zitterschap van den heer Dr. D. Burger, rector te Amersfoort. Door den gemeenteraad te Amsterdam is gisteren goedgekeurd de voordracht van B. en Ws. orn het Beguliersplein aan te wijzen als de plaats, bestemd voor het standbeeld van Mr. J. R. Thor- becke. Eveneens werd goedgekeurd de voordracht tol het verleenen van een subsidie van f 3000 aan de Commissie, tot het houden eener tentoon stelling van Amsterdamsche oudheden in October e. k., onder voorwaarde dat er, naar het oordeel der Commissie, een algerneene deelneming daar voor zal blijken te bestaan. Ds. E. A. G. Van Hoogenhuyze, predikant bij de herv. gemeente te Steenwijk, heeft voor het beroep naar Rotterdam bedankt. Naar aanleiding der aanvraag van de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij bij de regeering, om concessie voor den aanleg van een spoorweg van Den Haag naar Scheveningen, is door B. en Ws. van Den Haag aan den raad voorgesteld, het verzoek om kosteloozen afstand van de gemeente gronden, die de spoorweg zal doorsnijden, toe te staan, en hebben zij o. a. als voorwaarde gesteld dat in het belang van den handel een afzonderlijk station worde opgericht aan of zeer nabij den ouden Scheveningschen wegde viaduct over dien weg zoodanig worde aangelegd, dat ook het hooge voetpad als wandelpad blijve bestaan; een halt worde gevestigd bij het Lage Westeinde, en het station bij het Anna-Paulownapark in verband zal worden gebracht met een der bestaande straten. De raad van administratie der Maatschappij heeft zich over 't algemeen met die voorwaarden ver- eenigd. Alleen komt haar het wenschelijke van een halt bij het Lage Westeinde voorloopig zeer twijfelachtig voor. Intusschen moet eerst de beslis sing van de hooge regeering worden afgewacht. Door den Commissaris des Konings in deze provincie is bepaald dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend op Maandag 26 Juli. De heer Burgers, president der Transvaalsche republiek, zal morgen van Amsterdam naar Den Haag vertrekken om een onderhoud te hebben met den minister van buitenl. zaken. Gemengd Nieuws. Het prov. gerechtshof heeft heden den Leidschen kastelein J. d. B. aan het feit van moedwillige brandstichting, waarvoor hij jl. Za terdag terecht stond, schuldig verklaard en ver oordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Dinsdag is uit het Invalidenhuis al hier een invalide vermist. Den volgenden morgen heeft men zijn pet en wandelstok drijvende ge vonden buiten de Zijlpoort. Hedenvoormiddag is in een perceel op den Vliet een brandje ontstaan, dat spoedig door de bewoners gebluscht werd. De Dinsdag te Rijnsburg gehouden paardenmarkt was als gewoonlijk druk bezocht. Zoowel voor de beste werkpaarden als de mindere soorten werden hooge prijzen besteedweelde- paarden waren gezocht. In het geheel waren er p. m. 200 stuks aan de lijn. C. M. v. V.typograaf in Den Haag, door de Haagsche rechtbank aan rebellie schuldig verklaard wegens eene poging om van een agent van politie een arrestant los te rukken, en lot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van veertien dagen veroordeeld (wiens hooger beroep door het hof Dinsdag werd behandeld), is gisteren vrijgesproken. Voor den appellant was opgetreden adv. Belinfante. Op den Badhuisweg te Scheveningen wordt, zooals bekend is, voor de tramwagens een paard voorgespannen ter vergemakkelijking van den oprit naar het station voor het Badhuis. Een Scheveningschen knaap, die belast is met dat voorspan op en neder te rijden, en reeds ge- ruimen tijd die taak vervulde, trof Dinsdag-middag een ongeluk. Het paard namelijk struikelde en viel, zoodat de knaap er onder geraakte met zijn been, dat op twee plaatsen gebroken werd. Dadelijk werd geneeskundige hulp verleend door de heeren Mess en De Vlaming. Sedert Maandag-namiddag werd te Dordrecht vermist de wagenknecht C. v. d. E. Gisterochtend is, naar men verneemt, zijn lijk te Strijensas opgevischt. D i n s d ag - a v on d zijn op den Centraal- spoorweg tusschen het station Zwolle en de IJsel- brug de twee voorste wagens van een trein gederailleerd, doordien zich eene koe, die van de veelading was ontsnapt, op de rails bevond. De koe is geheel vermorzeld. Bij arrest van het prov. gerechtshof in Gelderland van Dinsdag is het vonnis der arrond.