lende normaalscholen door deskundigen onderwijs worde gegeven in anatomie en physiologie, voor zoover de kennis dier wetenschappen noodig is voor de aanstaande onderwijzers in de gymnastiek. Dit besluit is genomen op voorstel der commissie (Dr. Evers, Dr. Vaillant en Dr. Bosscha) in de vorige vergadering, belast met een onderzoek naar de opleiding van onderwijzers in de gymnastiek. Na afloop der aan de orde gestelde onderwerpen werd door Dr. Ramaer in het belang der liygiène de wenschelijkheid betoogd van een vast toezicht op hetgeen in het belang der gezondheid was voorge schreven of verordend, daar het niet zelden blijkt dat overtredingen slechts bij toeval ter kennisse van het geneeskundig staatstoezicht komen en, vermits het hem voorkwam dat de gewone politie-ambtenaren daartoe minder geschikt waren en het getal leden van den geneeskundigen raad te beperkt, en in sommige plaatsen zelfs geen hunner woonachtig is om daar tegen te waken. Het denkbeeld van Dr. Ramaer werd echter bestreden op grond, dat de wet voor dat toezicht bepaalde colleges en ambtenaren aan wijst. Een breedvoerige gedachtenwisseling werd gevoerd over den toestand der scholen, waaruit bleek, dat sommige in 't geheel niet beantwoor den aan de eischen der hygiène, zoodat een on derzoek naar den toestand wel wenschelijk werd geoordeeld. De heer Egeling deelde mede, dat er merkbaar verbetering is waar te nemen, hoewel het zondigen tegen de gezondheidsleer op rekening gesteld moet worden van de gemeentebesturen, die het geneeskundig toezicht niet of te laat raad plegen, of aan hen die een lokaal beheeren en met hygiënische eischen onbekend zijn. Omtrent liet resultaat van het onderzoek naar den toestand der kazernen zal in de volgende vergadering me- dedeeling worden gedaan. Door de Commissie uit het prov. gerechtshof van Noord-Brabant zijn als candidaat-notaris toe gelaten de heerenR. W. M. Van Bommel te 's-Hertogenbosch en L. E. A. F. Van de Wael te Geilen. -Aan de hoogeschool te Groningen is gisteren tot doctor in de rechten bevorderd de heer W. A. Cost Budde, geboren te Diepenveen. Van de tien wachtmeesters der huzaren, die aan het examen voor den rang van 2den luitenant deelnemen, heeft het eerste gedeelte, bestaande uit de heeren Boreel, Eek, Kleyenberg, Lucassen en Muiier, aan de vereischten van het examen voldaan. Gisteravond werd te Amsterdam eene vergadering gehouden van aandeelhouders en obli gatiehouders in de „Maxwell Land Grant and Railway Company". Het practisch resultaat van de bijeenkomst was, dat met bijna algemeene, omstreeks 3500 stemmen werd besloten, overeen komstig de voorstellen van Collinson 1°. dat twee „trustees", te Londen gevestigd, benoemd zullen worden, één door den heer Collinson en één door de obligatie- en aandeelhouders2°. dat deze „trustees" een huis te Amsterdam zullen aanwijzen, dat uit hun naam de aandeelen en obligatiên tegen voorloopige recepissen in ontvangst neemt; 3°. dat de aandeelen en obligatiên zullen worden gede poneerd met de uitdrukkelijke voorwaarde, dat indien de meerderheid van iedere soort dezer waarden alzoo wordt ingeleverd, de stukken aan de „Weslern American trust company" uitgeleverd worden, zoodra deze volledig georganiseerd zal zijn; in hoofdzaak overeenkomstig de conditiën door den heer Collinson voorgesteld, legen ontvangst van de evenredige bedragen in het kapitaal van de „Western American trust company"; 4°. dat de „trustees" onmiddellijk daarna zullen leveren zooveel in kapitaal der „Western American trust company" .als aan hen ter hand is gesteld, in ruil voor de voorloopige recepissen die te voren ont vangen zijn. De vergadering wees de heeren Tous- .saint en G. M. Boissevain, uit Amsterdam, en Gosewinckel, uit Utrecht, aan om in haar naam den eenen „trustee" te benoemen. De heer Col linson zal dan nok den man zijner keuze bekend maken. Vervolgens zal de gelegenheid tot inlevering van de aandeelen en obligatiên worden opengesteld. Gisteren is van de werf der Nederlandsche stoombootmaatschappij te