De openingsrede voor het zuider-zendings- feest, dat den 23sten dezer te 's-Heer-Arendskerke gevierd wordt, zal worden uitgesproken door Dr. A. Kuyper. Het noorder-zendingsfeest zal op den 14den Juli te Winschoten plaats hebben. Uit het verslag der Maatschappij tot nut van 't algemeen, dezer dagen aan de leden toe gezonden, blijkt, dat de Maatschappij in 323 depar tementen 573 honoraire en 15,620 gewone leden telde. Het getal leden was met 374 vermeerderd. De gewone audiëntie van den minister van financiën, zal a. s- Donderdag niet plaats hebben. De 1ste luit.-ingenieur J. W. A. Cramer, die voor 2 jaren bij het O.-I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het wapen der genie van het leger bier te lande ingedeeld. De 1ste luit. W. A. J. Boellaart van het lste reg. huzaren is overgeplaatst bij het 2de reg. van dat wapen, te 's-Hertogenbosch in garnizoen kapt. J. J. L. P. Snabilié is van het lste reg. vesting-artillerie te Delft overgeplaatst bij het reg. veld-artillerie; de 2de luit. J. F. Oberholzer is van het 4de reg. bij het 6de reg. inf. te Breda overgeplaatst; de kapitein IC. H. Verschoor, van het reg. veld-artillerie te Arnhem, is daarbij tot adjudant benoemd. Z. M. heeft de benoeming van H. J. Van den Brink, tot adviseur betreffende de onder werpen, in het kon. besluit van 8 Maart 1874 omschreven, op zijn verzoek, ingetrokken. Gemengd INieiïws. In Sieboldia, weekblad voor den tuin- bouw in Nederland, komt de volgende beschrijving voor van de Azalea mollis: Deze plant is voor zeker wel de prachtigst bloeiende vollegronds- plant, die er bestaat. Het is een nieuwe plant, ingevoerd uit zaad, uit Japan, door den heer C. Maxirnowicz; nochtans sedert vele jaren beschre ven door Von Siebold en Zuccarini. Deze planten, zonder bladeren des winters, gelijk de andere vollegrond-Azalea's, doorstaan zonder deksel de hevigste koude; de groeiwijze is prachtig, de bloemen, welke zoo groot zijn als de grootste bloemen der Rhododendrons, zijn glansrijk, frisch en doorschijnend. De Azalea mollis, welke tot heden nog weinig gekend en in den handel is, zal binnen weinige jaren niet in den tuin van één kweeker of liefhebber ontbreken. Dezer dagen waren wij in hel etablissement van Von Siebold en C°., bij Leiden, in de gelegenheid een partij Azalea mollis in vollen bloei Ie zien, en wij moeten erkennen dat nooit een vollegrondsge- was ons zoozeer door de bloemen verraste als dit. Planten van een voet hoogte, dicht en ge sloten van vorm, vol prachtige, groote bloemen, die echter, jammer genoeg, reukeloos zijn. Naar 't schijnt blijft deze plant laag, en is' ze dus veeleer een struik dan een heester. Wij stemmen 't dan ook gaarne toe, dat, is de bloemenrijkdom er van maar eenmaal rneer algemeen bekend, er weldra jacht op gemaakt zal worden, en daar zal elk liefhebber zich wel bij bevinden. Men denke er alvast aan, den naam te noteeren. Men kan ze in den nazomer ontbieden, waarna ze reeds in Mei daaraanvolgende zullen bloeien. Hedenmorgen omstreeks halfvier is te Leidschendam brand uitgebroken bij den krui denier V., midden in de kom van bet dorp. Het perceel is geheel afgebrand, het daaraan grenzende van den kleermaker v. B. voor het grootste deel. Te halfacht waren nog drie spuiten werkzaam, doch het grootste gevaar was geweken. Vr ij dag-avond omstreeks acht uren heeft te Amsterdam de heer M., een jongmensch van 18 jaar, op eene treurige wijze het leven verloren. In het groote bassin der badinrichting aan den Westerdoksdijk zwemmende, voelde hij plotseling zijn krachten hem begeven en begon te zinken. Hij riep om hulp, doch die kwam te laat. Een der instructeurs sprong dadelijk gekleed te water, maar kon niet duiken. Een net om den drenkeling op te visschen was niet bij de hand. Eindelijk, na twintig minuten, met een dreg op het droge gebracht zijnde, mochten de middelen niet meer baten om hem in 't leven terug te brengen. Wederom is in eene diamantslijperij te Amsterdam, aan het Zaagmolenpad gelegen, een droevig ongeluk gebeurd. Eene vrouw, als schoonmaakster daar werkzaam, is met de machine in aanraking gekomen en vermorzeld. Men