ADVERTENTIE N. Feestterrein: Photographieën, Trekking heden, Woensdag^ (16 Juni) Hoofdprijzen Daar de uitslag der trekking niet voor Maandag a. s. kekend is, zijis Loten tot dien dag bij bovenstaan- den verkrijgbaar. splitsen, en hun feest, wegens de strengheid van 't seizoen, de felle koude en de ongunst van het weder later te houden. Doch dit denkbeeld vond toen geen algemeenen bijval. Ook in 1825 werd er over gesproken, maar ook toen niet verwezen lijkt, en eerst later besloot men de viering van elk lustrum, tot de vacantie te verschuiven. Sedert hield men zich bij dit besluit, en zag men de cavalcades in pracht en luister toenemen. Doch geen feestverha len wij) belo oft heerlijker te zijn, dan het tegenwoor dige, nooit was de stad luisterrijker versierd, door een grooter schare van oud-studenten en vreemdelin gen bezocht, het programma rijker, het boekske, dat weleer slechts de geschiedenis van het door de caval- cade voorgestelde feit, en de korte biographieën der daaraan deelnemende personen bevatte, fikscher en nauwkeuriger geschreven. "Wij gewaagden van het boekske, maar het is een vrij lijvig boekdeel, met een schoon portret van Willem I versierd, tot titel voerende: De Leidsche Hoogeschool. Ge schiedkundige herinneringen tot toe lichting van de maskerade, en bevat niet slechts een uitvoerige schets van de lotgevallen der Hoogeschool tot den aanvang dezer eeuw, maar ook van de Geschiedenis van dat tijdperk, voor zoo ver de personen, die den optocht vormen, er in voor komen. Dus geen dorre chronyk, geene uit biogra- phische werken saamgetlanste levensbeschrijvingen; maar eene geschiedenis naar de beste bronnen be werkt, meesterlijk en onderhoudend geschetst, vol verrassende bijzonderheden, die men hier niet zou zoeken. Waarlijk er zal wel geen geleerde zijn, die zijn naam niet gaarne op den titel zou zien prijken En dit boek is niet het werk van een bekend geschiedschrijver maar van jongelieden, die zich in de rechten of andere wetenschappen oefenen. De Academie moge terecht trotsch op zulke kwee- kelingen, van zulke mannen de verwachting van het vaderland niet groot genoeg zijn. Hun werk mag in geen bibliotheek van vaderlandsche geschied en letterkunde ontbreken, en geen student ver late de alma mater of hij neme het tot eene herinnering mede! De uitvoering laat niets te wenschen over, en het geheel is een uitstekende feestgave, zoo als er nog geen het belangstellende publiek werd aangeboden. Een Oud-Student. LEIDEN, 15 Juni. De Zaandamsche ingezetenen hebben Czaar Peter I van Rusland en gevolg, die Zondag aan de gemeente een bezoek brachten, op waardige wijze ontvangen. Reeds vroeg in den morgen wapperde van vele gebouwen de driekleur, terwijl een groot getal toeschouwers, zoowel van daar als van elders, op de been was, om de hooge gasten bij hunne aankomst te begroeten. Te halftwaalf betraden zij Zaandams bodem, terwijl de muziek van de schutterij en die van de vereeniging „Kunstmin" zich lieten hooren. Een eerewacht te paard bege leidde den Czaar, die zich naar het Café Suisse en vervolgens naar den burgemeester heeft begeven. Per rijtuig bezochten de gasten de gemeenten Koog, Zaandijk en Wormer, waarna zij, teruggekeerd, in het Café Suisse receptie verleenden. Een bezoek aan het huisje van Czaar Peter werd niet verzuimd. Na in het Café Suisse het diner te hebben gebruikt, zijn de hooge bezoekers per spoor naar Leiden vertrokken. De heer F. A. Snellen, med. doctor te Zeist, herdacht gisteren zijn 50-jarige praktijk. Door Z. M. den Koning is de jubilaris tot ridder van den Ned. Leeuw benoemd. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de heeren architecten Cuypers te Amsterdam, Vogel in Den Haag en Eberson te Arnhem op gedragen, ieder een afzonderlijk plan te ontwerpen voor het rijksmuseum te Amsterdam. Uit die drie plannen zal de minister alsdan een keuze doen. Als plaats voor het museum is aangewezen de Bin- nendijksche Buitenveldersche polder tegenover de W eteringschans. Ter vervulling der vaceerende betrekking van procureur ten gevolge van het eervol ontslag van Mr. D. J. H. Van Eeden, is door het prov. ge rechtshof in Utrecht een voordracht gedaan, waarop zijn geplaatstH. Boers, ambtenaar bij den Centraalspoorweg, en Jhr. Mr. E. Van den Berch van Heemstede, advocaat te Utrecht. Het Vaderland heeft de volgende mede- deeling ontvangenBrieven uit Indië spreken van geruchten omtrent onrustige bewegingen in het Tagalsche, welke evenwel niet van dien aard zijn dat militair vertoon noodig is. De regeering zwijgt daarover geheel, en voor zoover er over gespro ken wordt, schijnt zij het te willen toeschrijven aan geestdrijverij van een priester, en acht zij de zaak van geheel vuorbijgaanden aard. Van nabij bekend met den toestand van Tagal, gelooven wij evenwel te mogen aannemen, dat het een begin vari uiting is van de ontevreden stemming der bevolking, in het leven geroepen door een reeks van handelingen van den resident. Reeds in het vorig jaar is de regeering van terzijde gewaarschuwd en is haar voorspeld dat, als er geen verandering kwam, onvermijdelijk onlusten moesten uitbreken. Dit heeft toen geleid tot een onderzoek, waarvan het gevolg moet geweest zijn, dat niet lang geleden de directeur van bin- nenl. bestuur en de raad van Indië op het ont slag van den resident bij den afgetreden gouver neur-generaal hebben aangedrongen, die daarvan evenwel niets wilde hooren. De kapitein A. F. baron Creulz is benoemd tot instructeur bij het 4ste reg. vesting-artillerie te Delft en de 4ste luit. G. A. Wirix van het 4ste reg. vesting-artillerie bij het reg. veld-artil- lerie overgeplaatst. De luit.-ter-zee 2de kl. F. B. 's Jacob en de adelborst 4ste kl. H. P. Netscher, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op nonact. gesteld. De gewone audiëntie van den minister van marine zal a. s. Vrijdag niet plaats hebben. Het U. D. verneemt dat Z. K. H. prins Hendrik, kennis hebbende gekregen van 't voor nemen, om hem bij gelegenheid van den 25-jarigen gedenkdag van zijn optreden als stadhouder van Z. M. den Koning over Luxemburg, den 24 Oc tober, heeft verzocht, op dien dag van blijken van hulde verschoond te blyven. Z. M heeft aan W. Kruyfhooft, gewezen hoofdonderwijzer aan de openb. lagere school te Helmond, verleend een pensioen ten bedr. van 800 'sjaars; aan J. Evers eervol ontslag verleend als concierge der kon. kabinetten van schilderijen en zeldzaamheden in Den Haag en als portier van het Prins Mauritshuis, en tot concierge voor dat van schilderijen benoemd J. W. Bernards, aldaar; benoemd tot concierge van het kon. kabinet van zeldzaamheden, J. Evers. G-emengd Nieuws. Gistermiddag is in de Kazernestraat in Den Haag een jongentje van vijf jaren door een rijtuig overreden. Hoewel terstond hulp werd aangebracht, was het helaas te laat. Het kind was onmiddellijk dood. De sluiswachter van Slikkendarn is, terwijl hij in het pakhuis van den heer B. te Nieuwkoop een zak ophield, daarbij plotseling dood nedergevallen. De echtgenoote van den heer B. verloor een paar dagen daarna op dezelfde plot selinge wijze het leven. "Waarschijnlijk was bij beiden een beroerte oorzaak van den dood. Ten gevolge van den hevigen wind is te Nieuwleusen op het erf van den landbouwer J. B. een boom omgeslagen, die onder het vallen in een anderen boom bleef hangen. Toen de knecht J. E. den boom wilde afzagen, is hij, wegens ge mis aan voorzorg, onder den boorn