jaren tuchthuisstraf wegens medeplichtigheid aan valschheid in geschrifte. Vervolgens heeft adv.- gen. Mr. Romer conclusie genomen in de zaak van den Italiaans chen zeeman Luigi Canale, die tot 3 maanden gevangenisstraf door het Hof van Zuid-Holland is veroordeeld ter zake van moed willige mishandeling. De conclusie strekt tot ver werping der voorziening in cassatie. De uitspraak is bepaald op 21 dezer. De kleermakers, .wonendein de He k- Ttelaan in Den Haag, is gisteravond in dronken schap aan den Zwartenweg te water geraakt. Heden ochtend te 4 uren werd zijn lijk opgehaald en naar het gasthuis Overgebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit een kippenhok op het terrein in de Sche- veningsche boschjes van ouds genaamd „de Ba- taafsche boer", bewoond door den gepensioneerden gemeenteveldwachter H., gestolen 19 kippen en een haan, alsmede een veertigtal eieren. Op de in de nabijheid gelegen villa van den notaris V. d. W. heeft men gelijken diefstal beproefd, doch alleen eene kip kunnen machtig worden. In den voormiddag van jl. Donderdag kwam te Delft met twee wagens, ieder met een paard bespannen, een troep Zigeuners aan, be staande uit drie mannen, een oude entweejoDge vrouwen en drie kinderen. Al spoedig werd door hen op 't zoogenaamde Engelsche kerkhof, aan de Hooikade, een linnen tent opgericht, waaronder allen plaats namen, terwijl de paarden aan de buitenzijde der tent werden vastgemaakt. Na volgens hun zeggen Frankrijk doorgereisd te hebben, zijn zij per stoomboot van Duinkerken naar Rotterdam gekomen. Zij gaven voor ketel lappers te zijn, gaan aan de huizen rond om werk en geven voor de hun toevertrouwde ketels de waarde in pand, totdat zij bij 't terugbrengen de kosten voor de herstelling in rekening brengen. Nadat de politie hun een langer verblijf op de openbare straat had ontzegd, zijn zij wel ver trokken, doch schijnen het voornemen te hebben zich voor eenigen tijd te vestigen, daar zij pogin gen aanwenden om een woning, voorzien van stalling voor hunne paarden te huren. De hoofd man van den troep is in 't bezit van veel goud geld en geldswaardig papier. Aan p ij Ier n®. 4 van den personenbrug aan de Boompjes te Rotterdam is wederom een ongeluk gebeurd. Van de stelling is jl. Zaterdag nacht een der wakers in het water gevallen en verdronken. Gisteravond tusschen negen en half- tien is te Amsterdam in een manufactuurwinkel op de Prinsengracht en Lauriergracht brand ont staan. De vlammen staken weldra ook de drie bovenverdiepingen aan, die ieder door een huisgezin bewoond werden. Door vijf handspuiten en een stoom spuit beperkte de brandweer den brand lot dit perceel, dat nagenoeg vernield is. Omstreeks middernacht was de brand gebluscht. De bakkersknecht Jan Olie, die op de bovenste achterkamer woonde, en zijn kind van ruim een jaar zijn bij den brand omgekomen. Zondag-morgen werd te Amsterdam een vrouw in de Molensteeg overreden. Een man, die haar wilde helpen, werd zoo ernstig gewond, dat hij naar het gasthuis moest worden overgebracht. Volgens aangifte vanJ. F. De G., koop man te Waalwijk, zou vermist zijn een niet aan- geteekende brief, door hem den 26sten Mei jl. op het postkantoor aldaar bezorgd, geadresseerd aan J. v. S. te Dordrecht, inhoudende 1 bankbiljet van f 200. Bij het schieten op een dollen hond te Helmond werd bij ongeluk een koopman in pennen getroffen. De schuldige aan dit ongeval, de maréchaussee Blenkvliet, zal, nu de getroffene aan de gevolgen overleden is, voor den krijgs raad te 's-Hertogenbosch terechtstaan wegens ver wonding gevolgd door den dood, door onvoor zichtigheid. Hoewel de druktelegrafen algemeen zijn ingevoerd en de wijzertelegrafen hebben vervangen, heeft Yeates te Dublin nog een nieuwe inrichting van wijzertelegraaf gemaakt, die naar het schijnt alle bekende inrichtingen in gemak en spoed overtreft. De wijzer gaat voor en achter waarts, naarmate de seingever in de eene of de andere richting bewogen wordt. Door deze inrichting ontstaat een veel grootere spoed. Voor het overbren gen van het woord „honig" zijn op de gewone