-rechtbank te Tiel, waarbjj W. Geurts en 27 anderen ter zake van verwoesten van oogst veroordeeld waren, de 1ste tot zes en de overigen elk tot twee maanden cellulaire gevangenisstraf, vernietigd en zijn de beklaagden veroordeeld, de lste tot zes weken en de overigen elk tot veer tien dagen cellulaire gevangenisstraf en ieder in een 28ste der kosten. Geurts zal zich ook nu, met zijne aanhangers, bij cassatie in hooger be roep voorzien. J. P. P., teOudelamer, is door de arrond.-rechtbank te Heerenveen ter zake van 1°. het boosaardig en in het openbaar lasteren van den persoon des Konings, en 2». het beleedigen met woorden van een bedienend beambte in de waarneming van zijn dienst, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van een jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan. Langs den spoorweg tusschen Lon den en Bedford is dezer dagen een kajuitsjongen, die op weg was om zich naar zijn vaartuig te Liverpool te begeven, vermoord of verongelukt. Het rechterlijk onderzoek daarover heeft aan het licht gebracht, dat de knaap, Henry Hamilton, met wonden als overdekt, gevonden werd langs den spoorweg, dichtbij het station van Bedford. Hij had in hetzelfde compartiment gereisd met drie andere personen: Spraggelt, anglikaansch predikantHerbert Willis, grondeigenaar nabij Bedford, en Treeman, grondeigenaar in gemelde stad, welke alle drie min of meer beschonken waren. Willis verklaart, dat hij geheel dronken was, en gelooft, dat zijne vrienden het weinig minder waren dan hij. In alle geval hebben zij veel gerucht gemaakt en, daar zij zich op een trein bevonden van het Amerikaansch stelsel, waarop men van den eenen waggon in den ande ren kan gaan, verlieten zij hun rijtuig, en men gelooft zelfs, dat een van hen er hoven op is ge klommen. Wat er van zij, twee dezer heeren hebben hunne hoeden verloren, welke men langs de baan heeft teruggevonden. Een weinig verder vond men het lijk van den kajuitsjongen, afgrij selijk verminkt en overdekt met wonden, die, volgens de geneesheeren, kunnen veroorzaakt zijn zoowel door de wielen van den trein als door een snijdend werktuig. Men vermoedt echter, dat hij is vermoord, na van den trein te zijn geval len, want de dertig poiul sterling, welke hij 's morgens nog bij zich had, zijn verdwenen. Het onderzoek duurt voort. BUITENLAND. Frankrijk. België heft tegenwoordig van de suiker 45 fr. per 100 kilo's, maar men verzekert dat het geneigd zou zijn dit recht te verlagen tot 22 fr., ten einde smokkelarij te voorkomen. Er wordt nu door Frankrijk een voorstel gedaan, om ten opzichte der suiker-quaestie tot eene overeenstemming te geraken tusschen Frankrijk, België en Nederland. De heer Ozenne is naar Brussel vertrokken om daarover te onderhandelen. I>uitschland. De Prov. Corr. zegt dat de aanstaande ont- moeling van de keizers van Rusland en Oostenrijk spoedig door eene nieuwe ontmoeting van de keizers van Duitschland en Oostenrijk gevolgd zal worden, hetgeen eene nieuwe bevestiging is van de vriendschaps-betrekkingen van de drie keizer rijken welke sedert 1872 de vaste, degelijke grond slagen van den Europeeschen vrede vormen. De directie van den Meininger hofschouw- burg heeft van de Berlijnsche tooneelagentuur onder L. Franckel een aanbod ontvangen om te New-York gedurende twee maanden eenige voorstellingen te geven. De voorwaarden zijn waarborg voor eene recette