beklemd ge raakt en op de plaats dood gebleven. Te Amsterdam hadden twee knechts van den vleeschhouwer H., naar men zegt door sterken drank opgewonden, de onvoorzichtigheid een jongmaatje aan een touw om den hals op te hijschen. Toen zij den knaap weder naar beneden hadden gelaten en deze sprakeloos op den grond viel, ontstelden zij niet weinig over zijn vertrokken en blauw gelaat. Spoedig maakten zij het louw, dat om den hals bekneld was, los en keerden de levensgeesten weldra terug, zoodat de jongen er met den schrik is afgekomen. De politie heeft echter gemeend zich deze Zaak te moeten aantrekken. De a r r o n d. - r e ch t b a n k te Rotterdam heeft rechtsingang met bevel tot gevangenhonding verleend tegen H. J. Jut en C. Goedvolk, ter zake van den moord op de weduwe Van der Kouwen en hare dienstbode en den daarop gevolgden diefstal. De berichten omtrent deze zaak, lot nog- toe medegedeeld, zijn voor het meerendeel onjuist. BUITENLAND. Frankrij k. In een buitengewone vergadering van de aan deelhouders in het Crédit Mobilier is het ontslag van Philippart aangenomen, alsook de conclusiën in het rapport van het aftredend bestuur. De voordracht ter benoeming van den nieuwen raad van bestuur is met eene groote meerderheid goed gekeurd. Duitschland. Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren het wetsontwerp betreffende de regeling der admini stratieve rechtspraak met de daarin door het Heerenhuis aangebrachte wijziging goedgekeurd.' Daardoor is het ook omtrent dit onderwerp tot eene overeenstemming tusschen beide Huizen ge komen. Heden is de zitting van den Landdag gesloten. Programma's van Muziekuitvoeringen. Musis Sacrum. Woensdag 16 Juni, te halfacht, door de Stafmuziek van het 4de Regt. Infanterie, Kapel meester de heer A. Grentzius. 1ste afd.: N°. 1. »Marsc> Zinnen; 2. Ouverture «Festival", Leutner; 3. «Morge blatter" Walzer, Strauss; 4. Fantaisie »Roméo et Juliett. Kinsbergen5. «Fifres] et Trompettes" Polka, Bondrom 2de afd.: N°. 6. Concert-Ouverture, Grentzius; 7. Lieden a. Gute Nacht du mein herziges Kind, Abt; l. Paraphra öLoreley", Neswadba; 8. Fantaisie «Coppélia", Delibt 9. Marche Turque, Beethoven. Door mij iB in dank ontrangen voor het den gevers bekende doel Van N. N f 10.—, N. N. 2.—, P. Q. E. f 10.diversen f 4.87, P. M. f 10.N. N. 10.—, Mr. O. f 5.—, Mr. L. f 10.—, Dr. D. V. f 2.50, van eenige feestvierenden f 16.65, V. B. F. 3.—, F. S. 1.—, D. A. S.{3.—Ds. D. f 5.Ds. F. f 3.zonder letters f 2.50, C. B. f 10.—, Jan Paedts f 10.—, J. St. f 5 M. N. f 10.D. N. G. f 5.twee coupons f 4.95, van W. f 2.50, W. C. M. f 5.—H. J. X./'25.— Z. Z. f 1.—, f S. 4.—. A. W. SIJTHOFF. Leiden, 15 Juni 1875. voorstellende het in- en uitwendige van het Feestgebouw bij gelegenheid der plechtige uit reiking van een Vaandel door de Leidsche Juffer schap aan het Leidsche Studentencorps, benevens andere keurige gezichten op dit terrein in Cabi net- en Stereoscoop-Tormaat, vervaardigd door onze bekwamen Stadgenoot den Heer A. KOO- REN1IOF, met toestemming van het Collegium, zijn verkrijgbaar bij den Boekhandelaar A. II. ADRIANI. 9^"* Van de photographieën Gehoorzaal en Pie terskerk 8 Febr. zijn nog enkele ex. verkrijgbaar. der LOTEN STAD MILAAN. (Gegarandeerd door al de inkomsten der stad). 46 Juni e. k. 100.000 francs 46 September 30.000 46 December 50.000 16 Maart 50.000 En vele andere groote prijzen. Minste prijs ÏO francs of ongeveer. Origineele loten, zonder nieten, dus geldig voor alle trekkingen, zijn a f 4.50 PER LOT verkrijgbaar bij de boekhandelaren T. HOOIBERG Zn., Breestraat te Leiden. De uitslag der trekkingen wordt in de voornaamste dagbladen gepubliceerd.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 3