LEIDSCÏÏ DAGBLAD. A0. 4711. A0. 1875. Woensdag 23 Juni. HET GEMEENTE-VERSLAG. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf I. Franco per postn U40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS - BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Zaterdag 26 Juni 1875, 's namiddags te dri e uren. i. Vooruitgang die leus wordt door zoo menigeen en in zoo verschillenden zin gebezigd, dat zij door die telkens wederkeerende herhaling wel eens haar kracht en beteekenis mist. Daarom kan het zijn nut hebben daar, waar werkelijk vooruitgang valt waar te nemen, dat te conslateeren. Laat ons zien of het dezer dagen verschenen „Verslag van den toestand onzer gemeente over het afgeloopen jaar 1874" ons daartoe de gelegenheid aanbiedt. Reeds het eerste Hoofdstuk, dat over de bevol king handelt, getuigt van toename, zij het dan ook niet belangrijk. Bedroeg het aantal inwoners op 31 Dec. 1873 39869, op 31 Dec, 1874 telde Leiden 40249 ingezetenen. Die gunstige verhou ding was een gevolg van de meerdere geboorten, 1557, tegenover de sterfgevallen, 1101, want de woonplaatsverandering geeft een schijnbaar minder gunstig cijfer, immers tegen 2029 personen, die zich hier ter stede vestigden, verlieten 2105 metterwoon deze gemeente; doch ook slechts schijnbaar, want die grootere vermindering door verhuizing is hoofdzakelijk te zoeken bij het gar nizoen, dat in 1873 860, het vorige jaar daaren tegen slechts 773 rnan bedroeg. Het aantal over ledenen, 1101 tegen 1129 in 1873, geeft een vermindering aan van 2'/2 pCt. Zouden wij over drijven, als wij in dat bemoedigend cijfer een vrucht zien van hetgeen aanvankelijk op hygiënisch ge bied werd verricht? Zeker een spoorslag om in die goede richting met kracht voort te gaan. Wat het aantal geboorten betreft, trekt het hooge cijfer der onechte, 164 bij een totaal van 1608, zeker de aandacht, maar terecht wordt dat verschijnsel in het Verslag toegeschreven aan het bezit van een academisch ziekenhuis, waar vele van elders komende vrouwen worden opgenomen. Van Hoofdstuk II, de verkiezingen, waaruit blijkt, dat in het geheel slechts drie verkiezingen plaats hadden, een voor den Gemeenteraad, twee voor de Provinciale Staten, is de overgang naar Hoofdstuk III, het Gemeentebestuur, vrij geleide lijk. In het personeel van den Raad had slechts ééne wijziging plaats: de heer B. W. Wttewaall, die de gemeente metterwoon verliet, werd ver vangen door Dr. J. E. Van Iterson J.Az., wat met het oog op hetgeen er nog te doen valt ter verbetering van den algemeenen gezondheidstoe stand, ongetwijfeld een gelukkige keuze mag heeten. Op de lijst der gemeente-ambtenaren trekt de aandacht de beambte, belast met het toezicht op de honden, en wel om de eigenaardige wijze waarop hij beloond wordt voor zijne werkzaam heden. Behalve 200 vast salaris toch geniet die functionaris 10 pCt. van de opbrengst van de hondenbelasting. Zulk een wijze van bezoldiging der gemeente-ambtenaren verdient naar onze meening geen aanbevelingmoet zij strekken tot aanmoediging van den belanghebbende, dan zou men licht tot de vraag komen, waarom dat stelsel slechts bij één of althans weinige beambten wordt toegepast; zoo niet, dan achten wij een vast salaris verreweg verkieslijk, ook in het be lang van den betrokken persoon zelf; of kan het billijk heeten, dat deze b. v. schade zou lijden ten gevolge van een mogelijke vermindering der opbrengst van de hondenbelasting als uitvloeisel van de thans ingevoerde strengere maatregelen van toezicht? Opmerking verdient het nog, dat dezelfde persoon op de lijst voorkomt als onbe zoldigd inspecteur. Zij, die onze zienswijze in dat opzicht deelen, zouden dan ongetwijfeld ook aan den yker van het botervaatwerk bij voorkeur een vaste bezoldiging zien toegekend in plaats van de thans bij raming vastgestelde som van het ijkloon. De besluiten, verordeningen en instruction, in den loop van het jaar door den Gemeenteraad genomen of uitgevaardigd, evenals de onderwerpen, in dien Raad behandeld, zullen wij met stilzwijgen voorbijgaan, daar zij geregeld in ons blad werden vermeld, en liever stilstaan hij hetgeen het Ver slag mededeelt aangaande de archieven. Aankoopen voor het gemeen te-archief hadden er niet plaats; dit leidt ons tot de vraag of het met raadzaam zou zijn, dat daarvoor telkenjare een vaste som werd besteed. Overigens onderging het archief ook in 1874 eenige uitbreiding door de geschenken die het ontving, waaronder zeer belangrijke Dat het geen onvruchtbare inrichting is, bewijzen de nasporingen, die er met verschillend doel plaats hadden, zooals het onderzoek aangaande den aan leg van een groot deel der riolen. De viering van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet en van de stichting der hoogeschool gaf den heeren Fruin, Hofdijk, Schotel en Dercksen aanleiding tot na sporingen, waarvan de vruchten in de door hen uitgegeven werken meer algemeen verbreid wer den of zullen worden, wat niet minder het geval zal zijn met het prachtwerk van Dr. W. Pleyte: „Leyden vóór 300 jaren en