In den nacht van 17 op 18 dezer heeft de kastelein Ruchalski, te Zembowo in de Prui sische provincie Posen, onder herhaalde betuiging dat God hem had bevolen bloed te vergieten, zijne vrouw en vijf zijner kinderen doodgestoken. De oudste zoon, wien het gelukt was te ont vluchten, riep een buurman te hulp, die het niet waagde het vertrek binnen te gaan, maar door de openstaande deur zag, dat de vader in zijn razernij, na een rozenkrans op het lijk der vrouw te hebben gelegd, ook zich zelf den hals afsneed. Voor een paar dagen is te Bordeaux sneeuw gevallen. Naar gemeld wordt, moet zich dergelijk verschijnsel in de maand Juni sedert het begin dezer eeuw aldaar niet hebben voorgedaan. Bechtzaken. De hooge raad gaf gisteren zijne beslissing in de zaak van Jhr. Mr. D. J. C. Van Lennep tegen de gemeente Den Haag omtrent eene vordering tot terugbetaling van vijf maanden betaalden hoof- delijken omslag. Door den kantonrechter werd die vordering toegewezen, doch zij werd in hoo- ger beroep door de Haagsche arrond.-rechtbank ontzegd, hoofdzakelijk op grond, dat voldoende is het hebben en behouden van eene vaste verblijf plaats, en dat het geen verschil maakt, of de eischer in Den Haag zijn domicilie of hoofdver blijf had of zijn verblijf, als dit maar geschikt is of geschikt gehouden om een huisgezin te huis vesten, en dat dit in facto is uitgemaakt het geval te zijn. Op de tegen dat afwijzend vonnis ingestelde voorziening in cassatie heeft de hooge raad hoofdzakelijk overwogen dat, in strijd met den duidelijken inhoud van art. 245 der gemeente wet, bij het beklaagde vonnis ten onrechte is ter zijde gesteld het bij het artikel gemaakte verschil tusschen hoofdverblijf en verblijf; en dat dit ver schil terecht bij het vonnis van den kantonrechter is op den voorgrond gesteld, daar hierbij met juistheid is overwogen, dat gemeld artikel hem, die in eenige gemeente slechts verblijf houdt, alleen voor zoodanigen tijd als dat verblijf duurt wil hebben aangeslagen, terwijl het voor een vol jaar in de belasting schuldig verklaart hem, die in eene gemeente zijn hoofdverblijf houdt. De hooge raad heeft, op grond dat de rechtbank door hare onvoorwaardelijke toepasselijk-verklaring in geen onderzoek of beslissing was getreden, of Den Haag dan wel Heemstede als het hoofdverblijf is te beschouwen, de zaak naar dezelfde rechtbank teruggewezen ten einde haar opnieuw te behan delen en af te doen; de kosten, voor alsnog in hooger beroep en in cassatie gevallen, te dragen door de gemeente Den Haag. De Rotterdamsche werkster A. J., reeds vroeger tot langer dan een jaar gevangenisstraf veroordeeld, en thans beschuldigd van het open breken van een kist, die zij van een vriendin in bewaring had en het uit die kist zich toeëigenen van een aantal kleedingstukken, werd gisteren door het hof in Z.-H. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. buitenland. Frankrij k. De minister van binnenlandsche zaken heeft een ontwerp ingediend, waarbij hem een crediet van 100.000 fr. wordt toegestaan, om hiermede voorloopig de slachtoffers van de overstrooming der Garonne te hulp te komen. Dit ontwerp is op staanden voet aan eene Commissie verzonden, en korten tijd daarna was het goedgekeurd rapport reeds ingediend. Met eenparige stemmen is toen het crediet aan den minister verleend. De studenten aan de academie te Caen hebben een adres aan de heeren Jules Ferry en Jules Simon gericht, waarin zij aan beiden hun dank betuigen voor het initiatief, dat zij bij de beraadslaging over de wet op de vrijheid van hooger onderwijs genomen hebben, om het uit sluitend recht van het verleenen van academische graden voor den Staat te behouden. Gij hebt de Universiteit gewroken, wordt in dit adres gezegd, wegens den laster, waaraan zij heeft blootgestaan. Alleen aan den Staat, die geen partij is, maar alle partijen vereenigt en ze moet eerbiedigen, behoort het jus promovendi. Laat ieder denken en onderwijzen zooals hij goedvindt; maar de academische graden. die toegang geven tot de openbare ambten en waaraan bovendien tal van