van minstens 80,000 dollarsvrije overtocht heen en terug voor het geheele personeel met decoratief, toestellen, gar derobes en alle overige pakkage. De heer Mankowski, uit Rudki, die eenige weken als gevangene in de kerk te Kwilcz" bij Samter was opgesloten, wegens het weigeren van eedsaflegging in zake het uitspreken van de excom municatie over den proost Kick te Kahme, is op vrije voeten gesteld. Naar men zegt zou het openbaar ministerie te Meseritz, na afloop van het onderzoek, aan de rechtbank aldaar hebben medegedeeld dat een getuige den excommunicator genoemd heeft en dat deze zich buitenslands be vindt, zoodat van het beëedigen van Mankowski is afgezien. Spanje. Ten gevolge van eenige militaire bewegingen kan de spoorweg van Miranda naar Vittoria het personenvervoer hervatten. De Belgische gezant is te Madrid aangekomen. Er loopt een gerucht dat het fort Miravete op genade of ongenade is overgegeven. Het personeel van de Engelsche legatie heeft zijn opwachting bij den koning gemaakt. Aan de Univers wordt uit Hendaye mede gedeeld: Onze troepen hebben de Alphonsisten verslagen en 150 man krijgsgevangenen gemaakt, onder welke 12 officieren. Drie vijandelijke batal jons werden ook bij Montevideo (bij Hernani in Guipuzcoa) geslagen zij verloren 100 man, onder welke twee hoofdofficierenIS deserteurs van het garnizoen van Vittoria hebben zich bij ons gevoegd. De correspondent van de Tempi meldt aan gaande de verrassing van Carinena, dat het zoo goed als bewezen is dat de stad door verraad van van binnen aan den vijand is overgeleverd. De muren zijn beklommen op eene plaats die anders geregeld goed bewaakt werd. De Carlisten hebben vreeselijk huisgehoudenin de huizen waarin zij wisten binnen te dringen is geen stuk van waarde achtergebleven, zelfs werden vele meubelen moed willig vernield. Onder de medegenomen gijzelaars is de dochter van den alcade; 14 inwoners van de stad hebben het leven verloren. Telegrammen. SIMLA, 23 Juni. De koning van Birmah heeft ophelderingen verschaft omtrent de vriendschap pelijke ontvangst van den Chineeschen generaal Lusitahi aan zijn hof. Hij heeft er in toegestemd de onafhankelijkheid van 't gebied der Karens aan zijne westelijke grens te eerbiedigen. Vijan delijkheden zijn niet waarschijnlijk. Sir Douglas Forsyth wacht, alvorens Birmah te verlaten, in structies van zijne regeering af. BRUSSEL, 23 Juni. De Kamer heeft het wets ontwerp betreffende het strafbaar stellen van het aanbod om een misdrijf te begaan onveranderd aan genomen met 75 tegen 6 stemmen. LONDEN, 23 Juni. Gisteren hebben de prins en prinses van "Wales een bezoek afgelegd bij de koningin van Nederland in het Claridges-hótel. TOULOUSE, 23 Juni. Ten gevolge van het buitengewoon wassen van het water zijn twee bruggen medegesleept en verscheidene huizen inge stort. Het water blijtt wassen. De toestand is zeer ernstig. PARIJS, 23 Juni. De Soir, de Echo, en de Courrier de France keuren de redevoering, door den heer Du Temple in de nationale vergadering gehouden, ten sterkste af. WEENEN, 24 Juni. L'e Presse meldt dat de heer Robillant aan graaf Andrassy het handels verdrag, dat met Juni 1876 verstrijkt, heeftopge zegd. De heer Robillant heeft bij deze gelegenheid de hoop te kennen gegeven, welke het Italiaansche gouvernement bezielt, dat de onderhandelingen voor het sluiten van een nieuw verdrag spoedig zullen worden aangevangen. Gemeenteraad. INGEKOMEN STEKKEN. Onder overlegging van het adres van mej. L. J. Van der Hoeven, om een eervol ontslag tegen half Augustus e. k. als onderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lste kl. voor meisjes, benevens het daaromtrent ingewonnen bericht van de hoofd onderwijzeres dier school, waarmede B. en Ws. zich vereenigen, raden zij de adressante dat

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2