meldt uit Sloten dat het be richt, uit Amsterdam toegezonden, aangaande een aanranding met diefstal gepaard, op den Baarsjes-- weg bij den Overtoom, onjuist is. De bestolene, zekere W., was geen rustig wandelaar, maar had den dief in de hoofdstad op den Dam ontmoet, en een vroeger in militairen dienst aangeknoopte kennismaking met hem hernieuwd. De dief, die reeds eenige dagen zeer ongeregeld had geleefd, was door W. op Beiersch bier getracteerd, en beiden waren toen samen naar buiten gewandeld, totdat zij aan de Maljapekade zich in het gras hadden neergevlijd. Eerst nadat dit alles had plaats gehad, schijnt bij den aanrander de ge dachte te zijn opgekomen, zijn „vriend" van een gouden horlogeketting le berooven. Er is dus vol strekt geen sprake van een onverhoedschen aan val, door een onbekenden struikroover gepleegd. Nog kan medegedeeld worden, dat genoemde W., na eerst bij de politie aangifte te hebben gedaan, la ter heeft voorgesteld de zaak niet verder te ver volgen. Tegen eene vrouw te Burg, op Texel, is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van arsenicum aan eene veldwachtersvrouw, die zich wegens huiselijke onaangenaamheden daar mede van het leven beroofd heeft. Zaterdag ontstond er ten gevolge van het branden van boekweitveen brand in de bos- schen aan de Beilervaart en toebehoorende aan den heer Grothe te Utrecht. Door vereende krach ten was men den brand nogal spoedig meester; de schade wordt op p. m. f 600 begroot. Vrijdag is de bliksem geslagen in eene boerderij te Rheden. In weinige minuten stond het gebouw in volle vlam en werd het voor een groot gedeelte vernield. De inboedel was niet verzekerd. In het Diaconie Oudemannen- en vrou wenhuis te Maassluis heeft sedert den 5den Juni 1873 geen sterfgeval onder de verpleegden plaats gehadmeldenswaardig vooral, omdat zich op dat tijdstip in die instelling bevonden 22 personen, van welke de 12 oudsten gemiddeld ruim 80 jaren lellen, en de overigen gemiddeld bijna den leeftijd van 70 jaren hebben bereikt. Op den 28sten Januari 1871 stierf in dat geslicht, na eene in woning van 13 jaren, eene vrouwelijke verpleegde in den ouderdom van 101 jaren en 6 maanden. Eenige heer en uit Assen hebben de tumuli, in de buurt van Hoogeveen gelegen, onderzocht, maar met weinig gunstige resultaten. Zij vonden toch niet anders dan een straat van keisteenen op de grondvlakte, en daarop eenige schilfers van beenderen en stukjes houtskool. Noch urnen, noch wapenen zijn gevonden, wat vreemd is, want dat deze laatste er geweest zijn, wordt bewezen door de vondst van een strijdhamer of aks, in de buurt van een der onderzochte heuvelen, nog niet lang geleden. Deze hamer be vindt zich thans in het museum van oudheden te Assen. Het prov. gerechtshof in Zeeland heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. M. Welters, beschuldigd van poging tot manslag op zijn meisje. Het hof heeft het feit gequalificeerd als moedwillige verwonding, waardoor geene be letselen zijn ontstaan gedurende den tijd van zestien dagen, en hem mitsdien veroordeeld tot eene cor- reclioneele gevangenistraf van één jaar, in eenzame opsluiting te ondergaan. Verleden week arriveerde te Maas tricht per Aker spoortrein een bezending van 64 kisten, welk een gezamenlijk gewicht van 5550 kilogram hadden en als boeken inhoudende gedeclareerd werden; bijgevolg vrij van invoer waren. Bij de visitatie bleek het, dat vier dezer kisten geestelijke gewaden inhielden, welke ver gissing door het betalen der rechten van invoer in der minne werd geschikt. De bezending werd aan het klooster der Minderbroeders bezorgd, en naar men verneemt zullen de respectieve eigenaars der boeken, de Minderbroeders uit Duitschland, ten getale van ruim 300, zich te Maastricht en in de omstreken vestigen. Een ingezeten van Sneek vervoegde zich op 28 Mei 1874 bij een commissionair in effecten te Groningen, ten einde 2 obligatiên St.