De twee dieven, die zich in Februari jl. eerst te Delft van twee paar laarzen, daarna in Den Haag van 18 paar pantoffels en eindelijk in de Haarlemmerstraat alhier van een aantal broeken, vesten enz. door inbraak hadden weten meester te maken, zijn heden tot 5 jaren tucht huisstraf veroordeeld. Daarna werd door het hof van Z.-H. behandeld de zaak van den Leidschen kastelein D. B., beschuldigd van moedwillige brand stichting. Besch., die bij de instructie bekend had, ontkende thans. Adv.-generaal achtte de schuld voldoende bewezen en eischte 5 jaren tuchthuis straf. Mr. Ermerins heeft den besch. verdedigd en hem in de clementie van bet hof aanbevolen. Uitspraak Donderdag a. s. Het prov. gerechtshof in Z.-H. heeft heden in hooger beroep een 14-jarigen school knaap uit Dordrecht tot 1 dag cellulaire gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij voor eenigen tijd op de Wolwevershaven aldaar eene verwonding heeft toegebracht aan het hoofd van een zijner makkers met een steen die n hij door middel van een touw van zich afslingerde. De rechtbank te Dordrecht legde aanvankelijk een straf van 5 dagen op, welke uitspraak het O. M. wilde bevestigd zien met het oog op de steeds toenemende vech terijen door de schooljeugd bedreven. Adv.-gen. Jhr. Mr. Van den Bergh wilde daarmede een voorbeeld stellen, dat de jeugd voortaanjweerhou- den zou na den schooltijd batailles te voeren. Gisteren is in de valsche-munters- zaak voor het prov. gerechtshof te Amsterdam het getuigenverhoor ten einde gebracht. Daarop erlangde het O. M., bij monde van Mr. J. Spoor, het woord. Uitvoerig lichtte hij het requisitoir toe, dat strekte tot schuldigverklaring der beschuldig den aan de hun te last gelegde feiten en veroor deeling van W. Bolhoven tot eene tuchthuisstraf van 10 jaar en 136 geldboeten, elk van 50; vrouw Bolhoven tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren en 4 geldboeten, elk van f 50weduwe Tophoff tot dezelfde straf en 10 geldboeten, elk van f 10, en M. Bolhoven tot dezelfde straf en 2 geldboeten, elk van f 2; de boeten bij niet-betaling te ver vangen elk door eene gevangenisstraf van 2 dagen. Zoo sedert eenige jaren, meldt de Arnh. Ct., uit égards voor Frankrijk de militaire parade op den lSden Juni ter herinnering aan den slag bij Waterloo achterwege bleef, die gebeur tenis is daarom toch niet vergeten. Meer dan ééne herinnering er van bespeurt men, en allerminst wordt zij vergeten in het koloniaal Militair Inva- liedenhuis Bronbeek, waar nog een tweetal tach- jarigen den dag gedenken, waarop zij zeiven een dapper aandeel namen aan de gewichtige, voor het lot van Europa beslissende gebeurtenis. Ter hunner eere was het gisteren feest op Bronbeek -en werden alle oud-gedienden door den generaal- commandant onthaald. De inrichting zal eerlang weder met een belangrijk geschenk worden ver meerderd. Een achttiental kanonnen, op Atjin veroverd en van Russischen, Portugeeschen of Ame- rikaanschen oorsprong, thans te Delft bewaard, •zullen in de wapenzaal van Bronbeek worden gesteld, met de twee groote stukken onlangs daar zoo plechtig ontvangen, en die nu eene plaats erlangden in detweeentrée'sdertropeeën-gaanderij. "Voor eenigen tijd werd het Invaliedenhuis nog door een ander geschenk vereerd. Een onbekende bood het een paar fraai bewerkte staande leeuwen, af komstig uit onze zinkfabriek, ten geschenke, die op kolommen zijn geplaatst en thans aan de voor- - zijde ter weerszijden van den waterval prijken. De generaal-commandant, die steeds alles aan wendt wat niet slechts de degelijke doeltreffende inrichting zelve kan bevorderen, maar ook den aanleg kan verfraaien, heeft thans het basfond langs den Velperweg tot eene lommerrijke wan- i deldreef doen aanleggen, waarmede gepaard ging het bouwen eener rustieke brug over den door laat. Door de wandelaars wordt deze verbetering j^an den weg algemeen op prijs gesteld. De heer P. Regout te Maastricht heeft 'Donderdag ter gelegenheid van zijn gouden