A. J. Pontier zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. De minister van oorlog heeft benoemd: tot kapt. 1ste kl. A. Kool, H. J. Opscholtens, J. J. Logger, G. L. Sterk, H. Kroon, T. J. Koentz, F. C. C. Bloem, "W. Irish Stephenson, J. La Grappe Dominicus, H. W. Alma, P. J. In de Betou, H. F. Hubner, R. Van Mansvelt, L. E. W. De Munninck, J. F. Klinkhamer, R. Sturm, F. M. Van Panthaleon baron van Eek en M. A. Dickhof; tot ritm. 1ste kl., J. C. Rijnbende, P. N. J. Thirion en J. M. G. Rand- hare; tot adj. bij het corps, Jhr. P. Gevaerts, F. L. De Graeff, K. M. Verschoor, J. Knuppe en H. L. Neppertot instructeur bij het corps, K. Zegers Veeckens en H. H. Ramaer. Bevorderd zijn: tot landmeter 2de kl. bij het kadaster, J. A. B. W. Schreul te 's-Herto- genbosch, J. J. P. Wiecking te Goes, W. C. A. Van Hout te Leeuwarden, J. W. Van Hiele in Den Haag, en J. A. Martens te Arnhembenoemd tot landmeter 3de kl., K. P. J. Oerder te Arnhem, A. A. G. J. Soutendijk te Assen, P. Van Dijk te Amsterdam, J. C. Van der Veur in Den Haag, J. F. H. Israël te Rotterdam en J. A. Bongenaar te Brielle. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. R. A. A. E. Von Pestel, Hd. minister-resident te Washington, verlof verleend tot het aannemen van het officierskruis van hel Legioen van Eerbenoemd tot lid van de algerneene rekenkamer van Ned.-Indië den hoofd ambtenaar C. De Waal, laatstelijk resid. van Banjoemaas, thans op nonactivileitC. L. Klein, ontv. der dir. bel. enz. te Groenlo, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Baarlo. Gremeng'tl Nieuws. Maandag-avond te ongeveer half- twaalf passeerde op de Groote Markt in Den Haag een man, wien 't scheen te hinderen dat er in een herberg nog zooveel jongelui bijeen waren. Geen beter middel wetende om aan die braspartij een einde te maken, opende hij de deur en riep luidkeels: „12 uren, heeren, asjeblieft sluiten!" En hij vervolgde zijn weg. De kastelein, meenende met een agent van politie te doen hebben, ver zocht den bezoekers de gelagkamer te ontruimen maar dezen, het bedrog ontdekkende, volgden den voorgewenden politiedienaar en maakten het hem zoo lastig dat, ware er niet spoedig echte politie- tusschenkomst opgedaagd, de man zijn bemoei ingen in 't belang zijner natuurgenooten misschien nog met een pak slagen had betaald. En wat nog het fraaist van alles is toen de politie hem aanmaande zich te verwijderen, had lnj nog heel wat tegen te streven en zou bijna zelf zijn ingerekend. Gistermiddag is te Amsterdam een schoorsteenveger, werkzaam op de Keizersgracht, van het dak gevallen. Hij was onmiddellijk dood. De politie te Nieuw esc hans heeft op klachten van de buren het kamertje schoonge maakt, waarop een arme oude voddenraper sedert 12 jaren woonde, zonder ooit iets te laten reini gen. Er kwam een geheele aschvaalt uit de woning, maar bovendien nog 38 zakjes netjes gesorteerd geld, ruim 200 vertegenwoordigende. Zondag-avond vermaakten zich te Schoonhoven eenige knaapjes van 6 tot 10 jaar met visschen, toen een hunner zich te ver voor over waagde, van den steden muur in den zeer diepen doorgang (het Melkgat) viel en onmiddel lijk wegzonk. De sergeant-majoor A. W. J. Yliek, van de art.-instr.-compagnie, juist in die buurt wandelende, h^ nauwelijks het ongeluk gezien, of hij ontdeed zich van zijne wapens en sprong te water. Hij had de voldoening den knaap van een anders wissen dood te redden. Deze daad verdient te meer vermelding, omdat V., niet goed kunnende zwemmen, zijn eigen leven in groot gevaar stelde. Gistermiddag is de stoomboot Jacoba op het Zwartewater zoodanig in aanvaring gekomen met het vaartuig van den beurtschipper Schurink, van Zwartsluis op Zwolle, dat de schipper belang rijke schade aan zijn vaartuig heeft bekomen, en eenige passagiers aan boord der stoomboot zijn flauw gevallen. Wedrennen zijn niet alleen geschikte proefnemingen om te zien hoeveel men wel kan vergen van de edele schepsels, die men tegen elkander laat strijden, ze