LEIDSGI DAGBLAD. N°. 4696. Zaterdag A0. 1875. 5 Juni. STADS- BERICHTEN. 10. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 rebels,.r,1.05. Iedere regel mper.a 0.17$. Grootere letters, naar pl^alsrqia^c. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 Gemeenteblad n°. 11); Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten in schrijven van nieuwe leerlingen Toor de openbare scholen voor voorbereidend en Toor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid gegeven wordt: ^.voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het Schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het tijdelijk tchooUokaal in de Stadezaal der 1ste klasse, voor meisjes, in het Schoolgebouw op de Boommarkt ff:der 2de klasse, voor jongens, in het Schoolgebouw in de Pietersherhltraat der 2de klasse, voor meisjes, in het Schoolgebouw op de Breestraat fr- en wel van den 7den tot en met den lOden Juni e. k., dagelijks (behalve op Zondag en van 14 tot 16 Juni), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, .daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Juni 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de openbare uitloting van zeventien obliga tion, ieder groot één duizend gulden, in de geldleening van 45000, die ingevolge raadsbesluit van 20 April 1871 werd aangegaan, zal plaats hebben op Maandag den 7den Juni aan staande, des middags te twaalf uren, in een der vertrekken van het Raadhuis. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Juni 1875. LEIDEN, 4 .Juni. Heden zyn aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heerenJ. E. Van Voorthuysen, geb. te Amersfoort, en N. L. J. v. Buttingha Wichers, geb. te Nieuweramstel, beiden met stellingen. Wy kunnen met zekerheid melden dat het aan heeren bestuurders der Leidsche Zangver- eeniging met veel moeite gelukt is, in plaats van den heer Heinrich Vogel, die verhinderd werd te komen, den heer Dr. G. Gunz, van, de. kon. opera te Hannover, onlangs benoemd tot hof-kamerzanger van den keizer van Duitschland, voor de solo- tenorpartij bij het aanstaande Muziekfeeest te engageeren. De dag van heden is voor den heer J, A. Alenson, concierge van het Nutsgebo.uw alhier, die 125 jaren geleden tot die betrekking werd benoemd, een ware feestdag. In eene buitengewone verga dering van het Bestuur werd de jubilaris door den tijdelijken voorzitter hartelijk geïukgewenscht, en hem bij die gelegenheid, uit naam van vele leden van het Departement, in een sierlijk lederen zakportefeuille een geschenk in geld van 100 overhandigd. Ook de directeur en onderwijzers der Muziekschool, alsmede de hoofdonderwijzeres der Bewaarschool van het Departement gaven den jubilaris ondubbelzinnige blijken, hoezeer zijn ijver en nauwgezetheid als concierge van het gebouw ook door hen worden gewaardeerd. Nadat het muziekcorps van het 4de reg. gedurende de vorige maand op het terrein van Musis Sacrum vijf matinées heeft gegeven, die over het algemeen vrijgoed door de leden werden bezocht, had gisteren het eerste avond-concert plaats. De leden met hunne dames waren bij die gelegenheid zeer talrijk opgekomen, zelfs zoo, dat bijna alle plaatsen in den tuin waren bezet. De prachtige zomeravond bracht daartoe voorzeker niet minder het zijne bij. Het muziekcorps, dat sedert korten tijd in stafmuziek herschapen is en daardoor eenige leden moest verliezen, waarvoor echter andere en betere in de plaats werden geëngageerd, mocht herhaaldelijk voor de uitvoering van het programma, dat menig nieuw nummer bevatte, de goedkeuring der aanwezigen wegdragen. Het deed zich dan ook op dit eerste avond concert van eene bijzonder gunstige zijde kennen en belooft onder de leiding van den heer Grentzius nog veel goeds. Wij maken belanghebbenden opmerkzaam, dat de lyst van het postkantoor alhier, waarop de tijd voor de laatste lichting der brieven voor binnenland, buitenland en den landmaildienst ge durende den zomerdienst is aangewezen, verschenen is. De geriefelijke inrichting daarvan voor kan toren enz. is bekend. Uit Zoeterwoude wordt ons van den 2den dezer gemeldHeden was aan vele ingezetenen een recht aangename dag bereid door het edel- achtb. hoofd der gemeente naar aanleiding van zijne installatie als burgemeester alhier verleden jaar, toen hij door een tachtigtal jongelieden ten be wijze van achting en sympathie werd ingehaald. Heden werd de toen bereide ontvangst royaal be antwoord, daar met een stoomboot de jongelui en met een tweede de gemeenteraad en eenige ge- noodigden, zoowel uit Zoeterwoude en Leiderdorp, op zijn kosten een tocht ondernamen naar Holland- op-zijn-smalst, waar zij allen in de gelegenheid wer den gesteld om het kolossale werk aldaar en later de groote sluizen te Schellingwoude te bezichtigen, om daarna, hoogst voldaan over het uitstapje, huiswaarts te keeren. Wel was de toost hem naar waarde toegebracht, dat hij de gemeente liefheeft in meer dan één opzicht, waarvan hij vooral op dezen dag een tastbaar bewijs heeft gege ven. Met den daarin geuiten wensch, dat