LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4689. A0. 1875. Vrijdag 28 Mei. STADS -BERICHTEN. PRUS DEZER COURAJïT: Yoor Leidea per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Dezo Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.Q5. Iedere rcgfl meer0.174. Grootero letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: 1°. de firma Mok en Benth, waarb^ zij aari de Gedeputeerde Staten dezer provincie vergunning verzoeken om de bestaande ttoomioerJciuigèn in het fabriekgebouw aan het Levendaal hoek Binnenvest- fracht te bezigen tot het vervaardigen van kunstwol; 2°. acobns Mieremet, verver, wonende alhier, om vergun ning tot het inrichten van het pakhuis in de Brandewijn- steeg N°. 1 tot bergplaats van brandstoffen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 {Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 31sten Mei aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengén, terwijl, by ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 Mei 1875. LEIDEN, 27 Mei. De brieven, naar Ned.-Indié te verzenden per stoomschip Frieslandkunnen ten poslkantore alhier bezorgd worden tot 28 dezer te midder nacht, de drukwerken en monsters uiterlijk te acht uren 's avonds. Het Utrechtsche studentencorps zal bij de a. s. Leidsche studentenfeesten door den senatus veteranorum vertegenwoordigd worden. De heer Feith. oud-inspecteur der gestich ten voor krankzinnigen in Nederland, is in de <on(angs gehoudep vergadering van de „Société •de médecine mentale de Belgique" met algemeene stemmen lot eerelid dier Maatschappij benoemd. Gisteren is door B. en Ws. in Den Haag ten raadhuize aanbesteed het leggen der fonda menten van een zuiveringshuis en verdere ge bouwen. Hiervoor waren vijf biljetten ingekomen. Het minst was ingeschreven door den heer D. Boer te Sliedrecbt, voor ƒ19160. Te Leeuwarden is in de vergadering der ■vereeniging „Nijverheid" behandeld eene missive van het departement der „Maatschappij tot Nut van 't algemeen", daarby verzoekende den zede- lijken stepn der vereeniging tot oprichting binnen die gemeente van een theoretische en practische ambachtsschool, waartoe het departement zelf reeds 10,000 heeft beschikbaar gesteld. Met algemeene stemmen is het voorstel des bestuurs aangenomen, om voor die oprichting ƒ3000 te verleenen, en verder, zoodra de school in werking za\ zyn, 250 per jaar, gedurende tien jaren. In de legerplaats bij Zeist zullen dit jaar kampeeren van 26 Juni tot 7 Augustus a. s. het geheele bataljon mineurs en sappeursvan 17 Juni tot 7 Aug. de 1ste comp. van het 2de reg. vest.- art.; van 31 Juli tot 20 Aug. de 6de, 8ste, 10de, en 13de comp. van het 2de reg. vest.-art., als mede de leerlingen van den voorbereidenden cur sus te Utrecht; van 20 Aug. tot 3 Sept. de 2de, 6de en 10de comp. van het 1ste reg. vest.-art., de artillerie-instructie-compagnie, alsmede de leer lingen van den wetenschappelijken cursus te Delft van 3 tot 17 Sept. de 5de, 6de, 11de en 13de comp. van het 3de reg. vest.-artillerie. Detache menten van de '1ste comp. 2de reg. vest.-art. er. van het bataljon mineurs en sappeurs zullen worden vooruitgezonden om de legerplaats voor die troepen in orde te brengen. Bij de genoemde kampeerende compagnieën der drie regimenten vesting-artillerie zullen de miliciens-verlofgangers der lichting van 1872, die voor het bijwonen van troepenvereenigingen zullen worden opgeroepen, ingedeeld worden. Het bevel over de artillerietroe pen in de legerplaats van 31 Juli tot 17 Sept. is opgedragen aan den kolonel Beyen, commandant van het 3de reg. vest.-art., terwijl met het spe ciaal bevel over de compagnieën artillerie, uitma kende de 1ste, 2de en 3de serie dier troepen, res pectievelijk zullen worden belast de majoor Bolomey van het 2de, Van Nieuwkuyk van het 1ste en Vigelius van het 3de reg. vest.-art. Met den administratieven dienst bij de artillerietroepen wordt belast de militaire onderintendant 2de kl. J. W. Muller. De rekening en verantwoording van het fonds voor onderoificieren wijst bij een totale ontvangst van 92.912,46 een uitgaaf van ƒ122.964,815, zoodat bij het slot van het jaar 1874 meer is uitgegeven dan ontvangen ƒ30.052,355. Uit het door de commissie tot het beheeren van het fonds ingediend algemeen verslag van den staat van het fonds over 1874 blykt o. a. nog dat het aantal contribueerende deelgenooten op uit. December des vorigen jaars bedroeg 2835, op welk tijdstip 574 personen een uitkeering genoten tot een ge zamenlijk bedrag van ƒ21.385, dat tot uit. December 48 deelgenooten van hunne uit het fonds voortkomende gelden ad 28.665 in het fonds hebben laten rusten tot het genieten van jaar- lijksche renten. Aan 1-805 gewezen militairen werden tot een bedrag van ƒ226.792,47 voor schotten op gagementen en pensioenen verleend. In de gisteren gehouden raadsvergadering te Amsterdam zijn langdurige beraadslagingen gevoerd over de wijziging der algemeene politie verordening betreffende het