zijn het ook orn de mate van volharding te meten van het jonge volkje, dat zich door modemaaksters laat gebruiken, waarbij van velen in het gereedmaken van dames toiletten voor de wedrennen een hoeveelheid lichamelijke vermoeienis wordt geëischt die een paard niet zou verdragen. Een bewijs daarvan werd bij een der politiebureels te Londen ge leverd. Een manufacturier was daarvoor gedaagd, omdat hij vijf meisjes had laten werken boven de uren, toegestaan in de wet op den arbeid in winkels. Het misdrijf werd gepleegd in de week vóór de Ascot-rennen, toen iedereen met werk overlioopt was. Volgens de wel is 't geoorloofd vrouwen te laten werken gedurende 12 uren, vallende in den tijd tusschen 5 uren 's morgens en 9 uren 's avonds. Nu bleek volgens het getui genis van een der inspecteurs, dat op den 9den Juni 11. twee vrouwen aan 't werk bleven tot over 12 uren des nachts, dat twee anderen tot 3 uren bleven en dat ééne vrouw de werkplaats niet verliet vóór den volgenden avond 6 uren. Er werd geconstateerd, dat de wet geschonden was „wegens haast voor de Ascot-rennen", maar men gaf toe, dat het nog niet zoo heel erg was, en daarom werd er slechts ééne boete opgelegd van 2 pd. st., met de kosten. Het ergste van 't geval is dat de dames, voor wier costumes deze mode- maakstertjes zich zoo aftobben, zich zelf aan de ergste vermoeienis van geest en lichaam over geven, niet alleen op de Ascott-rennen, maar gedu rende het geheele seizoen en dat er voor haar geen inspecteur is, die gezag genoeg heeft om haar te gelasten beter zorg voor hare gezondheid te dragen, door niet zoo laat op te blijven en de drukkende, benauwende atmosfeer te vermijden waarin zij zich bewegen. En hoe die modemaaksters ook zwoegen, de kleeding van die ongelukkige dames is dikwerf maar heel dunnetjes. Kapitein Boyton zal zich den 1 2den Augustus a. s. in het gevolg van den lord-mayor naar Parijs begeven, ter gelegenheid van de inter nationale maritime tentoonstelling. Na zyn terug keer uit Frankrijk is hij van plan in zijn costuum den Rijn en den Donau stroomopwaarts te zwem men. Ook zegt men, dat hij, in navolging van lord Byron, zonder zijn drijftoilet den Hellespont zwem mende zal oversteken. Te Christiania kwamen 11. Woensdag twee Duitsche veehandelaars uit Lubeck by den consul. Zij waren broeders en de een deelde om trent den anderen mede, dat deze krankzinnig was. De consul liet een geneesheer komen die verklaarde dat de zieke aan delirium tremens leedden anderen dag zou hij naar het gesticht worden gebracht, maar dien nacht kon hij nog wel in het hotel blijven, wanneer zijn broeder by hem waakte. Des avonds gingen zij nochtans uit; de dokter ontmoette hen, vervoegde zich weder bij den Duitschen consul en met dezen bracht hij voor de tweede maal de beide broeders in hun hotel en bleef bij hen tot zij zich ter rust bege ven hadden. Des nachts werden de bewoners van het logement door een groot gedruisch in de kamer der broeders gewekt. Men begaf er zich heen en bevond, dat zij alles in stukken sloegen; met messen verdedigden zij zich en een van de logés werd zeer gevaarlijk, twee anderen lichter gewond. Men verwijderde zich om de politie te halen en de broeders sloten zich op. Toen de agenten kwamen en de deur openbraken, vonden zij de twee mannen dood op den grond lig gen, badende in hun bloed en bedekt met diepe wonden. Beiden hadden den hals nagenoeg door gesneden. Men weet niet of zij elkander die doodelijke wonde hadden loegebracht, dan of een van de twee, na zijn broeder vermoord te hebben, ook zich zeiven het leven heeft willen benemen. Kech tzaken. Naar men verneemt heeft de oflicier van justitie bij de arrond.-rechtbank in Den Haag cassatie aan- geteekend tegeri het vonnis zijner rechtbank in appèl gewezen, waarbij de sociëteit- of koffiehuis- houdster de wed. 