LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4714. Zaterdag A0. 1875. 26 Juni. HET GEMEENTE-VERSLAG. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke IS'ommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. in. Na de gebouwen, waaronder het Raadhuis voor meer of minder belangrijke herstellingen moet worden vermeld, komt de beurt aan straten en pleinen. Er werd gestraat: aan meer uitgebreid werk, dat vervolgens tarief bij aanneming plaats had, 16217 centiaren, aan minder uitgebreid 7895, voor rekening der gasfabriek, particuliere riolen, duikers enz. 1257.75, te zamen 25369.75 centiaren, waarvoor werden verbruikt 85000 keien en 300000 straatklinkers. Tot onderhoud van wegen en voetpaden werd het noodige ver richt, terwijl, zooals ieder ongetwijfeld zal beamen, jde aannemer voortging goede zorg te dragen voor wandelplaatsen en plantsoenen. Nog verdient daarbij opmerking, dat na het opheffen der Boom- kweekerij de voorraad jong plantsoen, waarvan de openbare verkoop mislukt was, groolendeels naar jde algemeene begraafplaats werd overgebracht tot llater eigen gebruik. Een kostbaar artikel in onze waterrijke stad, de bruggen, vorderde ook in 1874 belangrijke uitgaven. Twee bruggen, de Pauwbrug en de Vrouwenbrug, werden geheel vernieuwd, terwijl de draaibrug over den Rijn buiten de Zijlpoort een belangrijke herstelling onderging. g,,Wat het ruimen der riolen betreft, verwijzen wij naar hetgeen daaromtrent meer uitvoerig in afzonderlijke artikels door ons werd besproken; «nlrent de daarmee in zoo nauw verband staande lompen zij opgemerkt, dat als gevolg van een vernieuwd onderzoek vijf pompen werden aangeduid als schadelijk voor de gezondheid. Vooral met het oog daarop mag het niet overbodig worden geacht, dat het aantal gelegenheden tot het verkrijgen van duin water tot 28 werd vermeerderd, voor de minge- goede volksklasse echter een nultelooze verbetering sedert het raadsbesluit van 25 Juni 1874, waarbij een betaling van één cent per emmer werd ge- eischt. Het verslag bevat daaromtrent welsprekende cijfers, die een treurigen indruk maken. Bedroeg in Juli het aantal M3 aangevoerd duinwater toen nog gratis verkrijgbaar 1498, in de daarop volgende maand Augustus, onder het één-cents- systeem, waren 386 M* voldoende. Neen, niet voldoende, zeggen wij, want de werkman dronk nel zijn gezin slechts pomp- en grachtwater, van laar dat b. v. in December '74 slechts 196 M3 werden aangevoerd tegen 867 in dezelfde maand van het vorige jaar. Toch waren de kosten aan merkelijk toegenomen, doordien de bezoldiging van lien personen, met het uitgeven van duinwater belast, f 73 per week bedroeg. Het zal wel overbodig zijn te vermelden, dat iet Verslag ook spreekt van het amoveeren waarom dat uitheemsche woord, of klinkt bet achter dansloopen der Hoogewoerdspoort en lan de daarmede in verband slaande werken. Wie meer van opbouwen houdt, vooral met een luttige strekking, zal het aangenamer vinden te worden herinnerd aan de nieuwgebouwde lokalen 'oor de bewaarschool aan het einde der Groene- s'eeg, aan de voor hetzelfde doel ingerichte school ®P de Oude Vest bij de Bakkersteeg en eindelijk, naar vooral, aan de algeheele herschepping, die 'et voormalig Nosocomium onderging, eveneens en behoeve van het onderwijs. Een hoogst belangrijk hoofdstuk mag zeker dat "er de medische politie worden genoemd. De 'ïploitatie van het Liernurstelsel zoo lezen 'V|J daar levert gunstige resultaten op. Echter loet de laatst gehouden verpachting van de faeca- liën de gegronde vrees ontstaan dat de financieele uitkomsten ditmaal niet zoo voordeelig zullen zijn. Op dezelfde bladzijden, waaraan wij deze bijzon derheid ontleenen, komt met betrekking tot het gebruik van duinwater de volgende zinsnede voor, die, na hetgeen vroeger werd gezegd over het verminderd gebruik, vrij onverklaarbaar schynt, nh: „De maatregel om het duinwater, met uit zondering van behoeftigen, tegen betaling verkrijg baar te stellen, geeft tot geene klachten aanleiding." Wij voor ons vinden in de hoven opgegeven cijfers, waaruit de enorme vermindering van het gebruik blijkt, een zwijgende, maar daarom niet minder welsprekende klacht. Doch hoop doet leven, en daarom maken wij liever gewag van een voorloopig plan, dat door den gemeente-architect is opge maakt voor den aanleg van een duinwaterleiding van Katwijk naar deze gemeente. Moge dat voor loopig plan spoedig in een definitief plan overgaan Tot de loffelijke maatregelen mag zeker worden gerekend, dat men meer en meer de voor de gezondheid zoo schadelijke varkenshokken met hun viervoetige bewoners buiten de kom der gemeente tracht te brengen; zorgt men daarbinnen dan tevens voor goede arbeiderswoningen zooals het twaalftal, door de Leidsche bouwvereeniging ge sticht op het plein aan de Oude Vest, dan zullen typhus en typhuskoorts, die in '74 weder 28 offers eischlen, hier steeds minder voedsel vinden. Wel licht dat ook nog andere zaken tot het scheppen