Fijenoord te water ge laten de stoorokanormeerboot Vos, bestemd voor de verdediging van zeegaten en .stroomen. De Staalsct. bevat de kon. besluiten, waarbij aan N. G. Spaargaren, loteling van de lichting der nationale militie van dit jaar uit de gem. Oegstgeest, en aan A. P. De Vroomen, loteling van de lichting der nationale militie van 1875 uit de gemeente Papendrecht, ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie voor hun geheelen diensttijd verleend wordt. Z. M. heeft benoemd tot leden der com missie belast met het afnemen der examens voor de aanstelling van leerling-consuls, Mr. J. P. R. Tak v. Poortvliet, voorz.J. W. May, Mr. E. N. Pmhusen, A. Plate F. Jzn., Dr. H. R. F. Hubrecht en Mr. W. N. Van Hamel, secretaris. Eerste Kamer. In de zitting van heden is na discussie de muntwet aangenomen met 19 tegen 6 stemmen. Daarna is de Kamer op reces gescheiden. Door den consul-generaal in China is aan S. C. Rose, op diens verzoek, eervol ontslag ver leend als vice-consul te Kinkiang. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Hertogenbosch, standpl, de gem. Schayk, P. F. Van Erp, cand.-notaris te Rosmalen, secr. der gemeente Empel; tot notaris binnen het arrond. Amsterdam, standpl. de gemeente Aalsmeer, A. Adama van Scheltema, notaris te Holten; aan Mr. W. S. J. Van Waterschoot van der Gracht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrechter te Amsterdam (derde kanton)Y. Rodenhuys YBz., burgemeester der gem. Hen- naarderadeel, tot Sept. 1875 in zijn functiegeschorsl. Gemengd Nieuws. Omtrent de vordering van Mr. 3. 3. Van Angelbeek, ingesteld tegen de regeering van Ned.- Indië, strekkende tot het toekennen van schade vergoeding wegens het hem verleend eervol ontslag als raadsheer, gaf de burgerlijke kamer van den hoogen raad heden zijne beslissing. Zooals vroeger werd gemeld verklaarde het hooggerechtshof zich on bevoegd om van deze zaak kennis te nemen. Het O. M. bij het hoogste rechtscollege echter conclu deerde tot afdoening der zaak ten principale. De hooge raad deelt de meening van den eersten rechter en bevestigde heden het arrest van het hooggerechtshof, met veroordeeling van den appel lant in de kosten op het hooger beroep gevallen. De schoone tijger en tijgerin uit Ben galen, gedurende 7 jaren een sieraad der Rotter- damsche diergaarde, waren sedert eenige weken ziek. Gisteren is de tijgerin gestorven; zooals bij de lijkopening bleek, aan de gevolgen van long aandoening. Woensdag kwam te Rjjswijk aan de uitspanning „Witsenburg" van de Delftsche paar denmarkt een paard, dat aldaar moest worden afgeleverd. Bij het uit den stal brengen ontving een reeds bejaard man, die bij de stalhouderij werkzaam was, een schop van het dier, waardoor hij bewusteloos ter aarde viel. Op last van de politie werd de patiënt naar huis gebracht en geneeskundige hulp ingeroepen, doch voordat de ge neesheer kwam, was de lijder reeds bezweken. De zoogenaamde Dubbele Buurt, aan het einde van den Overtoom, onder Nieuwer-Amstel, was Woensdag-avond in rep en roer. Een rustig wandelaar toch werd niet ver van daar, aan den Baarsjesweg, verrast door een persoon, die eens klaps van achter een heining te voorschijn sprong en hem zijn horloge afhandig maakte. De aange vallene verloor een oogenblik zijn tegenwoordig heid van geest, doch herstelde zich toch spoedig genoeg om nog bij tijds hulp te kunnen inroepen. De dader werd gegrepen en in verzekerde bewa ring genomen. Woensdag-namiddag heeft zich een welgesteld landbouwer te Pijnacker door ophanging in zijn boomgaard van het leien beroofd. Wat den man, die alom geacht werd, tot dezen wan- hopigen stap gevoerd heeft, is niet met zekerheid bekend. Hij was sleGhts 45 jaren oud en laat eene weduwe met zes kinderen achter. Op de Berlynsche Handelsbeurs had den een aantal graanhandelaars de vorige week door middel van een onderlingen kunstgreep, op een dag de haverprijzen hoog opgedreven, ten gevolge waarvan een graanhandelaar, de heer Munsterberg, sinds jaren aan de Beurs algemeen geacht, wegens