Naar wij vernemen zal de plechtigheid der aanbieding van het vaandel der Leidsehe Juffer schap aan het Studentencorps, welke op Maandag den 14den Juni 's morgens ongeveer te halfelf in het leeslgebouw op de Ruïne zal plaats heb- ~ben, op uitnoodiging der Feestcommissie worden opgeluisterd door eene muziekuitvoering der Leid sehe Zangvereeniging. De maskerade, die op Dinsdag den 15den Juni door de leden van het Leidsehe Studenten corps zal worden gehouden, voorstellende „de Leidsehe Hoogeschool, vertegenwoordigd in al de groote en merkwaardige mannen die van hare stichting af. tot aan het einde der 18de eeuw hunnen naam aan den haren hebben verbonden", .zal des middags te halfdrie een aanvang nemen. Over de beide praalwagens, die voor dien optocht door de decorateurs Jacobs in Den Haag worden in orde gebracht, wordt het volgende medegedeeld Voor den eenen wagen is bestemd een kolossaal Minervabeeld, voor welks voeten de attributen der verschillende faculteiten zijn geplaatst. Het beeld zal omringd worden door de banieren van al de universiteiten, welke bij gelegenheid van het eeuwfeest in Februari 11. zijn vertegenwoordigd geweest. Voor den anderen praalwagen is een zeer saamgestelde beeldengroep vervaardigd. Eerst vallen in het oog de beide gevleugelde beelden van de Faam. Onmiddellijk daarachter is met den rug naar het voorspan de Leidsehe stede maagd gezeten, kenbaar aan de stedekroon die het hoofd bedekt, en het Leidsehe wapenschild dat door de linkerhand wordt vastgehoudende rech terhand rust op den wereldkloot, welke door de knie wordt gesteund. Tegenover deze statige vrouwenfiguur bevinden zich twee niet minder fraaie beelden, zijnde de Roem, door welke Minerva aan de Stedemaagd wordt voorgesteld. De modellen in het klein dezer beelden zijn ont worpen door Prof. Strackée te Amsterdamde uitvoering in pleister op den vereischten maat staf geschied door de heeren Jacobs zeiven, naar een geheel nieuw procédé, 't welk thans voor de eerste maal in ons land in toepassing wordt gebracht. De uitvoering is uilmuntend geslaagd. Beide groepen zullen bij den optocht worden rondgevoerd op prachtige vergulde wagens, gedecoreerd met flu- weelen draperieën, afgezet met vergulde franjes, welke door leeuwenkoppen worden opgehouden. Morgen zullen de gieken der roeivereeniging „Njord" feestelijk overgebracht worden naar hun eigen lokaal, een flink gebouw, waarvoor een stuk grond achter de zwem- en badinrichting Rhyn- zigt gehuurd werd. Dat deze Vereeniging, na nog slechts een jaar bestaan te hebben, thans behalve dat lokaal een vijftal gieken heeft, onge veer 110 leden telt en telkens blijken geeft van vlug roeien en manoeuvreereri,"" bewijst dat de liefhebberij voor die uitspanning, waartoe de aan koop van een giek een paar jaar geleden den eersten stoot gaf, hier zeer is toegenomen en tevens wat men door vereende krachten vermag. In de maand Mei zijn binnen de gemeente -Leiden geboren 114 kinderen, als62 zoons en 52 dochterswaaronder zijn begrepen 4 tweeling geboorten; overleden 100 personen, als: 12mannen, '13 vrouwen, 35 zoons en 40 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 6; gehuwd 56 paren. Uit Valkenburg wordt ons gemeld Gisteren is alhier de eerste sleen gelegd voor het nieuwe schoollokaal. Deze plechtigheid werd verricht door den burgemeester en den wethouder P. Bol, welke bij die gelegenheid eene flinke en gepaste rede hield. De minister van oorlog brengt ter algemeene kennis dat de jongelingen, die bij het instructie bataljon voor den dienst bij het leger in Oost lndië worden opgeleid, niet meer gedurende één jaar als sergeant tot hunne practische opleiding bij de regimenten infanterie zullen worden gedelacheerd, doch, na een tweejarig verblijf bij genoemd bataljon, onmiddellijk hunne bestemming naar Indië zullen volgen. