikshoorn, M. Platteel. 4de klasse. J. v. d. Harst, B. Florijn, H. Warmenhoven, C. v. d. Harst, J. Hoogeboom, C. v. Wijk, E. Verbrugge, C. Niemeyer, C. Pander, E. Haaleboi, W. Florijn, H. Bos, H. v. Dam, M. Ewijk, M. v. Straaten, J. Schretlen, J. Speel, M. Dnyverman, M. Swemer, S. v. Straaten, M. Terburgh, A. v. Leeuwen, E. v. d. Reyden, J. Vogelezang, C. Verbeek, A. Boekwijt. 3de klasse. C. Jesse, N. D. A. v. 't Hooft, C. P. De Bink, A. E. v. d. Meer, J. H. M. Segaar, J. Fontein, A. M. Car ton, G. Leembroek, G. Haima v. d. Wal, J. Vlaanderen, W. M. v. d. Reyden, J. C. v. Pijpen, M. C. Christiaanse, A. M. Middelkoop, Marie Fontein, C. M. Holswilder, A. Herdingh, C. N. Oostveen, E. B. v. Driel, A. G. v. Dijk, J. J. De Haas, A. C. Privé. 2de klas se: M. De Ruyter, E. v. 't Hooft, M. Verbmgge, R. Wijenbergh, S. Schrender, H. Goudsmit, J. Privé, S. Dirks, G. Slok, M. v. d. Bergh, S. Fontein, L. v. Essen, A. Helder, S. Hasselbach, M. De Wilde, J. Dorsman, L. Bourgeois, J. Meyer, M. v. Eldik, H. Vlaanderen, A. v. d. Mark, A. Bol- linger, M. v. Driel, C. v. Ewijk, H. Bartelsman, R. v. Amerom. lste klasse: J. De Bink, M. De Bink, M. Charbon, A. Chavannes, M. Doeff, C. Duyster, L. M. Sala, C. Haalebos, F. Kapteyn, S. Meyer, A. Oostveen, L. Oadshoorn, H. De Roos, S. Roosendaal, M. Smazen, P. Spaanderman, G. Smits, E. Swemer, M. Tibboel, E. De Vroede, J. M. H. Willebrands, M. J. Planjer, M. L. De Munck. lste klasse: A. Bertel, E. Binnendijk, S. Do Bink, B. De Bink, H. Boudri, H. Dn Croix, H. v. d. Woerd, C. v. Erkel, C. lortanier, C. Huisman, J. Haremaker, R. De Haas, A. v. Kampen, A. Lempers, J. Oudshcom, E. Smit, H. Sanders, J. Spaanderman, S. v. Venetie. Bevorderd werden: van de 5de naar deödekl.: M Batstra, E. Rodbard, C. Dikshoorn, M. Platteel, E. De Munck (voorwaardelijk), S. v. d. Weyde. Van de 4de naar de 5de kl.: J. v. d. Harst, C. v. d. Harst, W. Florjjn, M. v. Straaten, C. v. Wyk, H. v. Dam, M. Dayverman, C. Niemeijer, L. Warmenhoven, E. Verbrugge, B. Florijn, C. Pander, J. Hooge boom, J. Rietbergen, E. v. d. Reyden, H. Speel. Voorwaardelijk van de 4de naar de 5de kl.: A. Boekwijt, M. Borgerding, M. Ewijk, J. Vogelezang, C. v. Straaten, M. Terborgh. Van de 3de naar de 4de kl. A. Privé, M. De Haas, D. Carton, J. v. Nifterik, C. Oost veen, A. Herdingh, C. Holswilder, G. H. v. d. Wal, J. Vlaan deren, M. Christiaanse, Mina Fontein, M. Middelkoop, D. Beenakker, A. Segaar, J. v. d. Meer, W. v. d. Reyden, N. v. 't Hooft, Marie Fontein, S. Ballego. Voorwaardelijk van de 3de naar de 4de kl. J. v. Dijk, L. v. Driel, M. Hartrop, J. v. d. Meer. Overgegaan van de 2de naar de 4de.: H. Gondsmit, A. Bollinger, M. De Wilde, E. v. 't Hooft, M. v. Eldik, R. Wijenbergh, L. v. Essen, M. De Rayter, S. Schreuder, S. Fontein, L. Bourgeois, S. Dirks, J. Privé, G. Slok, S. Hasselbach, J. Meyer, M. v. d. Berg, M. Verbrugge. Voorwaardelijk van de 2de {naar de 3de: H. Bartelsman, M. Vlaanderen, M. v. Went, A. Helder, E. v. Leenwen, J. Dorsman. Voorwaardelijk: van de lste naar de 2de: E. de Vroede, M. Doeff, M. Charbon, M. de Bink, E. de Bink, S. Venetie, C. Duyster, M. Tibboel, M. de Muuck, M. Smazen, C. Haalebos, T. Kap- tein, M. De Roos, S. Meyer, M. Planjer, M. Willebrands (Hee- rengr.), J. Oadshoorn, L. Oudshoorn, G. Smits, S. Roozendaal, E. Smit, C. Fortanier, B. Binnendijk, J. Spaanderman, C. v. Erkel, M. Dikshoorn, H. Boudri, H. Da Croix, H. v. d. Woerd, A. Lempers, R. de Haas, A. Bertel, A. v. Kampen. Voorwaardelijk: van de lste naar de 2de: L. Hoek, Betsy Swemer, M. Sanders, M. v. d. Upwich, M. v. d. Nat, A. de Graaf, M. Willebrands (Breestraat), C. Koeken, F. Naber. Ter voorkoming van ongelegenheid, waarin het publiek bij de verzending van brieven zou kunnen kornen door onbekendheid rnet het jongste postverdrag, deelen wij de voornaamste bepalingen daarvan mede. Voor de volgende landen is het port bij fran- keering 12'/, ct.Amerika (V. S. v. Noord-), Denemarken, Duitschland, Egypte, Groot-Britannië, Griekenland, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Oos tenrijk-Hongarije, Portugal, Rumenië, Rusland, Spanje, Servië, Turkije, Zweden en Zwitserland. Bij niet-frankeering is het port '25 cl. Het port der briefkaarten voor die landen is 51/, cl. Drukwerken en monsters 2'/, ct. per 50 gr., ook voor België, waarvoor echter het briefport onveranderd blijft, evenals voor Frankrijk, dat eerst later toetreedt. Ontoereikend gefrankeerde drukwerken mogen niet verzonden worden. Bij het in werking treden van het algemeen internationaal postverdrag