LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4698. A0. 1875. Dinsdag 8 Juni. STADS- BERICHTEN. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leidén per 3 maandenf 1. Franco per postn 1A0. Afzonderlijke Kommer»0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 48 der Algemeene Politieverordening van den 16den October 1873, waarbij de bevoegdheid wordt verleend om bjj bijzondere gelegenheden nadere bepalingen omtrent het rijdon en verblijven van rijtuigen op straat te maken, Bepaalt: 1°. dat op Dinsdag den l5den JuDi e. k., ter gelegenheid van den GECOSTÜMEERDEN OPTOCHT, door HH. Studen ten der Leidscho Hopgeschool te houdeD, laDga den weg dien de optocht neemt op dien tijd geen rijtuigen of paarden zullen mogen stilstaan, alsmede dat rijtuigen of paarden, den optocht ontmoetende, niet in tegenovergestelde richting zullen mogen door rijden, maar zich naar elders moeten verwijderen; en 2°. dat des avonds gedurende de illuminatie alleen STAPVOETS mag worden gereden. Wijders noodigt hij de ingezetenen dringend uit, alle aan dien optocht hinderlijke belemmeringen uit den weg te ruimen en tot den geregelden en ongestoorden afloop daarvan ieder naar zijn ver mogen mede te werken. De Burgemeester voornoemd, v. n. BRANDELER Leiden, 7 Juni 1875. DE BURGEMEESTER der GEMEENTE LEIDEN, Gezien art. 48 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 16den October 1874 Gemeenteblad n°. 4); Bepaalt dat, bij gelegenheid der muziekuitvoeringen, door de Leidsche Zangvereeniging op Donderdag den lOden en Vrijdag den llden Juni aanstaaude in de Hooglandsche kerk to geven, het vervoer met rijtnig in de na te melden richting moet geschieden.- De rijtuigen bestemd voor den ingang tegenover de Koor steeg, van do zijde van liet Kerkplein langs don Middel nog; die bestemd voor den ingang tegenover de Beschuitsteeg, van de zijde van de Burgstecg langs de Nienwstraat naar de zijde van do Hooigracht die bestemd voor den ingang aan de Hooglandsche Kerk- gracht, van de zijde der Burgsteeg en Nieuwstraat langs de Winterstceg en Hooglandsche Kerk gracht; terwijl bij het eindigen der uitvoering in de tegenovergestelde richting moet worden gereden. De voorgeschreven richting is ook van toepassing op rijtuigen die met eene andere dan de bovenaangeduide bestemming op dien tjjd bedoelden weg passeercü. Een ieder wordt dringend uitgenoodigd, zich naar dc aanwij zingen, door de ambtenaren der politie in dien zin te geven, atiptelijk te gedragen. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 5 Juni 1875. De LEIDEN, 7 Juni. per stoomschip Holland naar Ned.- Indië te verzenden brieven kunnen ten postkantore alhier bezorgd worden tot 8 Juni te middernacht, drukwerken en monsters te zes uren 's avonds. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. J. Couvée, geb. te Leiden, met acad. proefschriftBijdrage tot de kennis van het scletotium clav., Dec. - Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 25.00, ƒ5.10 en ƒ2.55; de laagste 25.00, 5 en 2.50. De derde en laatste zitting der Commissie voor het examen voor apotheker en het practisch examen voor hulpapotheker had alhier plaats op 4 en 5 Juni in het academisch ziekenhuis en in het botanisch laboratorium. Voor deze zitting, uitsluitend bestemd voor het practisch examen voor hulpapotheker, had zich 1 candidaat aange meld, aan wien de akte van bevoegdheid van hulpapotheker werd uitgereikt, zijnde de heer E. H. Hamersma, van Uitwellingerga. De vereeniging „Nimrod" heeft Zaterdag te Utrecht hare tentoonstelling voor honden geopend. Een 400-tal fraaie heesten zijn tentoongesteld, o. a. ook ingezonden door den beschermheer der vereeniging Z. IC. H. den Prins van Oranje en Z. K. H. Prins Hendrik. Donderdag kwam nog een koopman uit Parijs, met een 25-tal schoone exemplaren, waarvan terstond 10 stuks werden aangekocht. De heer P. Glavimans, te IJselmonde, is voor 8 windhonden met de gouden medaille, uitgeloofd door den Prins van Oranje, bekroond een 2de prijs voor een witten poedel werd toe gekend aan den heer A. L. D. Kleyn alhier. De minister van financiën, in aanmerking nemende, dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van een der studiebeurzen van ƒ150 'sjaars, die uit de gelden van de stichting Clara Jd. Van Sparwoude worden gekweten, roept op de ouders of voogden van zoodanige jongelieden, die zich voorstellen met 1 September e. k. aan de hooge school te Leiden hunne voorbereidende studiën, gevorderd Ier opleiding in het predikambt, aan te vangen, om, voor zoover zij meenen dat hunne kinderen of pupillen in de termen verkeeren om op ondersteuning tijdens hun verblijf aan de hoogeschool aanspraak te kunnen maken, zich voor of op dien dalum rnet hunne daartoe strek kende op gezegeld papier geschreven verzoeken aan te melden bij het departement van financiën, onder opgave: 1°. van de juiste namen en voor namen der helanghehhenden2°. van het tijdstip hunner geboorte; 3°. van alle zoodanige om standigheden als gerekend kunnen worden op de begeving invloed uit te oefenen, en onder overlegging van een geluigschrift omtrent de bekwaamheden, den ijver en het gedrag der belanghebbenden, af te geven, voor zoover zij tot dusver aan een gymnasium of Latijnsche school of eenige andere inrichting van onderwijs hunne opleiding genoten, door den bestuurder of het hoofd dier inrichting, en voor zoover zij uitsluitend huis onderwijs genoten, door een of meer hunner onderwijzers, de handteekenirigen van welke bestuur ders en onderwijzers door het hoofd van het ge meentebestuur hunner woonplaats zullen moeten zijn gelegaliseerd; herinnert voorts bedoelde ouders en voogden aan de bepaling van art. 16 van het Koninklijk besluit van 13 Nov. 1859 (Staatsblad n°. 