wijze minstens 104 stroomwisselingen noodig, terwijl die met den toestel van Yeates tot op 28 zijn teruggebracht. De samenstelling van dezen telegraaf berust op het brengen van den positie ven of negatieven stroom op de lijn, hetgeen door den seingever geschiedt, door hem rechts of links te draaien. De seintoonder heeft twee electro- magneten, die slechts voor een der stroomen ge voelig zijn en dus den wijzer ook rechts of links bewegen. Vrijdag brak een hevig onweder boven Parijs uit. Op onderscheiden plaatsen in den om trek dier stad sloeg de bliksem in. Te Nogent had een verschrikkelijk ongeluk plaats. Eenige kinderen speelden op straat. Een zware vracht wagen komt voorbij. Een jongentje van vijf jaar raakt onder de paarden. Half krankzinnig van schrik snelt de vader, een oppassend werkman, op zijn kind toe; hij grijpt den jongen, die schier geen letsel had bekomen, en loopt met hem heen. Op dat oogenblik schiet een bliksemstraal neder en doodt het kind in de armen van zijn vader, die ongedeerd blijft. In de gemeente La Saussaye is de kerk, een der schoonste monumenten van kunst in het Franscbe departement Eure, in twee uren tijds in de asch gelegd. Zaterdag j.l. des ochtends te drie uren barstte de brand uit en een kwartier later stond de toren in volle vlam. zoodat spoedig de zware klokken naar beneden stortten. Alleen de sacristie is gered. De schade wordt begroot op honderdduizend franken. Niets was tegen brandschade verzekerd. De kerk dag- teekende uit de veertiende eeuw. Men schrijft het onheil aan wraakzucht toe. Greld- en efFectenmarlsrt. Amsterdam, van 29 Mei tot 4 Juni. Gelijk trouwens bij de afwezigheid van politiek of financieel nieuws van algemeen belang te ver wachten was, verliep de laatste beursweek al nagenoeg als hare voorgangsters, d. i. het geld bleef ruim en aangeboden, de handel in fondsen ging traag van de hand, bij geringe posten en in de meeste soorten bijna zonder fluctuatie van eeoige beteekenis. De wisselkoersen zijn voortgegaan zich te verbeteren, doch zij hebben nog niet zooveel vorderingen gemaakt dat de arbitrage en effecten er aanleiding in vinden, ondernemingen op 't touw te zetten. Wat onze binnenlandsche fondsen betreft valt alleen op te merken dat onze Nationale Schuld weder eene fractie is vooruitgegaan, terwijl nieuwe Aand. Handelmaatschappij ongeveer 1 pCt. avan ceerden. In de verwachting van een dividend van 10 pCt. zijn Aand. Ned.-Indische Handelsbank sedert een paar dagen van 10 tot 12®/j pCt. gerezen. Yan de buitenlandsche fondsen waren de Spanjaards weder zeer gedrukt, zoodat zij circa 3/, pCt. beneden den slotprijs van verleden week sluiten. De overige soorten waren bijna zonder uitzondering zoo al niet willig, dan toch vast gestemd. Omtrent de 6de Serie Russen, waarvoor de Rus sische regeering de bevoegdheid tot aflossing in 1875 bedongen heeft, waarvan men vreesde dat zij r.u gebruik zou maken, meent men zich gerust te mogen stellen, omdat de afgifte van nieuwe coupons voor 10 jaren is geannonceerd. Dienten gevolge kwam de prijs van 90 tot 91 pCt. Ook Aandeelen Groote Russische Spoorweg maak ten weder een goede vordering: van f261 tot f 267. Een nieuw contract wegens de guano, door de Peruaansche regeering gesloten, verzekert naar men wil de rentebetaling en de aflossingen van de Peruaansche leening voor de eerste helft van 1876, terwijl het oude contract dit doet voor het loopende jaar. Dat is zeker eene geruststelling, die echter toch altijd de erkenning in zich sluit, dat van de guano en van de guano alléén het lot der Peruaansche schuldeischers afhangt; de prijzen zijn er trouwens ook niet veel door verbeterd! De Noord-Amerikaansche spoorwegmarkt was zeer bedaard, doch tamelijk vast gestemd. Central Pacific, Union Pacific, Hoofdlijn, rezen 3/a a 1 pCt., Chicago Southwestern 2'/,, Denver Pacific l'/a, Certif. Chicago Northwestern pCt., Missouri Kansas Texas verloren 1, Denver Rio Grande l'/t en Union Shares 1 pCt. op de vorige week n. 1. 