-Paul Pacific tweede sectie, elk groot 10.00 dollars, te bekornen. Deze had die echter niet, doch zou ze te Ainsterdam inkoopen, weshalve hij dadelijk schreef haar een commissionair in effecten in de hoofdstad, welke laatste dan ook ter beurze van 29 Mei 1874 het verlangde werkelijk inkocht, daarvan nota gaf en de stukken eenige dagen later naar Groningen opzond. Toen de koopman te Sneek die inmiddels op het voetspoor der nota, uit Amsterdam gezonden, naar den koers van 17-jtj. pCt., met den commissionair te Gro ningen afgerekend bad de stukken later kreeg, wilde hij die volstrekt niet ontvangen. Het waren certificaten; hij moest, naar zijn gevoelen, origi neele obligatiên hebben. Van den anderen kant wilde hij echter niet betalen den voor origineele obligatiên hoogeren prijs, want, volgens hem, had hij reeds betaald voor obligatiên, dus voor origi neele stukken. Vandaar proces, waarbij de koop man te Sneek, na gedane sommatie tot levering van het verkochte, waaraan geen gevolg werd gegeven, vroeg ontbinding van den koop met schadevergoeding en de commissionair in effecten te Groningen dien te Amsterdam in vrijwaring riep. Zoowel de oorspronkelijke vordering als die in vrijwaring werd echter met kracht bestreden de eerste ook op grond dat niet gekocht en ver kocht zou zijn, rnaar dat de koopman te Sneek enkel lastgever was, zoodat zijne actie verkeerd zou zijn ingesteldde laatste omdat, waar het obligo tusschen den Amsterdamschen commissio nair en dien te Groningen stellig en zeker man daat was, de rechtsgevolgen geheel verschillend zijn van die, welke ontstaan uit den bij princi palen eisch gestelden koop en verkoop terwijl de Amsterd. commissionair hoogstens verplicht kon wezen de certificaten terug te nemen en het ontvangen geld weder te geven onder bijvoeging van wat voor de origineele obligatiên een of twee dagen na 29 Mei wellicht meer zou hebben moe ten worden besteed dan op den dag van 29 Mei zeiven. Origineele obligatiên te moeten leveren voor den prijs van certificaten, die als obligatiên wor den verhandeld, ging tusschen deze beide com missionairs nooit op, te minder daar sedert het besluit van het Beurscomité van 5 Juli 1873, dat certificaten voor obligatiên leverbaar verklaarde, hij, die origineele begeerde, dit bij zijn order duidelijk moest bijvoegen. De rechtbank te Gro ningen heeft, na gehoord te hebben de pleidooien voor den principalen eischer van Mr. Meinesz te Heerenveen, en voor den Groninger commissionair van Mr. Romkes, terwijl de belangen van den Amsterdamschen commissionair werden behartigd door Mrs. J. van S. Mulder en J. Pinner, Vrijdag in deze zaak uitspraak gedaan. De rechtbank oordeelde den bij principalen eisch geposeerden koop en verkoop onbewezen en veroordeelde den oorspronkelijken eischer in al de proceskosten, ook die van de vrijwaring. Te Kopenhagen is overleden de werk tuigkundige J. G. A. Eickhoff. Veertig jaren ge leden was hij aldaar doodarm uit Duitschland aangekomen, om er als smidsknecht werk te zoeken. Thans was hij een der aanzienlijkste machinefabrikanten. In zijne fabriek waren onder anderen de meeste snelpersen vervaardigd, die tegenwoordig op de boekdrukkerijen in de drie Scandinavische rijken gebruikt worden. De chef van het Engelsehe eskader in de Chineesche Zee heeft de aandacht der En- gelsche admiraliteit gevestigd op de groote diensten, welke aan boord door matrassen, opgevuld met Cjne kurk in plaats van met wol of paardehaar, zouden kunnen bewezen worden. Daardoor zouden de matrassen kunnen drijven en men zou van de hangmatten kleine reddingvaartuigen kunnen maken, welke de menschen steeds bij de hand hadden. Zulk een matras vermag een gewicht van 120 a 130 pond te dragen. De admiraal wijster op, hoeveel menschen in zulke hangmatten bij zeerampen konden gered worden. Thans werpen zich allen tegelijk in de reddingbooten; toch kunnen niet allen opgenomen worden, en zinken vele booten door le groote lading. Dan heeft ieder zijn eigen hangmat, waarin hij zich althans voor- loopig kan redden en afwachten, tot hij in een boot wordt opgenomen. Matrozen, die zoo dikwijls om reddingtoestellen lachen en er geen geld voor willen uitgeven, hebben in de hangmat dien toe stel altijd bij de hand. De Pruisische en Russische

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2