LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4722. Dinsdag A0. 1875. 6 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1,05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEIV, 5 Juli. De 34ste verjaardag van Prinses zu Wied werd heden alhier herdacht door het uitsteken der vlag van de openbare gebouwen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 25.00, 5.20 en 2.50 en de laagste ƒ25.00, ƒ5.00 en ƒ2.50. Het stoomschip Groningen is Zaterdag van Port Said naar Rotterdam vertrokken; de Tor rington is gisteren van Rotterdam vertrokken, met bestemming naar Batavia via Southampton de Prins van Oranje is Zaterdag-avond jvan Cardiff naar Nteuwediep vertrokken. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lij n AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand Mei 233,403 reizigers vervoerd; opbrengst 107.555,92) en aan goederen 49.462.46); diverse ontvangsten ƒ4462.11; totaal ƒ251.480.50. Te Amsterdam is het eindexamen afgeno men aan leerlingen van de tuinbouwschool der Kon. Nederlandsche Tuinbouwmaatschappij „Lin naeus", in de Watergraafsmeer. Diploma's van bekwaamheid werden uitgereikt aan de heerenJ. W. ,T. S. Middelbeek, J. J. Strieker Jr., P. Fentener van Vlissingen en A. G. G. Sutherland Royaards, allen van Amsterdam. Met goed gevolg werd het overgangsexamen o. a. afgelegd door den leerling D. G. Vervooren, van Leiden. Op de door de juridische faculteit der hooge- school te Groningen uitgeschreven prijsvraag uit het gebied van het volkenrecht zijn twee antwoorden ingekomen. Omtrent het eene, met een opschrift uit de werken van Terentius, waaraan eene loffelijke vermelding is toegekend, verzocht de faculteit mach tiging tot opening van het naambriefje. Ingevolge art. 11 van het reglement voor het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord en overeenkomstig het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediende proces verbaal van rangschikking, zijn door den minister van marine met Sept. benoemd tot adelborst 3de kl. bij voormeld Instituut de volgende jongelingen, in alphabetische orde gesteld: C. E. Bodemeyer, H. M. E. Van den Brandeler, H. E. Bunnik, G. S. H. Burgerhout, G. P. Van Hecking Colenbrander, L. E. Van Diggelen, J. W. Doyer, A. C. A. Eschau- zier, G. Fabius, J. Hartog, P. D. Holtzapffel, A. M. P. C. Van de Laar, A. Leyh, F. Pinke, H. 0. W. Planten, G. D. Sangster, H. B. Schreuder, E. A. Steinmetz, W. Naudin ten Cate, J. W. Termijtelen, J. J. W. H. Van der Toorn, H. W. Tydeman, H. J. Wichers en W. H. Wichers. De geneesk. staatscommissie, zitting hou dende te Utrecht, heeft tot arts bevorderd de heeren: Dr. J. P. Van den Berg, offic.-van-gez. 2de kl., en H. J. Flints, gep. ofGc.-van-gez. 2de kl. van het O.-I. leger. JDe voortgezette examens aan de polytech nische school te Delft hebben tot uitslag gehad, dat aan de volgende heeren in de volgende vakken diploma's zijn uitgereiktExamen Bart. 60, als technoloog, aan de heeren J. L. Bienfait, J. Borghstijn, D. De Clercq, L. Philips en J. Van Wickevoort Crommelin. Art. 61, als civiel ingen., aan de heeren H. F. Beyerman, C. Van Deinse, E. A. C. F. Von Essen, A. Foek, M. W. -J 's Gravesande Guicherit, J. P. Hengeveld, 11. Hofland, B. Kersjes, W. C. Koomans, C. Lely, W. De Man, J. Nuhout van der Veen, F. G. Schill, D. J. Steyn Parvé en E. Thiange. Examen C: art. 62, als bouwkundig ingenieur, aan de heeren F. G. Schill en L. C. T. Rieber. Art. 63, als scheepsbouwkundig ingenieur, aan den heer H. Van Meerten. Art. 64, als werktuig kundig ingenieur, aan de heerenC. F. Hoevenaar, Jhr. M. J. Schuurbecque Boeye, H. Stolp en J. A. Wagner. Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer A. T. Van der Starp, arts, van Zierikzee; tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer C. A. Scheltema, van Utrecht. Door de commissie voor het afnemen van het eindexamen bij 's Rijks veeartsenijschool zijn tot veearts bevorderd de heerenF. H. L. Arntz, A. De Bruin, J. L. G. Coyaux, J. J. F. Dhont, H. F. Eggink, A. A. De Man, C. M. Mazure, J. Poels, E. A. L. Quadekker, C. Schilperoort en P. F. Vermast. Door de Commissie voor het 2de natuur kundig examen is het verlangde diploma uitge reikt aan de heeren: A. D. Van Steenbergen, A. C. F. Scheffer, J. A. Wijnhoff en P. J.Kintz. De heer W. J. Van Gorcum, te Groningen, heeft de betrekking van superintendent bij het onderwijs in de Transvaalsche republiek aangenomen. Dr. J. E. De Vrij in Den Haag is benoemd tot eerelid van het „College of Pharmacy" te Chicago. Ter vervulling der vacature bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam is het volgende drie tal opgemaakt: H. W. A. Verhoeff, van Charlois; W. J. Geselschap, van RitsumP. Deetman, van Nijkerk op de Veluwe. Naar men verneemt zal ook de