zitting werd te ruim 4 uren verdaagd tot des avonds halfzeven. Het O. M. wordt waargenomen door Mr. S. M. S. Gregory, advocaat-generaal; terwijl voor den beschuldigde Doddema als ver dediger optreedt Mr. S. M. S. Modderman en voor den beschuldigde Begeman Jhr. Mr. P. J. Van Swinderen. Ten gevolge van een door de recht bank uitgevaardigd bevel is J. S., klerk ter secre tarie en sub-ontvanger der directe belastingen te Kuinre, in hechtenis genomen en naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Zwolle overgebracht. Men meldt uit Assen dat een gearre steerde boerendochter, verdacht van kindermoord, voorloopig weder op vrije voeten is gesteld, daar het ingesteld onderzoek naar het vinden van het kind 4ot niels heeft geleid. Woensdag-morgen heeft A. S.fruit handelaar te Almelo, zich door ophanging van het leven beroofd. Men zegt dat huiselijke onaan genaamheden de oorzaak tot deze wanhopige daad zijn geweest. Reeds voor lang had hij te kennen gegeven zich van kant te zullen maken. Wie de oudgedienden ontmoet meldt de Amh. Ct. welke thans het overige hun ner levensdagen op Bronbeek doorbrengen, ziet er menigeen onder, wiens houding, gelaat en mili taire onderscheidingen getuigen, dat hij eenmaal een flink soldaat was en zyn leven in den dienst van Nederland niet heeft ontzien. Maar meer weet men vaak niet van henhet intieme leven van die dapperen is een geheim voor velen de levens roman van menig hunner is een gesloten boek, waarvan slechts by uitzondering bij hun dood eene enkele bladzijde nog te lezen is. Zoo stierf .daar den 25sten dezer een Zwitser in de kracht zijns levens, een krachtig man van 46 jaar, die in gestalte boven de meesten zijner wapenbroe ders uitstak. Men wist dat hy in het Ned.-Indisch leger gediend had van 1858 tot 1873; dat hij achtervolgens van soldaat was opgeklommen tot sergeant-majoor; dat hij de expeditiën op Boni en Celebes had medegemaakt en zich kloek gedragen, getuigen de onderscheidingen, die hij op de borst droeg, en dat hij in 1873 eervol ontslag had be komen uit den militairen dienst met een gage van f 272 en in het Invalidenhuis Bronbeek was opgenomen. Daar leefde hij bijna twee jaren rustig en tevreden en genoot aller achting. Julius Disteli stierf na eene korte ziekte. Zijne nalatenschap werd onderzocht en men vond eene som van ongeveer vijf honderd franken aan goud in zijn bezit. Dit was reeds een tamelijk groot bedrag, maar bij nader onderzoek bleek dat Disteli bij zijn bankier te Zurich een kapitaal had liggen van ruim honderd duizend franken behalve hypo theeken en andere bezittingen. Zijne papieren brachten verder aan het licht, dat hij van 1849 tot 1853 bij het Zwitsersche leger had gediend; in 1852 was hij tweede luitenant geworden en in 1853 eerste luitenant. Maar hij had in laatst genoemd jaar zijn eervol ontslag op verzoek er langd en was in Romeinschen dienst getreden; wederom was hij, als soldaat beginnende, tot tweeden luitenant opgeklommen, maar na dien rang in 1857 verkregen te hebben, had hij hem nogmaals nedergelegd om bij het Nederlandsch- Indische leger te dienen. Waarom 1 Wat heeft bij herhaling den officier bewogen weder van gemeen af carrière te maken? Wat is oorzaak geweest, dat de gefortuneerde man, in de kracht des levens, aan het verblijf op Bronbeek, hoe goed het daar dan ook zijn moge, de voorkeur gaf boven een onaf hankeljjk zelfstandig leven? Niemand kan deze vragen beantwoorden. Zijne opklimming in den dienst is wel