60 pCt., nadat deze laatsten eerst van 61 tot 65'/4 pCt. waren gerezen. BUITENLAND. Franlii-ijk. De nationale vergadering heeft den 5den dezer het wetsontwerp tot uitbreiding van het cellulair gevangenisstelsel bij de derde lezing aan genomen met 486 stemmen tegen 118. Hierna zijn bij de tweede lezing de beraadslagingen ge opend over het ontwerp op de vrijheid van hoo- ger onderwijs, 't Was reeds laatde heer Laboulaye meende, dat de Kamer beter deed de discussie uit te stellen tot Maandag. Ook was hij nog niet met zijn rapport gereed. Maar de rechterzijde wilde niet wachten. De heer Laboulaye, het debat inleidende, wees het standpunt aan, waarop de commissie zich geplaatst had. Het hooger onderwijs, zeide hij, behoort vrij te zijn; maar die vrijheid moet gelijk zijn voor allen en aan zekere voorwaarden verbonden. De commissie is voorts van meening geweest, dat ieder, die een openbaren cursus wil bijwonen, voorzien moet zijn van een kaart, die hem toegang tot de collegezaal verschaft. Die voorzorg is noodig om een publieken cursus niet op gelijke lijn te stellen met eene open bare bijeenkomst, die voor ieder zonder eenige for maliteit openstaat. Verder moeten de Staatshooge- scholen over meer middelen dan tot dusver kun nen beschikken; anders zouden zij misschien de mededinging met de vrije hoogescholen niet kun nen volhouden. Hebben wij, aldus voegde hij er bij, op deze en op andere wijze gezorgd voor vol doende waarborgen, dan schrikke men voor de vrijheid van hooger onderwijs niet terug. Door onze gematigdheid zijn wij er in geslaagd de republiek te vestigen. Vele afgevaardigden der rechterzijde zijn tegen de republiek, omdat zij meenen dat zij hun de vrijheid van hooger onderwijs niet wil geven. Geven wij hun die vrijheid; laten wij kunnen zeggen dat ze die enkel aan de republiek te danken hebben. Over de be palingen van de voordracht aangaande het toe kennen van academische graden zou de heer La boulaye later spreken. De Commissie, belast met het onderzoek der verkiezing van den heer de Bourgoing, heeft met eenparige stemmen, op ééne na, geconcludeerd om die verkiezing nietig te verklaren. Zondag-morgen is Charles De Rémusat in den ouderdom van 78 jaren overleden. De overledene werd te Parijs in 1797 geboren. Na op schitte rende wijze zijne studiën te hebben volbracht, werd hij advocaat bij de Parijsche balie. Tevens onderscheidde hij zich door zijne studiën op het gebied van wetgeving en staatkunde. Aan ver schillende wetenschappelijke tijdschriften werkte hij mede en hij was een der onderteekenaren van van het bekende protest der Parijsche journalisten, dat een der voorboden was van de revolutie in 1830. Te Toulouse werd de heer De Rémusat lot afgevaardigde verkozen en ijverig bracht hij het zijne er toe bij om de gevolgen van deJuli-revo- lutie tegen te gaan. In 1836 werd hij benoemd tot onder-secretaris van binnenlandsche zaken. In de laatste dagen der monarchie werd hij door Lode- wijk Philips geroepen om deel uit te maken van het kabinet Thiers-Barrot. De eenige belangrijke maatregel, dien hij tijdens zijn ministerschap nam, was de wel, waarbij hij voorstelde het stoffelijk overschot van Napoleon I van St.-Helena over te brengen naar Frankrijk; en men weet tot welke gevolgen dit leidde. Na de revolutie van 48 nam hg plaats in de rijen van de rechterzijde, met welke hij steeds stemde. Onder het keizerrijk trok de heer De Rémusat zich van het openbaar leven terug. Hij wijdde zich geheel aan zijne wijsgee- rige, letterkundige en historische werkzaamheden. Eerst in 1871 betrad hij weer het staatstooneel. Men herinnert zich welk een gewichtige rol hij vervulde na den 7den September en het optreden van den heer Thiers als president der republiek. De Rémusat was lid der Fransche academie. Duitschland. Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren de provinciale wet, gewijzigd volgens het compromis met het Heerenbuis, aangenomen. De prelaat Kosmian is, naar men uit Posen verneemt, gisteren weder in hechtenis genomen, omdat hij geweigerd heeft opheldering te geven wegens het in den ban doen van den proost Kick te Kahme.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2