te Neuenahr, waarheen hij zich tot herstel zijner gezondheid begeven had, overleden. De heer Mr. F. J. J. baron Van Heemstra heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Haarlemmermeer aangenomen. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Breda zijn uitge bracht 3410 stemmen, waarvan geldig 3391. Ge kozen is de heer Mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven met 2148 stemmen; de heer Mr. J. H. Van Mierlo had er 1164. Naar men verneemt is de burgemeester van Amsterdam uitgenoodigd door „the Corpora tion of London," om deel te nemen aan een banket, dat zij zich voorstelt 29 Juli in Guildhall te geven aan de burgemeesters der voornaamsté steden van Europa, Amerika en van Engeland, Schotland en Ierland, en heeft de burgemeester deze uitnoodiging aangenomen. Het landhuishoudkundig congres te Heeren veen heeft besloten het dertigste congres in 1876 te Amsterdam te houden. De senaat der Utrechtsche hoogeschool heeft besloten aan den heer Th. Burgers, president van de Zuidafrikaansche republiek Transvaal, het doc- toratus juris honoris causa aan te bieden. In de Dinsdag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders in de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij is bepaald, dat het divi dend in het geheel zal bedragen f 17.87 per vol aandeel, 7.14l/1 per aandeel van f 176 en f 2.68 per aandeel van ƒ36. De ontvangsten hadden 101.063.93 minder bedragen dan in 1873/74, maar de toestand was niet verontrustend. Tot president der directie is door de vergadering be noemd de heer Mr. H. Ameshoff, tot vice-president de heer J. Staats Forbes. De aftredende commis sarissen zijn herkozen; gekozen werd Mr. L. A. J. W. baron Sloet. Door de staatscommissie, benoemd lot het ontwerpen van een nieuw wetboek van strafrecht, is gisteren aan het kabinet van Z. M. den Koning haar belangrijke arbeid toegezonden, waarna de commissie zich heeft begeven naar den minister van justitie, om Z. Exc. officieel van het volbren gen van haar taak en de toezending daarvan aan Z. M. kennis te geven. Het ontwerp bestaat uit 611 artikelen en is verdeeld in drie boeken: algemeene bepalingen, misdrijven en overtredingen. Bij dit ontwerp zijn gevoegd acht ontwerpen van wetten, bestemd om gelijktijdig met het nieuwe wetboek in werking te treden en bevattende deels overgangsbepalingen en bepalingen ter uitvoering van dit wetboek, deels de noodige voorschriften om de bestaande wetgeving daarmede in over eenstemming te brengen. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft Dinsdag tot arts bevorderd den heer W. H. L. Borgerhofï Mulder, cand.-arts. Door de commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, is in hare zitting van gisteren het diploma uitgereikt aan de heeren Van de Linde en Langeveld. Aan de hoogeschool te Groningen is giste ren tot doctor in de rechten bevorderd de heer F, G. Kool, van Groningen. Tot adjunct-commies der 1ste klasse ter prov. griffie van Gelderland is benoemd de heer Mr. A. Brants. Aan den opperschipper in het vaste corps dek- en onderofficieren J. D. Goppel is toegekend de gouden medaille ter geheele grootte voor vijf tigjarigen eerlijken en trouwen dienst. Z. M. heeft aan Mr. W. Terpslra, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van administr. over het burgerlijk en milit. huis van verzekering in Den Haag en daartoe be noemd Mr. C. F. Th. van Maanen, adv.-generaal bij het prov. gerechtshof in Zuid-Holland; benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Gorcum Mr. M. Kolff en Mr. W. B. Reynen Jr., beiden procureur bij gemelde rechtbanklot on derdirecteur van het kon. kabinet van schilderijen benoemd S. van den Berg, kunstschilder aldaar; tot burgem. der gem. Ermelo J. H. Van Marselis Hartsinck, wien tevens eervol ontslag is toegekend als burgem. der gem. Boskoop; de oft.