thans, met de afbeel dingen van den plattegrond in 1578 en het Chaertbouck van de straten en Chaertbouck van de stads wateren gemeten door Mr. Salomon Davids- soon Van Dulmanhorst en Jan Pieterssoon Dou". Evenzoo was het archief van groot nut bjj het opspo ren der voormalige woonplaats van een 30-tal be roemde professoren en der namen van de Leidsche schilders en beeldhouwers. Als een bijzonderheid deelen wij hier nog mede dat uit een ander onderzoek, ingesteld met het doel om bekend te worden met de ligging der grafsteden van vele voorname per sonen, opnieuw is bevestigd, dat de toren der Pieterskerk eertijds in het midden der kerk was geplaatst. Een omslachtig onderzoek van Dr. Wap voor de samenstelling van een overigens door sommigen nogal bestreden werk over Mr. Willem Bilderdijk heeft aangetoond, dat die bekende dichler afstamde van zekeren Izaak Bilderdijk, die alhier vermoedelijk herbergier was en, na te zijn gefailleerd, in 1864 met zijn vrouw Susanna Vrolijk naar Rotterdam en vervolgens naar Amsterdam is vertrokken. LEIDEN, 22 Juni. Aan den heer F. Blumentrilt, kapelmeester bij de d.d. schutterij alhier, is op zijn verzoek door den majoor-commandant eervol ontslag ver leend, in te gaan 1 Jnli e. k. Aan den sergeant A. F. Van der Kruyf, van de d.d. schulterij alhier, zijn door den majoor commandant de functiën opgedragen van bode bij den schuttersraad, in plaats van A. De Krieger, die overleden is. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwediep, is 19 dezer te Port-Said aangekomen en den volgenden dag van daar via Napels ver trokken; de Koning der Nederlanden en de Holland, van Nieuwediep naar Batavia, zijn resp. den 20sten en den 19den Gibraltar gepasseerd. Voor het feest der inw'yding van den Wil lemstoren te Dillenburg is het volgend programma vastgesteldMaandag 28 Juni. Ontvangst dei- gasten aan het station, en des avonds hunne be groeting in het hotel „zum Hirsch". Dinsdag 29 Juni. Koraal van den toren; godsdienstoefening in de Evang. kerk; rangschikking van den optocht; feestelijke inwijding, met koraalgezang, enz.feeste lijke maaltijd; concerten; Bengaalsche verlichting van den toren, enz. Woensdag 30 Juni. Tuin- concert; boschfeest; hal. De benoemde offic.-van-gezondheid 2de kl. Dr. C. Alers wordt met 1 Juli geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft W. Ths. Fraser erkend en toegelaten als Brilsch consul te Batavia; den luit.- ter-zee 1ste kl. J. Van Burg benoemd tot lid van den raad van tucht voor de koopvaardij te Am sterdam, ter vervanging van den luit.-ter-zee 1ste kl. A. J. Visser, als zoodanig ontslagen. Gemengd Nieuws. Morgenochtend zal het hof in Z.-H. uitspraak doen op het appèl, ingesteld door den officier van justitie alhier tegen een vonnis der Leidsche rechtbank, waarbij zijn vrijgesproken van de aanklacht van rebellie vier personen, destijds inwoners van Leiden, omdat het naar het oordeel der rechtbank niet was bewezen dat de bode van den schuttersraad in de uitoefening zijner functie was, tijdens hij op 26 Oct. jl. een hunner wegens het niet voldoen eener boete, opgelegd voor schutterig k verzuim, wilde in arrest nemen, doch daarin door tegenstand van den schut- terplichtige, geholpen door de anderen, is be lemmerd en de arrestatie niet is kunnen ge schieden. Het O. M., door adv.-gen. Mr. Van Maanen waargenomen, requireerde heden de beves tiging van het vonnis voor zooveel betreft den derden en vierden bekl., van wie gebleken was dat zij met de qualiteit van den bode niet bekend waren, doch ten aanzien van den eersten en tweeden bekl. adviseerde hij tot eene veroordeeling van zes dagen gevangenisstraf. Mr. F. Was, adv. te Leiden, droeg de verdediging der bekl. voor, en hield vol dat de bode van den schuttersraad, zonder eenig bewijs van bevoegdheid op het be wuste oogenblik gedekt, niet gerechtigd was tot de arrestatie van den nalatigen schulterplich- tige. Ook voor den eersten en tweeden bekl. vroeg pleiter de bevestiging van het vonnis van vrijspraak. In de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad is uitspraak gedaan op het be roep in cassatie van Luigi Ganale, die door het prov. gerechtshof wegens moedwillige mishandeling tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld. De hooge raad oordeelde de cassatiemiddelen ongegrond en verwierp het beroep, omdat noch uit het proces-verbaal der terechtzitting noch uit het arrest van het hof blijkt, dat de Italiaan is uitgeleverd. In de zitting van het prov. gerechts hof in Z.-H. van gisteren nam de adv.-gen. Mr. Van Maanen conclusie in het proces van den Engelschen logementhouder Tiddens tegen Mr. Driebeek, curator in het faillissement van den graanhandelaar Van Aart te Breda. De conclusie strekte tot bevestiging van het interlocutoir vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarvan appèl, waarhij o. a. een getuigenverhoor is bevolen over de ont vangst en niet teruggave door T., van eene som van 6600. Den 30sten dezer zal het hof uit spraak doen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1