109), krachtens welke het genot der te hegeven beurzen onvereenigbaar is met dat van eenige dergelijke uilkeering voor studie, wanneer het gezamenlijk bedrag dier uilkeeringen de som van 400 zou te boven gaan. In de Vrijdag te Sassenheim gehouden raads vergadering is aan den tot burgemeester van Zwartewaat benoemden secretaris der gemeente, den heer P. Van Duyvendijk, eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking verleend, en werd hem, met eene warme toespraak van den voorzitter, voor de goede diensten gedurende zijn 5-jarig ver blijf aldaar aan de gemeente bewezen, vanwege de raadsleden en den burgemeester een geschenk vereerd, beslaande in eene marmeren pendule met coupes. Te Hazerswoude is onlangs een arbeiders- vereeniging opgericht, genaamd „Onderling Hulp betoon", welke ten doel heeft, door wekelijksche bijdragen en onderlinge samenwerking zooveel mogelijk het lot der arbeidende klasse le helpen verbeteren. Den llden dezer moet in het Nieuwe- diep overgaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Koning der Neder landen een detachement suppletie-troepen, sterk 175 militairen, waaronder 8 onderofficieren. Het bevel over dat detachement zal worden gevoerd j door den van verlof naar Indië terugkeerenden j kapitein der infanterie F. De Lannoy, terwijl als medegeleiders zijn aangewezen de 2de luilenants j II. W. Mortier van de infanterie en Jhr. C. J. H. Meyer van de cavalerie. Heden heeft te Amsterdam in het paleis voor volksvlijt de uitreiking plaats gehad der medailles aan Nederl. inzenders op de Weener wereldtentoonstelling. Na afloop daarvan werd de heer Van Oordt benoemd tot commandeur en de heeren Hartogh en Vogel, leden der commissie, tot ridders van den Ned. Leeuw. De plechtigheid werd door de ministers en verschillende leden der diplomatie, o. a. de Oostenrijksche en Russische gezanten, bijgewoond. Dr. G. Van Gorkom te Amsterdam heeft het beroep als predikant bij de Remonslrantsche gemeente aldaar aangenomen. Door de heeren F. J. Herman, Mollerus, L. Lingeman, II. Pen en M. Pleite, wonende te Baarn (geboorteplaats van Z. K. H. Prins Hendrik), is eene circulaire verzonden, waarbij de Neder- landsche natie wordt opgeroepen, aan Z. K. H. een adres van hulde en gelukwensching in te dienen op 24 October a. s. Op dien dag zal het 25-jarig gedenkfeest gevierd worden van het op treden van Z. K. H. als stadhouder van Z. M. den Koning der Nederlanden in het groothertog dom Luxemburg. Het voorstel is, om een sierlijk adres te doen vervaardigen, waartoe bijdragen worden verzocht, en het batig saldo als feestgave te schenken aan de Prins-Hendrik-stichting te Egmond-aan-Zee, welke slichting tot verzorging van oude mannen en vrouwen gebukt gaat onder groote Cnancieele moeielijkheid. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft Vrijdag tot arts bevor derd G. K. Rombouts, med. doctorandus, en het getuigschrift uitgereikt voor het eerste gedeelte aan G. P. Wesselink, med. doctorandus, J. A. Lode- wijks, militair student, en J. A. C. Maier, idem. Door de Commissie uit het prov. gerechts hof in Noord-Holland zijn als candidaat-notaris geëxamineerd en goedgekeurd de heerenH. J. Van Doorn en E. C. F. Bloch te Amsterdam en H. A. Zigeler te Schagen. Uit het verslag vari de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over '1874 blijkt dat over dit jaar geen dividend zal kunnen wor den uitgekeerd. Het winslsaldo is zoo gering, dat het beter is het op nieuwe rekening over te brengen. Dit resultaat is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de werking van art. 53 en 54 der concessie betreffende de uilkeeringen aan den Staat en aan de hoogst ongunstige uitkomsten van de Luik-Limburgsche lijn. H. M. de Koningin zal voor of op den 20sten dezer van Rotterdam met Zr. Ms. stoom schip De Valk naar Engeland vertrekken. Zr. Ms. raderstoomschip Merapi, onder hevel van den kapt.-luit.-ter-zee J. Tromp, is in den voormiddag van den 5den dezer van de reede van Hellevoetsluis vertrokken, ter opvolging zijner beslemming naar Aljin. Het stoomschip Madura is Zaterdag-mor gen te Suez aangekomen en denzelfden dag het Kanaal ingegaande Voorwaarts, van Batavia, is Zaterdag te Nieuwediep aangekomen. Het Fremdenblalt meldt dat Franz Liszt bij zijn verblijf op 't Loo niet alleen van den Koning een ridderorde bekwam als bewijs van Zr. Ms. tevredenheid, maar ook een schrijfnécessaire ter waarde van 14,000. Liszt is van 't Loo naar Weimar vertrokken. De landmeter 3de kl. O. Gleuns is uit zijne betrekking ontslagen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1