LEIDSCH N°. 4699. A0. 1875. Woensdag 9 Juni. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden pér 3 maandenf 1. Franco per postn 1A0. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven, aMnrtii, c hnnKew-i-, o. rw* r M i n< rtociaV PRIJS DER ADTERTENTIEN: - f 'v a <3n 3:13 v a i Van 16 rebelsf 1,05. Iedere regel meer0.17i. Groolere letters naar plaatsruimte. lied" en de „Inleiding" van Wagner's opera „die Meistersinger", beiden onder leiding van den feest- diretleur, vormden hel slot van den tweeden feestdag. Hoezeer het koor de verdiensten van den heer Schlegel op prijs stelde, bleek uit de ovatie, hem na de uitvoering van het „Abend- lied" gebracht. De minister van oorlog heeft ter algemeene kennis van het leger gebracht, dat bij reëngage- toenten van minderjarigen o. a. behoort te wor den overlegd een bewijs van toeslemming tot dat reéngagement, af te geven door ouders, voogden of degenen, die het ouderlijk gezag over de min derjarigen uitoefenen. Voor zoover bekend, werd tot dusver bovenstaande bepaling geenszins bij het leger in acht genomen, zoodat thans het ouderlijk gezag over den minderjarigen jongeling ook na expiratie van zijn engagement blijft gewaarborgd. De ridderorde, den heer Liszt door Z. M. den Koning vereerd, is naar men verneemt het commandeurskruis van de Eikekroon. Gisteren is aan de hoogeschool te Groningen tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer A. O. Hi Teilegen, phil. candidaat, get. te Groningen. Op de algemeene vergadering van de Ndder- landsche jachtvereeniging „Nimrod" is met groote meerderheid het denkbeeld verworpen, orid hier te lande de zoogenaamde „tirs aux pigeons" in te voeren. Zr. Ms. raderstoomschip Merapi, onder be vel van den kapt.-luit.-ter-zee J. Tromp, is giste ren te Falmouth aangekomen, en zou, na steen kolen ingenomen të hebben, de reis naar Atjin voortzettën. In plaats van den 11 den zal het detache ment suppletietroepen, bestemd om met het stoom schip Koning der Nederlanden naar Java te vertrekken, den 12den dezer te Nieuwediep op dien bodem embarqueeren. De ritmeester Jhr. P. Gevaerts van het 2de reg. huzaren te 's-Hertogenbosch, is daarbij tot adjudant benoemd. Blijkens een vanwege den Zwitserschen bonds raad bij het departement van buitenl. zaken ontvangen mededeéïing, is ook de republiek Sal vador tot de overeenkomst van Genève voor de verbetering van het lot der gewonde krijgslie den bij de legers te velde toegetreden. Z. M. heeft tot Ned. consul te Brest, buiten bezwaar of kosten van het rijk, benoemd E. Ijer- ros aldaar: den lsten luit. Jhr. \V. A. Roëll, van het wapen der inf., gedet. geweest bij het leger in Ned.-Indië, thans i la suite van het kol. werf depot, weder ingedeeld bij het reg. grenadiers en jagers; aan den bij besluit van 9 Febr. eervol ontsl. ritm. H. G. J. Völcker, van het 4de reg. huzaren, alsnog vergund het dragen zjjner activiteits uniform. G-emengd Nieuws. De arrond.-rechtbank in Den Haag heeft gisteren drie maanden gevangenisstraf opge legd aan den nachtwaker, die voor eenigen tijd aldaar zich aan oplichting schuldig maakte waardoor hij in het bezit kwam van een muntbiljet van f 10. Door wijlen den oud-majoor J. P. Buteux, dezer dagen in Den Haag overleden, is o. a. aan de algemeene armen dier gemeente een som van f 5000 vermaakt. De hooge raad heeft bij zijn gisteren gewezen arrest verworpen het beroep in cassatie l van C. Jordaans te Rotterdam, door het prov. gerechtshof in Zuid-Holland veroordeeld tot 5 STADS - BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doeu te weten, dat bij de plaats gehad hebbende nitloting van zeventien obligation, ieder groot f 1000.behoorende tot de geldleening van ƒ45000.aangegaan ingevolge raadsbesluit van 20 April 1871, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, den 25aten April daaraanvolgende, G. S. N#. 24, zijn uitgetrokken de Nos. 6, 12, 4, 39, 41, 7, 40, 31, 45, 10, 18, 2, 8, 25, 1, 21 en 5, die op den laten Augustus aanst. aflosbaar zijn gesteld. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 Juni 1875. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvaDger der directo be lastingen alhier is ter hand gesteld een op den 7den dezer maand invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1875/6, houdende de aanslagen voor do wijken I en II, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ba wordt deze door plaatsing in de Leidsche Coarant afge kondigd. De Bargemeester voornoemd, v. o. BRANDELER. Leiden, 8 Juni 1875. LEIDEN, «Juni. Voor de verkiézirig van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn, voor zooverre thans bekend is, heden ■opgekomen Leiden van de 1077 kiesgerecht. 