LEIDSCH DAGBLAD. A0. 1875. Dinsdag 29 Juni. STADS- BERICHTEN. i\°. 4716. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. r' De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering vao den 27sten Mei 1875, is vastgesteld de volgende VERORDENING, houdende wijziging der Verordening bepalende de jaarwedden van dc hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen, van het hulpper soneel, alsmede de toelagen ten behoeve van de kweckelingen aan de J openbare lagere scholen binneo de gemeeDte LeideD, vastge steld jden 4den blei 1872, gewijzigd den 8sten Janaari 1871 en nader^gewijzigd den 2'Jstcn October daaraanvolgende: De RAAD der gemeente Leiden, .Gelet op art. 19 der Wet van den 13 Augustas 1875 SiaaU- blad n°. 103); Heeft besloten JDe vijfde alinea vaa art. 2 der verordening vao den 4Jcn Mei 1872jJi(Gemeenteblad n°. 9), gewijzigd bij de Verordening van den 8 Jaouari 1874 Gemeenteblad n°. 6), wordt aangevuld met de volgende zinsnede: „Wanneer eene buitengewone verhooging, des noods tot een booger bedrag dau in deze alinea vermeld, noodzakelijk wordt geacht, worden de daartoe strekkende voorstellen ingediend en behandeld, ook nadat de begrooting is vastgesteld." De gehecle alinea luidt thans aldns: Jaarlijks wordt door Burgemeester en Wethouders, in over leg met dc hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen en den schoolopziener, bepaald of er termen zijn, eene verhooging toe te kennen, die voor de onderwijzers en onderwijzcre3son f 100, voor de hulponderwijzers eu hulponderwijzeressen 50 bedraagt. De daartoe strekkende voorstellen geschieden bij dc indiening der gemeentebcgrootiug. Voor eene verhooging zallen in den regel alleen in aanmerking komen zij, die minstens één jaar in fonctie zijn of in het vorig jaar geene verhoogiDg hebben ont vangen. Wanneer eene buitengewone verhooging, des noods tot eeu hooger bedrag dan in deze alinea vermeld, noodzakelijk wordt geacht, worden do daartoe strekkende voorstellen ingediend en behandeld, ook nadat de begrooting is vastgesteld. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in z(jne openbare vergadering van den 27sten Mei 1875. De Burgemeester, v. r> BRAN DELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, volgens bun bericht van den 17/21 Juni 1875, B n°. 1498 (1ste afd.), G. S. n°. 37, in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar bet behoort, den 28sten Jnni 1875. Borgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Borgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 Juni. Van de Commissie voor de algemeene Réunie van oud-studenten alhier ontvingen wij onder staand stuk, geteekend door een 28-tal Kaapsche oud-studenten, dat één dag te laat ontvangen is om aan de Réunie te worden medegedeeld Aan onze Medebroeders te Leiden vergaderd om het driehonderd jarig bestaan van de Leidsche Hoogeschool te vieren. Mede-studenten Wij ondergeteekenden, oud-studenten van de Leidsche Hoogeschool, geboortig van de Kaap de Goede Hoop en thans daar woonachtig, gevoelen ons gedrongen bij deze feestelijke gelegenheid het bewijs te leveren, dat onze liefde voor de Alma Mater en ons esprit de corps door tijd noch afstand zijn afgekoeld. Wij betreuren het zeer dat hel voor geen enkel onzer mogelijk is persoonlijk dit schoon feest mee te vieren. De reis van bijna zeven duizend Engelsche mijlen zou ons niet heb ben afgeschrikt, indien onze beroepsbezigheden ons hadden toegelaten den daartoe gevorderden tijd afwezig te zijn. Maar al hebben wij geen vertegenwoordiger in levenden hjve in uw midden, in den geest zijn wij heden allen met u; al kun nen wij de oude academie-vrienden de hand niet schudden, toch doorleven wij heden met hen de gelukkige dagen van weleer. Ook aan Afrika's zuidpunt klopt nog menig har! voor de oude academiestad. Dankbaar erkennen wij dat wij haar oneindig veel verplicht zijn, en voor dat Neder land, waar wij gevormd werden, waar wij zoovele vrienden achterlieten, waar wij, schoon in den vreemde, ons zoo tehuis gevoelden, leeft er in ons nog altijd eene voorliefde en altijd zal zij blijven voortleven. Dat de Leidsche Academie nog menig eeuwfeest viere; dat zij bloeie en haar alouden roem blijve handhaven; dat nog vele ge slachten door haar worden gevormd en geïnfluen ceerd; dat burgerlijke en godsdienstvrijheid door haar, gelijk tot hiertoe, worden gehandhaafd en verdedigd; dat de wetenschap daar steeds worde vereerd, gediend, bemind en beoefend; dat daar steeds worde gezocht en heilig gehouden het Ware, het Schoone en het Goede! Zietdaar den wensch van uwe verre feestgenooten, geestelijke zonen van dezelfde moeder. C. J. Brand, 18141820, Mr. in de rechten, Dr. in de letteren, ex-speaker van het House of assembly. J. H. Brand, 18431845, Mr. in de rechten, president van den Oranje-Vrijstaat. J. F. Berrangé, emeritus pred., 18361841. F. L. C. Biccard, 18291834, med. dr., Robben eiland. C. W. Thalman Biccard, med. dr., 18521858, Kaapstad. F. De