maatschappelijke belangen zijn verbonden, moeten geijkt zijn door een examen van Staatswege. Wij hopen, dat gij bij de derde lezing voor hetzelfde beginsel zult strijden. Dit adres is tevens gericht aan de 306 afgevaardigden, die voor het amendement der heeren Ferry en Simon ge stemd hebben. De Turksche gezant te Parijs heeft van den Turkschen minister van binnenlandsche zaken een dépêche ontvangen, waarin formeel het gerucht wordt gelogenstraft, dat de Turksche regeering voornemens zou zijn den interest van de Staats schuld te verminderen en de Juli-coupon niet te betalen. De verkiezing van den heer Kerjégu is met 459 tegen 141 stemmen geldig verklaard. Uit Toulouse wordt gemeld dat reeds 215 lijken zijn gevonden van personen die bij de over strooming zijn omgekomen. Talrijk zijn de slacht offers in de ingestorte woningen. DuitscJilantl. Volgens nadere berichten is het verhaal der Westfdl. Prov. Zeilung omtrent het gebeurde te Rheine deels onvolledig, deels onjuist. Een aantal ingezetenen hadden besloten, ter gelegenheid van het Piusfeest versieringen en vlaggen uit te han gen; anderen hadden een eerepoort en toestellen laten maken, om den zoogenaamden Calvariën- berg te versieren en te illurnineeren. Onverwacht werd dit alles door de politie verboden. Velen lieten nu de vlaggen en versieringen achterwege, of het reeds aangehangene weder inhalen, anderen, vooral uit de lagere klasse, wilden dit niet; zoodat de politieagenten op verscheidene plaatsen zeiven de versieringen moesten wegnemen. Intusschen stond ook op den kerktoren eene vlag. De pastoor, gesommeerd ook die te doen inhalen, verklaarde dat eenige gemeenteleden haar buiten zijne voor kennis hadden uitgehangen, maar dat hij aan het verlangen der politie zou voldoen. Toen nu de vlag eenige uren later nog op de torenspits wapperde en de politie de aanzegging herhaalde, gaf de pastoor ten antwoord dat hij werkvolk had doen roepen, maar dat niemand zich aan het gevaarlijk werk op den toren had durven wagen. De leidekker, die met zijne knechts de vlag had uitgestoken, had zich wel bereid ver klaard om die in te halen, maar zijne knechts waren naar buiten gegaan en werden eerst 's avonds terug verwacht, terwijl hij het werk onmogelijk alleen kon doen. Intusschen was het 's avonds zes uren geworden. Omstreeks dien tijd kwamen op den Calvariënberg eenige werklieden, om de eerepoort op te slaan en de illuminatie-toestellen aan te brengen. De gendarme gelastte hun dit te staken en gaf in overweging, den pastoor te vragen of de eerepoort niet in de kerk kon worden ge plaatst en verlicht. Dat verzoek werd gedaan, en zoodra de pastoor had verklaard dit onmoge lijk te kunnen toestaan, liet de aannemer de poort rnet al de toestellen naar zijn huis terug brengen. Eene talrijke menigte snelde hem achterna, maakte zich van alles meester, kwam tegen halftien terug, drong de politie weg, richtte de eerepoort op en stak de lichten aan. Onderwijl was een nog talrijker menigte daar rondom op de been gekomen en reeds begon nen met het zingen van godsdienstige liede ren, toen de burgemeester er in slaagde, door het volk te dringen en, onder de eerepoort staande, last te geven om uiteen te gaan. Daarop ontstond het tumult, waarbij hij onder den voet raakte en met een mes gewond werd. Van verschillende zijden wordt nu gemeld, dat hij slechts ééne wond ontving en wel eene zoo weinig gevaarlijke, dat hij Dinsdag-avond voornemens was den volgenden morgen weder naar zijn bureel te gaan. Dat hij door eenige beambten naar het hotel „Schultz" werd gebracht, was omdat hij van daar langs een achterpad zijne woning kon bereiken. Dat de opgewonden menigte, meenende dat hij nog in het hotel was, het gebouw met keisteenen heeft gebombardeerd, is waar. Dat de pastoor vervolgens het volk heeft vermaand, de eerepoort en illumi natie weg te halen en bedaard naar huis te gaan, wordt evenzeer bevestigd. Telegrammen. RANGOON, 25 Juni. De koning van Birmah heeft een tractaat geteekend. De Engelsche ge volmachtigde is uit Mandalay vertrokken. In Karen blijft de