LEIDSCH DAGBLAD. S°. 4715. Maandag A0. 1875. 28 Juni. STADS- BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER AD VERTEMIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. JACHT. gpDê COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID- HOLLAND, Gezien het besluit vau de Gedeputeerde Staten van den 17den Juni 1875, n°. 111; r Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Jnni 1857 Staats blad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonder lijke jachten op waterwild voor dit jaar zyn geopend op Maandag den 26sten Juli aanstaande, en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15 litt. d, f en h der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofd; wordende teveDs herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefeniog der jacht en visscherij in deze Provincie, krachtens welko die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meeren, plassen, rivieren eD moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrakt, worden afgekon digd cn aangeplakt, waar zalks te doen gebroikelijk is, alsmede in het Provinciaalblad en in dc Nederlandse he Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. ^.'s-Gravenhage, den 21sten Juni 1875. LEIDEN, 26 Juni. Heden zijn aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heerenW. H. Smit, geb. te Zaandam, en H. Van Adrichem, geb. te Zierikzee, met stellingen. Heden wordt door het gevolg van Prins Willem I aan Z. Exc. en aan de militaire auto riteiten van Leiden een diner aangeboden te "Noordwijk-binnen in het „Hof van Holland1'. Bij het departement van koloniën is, ter overmaking aan het comité van het „Roode Kruis" te Batavia, ontvangen eene som van f 578, als opbrengst van eene door de vereeni- ging „India Orientalis" van het Leidsche studen tencorps, ter gelegenheid van het onlangs ge vierde feest, gegeven matinée musicale, ten voor- deele van de zieke en gekwetste krijgslieden te Atjin. De heer D. Couwenhoven alhier heeft gis teren aan de Kon. Muziekschool in Den Haag met gunstigen uitslag examen als muziekonder wijzer afgelegd. Tot leeraar in de geschiedenis en aardrijks kunde aan de h. b. s. te Arnhem is benoemd de heer W. Melgerd, hulponderwijzer aan de school van den heer Japikse alhier. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5874 vol wassen personen en van 4721 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyn- i ig t zijn gedurende deze week 1380 baden genomen. Uit Oudshoorn meldt men ons: Donderdag jl. was het voor den heer J. ScharfT, gemeente-se cretaris en ontvanger alhier, en zijne echtge- noote een blijde dag, daar zij bij de herdenking van hunne veertigjarige echtvereeniging vele blij ken van belangstelling en achting van hunne medeïngezetenen mochten ontvangen, zoowel door het uitsteken der vlag van het raadhuis en tal van woningen, als door andere attenties. Mede werd het echtpaar door burgemeester en wethou ders gecomplimenteerd en daarbij de wensch geuit, dat het den waardigen ambtenaar nog vele jaren gegund mocht zijn in zijne betrekking nuttig werk zaam te blijven. Aan de Utr. hoogeschool zijn bevorderd: tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. C. Kapteyn, van Barneveld, en tot doctor in de rechten de heeren: A. G. De Geer, van Utrecht, H. Kuneman, van Alkmaar, C. J. A. Spiering en L. H. Rambonnet, van Tiel. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, waarin be raadslaagd is over de nieuwe ontwerp-overeenkomst met den Staat, is, na discussie, met 635 van de 680 uitgebrachte stemmen, aangenomen een voor stel van den heer Rahusen, strekkende om bij eenvoudig besluit de concessie te wijzigen, door de derde alinea van art. 42 te doen luiden„het overblijvende wordt uitgekeerd aan den Staat, met dien verstande, dat voor de twee netten af zonderlijke rekeningen worden gehouden", en in de vierde alinea van dat artikel de daarmede in verband staande wijziging aan te brengen, en tevens de concessie goed te keuren, wanneer de regeering haar aldus gewijzigd had goedgekeurd. Spr. voerde als grond voor zijn voorstel aan, dat men, het oude en het nieuwe net onder ééne rekening exploiteerende, tot een aanzienlijk verlies zou komen. Ten slotte werd besloten, dat, b'yal- dien de regeering de aangenomen wijziging mocht goedkeuren, de directeur-generaal gemachtigd zal zijn, de overeenkomst met de regeering te sluiten. In het tegenovergestelde geval zal eene nieuwe vergadering worden bijeengeroepen. De heer Burgers, voorzitter van de Trans- vaalsche republiek, is gisterochtend uit de resi dentie vertrokken. Zijne met den minister van buitenl. zaken gehouden conferentie betrof het slui ten van een handelsverdrag met dien staat. Aan A. Bos Gzn., te Alblasserdam, is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoom- sleepdienst op alle stroomen, rivieren en kanalen in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg, waar sleepbooten worden toegelaten. Z. M. heeft tot rector-magnificus aan de hoogeschool te Groningen, voor het academiejaar 1875/76, benoemd den hoogleeraar W. M. H. Sanger; met intrekking van zijne aanstelling als buitengewoon districtsveearts, benoemd tot districts veearts L. Van Drie!, te Stratum; bij hel depart, van binnenl. zaken benoemd: tot referend. Jhr. Mr. V. E. L. De Stuers, in Den Haag, onder toek. van eervol ontslag als secr. van het coll. van rijks adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst, en bevorderd tot hoofdcommies den comm. J. Tideman; met ingang van 1 Sept. benoemd tot adj.