brui loft aan al de geëmployeerden en werklieden zijner uitgestrekte fabrieken eene landelijke partij op een zijner landgoederen aangeboden. Na het bijwonen eener hoogmis vertrok de familie naar het kasteel "Vaeshartelt, waar tegen 1 uur des namiddags de bedienden der bureelen en de opzichters der fabriek per rijtuig werden gebracht, terwijl te 2 uren al het werkvolk, ten getale van omstreeks 2300, allen in feestgewaad en versierd met een gelegen heidsmedaille, met muziek en vlaggen, in een onafzienbaren stoet naar het feestterrein toog. Behalve een rijkelijk onthaal, had men gezorgd dat ieder gelegenheid vond zich te vermakenin de parken bevonden zich dansvloeren, carroussels, kegelbanen, masthoornen en andere uitspanningen. Tot sluiting van het feest zou een groot vuurwerk worden afgestoken, maar wegens het slechte weder kon dit geen voortgang hebben. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft in hare zitting van 17 dezer de verdere artikelen van de wet op de vrijheid van hooger onderwijs nagenoeg zonder wijziging aangenomen. De vergadering heeft vervolgens met 395 stemmen tegen 263 besloten, tot de derde lezing van de wet over te gaan. Duitschland,. Bljjkens nadere berichten heeft het gerechtshof bij de vrijspraak van Jozef Wiesinger aangenomen dat, ofschoon hij een voorstel heeft gedaan om Bismarck binnen een bepaalden tijd om 't leven te doen brengen, hij evenwel niet voornemens is geweest het te doen, maar het aanbod slechts heeft gedaan om van een der hoofden der Jezuïeten orde een schriftelijk bewijs van toestemming in handen te krijgen en dit aan Bismarck te zenden, ten einde deze het zou kunnen gebruiken als een wapen tegen de ultramontaansche partij. Het ge rechtshof, ofschoon die handeling ten strengste afkeurende, kon er toch geen bewijs in zien voor het hem ten laste gelegde feit (poging tot op lichterij), vallende in de termen van het straf wetboek. Te Berlijn liep nu een gerucht dat de Duitsche regeering, naar aanleiding dezer uitspraak, aan Oostenrijk en tegelijk aan Rusland een ver toog zou richten als onlangs aan België naar aan leiding van het gebeurde met Duchesne. Bij de leden der rijkscommissie voor justitiezaken is daarvan echter niets bekend. OjJroot-BriUinriië. In de zitting Donderdag door het Lagerhuis gehouden heeft de heer Eustache Smith zich ver zet tegen de speciale discussie over het wetsontwerp op de marine. Hij stelde voor, dat het Huis zou verklaren, eene voordracht, waarbij de positie der vreemde schepen voordeeliger zou zijn dan die der Engelsche, niet in overweging te willlen ne men. Nadat de heer Adderley dit voorstel had be streden, werd het door den heer Smith ingetrok ken en maakte het Huis een aanvang met de behandeling der artikelen. "Volgens een bericht uit Hongkong heeft de Chineesche kanonneerboot op de Engelsche stoom boot Carisbrooke bij de kust van Hainan geschoten en het schip in beslag genomen, onder verden king van zich met smokkelhandel bezig te houden. De Advertiser kondigt de faillieten aan van John Strachan en C°., in de Bishopsgate- street te Londen, met een passief van 209,000 pd. st., en van Adamson en Zoon, in Marklane. De Times vermeldt die van Octavius Philipps en C°., Great Tower-street te Londen, en van "Weshead en G°. te Manchester. Spanje. Alphonsus XII heeft van den keizer van Rus land het grootkruis van de orde van St.-Andries, en van den keizer van Brazilië het grootkruis van de keizersorde van het kruis ontvangen. Volgens een telegram uit Madrid vervolgt Jovellar Dorregaray, is het hoofd der Carlisten Cucala gefusilleerd, en hebben Sagasta en zijne vrienden den koning hunne hulde gebracht. De Spaansche Bank heeft 100 millioen realen 12,500,000) aan de schatkist voorge schoten, die haar uit de belastingen zullen wor den terugbetaald, en volgens de Gaceta zal op den lsten Juli weder eene inschrijving geopend worden op 33'/i millioen pesetas Spaansche schuld (ca. f 16,000,000). Het blad deelt ook nog mede, dat de