het beste bewijs, dat hij een ge schikt en bekwaam man was, en aan zijne kame raden gaf hij nooit den indruk van een gierigaard. Ook het leven van Disteli bevestigt wat wij zei den, dat van menigen oudgediende op Bronbeek de levensroman een gesloten boek is. Heden heeft de plechtige begrafenis plaats met militaire eer bewijzen. De overledene laat een broeder en zuster na, die in het bezit zijner nalatenschap treden. Indertijd werd melding gemaakt van de vervolging van Mr. C. M. W. Willeumier, hoogleeraar in het strafrecht aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam, omdat hij als hoofd zijner school (hoogleeraar) niet aan den burgemeester had ingeleverd de vaccine-bewijzen zijner leerlin gen (de studenten). Bij den kantonrechter van rechtsvervolging ontslagen, was het O. M. in hoo- ger beroep gekomen en werd de zaak gisteren behandeld. Het O. M. bij monde van Mr. Ver loren van Themaat requireerde vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en vroeg de ver- oordeeling van Prof. Willeumier tot een geld boete van 5 tot f 25 en gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen, gezamenlijk of afzonderlijk. Spre ker was van oordeel dat de bedoeling des wet gevers uit de debatten niet gebleken was, maar meende dat de wet hier bepaald van toepassing was. Prof. Willeumier hield zich voornamelijk aan het door hem gesprokene bij den kantonrechter, en bestreed verder de argumenten van het O. M. op de bekende gronden. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Dinsdag 1 Juni. De leden der liedertafel te Aken hebben, bij gelegenheid van een uitstapje door hen op Pinksteren naar Maastricht gedaan, een zeer onaangename ervaring opgedaan. Toen zij in genoemde stad aankwamen, verbreidde zich aldaar het gerucht, dat zij met geen ander doel de stad kwamen bezoeken, dan om de processie te storen, welke denzelfden dag zou worden gehouden. Het gevolg daarvan was, dat het gepeupel hen op het lyf viel, waarbij sommigen zwaar werden mishan deld. De politie, in plaats van hen naarbehooren te beschermen, nam een groot aantal leden der vereeniging in arrest en eerst den volgenden dag werden zij, na het betalen eener geldboete, op vrije voeten gesteld. Naar men beweert, hadden de genoemde bezoekers geen aanleiding hoegenaamd gegeven tot de gepleegde feitelijkheden. Te Ostia heeft men twee kolossale bustes van wit marmer opgegraven, die bijna ge heel gaaf zijn; de eene schijnt keizer Philippus, de andere Septimius Severus voor te stellen. Ook heeft met den toegang tot een huis uitgegraven, dat nog zoo goed als in zijn geheel is en van baksleenen en marmeren zuilen gebouwd. Het front van de deur is met een schepel versierd, dat in het midden van een driehoek is aange bracht. Men meent dat het schepel óf het uit hangbord van een koornkooper geweest is, óf dat het den overvloed voorstelde. Te Corneto heeft men eene zeer schoone vaas van lerra-cotta ge vonden, waarop verscheidene godheden geschilderd zijn, met hunne namen in Grieksche letters; het het zijn Ares, Aphrodite, Hesti, Ganymedes, Zeus, Athene, Hermes, Hebe, Dionysos, een sater en Thetis. De naam van den kunstenaar, die de teekening maakte, Euxytheos, staat er onder, en eveneens die van den maker der vaas, Oltos. Het kunstwerk is zonder twijfel van Etruscischen oorsprong. Een Franschman van Martinique is er in geslaagd, eene prachtige verzameling coli- bri's, van drie verschillende soorten, levend naar Europa over te brengen, welke