bouwen en sloopen van perceelen. De voornaamste wijzigingen, in de bestaande bepalingen gebracht, hebben ten doel, zooveel mogelijk te beletten het wonen in kel ders en het maken van sloppen en gangen in de buitenwijken. Het voorstel van zes raads leden tot verlaging van het schoolgeld op de handelsschool is gesteld in handen van B. en Ws. tot het uitbrengen van praeadvies. -De minister van financiën verwittigt de belanghebbenden, dat voor de geldverzendingen door middel van postwissels tusschen Nederland en België met 1 Juni nieuwe bepalingen in werking treden. Er zullen op alle postkantoren en hulp kantoren der posterijen formulieren voor post wissels naar België voor het publiek verkrijgbaar zijn tegen betaling van l/1 cent per stuk. Deze formulieren zyn bestemd om door de belangheb benden zeiven te worden ingevuld. Het recht, van den afzender hier te lande te heffen, bedraagt 12'/j cent voor elke ƒ12.50 of voor elk gedeelte van 12.50. De postwissels naar en uit België kunnen aangeteekend worden verzonden. De af zenders hebben de bevoegdheid om te verlangen dat hun bericht van de ontvangst van zoodanige wissels worde gegeven. Het aanteekengeld voor de wissels bedraagt 10 cent, en voor de berichten van ontvang wordt een port van 10 cent geheven, mede bij vooruitbetaling. De verzending der post wissels geschiedt niet meer door de belangheb benden, maar zij worden door de postkantoren rechtstreeks aan de geadresseerden verzonden. In een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp wordt de verhooging voorgesteld van Hoofdstuk VII (Marine) der Staalsbegrooting voor 1874, en wel van den post: aanschaffing van materialen voor aanbouw van schepen met 250,000, ter voorziening in de behoefte aan ijzer, van de kosten der artillerie enz. met 18500 van den post: aanschaffing en herstelling van stoomwerktuigen, ketels enz. met 40000, als mede van de dagloonen der werklieden op VRijks werven met 9000. Het eindcijfer der begroo ting blijft onveranderd, wijl eenige andere artt. worden verminderd. Het wetsontwerp, waarbij maatregelen wor den voorgesteld tegen de overbrenging van den colorado-kever, is blijkens het sectie-verslag met ingenomenheid ontvangen. Er waren enkele leden, die den maatregel nog ruimer wilden stellen, om dat ook bij aanvoer van andere dan de in het ontwerp genoemde artikelen de kever kan wor den overgebracht. Ook werd aanbevolen, op het voetspoor van Duitschland maatregelen te nemen tegen de overbrenging van de phylloxera vastatrix. Door de antirevolutionairen is in het kies district Haarlemmermeer candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer baron Van Heemstra, te Sassenheim. De heer Mr. J. J. Van Angelbeek heeft aan den raad van ministers tegen den minister van koloniën eene klacht ingediend, waarin adr. te kennen geeft dat de minister zich van het besluit van den gouverneur-generaal Mr. P. Mijer, dd. 8 Dec., ten adr. nadeele heeft bediend, niettegen staande het den minister niet onbekend kan zijn, dat in dat authentiek geschrift de voorstelling is gedaan, als zou adr. als raadsheer reeds uit 's lands dienst ontslagen zijn geweest, terwijl hem integendeel, wegens niet voortdurende lichaamsziekte, verlof naar Nederland is verleend. Het stoomschip Prim Hendrik, van Nieu- wediep naar Batavia, is gisterochtend te vier uren te Napels aangekomen en heeft te twaalf uren de reis voortgezet; de Rotterdam, kapt. J. Janzen, van New-York naar Rotterdam, passeerde 25 dezer des namiddags Scilly. De eindexamens der adelborsten 2de kl. van het Kon. Instituut voor de marine te Wil lemsoord zullen Maandag a. s. een aanvang nem de geëxamineerden zullen na afloop daarvan den lsten Juni met het instructie-vaartuig Urania kapt.-luit.-ter-zee P. Ten Bosch, den gewonen oefeningstocht maken in de Zuiderzee. Tweede Kamer. In de zitting van heden is, na verwerping van alle amendementen op de overige artikelen der muntwet, deze aange nomen met 43 tegen 16 stemmen. Vervolgens zijn alle aanhangige ontwerpen, waaronder dat tot aanvrage van gelden voor boringen in de Zuider zee, aangenomen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Volgens eene recapitulatie van den staat der bevolking in deze provincie bedroeg zij in December jl. 354,076 mannen en 381,239 vrou wen, totaal 735.315 zielen, waaronder begrepen 4705 behoorende tot de landmacht en 675 tot de zeemacht en het corps mariniers; 380 man nelijke en 461 vrouwelijke krankzinnigen in ge stichten verpleegd wordende en 900 gevangenen, waaronder 75 vrouwelijke en 498 militairen. De gewone audiënties van de ministers van koloniën en van marine zullen morgen niet plaats hebben. De kapt.-luit.-ter-zee J. H. P. E. Kniphorst, de luit.-ter-zee 1ste kl. J. M. H. Bervoets en F. J. Stokhuyzen en die der 2de kl. C. H. De Goeje, J. H. De Bruyn, J. R. Eek en S. T. Land, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op nonact. gesteld.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1