zijn ook vervallen alle vrijdommen van briefport, welke met de Belgi sche Duitsche en postadminislratiën, zijn verleend voor de ambtelijke briefwisseling van sommige militaire autoriteiten en ambtenaren. Gisteren werd in Den Haag de algemeene vergadering gehouden van het Alg. Ned. Vrede bond. Nadat door den algerneenen secretaris, Mr. G. Belinfante, verslag was uitgebracht over den toestand der vredebeweging in het buitenland en besloten dit op te nemen in het jaarboekje, werd de rekening en verantwoording van den afgetreden penningmeester na onderzoek goedgekeurd, insge lijks de begrooting voor het volgende jaar. Met algemeene stemmen werd tot lid van het hoofd bestuur herbenoemd Mr. D. Van Eek, en in plaats van Dr. Wap, die de stad heeft verlaten, benoemd Mr. A. M. Maas Geesteranus. Bij acclamatie werd aangenomen het voorstel van het algemeen bestuur, om namens het Vredebond een adres te zenden aan het „Institut de droit international" en de „Asso ciation pour la réforme et codification du droit international", welke binnenkort in Den Haag zal vergaderenmet 5 tegen 2 stemmen het voorstel van de afdeeling Dordrecht, om aan het algemeen bestuur op te dragen, bij gemotiveerd schrijven. decommissiën voor volksvoorlezingen uit tenoodigen om in de samenkomsten van den aanstaanden winter de zaak van het Vredebond te behandelen en aan te bevelendoor de afdeeling Dordrecht ingetrokken haar voorstel, om aan het algemeen bestuur in overweging te geven, welke middelen kunnen worden aangewend, om op de volksschool de liefde voor de vredezaak aan te kweeken in de harten der toekomstige staatsburgers. Uit het verslag van directeuren der Ned. Maatschappij ter bevordering van Njj verheid over de ingekomen rapporten, betreffende de oprichting van een ministerie van nijverheid, blijkt, dat zes depar tementen, Arnhem, Breda, Delft, Deventer, Sneek en Utrecht, zich verklaren voor zulk een minis terie, twee, Zutfen en Den Haag, voor een afzon derlijk beheer door een ministerie van waterstaat en openbare werken of van openbare werken. Zes, Amsterdam, Groningen, Leeuwarden, Leiden, Purmerend en Rotterdam, geven daarentegen een ontkennend antwoord, terwijl één departement zich liever van het geven van een bepaald advies wenscht te onthouden. Mocht de algemeene vergadering (die de volgende week wordt geopend) besluiten, geene pogingen te doen ter bevordering der op richting van een ministerie van nijverheid, dan stellen direcleuren voor aan het oordeel der depar tementen de vraag te onderwerpen: „Ishetwen- schelijk dat voor onze Maatschappij bij de regee ring aangedrongen wordt op de instelling van een „raad van nijverheid", die in zaken van nijverheid de regeering kan voorlichten en adviseeren Zoo ja hoe zou zoodanige raad moeten zijn samen gesteld? Is het uitvoerbaar en nuttig, dat gedele geerden uit de voornaamste Kamers van koop handel en fabrieken, als zoodanig, daarin zitting hebben De zesde openbare uitvoering van het Neder- landsch gymnastiekverbond, gesteund door de beide Amsterdamsche departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zal te Amsterdam plaats hebben op Zondag 25 Juli a. s., en wel op het Funen. Des avonds wordt een concert in het Park gegeven, terwijl het feest wordt besloten met een vuurwerk. Het stoomschip Torrington, van Rotterdam naar Batavia, is den 5den dezer te Southampton gearriveerd. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft tot arts bevorderd de heeren M. H. Niermeyer, med. doctor, en J. H. Waszink, milit. stud, en cand.-arts. In de gisteren gehouden zitting der prov. staten van Gelderland is tot buitengewoon lid van het college van gedep. staten gekozen de heer Mr. C. P. Henny, met 48 van de 52 uitgebrachte stemmen. Bij kon. besluit is bepaald dat voor de hoofd- en verdere officieren of met die rangen gelijkgestelden, aan wie ter zake van den dienst de stad Rotterdam als standplaats is aangewezen, eene toelage zal worden toegekend tot tegemoet koming in de kosten van het verblijf aldaar. De Dag. Beurs-Ct. verneemt langs officieelen weg, dat de Ned. Bank op het laatst der vorige maand op verzoek van den muntmeester eenig goud naar de Munt te Utrecht heeft gezonden tot het nemen van proeven, zoodat men daar feitelijk met het aanmunten van gouden „tientjes" bezig is. De Ned. Bank zal voorloopig echter geen gebruik maken van haar recht om 3000 kilo's goud te doen vermunten, alvorens particu lieren daartoe overgaan, zoodvt 's rijks instelling

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1