liedertafel „Rotte's Mannenkoor" deelnemen aan den inter nationalen zangwedstrijd te Gent, op Zondag 11 Juli a. s., uitgeschreven door de Koninklijke Koor maatschappij aldaar bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Men verneemt dat de geregelde dienst der stoombooten van Vlissingen op Engeland den 26sten dezer zal geopend worden. De vestiging van een tolkantoor te Sheerness is oorzaak, dat men niet vroeger kon beginnen te varen. De booten zullen te Vlissingen dagelijks des morgens vroegtijdig aankomen, en des avonds van daar vertrekken, uitgezonderd des Zondags. Den 19den dezer is men van plan een proeftocht te doen. Onder voorzitterschap van den heer H. De Veer, lid van het hoofdbestuur, zal op 10 Augustus e. k. in het kerkgebouw der vereenigde Doopsge zinde gemeente te Amsterdam de 90ste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van '1 alge meen gehouden worden. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan eene te Amsterdam op te richten bijzondere school voor neutraal lager onderwijs, aan welke betrekking een jaarlijksch inkomen van 3500, benevens voorloopig 500 a 600 voor huishuur verbonden is, hebben zich niet minder dan 300 sollicitanten uit alle oorden des lands aangemeld. Een der vele stichtingen, die men aan het initiatief of den krachtigen steun van prins Hen drik te danken heeft, het Ned. hotel te Port- Saïd namelijk, zal de volgende week in Den Haag worden verpacht en dan spoedig in exploitatie gebracht. Op den 22sten dezer zal aan het departement van binnenl. zaken worden aanbesteed het maken en stellen van den bovenbouw der bruggen over de twee doorgangen in het open havenfront te Amsterdam ten behoeve van den spoorweg Nieu- wediepAmsterdam. De eerste volledige oplevering van de geheele overbrugging van elke der twee doorgangen moet plaats hebben binnen drie maanden nadat elke dezer ter beschikking des aannemers is gesteld. Vermoedelijk zullen de beschikbaarstel lingen plaats hebben: van den westelijken door gang 1 Aug. 1876, van den oostelijken doorgang 1 Sept. 1876. De kosten van het werk zijn be groot op ƒ520,000. Het Staatsblad n°. 124 bevat een kon. besluit, waarbjj de middellijn van het gouden tienguldenstuk wordt bepaald op 22'/, millimeter; n°. 125 behelst een kon. besluit, waarbij het maximum van het muntloon voor gouden tien guldenstukken, door bijzondere personen te vol doen, voorloopig bepaald wordt op 5 per kilo gram werk, onder verplichting voor den munt meester om uit dat bedrag, wegens het gebruik der Rijksmunt-inrichting, zoodanige som aan het Rijk uit te keeren als door den Koning wordt bepaald. De Staatscourant van 4 dezer bevat het besluit van den 22sten Juni 1875, betrekkelijk het overmaken van gelden door middel van post wissels tusschen Nederland en Duitschland, en zulks met intrekking van het koninklijk besluit van 16 November 1868. De verkiezing te Zutfen ter vervulling der vacature, in de Tweede Kamer ontstaan door het overlijden van Mr. J. Dam, is bepaald op 20 Juli a. s. en de herstemming, zoo noodig, op 3 Augustus. De luit.-ter-zee 1ste kl. R. D. Crommelin en P. G. Bruch, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op nonact. gesteld. Voor den aanleg van riolen in den Stati onsweg, Piet-Heinstraat en Cantaloupenburg in Den Haag, heden door B. en Ws. ten raadhuize aanbesteed, waren zes biljetten] van inschrijving ontvangen. Het minst was ingeschreven door den heer J. Van Lith Jr., in Den Haag, voor ƒ10.500. Naar wij vernemen zijn thans aan Z. M. den Koning geworden de voordrachten voor de benoeming van 2den luitenant bij verschillende wapens van het leger hier te lande en dat in Oost-Indië. De openbaarmaking der benoemingen kan dus in het laatst dezer week worden tege- moetgezien. Z. M. heeft herbenoemdtot burgem. van Sappemeer T. Venema Azn., tot burgem. van 't Zandt H. F. Deel, tot burgem. van Oldehove E. D. Star Lichtenvoort Jr.; aan L. Mens, te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar op 21 Mei jl., toegekend de bronzen medaille, als mede een loffelijk getuigschriftop zijn verzoek eervol ontslag verleend aan Dr. M. J. Bouvin, te Middelburg, als lid van den geneesk. raad voor Zeeland, en daartoe in zijne plaats benoemd Dr. J. E. Callenfels, te Hulstbenoemd tot burgem. der gem. Hoorn. Mr. W. K. baron Van Dedem; den heer C. G. Van Huls, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Ouderkerk aan den IJsel, benoemd tot ontv. derz. middelen te St.-Anna-Parochie; tot directeur van het postk. te Wijhe J. W. Algie, thans te Hattemaan J. Van den Brandeler, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van commies der posterijen 1ste kl., met vrijlating om zijne aanspraken op pensioen te doen gelden.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1