LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4702. A0. 1875. Zaterdag 12 Juni. Premie van het Leidsch Dagblad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.— Franco per posln 1*40. Afzonderlijke N(immersn °-03* Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. In dit nummer bevindt zich de BON, welken men gelieve uit te knippen en waarmede het Premie-boekwerk Zaterdag 12 Juni van morgens 12 tot 's avonds 6 uren, tegen betaling van 10 cents, kan worden afgehaald. Tegen franco inzending van den Bon met 17 cents in postzegels zal het onzen Abonné's buiten Leiden franco worden toegezonden. daeraf alle eer moege genieten, ende alle can vorderen ende vermeeren. i aanwenden wat die eere ACTUM PER CAMPANAM. WIJ BORGHEMEISTEREN ENDE DIE VAN DEN GHERECHTE doen cont ende kennelic aen alle poorters ende verdere ingesetenen deser atadt, Dat op St.Vitus, synde den XVden dach van Somermaent eerstcomende, Syne Furstelicke Excellentie zal comen te stichten ende confirmeren de nyeue Academye binnen deze atadt, Dat wy, Borghemei8teren, ganscli begeerigh synde te moegen weten, gelyek betattielick ia, ofte die voira. Academye mochte gedyen ende floreren, hebben per eiprease brieven doen ver- soecken den wydlaftigen en hooghvermaerden doctoir Mr. Stepha- num Rabbaretium, Mr. in de philosopbye, astronomye, ende seer expert in alle geheime ende andere excellente consten, insonderheyd in de const van astrologye, gelyek wel bekend is, ende hem instantelyck versoebt, dat firmament te consnlteren, ofte hy oock yet wat van de toecompste onser Academye voirn. uyt hetselve mochte verstaeD, Dat de voirnoemde Mr. Stephanos ons per elpresBe brieven heeft cont gedaen van die heerlycke ende triomphante toecompste der nyeae Academye, ja dat hy, in een gesichte, als in eenen apieghel in dat gesternte voirnoemt heeft mogen sien als een processie van alle groote en vermeerde personagien, die de Academye tot voordeel ende profyt en de stadt tot eere souden 6trecken, Dat wy daerop den eersamen en constrycken Mr. Schilder Octavio van Veen hebben gheordineert van bet gesichte van Mr. Stephani voirnoemt, ter eeuwigher memorye, een tafreelke ofte contrefytsel te maecken ende die van Rhetorics daer van een liedeke te dichten, ende de schepenen Claes Gysbertsz. van Dorp ende Claes Adriaenazoon vereocht na dat contrefytsel een atatelyckéu optocht te laten formeren van levende menschen om den Prince, die wij vernomen hebben dat met een atatelyck gevolg van Faraten, Graven, Edelen ende wyse mannen dese stadt sal besoecken, by syn incompst in deselve te volghen; Dat soo sullende geschieden op den dagh van St. Vitus, Soo gelasten wy Borghemeisteren ende Schout dese stede ernstelyck ende instantelyck dat alle poortera ende die van elders tot contemplacie van deze processie moghten willen comen, hebben alle respect ende eere te bewysen, voornaraentlyck aen syne Fnratelicke Excellentie ende syoe suite, doch oock aen de Ko ninghen, Princen, Edelen, wijse en vrome mannen wt het ge sichte van Mr. Stephani, in toecomeade tijden de hoofden, regeerders ende notabelste anbdyten onser Republycq ende der nyvere Aca demye (want wy volcomenlyc ons vertrouwen stellen op Mr. Stephani gesichte voirnoemt), met afneeminghe van barretten, Tiytsteecken van vlaggen ende wimpelen, vercieren der hnyseD, met palm ende ander groen, ende aansteecken van kaersen ende fackelen, op verbeurte van VJ grooten vlaems; Voorts soe gelasten wy alle wiven, ('t sy jongh ofte old) de hnysen ende straten met bessemen te vagen ofte havenen opdat syne Exell. voirnoemt geen argernis ende onse stadt geen oneere daeraf moege hebben, oook bondekens, catten, verkens, ende ander gedierte van de straten te weeren. Voorts ordinéren wij dat men sich hebbe te onthalden van droncken drincken in de tavernen, dobbelen, poyteroyen, peuteren ende andere schadelicke ende pemiliense hasardspelen, by plackaet van wylen Kayser Carolas V sal. memorye verboden, Dat geene schamele ende oneerbare vroakens sich verstouten op 's Heeren straten te comen, ende door gébairden ofte ander- sints de jonge jeught te verlyden tot oneerbaerheyt op poene van in de doos geset ofte de stadt nitgetrommelt te worden, Dat alle jonge boofkens ende rabbauwen sich hebben te ont halden van gooyen, smyten, vloecken ofte schenderyen van wat natner, op poene van rigoreuselyck aan den lyve met roeden gecastydt ofte op 's Gravenstein op water ende broot ge3telt te werden. Ten slotte versoecken BorghemeistereD, dat de poorters, ge denkende de sware noodt, waerin zij onlonx verkeert hebben, maer •onderlingh wt verlost syn, sich onthouden van alles wat zou kunDen scaden de plechtigheid van dit feest, opdat dc stadt SEGHT HET VOIRT. Hebben dess per klockeslagh doen afkon digen en by plackaeten aenplacken waert behoort. (Was geteyekent) WILLEM JANSZ. VAN HEEMSKERK, CLAES HUYGENS GAEL, Borghemeisteren. Ter ordonnantie van deselve, JAN VAN HOUT. Ghedaen op St. Sophia avent, sijnde den XV van Bloymaent. LEIDEN, 11 Jool. In het hoofdkiesdistrict Alkmaar zjjn voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, ter vervanging van wijlen Jhr. Mr. C. Van Fo- reest, uitgebracht 2779 geldige stemmen. Gekozen is Mr. W. Van der Kaay (L) met 1718; Mr./ D. C. A. graaf Van Hogendorp (G) had 865, Prof. B. J. L. De Geer van Jutfaas (A en K) 169 stemmen. Voor de verkiezing in hetzelfde district (aftredend lid Mr. J. L. De Bruyn Kops) zijn uitgebracht 2791 geldige stemmen. Herkozen is Mr. J. L. De Bruyn Kops (L) met 1729; Jhr. F. De Casembroot (C en K) verkreeg 862, Mr. A. F. De Savornin Lohman (A) 178 stemmen. In de tweede helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven gezonden, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden: H. Lind, Mej. De Roos, H. Carton, P. G. De Vries, J, Van Deventer, P. De Groot, VV. Welling, allen te Amsterdam; K. Ceelneyr, Delfshaven; M. Van Aalst, Delft; H. De Jong, 's-Gravenhage; G. Langendam, Groet; N. Vos, Haarlem; W. Dulleme, Heino; A. Onolé, Leeuwarden; F. Wehberg, Maurik; F. Dunst, Nieuwediep; J. Wouters, Wed. P. Weber, beiden le Piotterdam; Wed. Rijnders, niet vermeld. De Samarangsche Ct. van 29 April bevat een ingezonden hoofdartikel over het in de Fran- sche taal geschreven werk van den heer G. Schlegel getiteld: Chineesche Uranographie, aan welks be werking door hem tien jaren gewijd zijn en waarin directe bewijzen worden aangebracht dat de oudste sterrenkunde van China afkomstig is en door de oude Westersche volken aan de Chineesche voor stelling van den sterrenhemel is ontleend. De schrijver van het artikel brengt den heer Schegel allen lof toe voor zijn merkwaardigen arbeid. Het stoomschip Holland is gisteren van Nieuwediep naar Batavia vertrokken, via Suez; de Merapi is den 13den Mei van Greenock te Point-de-Galle gearriveerd en den 15den van daar naar Batavia vertrokken. Door de Kamer van koophandel en fabrie ken in Den Haag is vastgesteld een adres aan den minister van financiën, waarbij zij de aan dacht vestigt op den stroom van vreemde munt, waarmee ons land bij voortduring wordt overstelpt. Zjj aGht het noodig, dat tegelijk met de uitvoe ring eener nieuwe koperen munt de betalingen in vreemde munt strafbaar gesteld worden. Door stemgerechtigde deelhebbers in de Ned. Handelmaatschappij is tot commissaris bij die Maatschappij benoemd de heer A. S. Fransen van de Putte, ter vervanging van den heer Edw. i L. Jacobson, overleden. I 7 Tot leden in het bestuur der academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam zijn benoemd de heeren H. Rophus- sen, C. Rochussen, en F. Dekker. Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn be vorderd: tot doctor in de geneeskunde de heer L. M. J. Verlinden, geb. te Bergen-op-Zooratot doctor in de godgeleerdheid de heer G. H. Van Rhijn, geb. te Delft. In de heden in Den Haag gehouden verga dering van het Ned. Sthoolverbortd is met 35 tegen 12 stemmen aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, om in onderhandeling te treden over de samensmelting van „Schoolverbond" en „Volks onderwijs". De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft tot arts bevopderd Dr. H. A. De Jongh, o£f.-van-gez. 2de kl.en getuig schriften voor het geneesk. gedeelte uitgereikt aan de heeren A. J. Moens en F. J. Michelsen, med. doctorandi. Gisteren heeft aan het ministerie van buiten- landeche zaken de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging der post-conventie, den 21 sten Mei Jl. tusschen Nederland en België ge- gesloten. Woensdag had te Edam de aanbesteding plaats van een stoomgemaal in den Zuidpolder. De minste inschrijvers waren de heeren Gortvliet en J. Blauw te Hoorn voor de som van ƒ11,978. - De minister van oorlog heeft aan den heer A. D. Van Seters, te Vught, de door hem aange nomen genie-werken te Naarden toegewezen, voor de som van f 697,000. A. J. Dröher is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot 3den stuurman bij de gouv- marine aldaar. De luit.-ter-zee 2de kl. W. J. Derx, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 4den dezer in Nederland terug gekeerd, is op uonact. gesteld; de luit.-Ier-zee 2de kl. H. H. Hora Siccama en G. M. Titsingh worden den 11 den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. ramschip Guinea en wachtschip te Willemsoord. Z. M. heeft aan A. Bossers, op zijn verzoek, met ingang van 23 Juni, eervol ontslag verleend als notaris te Loon-op-Zandhet gewijzigd regle ment voor de Maatschappij van levensverzekering te Rotterdam, met de daarbij behoorende tarieven, ter vervanging van die, welke by koninklijk besluit van 10 Juli 1840 van kracht zijn verklaard, goed gekeurd; aan den op zijn verzoek, met behoud van recht op pensioen, eervol uit Zr. Ms. dienst ontsh. kolonel der art. van het leger in Ned.-Indië E. H. W. Ubbens verleend den titulairen rang van generaal-majoor. Gemengd Nienws. Bij een uitvoerig gemotiveerd vonnis bevestigde de rechtbank te Amsterdam gisteren het vonnis van den kantonrechter, waarbij prof. Willeumier ontslagen was van alle rechtsvervolging ter zake van het niet inleveren bij den burge meester der vaccinatiebewijzen van de studenten. De rechtbank was van oordeel, dat die bedoeling des wetgevers uit de beraadslagingen niet gebleken en ook niet uit de woorden der wet te putten was, daar toch, zonder aan de taal geweld te doen, hoogleeraren en hoogeschool niet begrepen kunnen, worden onder de onderwijzers en scholen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1