-comm. Mr. J. H. Van Reenen, thans adj.-comm. 1ste kl. bij het prov. gouver nement van Gelderland. Gemengd Nieuws. Gistermiddag om halfvijf is uit den Singel aan de Zijlpoort onder de gemeente Lei derdorp opgehaald het lijk van den sedert 22 dezer vermisten invaliede. In Den Haag wilde gisteren de dienst bode van een winkelier in de Veenestraat een einde aan haar leven maken door zich van den nok van 't zeer hooge huis af te werpen. Zij be vond zich reeds op 't dak, toen men een briefje vond, waarin zij van dit noodlottig voornemen deed blijken, en gelukkig werd zoo haar plan verijdeld. Door den offic. van justitie te Rotter dam is de aandacht gevestigd op een Fransch sprekend persoon, zich noemende Pencherat, groot en breed gebouwd, naar gissing oud 40 a 50 jaar, die opgeeft een Fransch publicist te wezen. Hij biedt entreekaartjes aan voor eene conférence, neemt de entreegelden in ontvangst, doch geeft de conférences niet. Op den O. Z. Voorburgwal bij de St.-Janstraat te Amsterdam is Donderdag-morgen een kindje van ruim een jaar van de trap ge- vallen, waardoor het een hersenschudding bekomen heeft en spoedig overleden is. ^Bij eene verkooping van een oud goed, aan de gemeente Hoorn toebe hoorende, kwam o; a« een onoogelijk behangsel in veiling, 't Eerste bod was eene kleinigheid, doch eenige kooplieden boden tegen elkander op, totdat het behangsel voor f 900 verkocht werd. Het was een zeld zame Gobelin. In het Noord li ollandsch Kanaal voor de Willemsluis is Donderdag-avond een knaap van ongeveer veertien jaren in het water gevallen en levenloos opgehaald. De gemeente-secretaris van Hoor naar, nabij Gorcum, is dezer dagen op verregaande wijze mishandeld geworden. De landbouwer P. W., als milicien-verlofganger door dien ambtenaar voor de jaarlijksche inspectie aangeschreven, moest onverrichterzake huiswaarts keeren, daar bij eene nadere aanschrijving de miliciens-verlofgangers, die dit jaar onder de wapenen zullen komen, van zoodanige inspectie waren vrijgesteld en W. tot die categorie behoorde. Men had evenwel verzuimd hem hiervan kennis te geven, en daarover in woede ontstoken en door het gebruik van sterken drank verhit, begaf hij zich naar de woning van be doelden secretaris, den heer J. v. L., wist met geweld daar binnen te dringen en bracht v. L. verscheidene vuistslagen toe, verbrijzelde vervolgens een tot afsluiting dienend vensterraam en sloeg een inwoner der gemeente, die den heer v. L. te hulp kwam, tot bloedens toe in het aangezicht. De aldaar gestationeerde rijksveldwacht heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt en aan de rechtbank te Gorcum toegezonden. Ter waarschuwing verdient vermel ding, dat te Avenhorn een span fraaie paarden overleden is, nadat de dieren gedronken hadden uit een kuip, waarin het bekende waschmiddel tegen de wormen onder de schapen opgelost was. Een fabrieksarbeider uit Rijssen stond Dinsdag voor de rechtbank te Deventer terecht, omdat hij een meisje, waarmee hij vroe ger liefdesbetrekkingen had aangeknoopt, een klap om het hoofd had gegeven. Ter terechtzitting bekende hij de misdaad en verklaarde die begaan te hebben, omdat de deern een liedje zong, dat op hen beiden gemaakt was tijdens zij verkeerden. Het meisje, als getuige aanwezig, zeide echter: „Nee dat is niet woar, ie wassen heilig dat ik neet bie oe wol". Een ander getuige verklaarde, dat de beklaagde door het meisje was aangehaald en dat hij haar toen een klap had gegeven. Het O. M. requireerde 3 dagen celstraf. De zucht om zich voor Atjin te enga- geeren is onder Franschen en Belgen zoo groot, dat er te Harderwijk bijna iederen dag een 25-tal worden aangenomen. Het adres van lidmaten der Israël, gemeente te Meppel aan den breeden kerkeraad heeft reeds op één punt gevolg gehad. Definitief is namelijk tot voorlezer en godsdienstonderwijzer aangesteld de heer Italië, te Alphen aan den Rijn, dezelfde die bij de gestoorde godsdienstoefe ning op den laatstgevierden sabbath de functién van voorlezer waarnam. Woensdag-nacht is te Breda in het paviljoen der groote sociëteit, in het Valkenberg ingebroken. De dieven hebben de geldlade open gebroken, doch daar niets in vindende, zich moeten tevreden stellen met een flesch madera en een goeden teug uit de bierkraan. Men heeft nog geen spoor van dader of daders kunnen ontdekken.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1