-van-gez. 2de kl. bij de zeemacht D. Dronkers en B. Léon bevorderd tot off.-van-gez. 1ste kl. den kolonel D. P. C. Pottgieter van Laar, com mandant van het 5de reg. inf., op zijne aanvrage op pensioen gesteld, en het bedrag bepaald op f 1800 's jaars; benoemd: bij den prov. staf, tol luit-kolonel, den majoor G. A. Lambert, prov. adjudant in Limburg; bij de infanterie, bij den staf van het wapen, tot kolonel en chef van het bureel „personeel en militaire zaken" bij het dep. van oorlog, den luit.-kolonel P. M. Netscher, van het 6de reg.; bij het 3de reg. tot majoor, den kapitein J. P. M. Gevelaer, van het 7de reg.; bij het 5de reg. tot commandant van het corps, den kolonel F. J. Pfeiffer, van den staf van het wapen, chef van het bureel „personeel en militaire zaken" bij het dep. van oorlog; tot luit-kolonel, a la suite van het corps, den majoor L. M. E. Wilhelmie, i la suite van het corps en commandant van het kol. werfdepót, blijvende hij in deze zijne betrekking gehandhaafd; bij het 6de reg. tot luit-kolonel, den majoor W. Schuurman, van het 3de reg.; aan de voor den dienst in Indië bestemde sol daten F. R. Vielhaber en T. E. Decoene, van het kolon. werfdepot, vergund, het dragen respect, van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871 en van de Fransche medaille voor de expeditie in Mexico. Gemengd Nieuws. Uit Rijnsburg wordt gemeld: Bij het rooien merkt men dagelijks op, dat de oogst der vroege aardappelen tot heden gunstig mag genoemd worden; zoowel quantiteit als qualiteit laten niets te wenschen over. De prijs is zeer laag. Voor de verzending naar het buitenland wordt nog niets opgekocht. Wat den aardbeziën- oogst betreft, ook deze laat niets te wenschen over; honderden menschen vinden hierdoor rijke lijk brood; de prijs is middelmatig en geeft een goed slot van rekening. In Den Haag is de conducteur B. van den Holl. Spoorweg voorloopig door de politie aangehouden wegens oneerlijke handelingen door middel van reeds gebruikte plaatskaarten, die hij verkocht ten eigen bate of bezigde ten bate van reizigers. B. is weder op vrjj voeten gesteld nadat het eerste verhoor was afgeloopen, doch de zaak wordtj vervolgd. De onlangs gearresteerde H. J. Jut, beschuldigd als medeplichtige aan den moord van mevr. de weduwe Van der Kouwen in Den Haag, heeft nagenoeg een jaar te Vught gewoond. De justitie heeft thans een onderzoek ingesteld naar zijn doen en laten in die gemeente. Verscheidene personen zijn reeds door den wachtmeester der maréchaussées gehoord. Maandag is een brandersknecht, in de branderij van den heer P. Maas te Schiedam werkzaam, achterover van een trap gevallen, waar door hij zoo ernstige kwetsuren aan zijn hoofd bekwam, dat hij ten gevolge daarvan is overleden. Gisteravond viel te Rotterdam een vijfjarig kind op het Jaffa in een watertonhoe wel het er nog levend uitgehaald werd, overleed het in weerwil van alle zorgen spoedig daarna. Dinsdag-namiddag is te Rotterdam de bliksem geslagen in de woning van L. Van der Burgh, op de Oude Tien-Gemeten. Een veertienjarig meisje, dat aldaar tijdens het onweder schuilde, werd doodelijk getroffen. Gisteren heeft op de Beurs te Am sterdam eenige opschudding plaats gehad, omdat zekere heer Van B., behoorende tot hen, die weigeren uitbetaling te doen van het surplus op dividenden van de Handelmaatschappij aan die genen, die niet tot de rescontre zijn toegetreden, op de Beurs verscheen. De opschudding had ten gevolge, dat v. H. van de Beurs verwijderd werd. Dinsdag-ochtend is te Ooltgensplaat de bliksem geslagen in de spits van den toren der kerk, waardoor brand ontstond, die door den sterken wind werd aangewakkerd. In een oogwenk was de brandweer met de spuit der plaatse, en met behulp van brandladders slaagde men er spoedig in den