van dien minder gunstigen toestand meewerken, althans de woorden „Verordeningen omtrent de keuring van levensmiddelen bestaan in deze ge meente niet" geven genoeg te denken. Overgaande tot het militaire element, zien wij dat van het contingent dezer gemeente voor de nationale militie, in 102 man bestaande, 100 bij de land-, 2 bij de zeemilitie werden ingelijfd. De actieve sterkte der schutterij bedroeg 731 man, zijnde drie minder dan het bij de wet gevorderde getal, terwijl wegens de sluiting der schietbaan de oefeningen, ook der heide scherpschuttersver- eenigingen, niet konden plaats hebben. Hierbij verdient echter vermelding, dal de Leidsche scherp- schuttersvereeniging geregeld tweemaal 's weeks gebruik maakte van de schietbaan te Katwijk. Zeker een loffelijk voorbeeld. LEIDER, 25 Juni. Uit het door de maandelijksche vergadering voorgedragen dubbeltal is gisteren lot lid van het bestuur van de Maatsch. der Nederl. letterkunde gekozen Prof. C. P. Tiele. Heden zijn aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heerenP. Dozy, geb. te Zaandam, W. 11. Snouck Hurgronje en W. C. Van Benthem Jutting, geb. te Middel burg, met stellingen R. Goddard, geb. Ie Rotter dam, rnet acad. proefschrift: bet wisselprotest. Gisteren is te Utrecht tot doctor in de rechten bevorderd de heer W. A. R. Engelen, van Leeuwarden. Voor de benoeming lot leeraar in de Ned. en Hoogd. taal aan de h. b. school met driejari gen cursus voor jongens te Rotterdam worden door B. en Ws. aldaar aanbevolen 1°. de heer R. Dijkstra te Leiden, 2°. de heer J. C. Van Druten te Zaandam. Het Nederl. stoomschip Holland, van Nieuwe- diep naar Batavia, is 23 dezer des avonds Malta gepasseerd. Zr. Ms. raderstoomschip Merapi, onder hevel van den kapt.-luit.-ter-zee J. Tromp, is den 23sten dezer te Gibraltar aangekomen, en zou, na kolen ingenomen te hebben, den volgenden dag de reis naar Atjin voortzetten. Men meldt aan het U. D. dat het met de getalsterkte der escadrons van het wapen der cavalerie tegenwoordig allertreurigst gesteld is. Er zijn escadrons, die niet meer dan 50 man tellen, en ruim 100 paarden hebben. De manschap moet dan ook om den anderen nacht dienst doen vrijwilligers komen er niet, zoodat de toestand onhoudbaar schijnt. Naar men verneemt zal de majoor-ingenieur Kromhout, commandant van het bataljon mineurs en sappeurs, een reis naar het buitenland onder nemen, ten einde de aldaar bestaande verdedi gingswerken te bezichtigen. Nadat de tentoonstelling van Zaanlandsche oud en merkwaardigheden in het voorgaande jaar zulk een groot succes had, bestond het plan een blijvend museum van oudheden te vestigen. De daartoe bestaande commissie heeft thans het plan moeten opgeven; de gevraagde bijdragen voldeden niet aan de verwachting, en het voorloopig ge kochte pand, waar het museum zou gevestigd worden, is weder ten publieken verkoop aange slagen. Op den lsten Juli zal aan het dep. van binnenl. zaken worden aanbesteed het houwen van eene buitensluiskolk met schutkolk aan de marinesluis te Vlissingen, het verruimen van een gedeelte der marinehaven aldaar en eenige daar toe behoorende werken. De begrooting der kosten is 923,000. De werken moeten vóór of op 1 Dec. 1877 gereed zijn. Jhr. Mr. J. L. De Jonge heeft, naar men aan het Vad. bericht, zijne benoeming als lid der Tweede Kamer aangenomen. Staatsblad n°. 80 behelst het kon. besluit van 29 Mei jl., bepalende de plaatsingen in het Staatsblad van de op 9 October 1874 te Bern gesloten internationale postconventie, henevens van het proces-verbaal van de uitwisseling der ratificatiën. Door hel dagelijksch bestuur der gemeente Heerlen is besloten zich lot de prov. staten van Limburg te wenden met een adres, strekkende om van de hooge regeering concessie te verkrijgen tot exploitatie der steenkolenlagen. De ieden der statenvergadering voor het district Heerlen heb ben eenstemmig besloten het ontworpen adres op de krachtigste wijze te steunen. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op a. s. Woensdag des voormiddags te elf uren. D. Fontein is erkend en toegelaten als vice-consul van Denemarken voor de provincie Friesland alsmede de eilanden Vlieland en Ter schelling, met standplaats te Harlingen, en op den voet van Nederlandsch onderdaan. De miliciens der lichting van 1874, die voor het in gestadigen dienst blijvend gedeelte bij de corpsen infanterie in werkelijken dienst zijn verbleven, zullen den lsten Juli in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Bij den hoogen raad is heden als advocaat beëedigd de heer Mr. Joh. E. Van Voorlhuyzen. De heer Burgers, president der Trarisvaalsche republiek, is heden in Den Haag aangekomen en heeft eene conferentie gehad met den minister van buitenlandsche zaken, die ter zijner eere een diner geeft, waartoe ook andere ministers en leden van het gevolg van den voorzitter der Zuid-Afrikaansche republiek zijn genoodigd.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1