zich thans in eene der warme kassen van den acclimatatietuin te Parijs bevinden. De meeste dezer diertjes, verhaalt de Liberté, zijn niet grooler dan de gewone by en hunne vlucht is zoo snel, dat men de bewe ging der vleugels niet kan waarnemen. Een der microscopische vogeltjes heeft onderweg twee eieren gelegd van den omvang eener erwt, en na twaalf dagen zitlens jongen uitgebroed, niet groo- ter dan een kleine mug, welke ongelukkig gedu rende den overtocht bezweken zijn. KOLONIËN. BATAVIA, 24 April. De minister van koloniën, die bij het aanvaar den zijner portefeuille de belastingvoorstellen van den heer Van Rees, waartegen het Bataviasche adres aan den Koning gericht was, ter zijde legde, is sedert tot de overtuiging gekomen, dat die voorstellen in werking moeten treden. In verband daarmede is bij de regeering een schrijven ont vangen, waarin de minister verklaart, zich met de denkbeelden van den heer Van Rees en van den directeur van financiën ten volle te kunnen ver eenigen, en als zijn verlangen te kennen geeft, dat de nieuwe belastingen met 1 Januari 1876 zullen worden ingevoerd. Generaal Whitton heeft het legercomnrando den 19den dezer nedergelegd; hij vertrekt met deze mail naar Europa. Zijn opvolger is generaal De Neve. De werkzaamheden op Poeloe Bras vorderen goed; het is te verwachten dat vóór 1 Juli a. s. het licht op dat eiland zal ontstoken en daardoor de veiligheid der schepen aanmerkelijk bevorderd worden. Bij het examen voor den rang van commies der 1ste of 2de kl. bij den post- en telegraafdienst werd, van 12 candidalen die zich hadden aange meld, een door ziekte verhinderd aan het examen deel te nemen; van de 11 overigen slaagden 8, namelijk de commiezen 3de kl. J. F. Streiff, S. P. A. Ronkes, S. W. Camerik, C. Van Swieten, J. F. Stoelman, F. H. Hoedt, W. F. Van Heems kerk en F. C. Balkema. Den 16den April is de bliksem geslagen in het koepeldak der prolestantsche kerk te Sama- rang, heêft het geheele dak uiteengewerkt en binnen de kerk groote vernielingen aangericht. De Locomotief meldtOnder de controleurs van het binnenlandsch bestuur wordt er een ge vonden, die nu 8 jaren dienst heeft. In dien tijd heeft hij verlof gehad: eerst gedurende twee jaren, met nog 6 maanden verlenging, daarna twee jaren, en nu onlangs is hem wederom een verlof van twee jaren toegestaan. Als die tijd verstreken is, heeft hij dus tien jaren dienst, waarvan hij 6'/j jaar met verlof in Europa heeft doorgebracht. -- Te Djokdjokarta heeft zich eene maat schappij gevormd met een kapitaal van 10000, met het doel om het roulettespel te exploiteeren gedurende de congresdagen. üit Demak verneemt men dat door de regeeriug eene som van f 24,000 is toegestaan tot het maken van eenige noodzakelijke djjken langs de rivieren in die afdeeling. Dit werk zal worden uitgevoerd in half betaalden heerendienst, namelijk legen een dagloon van 12'/2 cent per man. Ten einde echter den aannemer van de ge projecteerde waterwerken in het bekomen van werkvolk niet te bemoeilijken, zal het aanleggen der dijken voorloopig worden uitgesteld, of op tijdstippen worden uitgevoerd, waarop aan de waterwerken niet gearbeid kan worden. Door den gouverneor-generaal van Ned.-Indiëj zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wcgcDs ziekte, aan den leeraar in de Eng. en Hoogd. taal- en letterk. aan het gymn. Willem III, W. Th. Geselschap; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den administr. van het gymn. Willem III, E. H. Exel. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de control. 2de kl. bij het binnenl. best, op Java en Madura C. O. Van der Plas; eervol» uit zijne betr., de opz. 1ste kl. bij het boschwezen voor Java en Madura G. W. Lapré. Benoemd: tot adv. en proc. bij den raad van just, te Padang Mr. P. Maclaine Pont; tot griffe bij den landr. te MalaDg Mr. J. Schoutendorp Pz.tot opz. lste kl. bij het boschwezen voor Java en Madura, C. J. F. Speet; tot houtvester 2de kl. W. Boorman; tot houtvester 3de kl. A. Seubert; tot contr. 2de kl., C. M. Verloop; tot adsp.- contr. E. M. Van den Bergh; by de weeskamer te Batavia: tot adj.-secr., P. A. Fisser, tot lsten comm., J. Latuperisa, tot 2den comm. F. Wiggers van Kerchem, tot comm.-beekh., A. Vincke; tot 3den comm. J. D. Ieaaks; bij de wees- en boedel kamer to SamaraDg: tot adj.-secr. M. F. Moreau, tot 3den comm. J. H. Hiertz; bij die te Soerabaija, tot adj. secr. J. Z. Vam den Berg. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den hoofding. lste kl. bij den waterst. en burg. openb. werken, eerstaanw. ing. in de res. Samarang R. C. Van der Palm; aan den ads.-res. van Martapoera W. Broer» en aan den ambt. J. II. H. Gubbcls, laatstel. contr. 2de kl. by het binnenl. best, op Java en Madura. Ontslagen: Op verz., eervol, de adj.-comm. bij den post- en telegraafd. S. A. Joelop verz., eerv., wegens ziekte, de deurw. bij den landr. der stad en voorsteden van Batavia J. Van Parère. Be noemd: Tot secr. der resid. Banjoewangi P. La Fontaine; tot adspir.-contr. F. C. H. Cramer, tot lsten comm. op het kant. van den ads.-res. van BeDkoelen, L. Verbooti; tot ouderwijzer lste kl. B. Andeweg, W. Beerekamp, G. Ter Marsch, J. A. Bakhoven, J. F. W. Winterberg, W. H. Heytman, E. Asbeck Brosse, R. Burg, J. A. Olt, J. L. Regenhardt, R. Metelerkamp H. R. A. Vechtman, M. Valk Lzn., N. Stark, D. M. Kruse- man, G. KoldewijD, J. J. Fontijn, G. Van der Kaadec, P. Van Eisen, A. C. Tjebbes, J. Valk, W. F. Den Broeder en A. Bommel. Tot hoofdond. (ond. lste kl.) aan de openb. 2de lagere school te Djokdjokarta, C. F. Juliu9, aan de opcub. lste 1. s. te Soerakarta, A. T. Hillebrandt, aan de o. 1. school te Ambarawa, G. Lavell; aan de o. 1. school te Salatiga J. C. Rikkers; aan de o. lsto 1. school te Djokjokartja J. F. Van der Blij; tot hoofdondw. (onderwijl. 2de kl.) aan de openb. lag. school te Bezoeki, G. Da Pré; aan die te Pati J. Van den Bos; aan die te Palembang, J. W. Spekschot; aan die te Serang J. Verschuil;, tot lsten hulponderw. (onderw. 2de kl.): aan de op. 2de lag. school te Batavia, J. A. Broos, aan de op. lag. school te Malaug L. Frankennan die te Magelang J. Westerbeek, aan die te Poerworcdjo G. A. Sedée, aan de op. 2de lag. school te Padang W. F. Commerell; aan de op. lag. school te Menado E. G. A. Taenzer; aan de o. 5de 1. school te Batavia, J. Knaap; aan de o. 1. school te Meester-Cornells D. Grivel; aan de o. 4de 1. school te Batavia J. Oostenbroekaan de o. 1. school te Tagal A. Muijderman; aan die te Probolingo B. IJspeert; aan die te Neira (Banda) L. J. IdsiDgaaan die te Amboina L. v. Leeuwen tot onderwijzers 2de kl.: J. Van Heek, J. Kasteliju, J. G. Van der Heyden, G. Hemmes, H. G. P. Obdeijn, L. F. Tuyl Schui temaker, A. D. Holtermaü, 1'. Schippers, VV. Teunissen en J. F. Den Hollander; bij het boschwezen op Java en Madura: tot opz. 2de kl. M. A. Van Kervel, tot opz. 3de kl. J. De Haas-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2