Lettre Biccard, med. dr., Malmesbury. P. J. Denyssen, rechter bij hel hooggerechtshof, Kaapstad. J. A. Dreyer, 18361842, med. dr., George town. J. H. Dreyer, Mr. in de rechten. J. F. Dreyer, Mr. in de rechten. D. P. Faure, 18611866, pred. Vrije protes- tantsche kerk, Kaapstad. L. W. Glaeser, 18401846, med. dr., Worcester. J. Z. Herman, 18471852, med. chir. et art. obst. dr., Kaapstad. J. H. Hofmeyr, 18181822, jur. utr. dr. J. J. Kotzé, 18561858, pred. Ned. herv. kerk, Darling. A. Kuys, 18481851, pred. Ned. herv. kerk, Georgetown. M. J. Kuys, 18341841, med. dr., Worcester. G. H. Maasdorp, med. dr., Graaff Reinet. F. W. Muntinch, 18281834, med. dr., Wel lington. J. H. Neethling, 18481853, pred. Ned. herv. kerk, Hopefield. J. F. Reitz, 1845 en 1846, th. dr., pred. Ned. herv. kerk, Somerset West. A. Roux, 1831 1838, th. dr., pred. Ned. herv. kerk, Riebeek East. J. P. Roux, med. chir. et arl. obst. dr., Kaapstad. C. Smuts, 18371843, dr. in de med., Stel- lenbosch. E. F. Du Toit, 1862—1868, med. dr., Wel lington. J. De Wet, j. u. dr., 1817—1821. J. P. De Wet, Mr. in de rechten. R. A. Zeederberg, med. dr., Aliwal North. Als bijdrage tol de jongste Leidsche feesten wordt het volgende medegedeeldOnder de histo rische hoofdpersonen uit de 17de eeuw bevond zich ook Cornells de Witt, voorgesteld door den heer M. M. de Lange Boom. De optocht trok o. a. voorbij het huis van mevrouw Hoog, geb. Carp., wed. van den heer Mr. H. G. J. Hoog, Dijkgraaf van Rijnland, wiens moeder de laatste rechtstreek- sche afstammelinge was van Cornelis de Witt. Op het oogenblik dat de stoet passeerde, werd uit den gouden beker, welken De Witt, na den tocht naar Chattam, van Hunne Hoogmogenden ontving en die, met andere merkwaardigheden, als: familie portretten en papieren van De Witt, in het bezit van mev. de wed. Hoog is, door den jongenheer Johan Hoog aan De Witt, den heer de Lange Boom, de eerewijn aangeboden. Door een misver stand zeker heeft dat huldeblijk aan den grooten man door zijn kleinen nakomeling plaals gehad uit een raam in eene achterkamer (het huis is namelijk een hoekhuis) zoodat ongelukkigerwijze noch het groote publiek, noch de familie zelve, die in het voorste gédeelte van het huis bijeen was, er iels van gemerkt heeft. Zaterdag is nog aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heer F. G. Göbel, geb. te Dordrecht, met stellingen. Bij het aan de Leidsche hoogeschool gehou den admissie-examen op 24 en 25 dezer hebben deelgenomen 78 adspiranten, waarvan zijn toege laten 55, terwijl 3 zich tijdens het examen heb ben teruggetrokken. Bij de heden gehouden .openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 25.50, 5.20 en ƒ2.55 en de laagste 25.00, 5.00 en 2.50. Ds. J. D. Sigal te Rijnsburg heeft voor het beroep naar Ylissingen bedankt. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië heeft kolonel Wiggers van Kerchem, die 12 dezer het bevel in Atjin tijdelijk van generaal Pel heeft overgenomen, 22 dezer aan de Indische regeering geseind dat de gezondheidstoestand stationnair en de sterfte gering was. Gevallen van cholera deden zich wei nig voor en de koorts en buikloop waren min der kwaardaardig. De in Kotta-Radja gegraven artesische put leverde ongeveer 60 kan goed water per minuut, terwijl 140 kilo ijs per dag verkregen werden met eene van Batavia gezonden ijsmachine. Op het adres van den gemeenteraad van Katwijk, ondersteund door ingezetenen van Kat- wijk-aan-zee, om subsidie van een derde in de kosten van den aanleg van een waterweg ter verbinding van Katwijk-aan-zee met het uitwate ringskanaal van Rijnland, hebben Ged. Staten gunstig geadviseerd en stellen derhalve voor, aan Katwijk tot den aanleg van die watercommuni catie uit de provinciale fondsen een subsidie te verleenen van '/3 in de kosten tot een maximum van 40.000, mits ook het Rijk gelijk subsidie verleen e. Met ingang van den 27sten dezer is het rijkstelegraafkantoor te Noordwijk op zon- en feestdagen geopend van 8 tot 11 uren's voor-en van 3 tot 4 uren 's namiddags. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. Door curatoren van het gymnasium te Winschoten zijn ter benoeming van conrector bij die inrichting aan den minister van binnenl. zaken voorgedragen de heeren G. Ouwersloot, litt. hum. cand. te Leiden, en Dr. G. Smit Sibinga, oud- praeceptor van het gymnasium te Groningen. De collecte ten behoeve van het fonds voor den gewapenden dienst heeft te Nieuwkoop opge bracht ƒ30.70. Door den gemeenteraad van Terschelling is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de school te Hoorn de heer Haremaker van Haarlem. De geneeskundige staatscommissie, zitting I houdende te Utrecht, heeft Zaterdag tot arts be- vorderd de heeren: F. Lantenga, med. doctor; i H. Rikkers Fischer, med. doctorandus; J. Keyzer offic. van gezondh. 2de kl.en een getuigschrift uitgereikt voor het 1ste gedeelte van hel arts-examen

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1