hij nog lang voor deze gemeente gespaard blij ?e, werd door een „Lang leve de burgemeester 1" ingestemd. Gisteren werd te Haarlem de 46ste alge meene vergadering der Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst gehouden. De algemeene secretaris der Maatschappij, Dr. J. P. Heye, bracht het algemeen verslag uit over het maatschappelijk jaar 1874/75. Het hoofdbestuur bestond dit jaar uit de heerenW. F. Loman, voorzitter, W. De Yos Jbz., penningmeester, Dr. J. P. Heye, secre taris, en A. Rehbock, Frans Coenen, Dr. W. M. Gunning en Prof. W. Moll, leden. Ofschoon de afdeèling Arnhem zich ontbond, hetgeen een verlies gaf van 202 leden, telde toch de Maat schappij door de aanwinst der afdeelingen Alk maar en Leiden (waarvan de eerste met 101, de tweede met 42 leden optrad), op 1 Mei 1875, in 17 afdeelingen3499 gewone leden, onder welke 39 donateurs, 122 leden-kunstenaars (9 min der dan 't vorige jaar), alzoo 3621 contribueerende leden (opnieuw 54 meer dan het vorig jaar; en 1487 meer dan zij in één der eerste 25 jaren harer stichting tellen mocht; wijders 116 hono raire en 37 correspondeerende leden, 30 leden van verdienste, 1 buitengewoon eerelid (Z. M. de Koning), te zamen: 3805 leden. De financieele toestand der Maatschappij is gunstig. Voor hare verschillende doeleinden was in het afgeloopen jaar ruim 17,000 gulden beschikbaar. De bezit tingen der Maatsch. vermeerderden1°. het reservefonds (thans ƒ69,000 2| pCt.) metl, 139.12 J 2°. het kunstenaarsfonds (thans 45,000 id.) met 3,797.08, 3". het muziekfeestenfonds (thans ƒ44,000 id.) met /882.48J, tervyijl de saldi van 1"., 2°. en 3'. waren 1,602.71te zamen alzoo met ƒ7,421.40. Over 1875/76 is de feitelyke uitkeering der afdeelingen aan de alg. kas terugge bracht tot 1,55 per lid. Die uitkeering was nu 20 jaar geleden, voor elk lid nog 4de Maatschappij, die toen in hare onderscheidene fondsen ƒ54,000 2'/j pet. inschrijving Grootboek bezat, heeft niettegenstaande hare werkzaam heden en de geldmiddelen die zij daarvoor behoefde in dien tusschentijd zoo goed als verdubbeld zijn haar kapitaal tot bijna het drievoud, en wel tot 158,000 2pCt. kunnen doen klimmen. Omtrent den toestand der afdeelingen zegt het verslag o. a. het volgende: De algemeene afdeeling heeft rijke vrucht geplukt van het besluit om hare geheele contributie te doen storten in het kunstenaarsfonds. Haar ledental is meer dan ver dubbeld; het is thans tot 122 gestegen. Alkmaar trad flink en krachtig opLeiden beoogt langzaam aan het middelpunt te worden der nu wat uileen- gespatte muzikale krachten aldaar. De meeste afdeelingen verloren eenige leden. Alleen Amster dam, 's-Gravenhage en Zierikzee wonnen enkele. Haarlem echter had belangrijke aanwinst en Zutphen verdubbelde hijua haar ledental. Rotterdam besloot met het begin van het maatschappij-jaar 1875/76 voor elk harer leden de conlributie te bepalen op ƒ10 'sjaars. „Wij juichen zegt het ver slag het manmoedig besluit van harte toe, en hopen dat het vele afdeelingen tot navolging zal prikkelen. Zoolang de leden niet (i'y 'timet wat geweld I) gedrongen worden tot de overtuiging, dat zij er. geld, veel geld voor moeten over hebben en willig mpeten geven, om de Maat schappij en hare afdeelingen in staat te stellen, hun zoo veel, en zoo degelijks en kostelijks te doen hooren als deze willenen dan gouden kunnen zoolang is de toestand der Maatschappij niet gezond; en zal zij financieel altijd hebben te worstelen met elk handig impressario die voor vaak weinig der waarachtige kunstbeschaving bevorderende uitvoeringen van elk toehoorder ƒ3, ƒ5, 7 per avond weet te verkrijgen." Op voordracht van het hoofdbestuur benoemde de vergadering den heer F. Böhme, die eerst onlangs Dordrecht heeft verlaten, waar hij onge veer 30 jaren was werkzaam geweest, tot lid van verdienste der Maatschappij. Naar aanleiding van het voorstel om eene som van 500 be schikbaar te stellen voor afdeelingen, die dit begeeren, ten behoeve van onderwijs in muziek geschiedenis en aesthetiek, vond eene belangrijke gedachtenwisseling plaats. Het hoofdbesluur ver zekerde, dat het in ernstige overweging zou nemen het door de afdeeling Rotterdam geopperde voor stel, om namens de Maatschappij hij de hooge regeering ernstig aan te dringen op de oprichting van een leerstoel voor genoemde vakken aan eene van 's lands hoogescholen. De wetsverande ringen, door het hoofdbestuur voorgesteld, zijn aangenomen. De afdeeling Den Haag is aangewezen als de plaats, waar de algemeene vergadering ten volgenden jare bijeenkomen en het muziekfeest der Maatschappij gegeven worden zal. Ter ver vanging van de aftredende leden van het hoofd bestuur, Dr. W. M. Gunning en prof. W. Moll, zijn uit de voorgedragen dubbeltallen gekozen de heeren A. W. Van Eeghen en F. A. T. Delprat. In de gisteren gehouden zomervergadering van den geneeskundigen raad van Zuid-Holland is met algemeene stemmen besloten zich tot de regeering te wenden met het verzoek, dat aan de verschil-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1