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand April 167,891 reizi gers vervoerd; opbrengst 147,124.09'/j en -aan goederen 58,086.08diverse ontvangsten ƒ2566.97totaal 207,77 7.74'/a. Het Ned. stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwediep naar Batavia, is 1 dezer te zes uren namiddag van Suez; de Friesland den 2den van Southampton naar Batavia; de Groningen den Isten van Batavia naar Rotterdam vertrokken. De scheepsklerken F. D. Van Genderen en H. P. M. Van Altena, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, worden met den llden dezer op nonact. gesteld. Dinsdag werd te Delft ter herinnering aan Dr. H. \V. van Goens, in leven hoogleeraar aan de polytechnische school, in de Oude ICerk eene orgelbespeling gegeven op verzoek van eenige zijner vrienden. De heer J. A. Klerk, leermeester en vriend van den overledene, voerde het met zorg gekozen programma keurig uit. De overledene was een zeer gelukkig beoefenaar van het orgelspel, en de gekozen stukken behooren alle tot die werken, welke door den heer Van Goens bij voor keur werden uitgevoerd. De plechtigheid werd bij gewoond door een aantal leden der Vereeniging van burgerlijke ingenieurs, die te Delft hare alge meene vergadering hield, door hoogleeraren en leeraren der polytechnische school, de meeste studenten aan die inrichting en door een aantal vrienden en belangstellenden. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed: 1". het maken en leveren van 150 stalen puntstukken voor spoorwissels, 2°. het maken en leveren van 150 tongbewegingen met stalen tongen voor spoorwissels enz., 3°. het leveren, kepen en carboniseeren van eikenhout voor 150 wissels met 750 dwarsliggers, in twee perceelen. Vervolgens had de aanbesteding plaats vanhet maken van de pijlers en landhoofden voor de brug over den Rijn nabij Arnhem. Voor de puntstukken was minste inschrijver de Union- Actien-Gesellschaft te Dortmund, voor 22614; voor de tongbewegingen L. J. Enthoven en C°. in Den Haag voor 25259; voor het leveren, enz. van houtvoor het leveren J. J. Van der Eerde Pz., te Boxtel, voor 46600; voor het car boniseeren, Van der Made en Gips te Dordrecht, voor 3580voor de brug nabij Arnhem D. Volker te Dordrecht en A. Volker te Sliedrecht, voor ƒ579,000. Gemengd Nienws. Gisteravond omstreeks vijf uur is de jongeling W. v. B. op de Hoogewoerd alhier, bezig zijnde met eenige herstellingen aan een perceel te verrichten, van boven uit de goot ge vallen. Neus en arm zijn hevig gekneusd. Dr. A. v. Iperen was terstond aanwezig om hem hulp te verleenen. Dinsdag-namiddag is in de diamant- slijperij op de Rozengracht te Amsterdam een jongen van 14 jaar met zijn been in aanraking gekomen met een der drijfriemen, waardoor hij eenige malen in 't rond geslingerd en als 't ware verbrijzeld werd Des avonds is ter zelfder stede een man, werkzaam op het IJ, uit den groolen mast van een schip gevallen en was onmiddellijk een lijk. Gisteren had te Amsterdam de inwij ding plaats van het nieuwe paardenspoor van de Leidschepoort naar de Plantage. De talrijke genoo- digden, onder welke burgemeester en wethouders en de leden van den raad met hunne dames, alsmede verdere autoriteiten, namen plaats in een vijftal waggons, die op het feestelijk versierde Leidscheplein gereed stonden. Door de Amster- damsche Omnibusmaatschappij werd aan de ge- noodigden een collation in Artis aangeboden. Bij aankomst in de Plantage werd de tram door de muziek van het 7de regiment ontvangen. Van het Amslelhotel en het Paleis van Volksvlijt wap perde de driekleur. Gisteren is te Amsterdam brand ont- staan in een stoomboot, gelegen vóór de kool teerfabriek builen de Haarlemmerpoort, en aan de directie van die fabriek toebehoorende. Met behulp van eene handspuit en door het werpen van sal-ammoniak op de vlammen slaagde de brandweer er in, den brand in ongeveer één uur tijds te blusschen. De oorzaak wordt toegeschreven aan het vallen van een gloeienden draadnagel in teer. Woensdag-middag werd een huis- gezin te Zwolle niet weinig ontsteld, toen het bekend werd dat eene vreemde vrouw hun driejarig dochtertje van de straat had medegenomen. De vrouw had met het oudere zusje, dal op het jongere moest passen, een praatje gemaakt, haar drie centen gegeven