vlottende schuld in de maand Mei met 11 '/j millioen pesetas verminderd is. Zij verzwijgt echter met welk bedrag de gevestigde schuld daarvoor vermeerderd moest worden. De correspondent van de Times te Madrid meldt dat de gevangenneming van Hidalgo en eenige hoofdofficieren gevolgd is door die van tal van militairen van minderen rang en van burgers; zij worden echler niet naar de Canarische eilanden gebracht, zooals men eerst verwachtte, maar naar Port Mahon, op Minorca, waar zij voor een krijgs raad zullen terechtstaan. Italië. Uit Rome wordt gemeld dat de bisschop van Matera, die het exequatur niet van de regeering heeft ontvangen (omdat hij aan de vereischte formaliteit niet heeft wille» voldoen) en die desniettemin het bisschoppelijk paleis bewoonde, door dwang middelen is genoopt het paleis te verlaten. De minister Minghetli heeft in de Kamer der afgevaardigden een krediet aangevraagd van 15 millioen, tot voortzetting der spoorwegwerken in Calabrië en op Sicilië. Garibaldi's voorstel betref fende de regeling van den loop des Tibers is zonder belangrijke wijziging door de Kamer aan genomen. Minghelti verklaarde, dat het niet mogelijk was, om thans nog het wetsontwerp betreffende de overeenkomst met de Maatschappij der Romeinsche spoorwegen in behandeling te nemen, doch dat niettemin voorloopige maatregelen dringend noodzakelijk waren. Hij stelde daarom voor, de obligatiën der bedoelde maatschappij te verwisselen in stukken van 15 fr. rente, in te gaan 1 Jan. 1875. De paus heeft den 16den dezer het col lege van kardinalen ten gehoore ontvangen. De kardinaal Patrizi las een adres van toewijding en gelukwensching voor. De paus antwoordde daarop o. a. het volgende met betrekking tot den toe stand van Rome„De verdorven menschen trach ten het godsdienstig gevoel te smoren, maar van den anderen kant werken de goede menschen met ijver aan de bevordering van het geestelijk welzijn. Tegenover de slechte, stellen zij eene goede pers; tegenover de godsdienstlooze opvoe ding stellen zij christelijke scholen." "Vereenigde Staten. Bij gelegenheid der viering van den lOOsten gedenkdag van den slag bij Bunkers-hill is te Boston een optocht, ter lengte van 7 mijlen, onder den toevloed eener ontzaglijke menigte de straten doorgetrokken. Oud-gedienden zoowel der bonds- troepen als der geconfedereerden hebben zich ver broederd, en door staatslieden en generaals der noordelijken en zuidelijken zijn vaderlandslievende en verzoeningsgezinde redevoeringen uitgesproken. Telegrammen. BUCHAREST, 18 Juni. Vorst Karei heeft de keuze van msgr. Palinic, metropolitaan-bisschop van Moldavië, tot metropolitaan-bisschop en pri maat van Rumenië bekrachtigd. Na een debat van drie dagen vereenigde de Kamer zich met eene groote meerderheid met het ontwerp-adres van antwoord, waarin zij haar vertrouwen in de regee ring te kennen geeft. LONDEN, 19 Juni. Te Dublin zijn door een brand, welke in een brandewijnpakhuis is uitge broken, 35 huizen in de asch gelegd. Aan de Times wordt gemeld, dat de koning van Birma op alle punten toegeeft, maar dat aan zijne verklaringen weinig geloof wordt geschonken. PARIJS, 19 Juni. Nieuwe huiszoekingen en arrestatiën hebben te Lyon plaats gehad wegens deelneming aan geheime genootschappen. Achttien a twintig personen zijn in hechtenis genomen; on der hen bevindt zich de redacteur van de Petit Lyonnais. INGEZONDEN. Aan wie de eer voor den „RuYn^tnln" i Waarde Heer Redacteur, In uwe courant van Donderdag jl. spreekt ge in uw hoofdartikel o. a. over het „onder leiding van de heeren "Witte en Schaap fraai aangelegd feestterrein", 't Is waar, dat wij daar geen van beiden vreemd aan zijn; maar ge hebt een paar namen niet genoemd (dat zal een onwillekeurig verzuim zijn), die m. i. in de eerste plaats ver melding verdienen. Ik laat in 't midden, in hoeverre het voor een deskundige van meer of minder betee- kenis is een plan voor dergelijk doel te ontwer-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2