LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4723. A0. 1875. Woensdag 7 Juli. EEN VOGEL-PERSPECTIEF. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.— Franco per podn 1*40. Afzonderlijke Nemmersn °-02* Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels...raf 1.05. Iedere regel meer0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Dat men juist niet altijd behoeft te beginnen met het begin, zou men kunnen bewaarheid vin den in de onlangs verschenen derde aflevering der „Academische Dissolving-views," door Mr. P. Brooshooft aan het lezend publiek, en zeker in de eerste plaats aan dat der academiestad, aan geboden onder den titel „Vogel-perspectief". Op de laatste bladzijde toch van die vervolg-uitgave lezen wij„Indien gij over onzen tocht eenigszins voldaan zijt, doe mij dan het genoegen thuis aan uw vader en moeder te vertellen, dat de studenten zeer nuttig kunnen leven zonder hun neus altijd in de boeken, en zeer vroolijk, zonder hem te diep in het glas te steken." Ziedaar het thema, dat de lezer in nommer drie der Dissolving-views vindt uitgewerkt, en uitgewerkt op een wijze, die er hem geen berouw van zal doen gevoelen, dat hij het werkje tot aan die bladzijde geheel zal hebben doorgelezen. Hij zal met den schrijver instemmen, waar deze beweert, dat de eerste omstandigheden, waaronder de student aan de academie optreedt, een beslis- senden invloed op zijn verdere loopbaan aan de hoogeschool uitoefenen, te meer daar het voor den academieburger, wiens standpunt in zijn kleine maatschappij veel scherper is afgeteekend dan dat van elk ander in de gewone samenleving, ook veel moeilijker, ja schier onmogelijk wordt, van de eenmaal aangenomen richting af te wijken. „Willen wij dus," luidt het wat verder, „over -de waarde en beteekenis van het studentenleven oordeelen, geen beter middel daartoe dan door aan verschillende individuen, vereenigingen en in stellingen der studentenwereld een bezoek te brengen". Hier begint de tocht, waarop de lezer vol d'oiseau heel wat te zien krijgt. Aan de hand van den schrijver bezoekt hij een collegekamer, overal elders te vinden dan in het academiegebouw, -een vertrek, door poortjes en steegjes, langs gangen en trappen zoo gemakkelijk te bereiken, dat de aanwijzing der meer gewillige dan duidelijke dienstmaagd niet minder dan 13 regels beslaat. Daar is hij toehoorder bij een voordracht, die door een „geheimzinnige kracht" en ondanks den wil des hoogleeraars den indruk maakt van berekend te zijn op een inpompen voor het examen. Een wandeling naar het tegenovergelegen ge deelte der stad brengt u in tegenwoordigheid van oen achtenswaardig hooggeleerde, maar die het doelwit is van de onedele plagerijen van zijn onna denkend auditorium. Van daar voorbij de „Kroeg", achter wier pas geopende deuren een groot aantal zonen van Minerva verdwijnen, voert uw weg u naar een andere „nis van den grooten tempel der wijsheid", waar ge een student vindt, die, tot dusverre gewoon niet vóór drie uren zijn leger stede te verlaten, thans gekomen is met het ernstig voornemen om van elven tot tweeën geregeld college te gaan loopen, maar nog vóór het verschijnen van den hoogleeraar door een zijner makkers wordt meegetroond naar Piel-Gijs. Welk een verschil met de beschrijving van dat college, waar de katheder de eenige onbezette plaats is tot op het oogenblik dat de man optreedt, die allen zonder onderscheid weet te boeien Of wel, wilt ge vernemen hoe de avond soms wordt doorgebracht, vergezel den auteur naar die kamer, waar een jurist, die zich heeft voorge nomen te werken van „hoevaarje", het uit anti pathie tegen zijn propaedeutische studiën niet verder brengt dan het drinken van een paar koppen thee en het rooken van even zoovele pypen, om eindelijk zich naar de interessante Debating-Society te begeven, een tegenstelling met het achttal debaters, wier dispuut in ijdel gebeuzel ontaardt of slechts van eenzijdige be krompenheid getuigt. Een oogenblik verpoozing bij een musiceerend gezelschap zal ons na al dat geredetwist aange naam aandoen, en zoo naderen wij tevens de laalste bladzijde, waarmede wij begonnen. Wij gaven slechts een ruwe schets, louter met het doel om onze lezers aan te sporen zelf het „Vogel-perspectief" ter hand te nemen, en dat is het volkomen waard. Wie zich bepaalde bij hetgeen wij hier in schier vormelooze omtrekken nederschreven, zou den auteur te kort doen en zichzelf van een wezenlijk genotberooven. Trouwens, na hetgeen de beide eerste afleveringen der „Academische Dissolving-views" reeds te lezen gaven, mag elke aanbeveling overbodig worden geacht. HEIDEN, 6 Juli. In de maand Juni zijn binnen de gemeente Leiden geboren 111 kinderen, als59 zoons en 52 dochters; overleden 106 personen, als: 16mannen, 19 vrouwen, 39 zoons en 32 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 5gehuwd 37 paren. Toezegging van beroep naar de Ned. herv. gemeente te Driehuizen c. a. is gedaan aan den candidaat J. A. Prins, te Leiden. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. G. Knottnerus naar Den Haag, is door het kiescollege der Ned. Herv. gem. te Dordrecht het volgende zestal van predikanten gevormdG. Van Herwaarden, te Loosduinen; F. J. P. Moquette, te Sneek; J. Moulijn, te WeespDr. A. R. Ruitenschild, te Oegst- geest; Dr. H. Smeding, te Haarlem; D. H. Teljer, te Nieuwetonge. Het stoomschip Hampton is den 4den dezer van Batavia naar Rotterdam vertrokken; de Borneo, van Nieuwediep naar Atjin, is 3 Juli Aden ge passeerd. In Den Haag heeft zich een Commissie gevormd om giften in te zamelen voor de slacht offers door de overstrooming van de Garonne. De Commissie, belast met het afnemen van hel eerste natuurkundig examen en het natuur kundig examen voor hulpapotheker, zitting hou dende te Amsterdam, is dezer dagen gereed ge komen met het lilerarisch-mathematisch gedeelte van dit examen. Daarvoor hadden zich oorspron kelijk 114 candidaten aangemeld, van welke echter zich 9 vóór en 6 gedurende het examen hebben teruggetrokken. Van de overige 99 zijn 59 afge wezen en 40 toegelaten. De Commissie is thans bezig met de eigenlijke natuurkundige examens, die in het chemisch laboratorium op den Groe- nenburgwal worden afgenomen en voor het publiek toegankelijk zijn. Naar men verneemt zullen tot den proef tocht der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" o. a. de burgemeesters van Amsterdam en van Vlissingen, de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal en de vertegenwoordigers van de voornaamste dagbladen in Nederland, Engeland, Frankrijk, Duitschland en Oostenrijk worden uit- genoodigd. Na zich te Vlissingen aan een banket te hebben vereenigd, zal men onder muziek en vuurwerk de reis aanvaarden. Tegen elf uren zal men te Sheerness, tegen één uur te Londen zijn, waar men, na eenige uren te hebben rondge wandeld of gereden, weder aan een banket zal aanzitten, om daarna terug te keeren. Men meent te weten, dat de eerevoorzitter der maatschappij, Z. K. H. prins Hendrik, bij het feest te Vlissingen tegenwoordig zal zijn. Gisteren is te Amsterdam ten raadhuize aanbesteed1°. het maken van een ijzeren draai brug over de Nieuwe Heerengracht voör de Muiderstraataangenomen door den heer J. J. Visser, te Nieuwer-Amstel, voor f 19,5002°. het maken en stellen van den metalen bovenbouw aan bovengenoemde brug; aangenomen door den heer J. G. Dalhuizen, te Kampen, voor f 22,500. Voor het onderwys aan de hoogere burgerschool te Veendam zal voortaan te beschikken zijn over een plantentuin, waarvoor van den gemeenteraad terrein is aangevraagd, en over veertig geweren, door den minister van oorlog in het belang van de exercitie der leerlingen toegezegd. Bij kon. besluit is bepaald dat in de ge meente Wageningen met 1 Januari 1876 eene Kamer van koophandel en fabrieken gevestigd wordt, bestaande uit zeven leden, en dat de ver kiezing der leden voor die Kamer zal plaats hebben in Nov. e. k. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapt.-ter-zee J. Van Gogh, en bestaande uit Zr. Ms. schroefstoomschepen Leeuwarden, Cornelis Dirk en Prinses Maria, is den 3den dezer te Lissabon Zr. Ms. raderstoomschip Bromo, onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee W. J. Scholten van Aschat, den 4den dezer te Malta aangekomen. De luit.-ter-zee 1ste kl. R. Wijmans wordt met den 16den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De Italiaansche gezant heeft bij nota van 26 Juni jl. namens zijne regeering het tractaat van handel en scheepvaart opgezegd, tusschen Nederland en Italië den 24sten Nov. 1863 ge sloten, en daarbij den wensch uitgedrukt door onderhandelingen tot het sluiten van een nieuw tractaat te geraken. Door den minister van binnenl. zaken zijn de ijkkantoren in Den Haag en Rotterdam aange wezen voor den yk van gasmeters. Het ijkkanloor in Den Haag is daarvoor reeds opengesteld, terwijl de opening van het kantoor te Rotterdam nader zal worden bekend gemaakt. Het merk van goed keuring, by den ijk der gasmeters te bezigen, is de koninklijke kroon. De muziekdirecteur van het groot stedelijk badhuis te Scheveningen is voornemens den 15den Juli op het terras een buitengewoon concert te geven ten behoeve der noodlijdenden in Frankrijk. Woensdag den 14den Juli is vanwege de afdeeling Den Haag der Holl. Maatschappij van landbouw een harddraverij met paard en chais aangekondigd. In de heden gehouden zitting der prov. staten van Z.-H. zijn de voorbereidende werk zaamheden afgeloopen en is besloten de ontwerpen der begrootingen morgen in de afdeelingen te behandelen. De eerstvolgende vergadering is bepaald op 13 dezer. Z. M. heeft Th. L. M. H. Borret erkend en toegelaten als consul van Monaco te Dordrecht, op den voet van Ned. onderdaan; ridder S. Castelli erkend en toegelaten als consul van Italië voor Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijsel, i Drente, Friesland en Groningen, met standpl. te Amsterdam, op den voet van vreemd onderdaan; bij de artillerie benoemdbij den staf van het wapen, tot 2den luit. magazijnm. der art. van. de 3de kl. te Grave, den wachtmeester J. Stelling-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1