't H is ontslagen van rechts vervolging wegens het zetten van gelagen na middernacht. Het O. M. bij het kantongerecht in Den Haag is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis van den kantonrechter, den lslen dezer gewezen tegen den directeur van den kon. Holl. schouwburg den heer J. C. Valois, houdende zijne vrijspraak van de aanklacht van als actrice in dienst te hebben gehad mej. S. C. Spoor. BÜITENLAND. Frankrij k. De geruchten, Maandag aan de Beurs verspreid over moeilijkheden met Pruisen en den eisch, dat De Gontaut Biron, Fransch gezant te Berlijn, terug geroepen zou worden, zijn van grond ontbloot. Eene dépêche uit Madrid spreekt het gerucht tegen, dat Spanje interventie van Europa tegen de Garlisten zou hebben gevraagd. De heer Crémieux heeft eene gift van 50.000 fr. geschonken tot leniging van den nood in de over stroomde departementen. In 1871 had Crémieux, die volstrekt niet een kolossaal vermogen heeft, 100.000 fr. bijgedragen in het zoogenaamd fonds tot bevrijding van Frankrijks grondgebied. De Italiaansche generaal Cialdini is te Parijs aangekomen. Hij houdt zich onledig met het schrijven van een werk over den Duitsch-Franschen oorlog en zal met het oog hierop de slagvelden van 187071 bezoeken. In alle bureaux van het departement van binnenlandsche zaken is het volgende reglement aangeplakt: „Het is, op straffe van dadelijk ont slag, het dienstdoend personeel uitdrukkelijk ver boden, zich een papier of voorwerp, hel ministerie toebehoorende, toe te eigenen. Het is verboden, aklen of dossiers mede te nemen, zonder schrif telijke vergunning van den chef de bureau. De concierge mag niemand met een pakket laten gaan, zonder van den bezitter een bewijs te ont vangen met opgave van den inhoud van 't pakket. Dit bewijs zal aan den chef der afdeeling ter hand gesteld worden. Een opzichter zal bovendien voor de stipte uitvoering van dit reglement zorg dragen." De Rép. fr. verwerpt de concessie, die van de republikeinen gevraagd is, om den „scrutin d'arrondissement" aan te nemen, ten einde daar door de ontbinding der Kamer te eer te verkrij gen. Het blad maant de republikeinen aan, onwrikbaar aan den „scrutin de liste" te blijven vasthouden. Verder antwoordende op den brief van De Cas- sagnac, verklaart het dat Gambetta niet ter be schikking is en niet ter beschikking zijn kan van den eersten den besten zijner staatkundige tegen standers, die me t hem wil duëlleeren. Gambetta heeft andere plichten jegens zijne partij en jegens de Fransche republiek te vervullen. De fractie-Lavergne heeft gisteren eene bij eenkomst gehouden, waarvan de uitslag is dat zij het onmogelijk achtte partij te kiezen ten opzichte van het tijdstip der ontbinding van de nationale vergadering, en de beslissing over de constitutio- neele wetten en de kieswet meent te moeten af wachten. De fractiën der linkerzijde zullen binnen kort de ontbinding der nationale vergadering eischen. Ouitschland. Naar men verneemt zal binnenkort een ge deelte van het ontwerp der Pruisische wet op het onderwijs openbaar gemaakt worden, ten einde eene openbare critiek er over uit te lokken, alvo rens hel bij den landdag wordt ingediend. Voorts zou in het ontwerp niet de neutrale openbare lagere school tot grondslag genomen worden, maar de minister zich toch, onder zekere om standigheden, niet onvoorwaardelijk er tegen ver klaren. Officieel wordt gemeld dat de hofkapelaan Bernert, president van het katholiek geestelijk consistorie, door den paus is benoemd tot aposto lisch vicaris in het koninkrijk Saksen. Die be noeming is in overeenstemming met de wenschen des konings, der regeering en der gematigde partij. Spanje. Met stoomschepen wordt eene aanzienlijke hoe veelheid oorlogsmaterieel en stukken van groot kaliber aangevoerd, bestemd tot bewapening der gedetacheerde forten van Renteria. De Carlisten hebben te Santiagomendi nieuwe batterijen tegen St.-Sebastiaan opgeworpen. De Oriflamme is de haven binnengeloopen, om zoo noodig de vreem delingen te beschermen. Tusschen de leden der Carlistische junta's in Biscaye beslaat groole- oneenigheid.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2