brand meester te worden. De toren heeft veel geleden, daar het lood geheel opgekruld en het houtwerk ontzet is. Zaterdag-avond ontstond teWoensel een hevige twist tusschen twee broeders, waarbij de een met een mes vier zware wonden ontving, zoodat men voor het behoud van zijn leven vreest. De dader is in hechtenis genomen. De landbouwer C. D., in de Wormer, is gisteren door zijn eigen stier aangevallen. Het woedende dier heeft hem eenige ribben en 'het schouderblad verbrijzeld. Zekere W. Theunissen, die reeds meer malen uit de bedelaarsgestichten is ontvlucht en nu "weder met meer anderé'n derwaarts moest worden getransporteerd, is gisteröihtëndTe Zwolle aan zijne geleiders ontsnapt. De pogingen om hem in handen te krijgen, zijn tot dusver vruch teloos gebleven. JESi echtzaken. In zake het appèl van het interlocutoir vonnis der arrond.-rechtbank te Rotterdam gewezen tus schen den Londenschen logementhouder Tiddens en Mr. Driebeek, curator in het faillissement van den graanhandelaar v. A. te Breda, deed het prov. gerechtshof in Zuid-Holland gisteren uitspraak. Het bevestigde 't vonnis voor zooveel betreft de toelating aan de geïntimeerden om door getuigen te bewijzen de ontvangst van ƒ6600 door T.; vernietigde het ten aanzien van het bewijs door getuigen dat T. geen Nederlander is en heeft zijn ontslag uit de gijzeling bevolen. De arrondissements-rechtbank in Den Haag heeft gisteren de twee politiebeambten, beklaagd van den steenkolendiefstal ten nadeele van de gasfabriek, veroordeeld tot drie maanden eenzame opsluiting. Op het appèl van het vonnis des kantonrechters waarbij de wed. 't H. is veroordeeld wegens het hebben na bezetten tijd van gelagmakende per sonen in het huis op het Plein N°. 10, waarvan zij houdster is, heeft de Haagsche rechtbank gisteren uitspraak gedaan. Er was volgens de rechtbank niet gebleken dat de bezoekers op den bedoelden tijd in het koffiehuis waren aanwezig geweest, en het verblijven in het lokaal der sociëteit „Aurora" valt niet onder de bepalingen der algemeene politie verordening van Den Haag. Op deze gronden vernietigde de rechtbank het veroordeelend vonnis van den kantonrechter, verklaarde de bewezen verklaarde feilen noch misdaad, wanbedrijf of overtreding op te leveren en ontsloeg de wed. 't H. ook nu van alle rechtsvervolging. Dezelfde rechtbank gaf eene geduchte les aan een huisvader in Den Haag, die den lsten Maart in beschonken toestand verkeerende, op den hoek van de Gravenstraat en het Buitenhof een bejaard persoon zulk een duw gaf, dat deze viel en een beenbreuk bekwam ten gevolge waar van hij gedurende langer dan twintig dagen ver hinderd was zijn gewoon werk te verrichten. Drie maanden lang was de verwonde aan het bed gekluisterd, gedurende welken tijd hij van den anderen persoon f 2 's weeks als onderstand ontving. Hoewel zijn berouw over de daad aan den dag gelegd als verzachtende omstandigheid aanmerkende, veroordeelde de rechtbank den beki, tot drie maanden eenzame opsluiting. De kantonrechter in Den Haag heeft bij vonnis van heden in de zaak van den heer J. C. Valois het den bekl. ten laste gelegde niet be wezen geoordeeld en sprak hem vrij, hoofdzakelijk op grond dat het getuigenverhoor niet aan het licht had gebracht het bestaan van een contrac- tueele verbintenis tusschen den directeur en Sophia Spoor en zij ook geene geldelijke belooning voor de vervulling harer rol bekwam. BUITENLAND. Frankrij k. De commissie voor de organieke wetten heeft bepaald, dat aanvullings-verkiezingen voor de nieuwe Kamer uitgeschreven moeten worden, zoodra er twee vacante plaatsen zijn voor een departement, dat zes afgevaardigden naar de Kamer zendt, en drie vacante plaatsen voor een gewest, dat meer dan zes vertegenwoordigers naar

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2