662 Oegstgeest 73 49 Rijnsburg 49 34 Katwijk 84 70 Valkenburg 24 23 Sassenheim i „1 Voorhout j „1 "Warmond 61 37 Noordwijk 105 93 Noordwijkerhout 57 Leiderdorp 75 48 Koudekerk 63 42 Benthuizen 24 Hazerswoude 140 Zoeterwoude 163 87 Voorschoten 81 49 Wassenaar 88 56 Woubrugge 97 72 Ter Aar 67 Nieuwveen 44 Oudshoorn 105 75 Alphen 162 99 Zwammerdam 75 Aarlanderveen 116 72 87 38 Bij den feestelijken optocht alhier op den 15den dezer zal H. M. de Koningin de gast zijn van den president-curator der Academie, Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest. In de Stadsgehoor zaal zal H. M. den gecostumeerden optocht zien voorbijtrekken. De benedenvoorzalen van dit ge bouw zullen op kosten van dien heer ter be hoorlijke ontvangst der vorstin in gereedheid worden gebracht. Op Endegeest zal H. M. dineeren. De Staatsct. behelst de door de concessie narissen aanvaarde wijziging der voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Leiden naar Woerden. De spoor weg moet voltooid en in exploitatie gebracht zijn op den eersten Juni 4878. De concessie voor de exploitatie wordt gegeven voor den tijd gedurende welken de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij belast blijft met de exploitatie der spoorwegen waarvoor haar concessie is verleend bij kon. besluit van 20 Mei 1845. Na afloop van dien tijd gaat de weg met het materieel en alles wat tot een en ander behoort op den Staat over. De concessie kan alleen in haar geheel en zonder eenig voor behoud aan eene tot dat einde Op te richten naam- looze vennootschap worden overgedragen. De Oost-Indische mail werd Zondag verwacht, doch er is toen slechts eene kleine mail aange komen, die wel brieven maar geen coutanten heeft aangebracht, doordien zij biet naar deh gewonen regel den 29sten April, maar reeds den 25sten alzoo slechts één dag na het vertrek der vorige mail via Marseille, uit Batavia is geëxpedieerd zoodat er vermoedelijk op het oogenblik van afzending nog geen nieuwe couranten waren verschenen. Over het Haarlemsche muziekfeest van de Maatsch. tot bevordering der Toonkunst meldt de Haarl. Ct.: De uitvoering op Vrijdag-avond van het „Schicksalslied" van Brahms en van Schumann's „Das Paradies und die Peri" toonde de goede vruchten eener degelijke voorbereiding. Hoe indrukwekkend schoon echter het „Schick salslied" ten gehoore werd gebracht, bleek toch „Das Paradies und die Peri" meer in den smaak te vallen van het meerendeel der toehoorders. Gelukkig evenwei gaven zij gedurende de uitvoering van dit heerlijke werk daarvan slechts nu en dan hoorbare blijken; juist in dit werk, waar de ver schillende onderdeelen zoo dikwijls in elkander vloeien, zou een luidruchtig handgeklap den indruk van het geheel vaak op onaangename wijze ge stoord hebben; het pleit zeer voor de fijnheid van het muzikaal gevoel der toehoorders, dat zij die stoornis vermeden. Evenwel, waar het pas gaf, waren de toejuichingen zeer levendig; zoowel de solisten als hef koor ontvingen daarvan elk hun rechtmatig deel en térl slotte ook de feestdirec- teur de heer Leander Schlegel, het zijne, dat hij wél verdiend had; de voortreflelyke uitvoering van beide werken was voor géén gering gedeelte aan hem te danken. Den tweeden dag was de taak van den feest- directeur veel lichler; de Iwee voornaamste wer ken immers, welke dien dag op het programma stonden, werden onder leiding van de componis ten zeiven uitgevoerd. Het nieuwe werk van Frans Coenen, de „Maria Magdalena", (dra matisch gedicht, van mevr. Heinze-Berg) opende den avond. De componist, die bij zijn optreden reeds luide werd toegejuicht, vond ook voor zijn werk bij de eerste uitvoering eene warme ontvangst. Zoowel de solo-nummers als verscheidene koor- nummers werden levendig toegejuicht; het terzet (voor sopraan, alt en bas) der solisten moest op verlangen van de toehoorders herhaald worden. Het handgeklap scheen, toen de uitvoering van dit werk was afgeloopen, bijna geen einde te nemen; het orkest deed eene fanfare hooren, de dames van het koor wierpen den componist bloemen toe; kortom: het Nederlandsche publiek toonde ook nu weder niet zoo phlegmatiscb te zijn als het veelal den naam heeft. Na de pauze trad Verhulst op, om met het hem eigene talent van dirigeeren de uitvoering zijner symphonie te leiden. Dat dit voortreffelijke werk aan vele toehoorders reeds bekend was, deed uit den aard der zaak aan den indruk, dien het maakte, geene schade; de levendige bijval, dien het vond, moge voor den heer Verhulst de uiting zijn van den algemeenen wensch, dat hij nog lang èn als componist èn als orkest-directeur werkzaam zal kunnen zijn. Reinecke's „Ein geistliches Abend-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1