om daarvoor bij een bakker een zoogenaamd timpje (krentenbroodje) te halen en was midderwijl met het kind verdwenen. Spoedig was de zaak ruchtbaar, de politie deed alle na sporingen, tot eindelijk het kind werd terugge vonden bij een turfschipper buiten de Dieverpoort, die het, nadat de vrouw het had verlaten, had opgenomen. Te Schagen heeft een zeer treurige gebeurtenis plaats gegrepen. Een paar jongens van omstreeks 15 jaren waren met elkander aan het vechten. De vader van een hunner trachtte ze te scheiden en moet dat zoo onzacht gedaan hebben, dat een der vechtenden, ten gevolge van een ontvangen schop, spoedig daarna overleden is. De justitie moet zich reeds met de zaak bemoeid hebben. De arrond.-rechtbank te Deventer heeft Dinsdag de 72-jarige koopvrouw E. S., van wier zaak vroeger is melding gemaakt, veroordeeld tot 3 jaren correctioneele gevangenisstraf. Dinsdag werd ter terechtzitting der rechtbank te Deventer behandeld de zaak van den minister van financiën tegen den heer Meessen, pastoor te Ommen, thans te Oosterhout, [vervolgd wegens het niet aangeven in de personeele be lasting van een paard voor een rijtuig op veeren en een mannelijken dienstbode. De pastoor werd vertegenwoordigd door Mr. G. H. Van Ketwich Verschuur, advocaat te Zwolle, die trachtte aan te toonen, dat bedoelde dienstbode eigenaar van paard en rijtuig was en een en ander verhuurde aan den pastoor, zoodat deze geen belastbaar ge bruik daarvan maakte. De fung. rijksadvocaat, Mr. Royer deed daarentegen uilkomen, dat de pastoor paard en rijtuig in eigendom had bezeten en men een ander als eigenaar had willen doen doorgaan, ten einde de verscbuljiigde belasting te ontduiken. Het O. M. zal over 8 dagen in deze zaak concludeeren. De heer Salvi, die te paard van Pesth naar Parijs zou rijden, is dezer dagen te Nancy aangekomen en heeft zijne weddenschap moeten opgeven, omdat zijn ros te Moncel, op 20 kilo meter afstand van Nancy, zich in een stal het been bezeerd had. Volgens eenstemmig getuigenis van zaakkundigen had het anders Parijs gemak kelijk binnen den gestelden tijd kunnen bereiken. In de vorige week is de predikant Reich, te Döberle, in Pruisisch Sileziê, des avonds van een bezoek terugkeerende, in zijn tuin ver moord. Zijn zuster en zijn moeder, een gil hoo- rende, snelden naar buiten, doch werden tegen gehouden door een man, die de zuster met een bijl eene diepe wonde aan het hoofd toebracht, en terwijl hij haar in de kamer terugdrong, de moeder een slag gaf dat zij wezenloos nederviel, vervolgens een commode openbrak en zich van het daarin aanwezige geld meester maakte. Dit alles gebeurde aan de achterzijde van het huis. Onder wijl was de dienstmeid, die reeds te bed lag, op gestaan en naar de voordeur gesneld, om buren te hulp te roepen. Nauwelijks had zij haar angst kreet aangeheven, of zij hoorde dat er achter het huis een sein werd gegeven aan den man, die met de inbraak bezig was en daarop onmiddel lijk de vlucht nam. Daar zij niets van den moord in den tuin had vernomen en alleen de moeder en de zuster in huis bewusteloos op den grond had gevonden, besloten de toegesnelde buren den predikant te doen halen, die, naar het zeggen van de meid, nog bij zijn ambtgenoot moest zijn. Deze kwam zelf met den boodschapper terug, ging met de buren overal zoeken en vond in den tuin het lijk van zijn vriend, wien blijkbaar met een bijl de hersens waren verpletterd. Bij de afzending van het bericht lag de zuster nog sprakeloos, doch was de moeder in zoover beko men, dat zij de rechterlijke ambtenaren kon te woord staan. Daags daarna zijn te Breslau twee personen gearresteerd, van welke de een verdacht wordt de moordenaar te zijn. BUITENLAND. Frankrijk. De nationale vergadering heeft gisteren het wetsontwerp, waarbij sommige belastingen ver hoogd worden, ook die op het zout, aangenomen. De minister van financiën heeft in eene bijeenkomst met de commissie voor het budget verklaard, dat de directe belastingen tot dusver

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2