hongersnood veel offers vergen. ALEXANDRIE, 25 Juni. Het gerucht, als zoi het voornemen beslaan tot het uitschrijven eenei nieuwe leening van 10 millioen ten behoeve dei openbare werken, wordt officieel gelogenstraft. BERLIJN, 25 Juni. De verdediger van graai Arnim heeft appèl aangeteekend van het vonnis van het kamergerecht, waarbij zijn cliënt tot negen maanden gevannisstraf is veroordeeld. Het appél berust voornamelijk op incompetentie van de rechtbank. MADRID, 25 Juni. Ministerieele bladen melden,! dat de verkiezingen in October zullen worden gehouden en de Cortes in November zullen bij-' eenkomen. Jovellar heeft, na de versterking van San-Mateos, eene beweging ondernomen om Martinez Campos, die nog het kasteel Miravet belegert, te hulp te komen. Programma's van Muziekuitvoeringen. Musis Sacrum. Zondag 27 Juni, te halfacht, door de Stafmuziek van het 4de Reg. Infanterie, Kapel meester de heer A. Grenlzius. 1ste afd.: N°. 1. Grande Marche, Bitse; 2. Ouverture vRiesenschlange", Grentzius; 3. Valse ..Souvenir des Chasseurs", Versteeg; 4. Fantaisie «Giroflé Girofla", Merckx; 5. »Le Malcontent", Galop, Christophe. 2de afd.: N°. 6. Ouverture Une Fête Champètre", Labory; 7. iProvinzialen", Walzer, Labitzky; 8. Gruss aus der Feme, Intermezzo, J. H. Verhulst; 9. Potpourri de l'Opéra »le Muletier de Tolède", Clément 10. Marsch, Christophe. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te drie uren. Tegenwoordig de heeren: Van den Brandeler, voorzitter, Stoffels, Lezwijn, Hartevelt, Jula, Su- ringar, Tromp, Le Poole, Eigeman, Bijleveld, Scheltema, Du Rieu, Cock, Dercksen, Van Heu- kelom, Van Outeren, Van Iterson, Krantz en Van Wensen. Daar de heer Van den Brandeler eenigen tijd na het bepaalde uur afwezig blijft, bekleedt de heer Stoffels als oudste wethouder den voorzit- tersstoelwaarna de heer Scheltema den bij de wet voorgeschreven eed aflegt en vervolgens zitting neemt, na door den waarn. voorzitter geluk le zijn gewenscht met den wensch dat hij tot heil der gemeente moge werkzaam zijn. Nadat de notulen zijn gelezen en goedgekeurd, doet de heer Stoffels mededeeling dat o. a. zijn ingekomendispositiën van Ged. Staten van Zuid- Holland van 7 en 17 Juni tot goedkeuring van genomen raadsbesluiteneene concept-verordening op het pensioneeren van gemeenteambtenaren; voordrachten tot benoeming van onderwijzers en onderwijzeressen aan de lagere scholen; een ver zoek van J. W. F. Van Brussel om ontslag als ambtenaar bij de gemeentelijke openbare werken en een dito van den heer Brennan als leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en mid delbaar onderwijs. Vervolgens kwam de heer Van den Brandeler ter vergadering en deelde den raad mede dat van den heer Buys eene missive was ontvangen, waarin hij ontslag als lid van den gemeenteraad nam, met dankbetuiging voor de bewijzen van welwil lendheid die hij van verschillende zijden in die betrekking had mogen ondervinden. De voorzitter had even voor de vergadering met den heer Buys nog een onderhoud gehad en getracht hem op zijn besluit te doen terugkomen, doch de redenen waren van dien aard, dat verder aandringen onbe scheiden zou zijn geweest. Overgaande tot de punten van behandeling worden benoemd tot hulponderwijzers aan de school N°. 2 voor minvermogenden A. Borgman te Wageningen met 16 en J. D. De Kriek te Meerkerk met 15 stemmen vervolgens wordt met algem.st. de heer G. Aalbertsberg in zijne betrekking als stadsheelmeester gecontinueerd; aan J. Van der Kamp een gedeelte grond bij de Oostdwarsgracht tegen f per centiare en aan Dr. R. B. Hirschig de poort in de Vleeresteeg in eigendom afgestaan aan Mej. C. M. J. Schrüter eervol ontslag verleend als onderwijzeres 2de klasse aan de Tusschen- school voor voorbereidend onderwijs en aan mej. L. J. Van der Hoeven als onderwijzeres 2de klasse aan de meisjesschool lste klasse; aan W. H. Van Zanten vergunning verleend om een gedeelte sloot te doen dempen langs den lagen Rijndijk onder Leiderdorp, voor zooveel de gemeente Leiden

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2