speculatie 4 la baisse totaal geruïneerd werd. Hierover in vertwijfeling geraakt, nam hij ter Beurze een snelwerkend vergift in. Spoedig lag hij stuiptrekkend op deo grond. Onmiddellijk weid hij naar een ander lokaal gebracht, alwaar hem geneeskundige hulp werd verstrekt, die evenwel niet baattebinnen een half uur was hij overle den. Het geval verwekte zulk eene sensatie, dat er op de Handels- en ook op de Effectenbeurs dien tijd geen zaken werden gedaan en het commissariaat zich genoodzaakt vond, de Handels beurs kort na 2 uren te doen ontruimen, daar men de vertegenwoordigers der firma's, die aan de manoeuvre hadden deelgenomen, te lijf wilde en hen daardoor noodzaakte het gebouw te verla ten. De agitatie was namelijk inmiddels zeer toegenomen, doordien men vernam dat de heer Munsterberg hun nog daags te voren tevergeefs had verzocht, hem van zijne jegens hen aange gane verbintenissen te ontslaan. BUITENLAND. Frankrij k. De minister van marine is voornemens om weldra een permanent corps te organiseeren voor de onderzeesche kustverdediging. Het personeel zal worden opgeleid op de school te Boyardville, en van daar zal in de eerste plaats elke oorlogs haven en later elk groot oorlogschip het benoodigd getal geoefende torpedo-manschappen ontvangen. Herstellingen van het materieel zullen ook te Boyardville plaats vinden. Voor de lading der torpedo's is men voornemens uitsluitend vochtig schietkatoen te gebruiken. Het beweren van sommige bladen, dat Mac- Mahon een minder besliste meening zou hebben omtrent de quaestie van den „scrutin d'arron- dissement" dan Buffet en Dufaure, is volkomen ongegrond. De Commissie voor de organieke wette» heeft de vier eerste artikelen van de wet op den Senaat na een kort debat en zonder wijziging aangenomen. België. Met het oog op nieuwe onlusten heeft de bur gemeester van Antwerpen Woensdag-ochtend eene proclamatie openbaar gemaakt van den volgenden inhoud„Medeburgers 1 Gisteravond hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad voor het Athenaeum en elders in de stad. Er bestond hiertoe geene aan leiding hoegenaamd, want zij waren teweeggebracht door valsche geruchten. De uiterlijke godsdienstoefe ning, voor welke onze bevolking altoos eerbied heeft getoond, is niet gekrenkt geworden. Daar tegen zou overigens door de overheid worden ge waakt. Ik spoor dus alle goede burgers aan, de kalmte te bewaren, op hunne hoede te wezen tegen inblazingen van kwaadgezinden, en alle woelingen te vermijden. Onze burgerij, die de orde bemint, zal luisteren naar mijnen raad, en ik ben zeker dat zij de pogingen zal weten te schatten, die de overheid doet, om de rust in onze dier bare stad te handhaven." Ten gevolge van een gevecht, dat na eene processie plaats had te St.-Nicolaas tusschen boeren en werklieden uit Brussel, die een uit stapje deden, zijn 40 personen te St.-Nicolaas gevangengenomen. De Etoile behelst een artikel over de in 't land heerschende agitatie en dringt er zeer op aan, dat de bisschoppen hun invloed op de lagere geestelijkheid gebruiken, om tot vrede en een dracht te vermanen. Ook wenscht bet blad dat de katholieke ministers hun invloed bij de ministers doen gelden. Da.itschla.ncl. Volgens de Magdeb. Zlg. is het zoo goed als zeker, dat de bondsraad geen initiatief wil nemen om de Pruisische wet betreffende de orden als congregatiën op het geheele Duitsche rijk toepasselijk te maken. Het schijnt nog niet zeker of er, hetzij tegen Dunin, hetzij tegen Wiesinger, wel eene rechterlijke vervolging zal worden ingesteld. Het zou nog twijfelachtig zijn, of er op de rapporten van sommige Pruisische politie-beambten in de zaak van Dunin niet veel valt af te dingen. Uit informatiën omtrent het bericht dat pastoor Schneider, te Stamsried, in den Boven- Paltz, door den koning van Beieren tot aartsbis schop van Bamberg was benoemd, is gebleken, dat wel zeker pastoor uit den Boven-Paltz tot die waardigheid zal worden verheven, maar niet een te Stamsried.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2