■van de regelingscommissie voor den internationalen tooneelwedstrijd, te Breda in het najaar te houden. Het Staatsblad no. 78 behelst het besluit van 20 Mei 1875 betrekkelijk het toekennen van de chevron van scherpschutter aan de leden van de dienstdoende schutterijen beneden den rang van onderofficier. De kapt.-luit.-ter-zee H. J. S. Van der Sloot, lste officier aan boord van Zr. Ms. -wachtschip te "Willemsoord, wordt 5 Juni op nonact. gesteld en vervangen door den kapt.-luit.-ter-zee E. L. baron Van Heeckeren van Waliën. De luit.-ter-zee Isle kl. A. J. Visser is op zijn verzoek eervol ontslagen uit zijn betrek king van lid van den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdam. Z. M. heeft aan J. W. Scheepers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Borgharen, rnet dankbet. voor de bewezen diensten, en daartoe benoemd A. P. Scheepers, ten einde die betr. tegelijk met die van burgem. der gem. Itteren te bekleedenaan Dr. Th. H. Mac Gillavry, directeur van 's Rijks veeartsenij school te Utrecht, den titel van hoogleeraar verleend. Gemengd Nieuws. Het plan bestaat om te Scheveningen een gebouw op te richten van vier verdiepingen hoogteen in negen deelen, ofapartementen, verdeeld, bestemd voor een bazar. Al de apartementen zijn nu reeds verhuurdeen er van, no. 7, aan eene Weener firrna voor de som van f 11,000 voor de drie maanden van het badseizoen. Reeds gisteren nam de arrond. - recht- bank in Den Haag kennis van het verzet tegen de politie gepleegd Zondag 9 dezer op den Kneuterdijk aldaar door den conducteur en een koetsier van den tramway. Zooals men weet, vloeide dit verzet voort uit het doen eener be keuring door den agent G., die van oordeel was dat met den wagen, waarop de koetsier en de conducteur dienst deden, te veel personen werden vervoerd. De beklaagden weigerden echter hunne namen op te geven, en toen de agent het vervoer van het te groot aantal personen wilde beletten, ondervond deze feitelijk verzet in zijne functiën en was de hulp van militairen noodig om verdere ongeregeldheden te voorkomen. Bekl. gaven gisteren te hunner verdediging te kennen, dat geen grooter getal personen, dan geoorloofd was, werd vervoerd. Vier getuigen constateerden echter het hun ten laste gelegde misdrijf. De officier van justitie Jhr. Mr. De Jonge was van gevoelen dat hier een strenge straf moest worden toegepast, daarbij wijzende op de moeilijkheden die de politie bij het vervullen harer plichten steeds ondervindt; hij prees de houding van den agent G. en eischte de veroordeeling van de beklaagden tot een maand cellulaire gevangenistraf. Uitspraak a. s. Maandag. Advocaat-generaal Mr. Römer heeft in de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad (strafkamer) zijne conclusie voorgedragen in het beroep van de vier St.-Philipslanders, die door het hof van Zeeland wegens rebellie tot gevangenisstraf zijn veroordeeld. Die conclusie strekt tot verwerping der voorziening. Uitspraak 14 Juni. Omtrent het voorval, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Willems kazerne te Utrecht heeft plaats gehad, verneemt men nader het volgende. Twee onderofficieren der mineurs, Heiligers en Kleyan genaamd, had den 's middags te voren twist gehad. Toen te ruim 11 uren 's avonds H. te bed lag, heeft de broe der van K., insgelijks sergeant van dat corps, de tromp van zijn geladen karabijn op de borst van den te bed liggende gezet en haar afgeschoten, zoodat de getroffene onmiddellijk een lijk was. Zijn karabijn daarop andermaal geladen hebbende, trachtte de dader zich zeiven te dooden, doch door tusschenkomst zijner kameraden trof hem het schot in den rechterschouder. Zondag heeft in 's rijks hospitaal de gerechtelijke lijkschouwing plaats gehad van den sergeant H. Daarbij waren tegenwoordig drie officieren-commissarissen, bijge staan door twee officieren-van-gezondheid en twee gegradueerden van het bataljon mineurs en sap- peurs; voorts is ook door dien raad reeds gehoord geworden de beklaagde Kleyan, die by het onder gane verhoor alles ontkend heeft. Gisterochtend is in de Willemskazerne het onderzoek der nadere feiten voortgezet, waarbij de bij het ongeval aan wezige militairen onder eede getuigenis omtrent deze betreurenswaardige zaak hebben afgelegd. Te Amsterdam is gisteren opgehaald het lijk van den koperslager G. W., die sedert acht dagen vermist werd, dat van een 60-jarige vrouw, die b'g ongeluk in de Keizersgracht schijnt gevallen te zijn en dat van den 50-jarigen schuiten voerdersknecht Lauman, die ondanks spoedig aange brachte hulp niet te redden was, toen hij bij het over gooien van den boomstok in de Oude Waal viel. Zondag-morgen heeft de hovenier J. H., aan de Varkenmarkt te Gorcum woon achtig, zijne vrouw by hare tehuiskomst van eene der morgen-godsdienstoefeningen in een aan val van waanzin gruwelijk mishandeld en haar met een metalen blaaspijp eenige bloedende won den aan het hoofd toegebracht. Indien de onge lukkige vrouw niet door twee krachtige zonen en eenige buren tijdig was ontzet, zou zij voorzeker het slachtoffer zijn geworden der woede van haar echtgenoot. Onmiddellyk onder strenge bewaking der politie gesteld, is hij eenige uren later onder sterk geleide voorloopig naar het stedelijk gast huis overgebracht. Allervreemdst is het verschijnsel te noemen, dat hij den vorigen nacht, te bed liggende, nagenoeg een drieponds-tarwebrood als 't ware verslonden heeft. Volgens de Prov. Ov. en Zw. Ct. is het bericht, als zou de trein van Zwolle naar Kampen gevaar hebben geloopen van in de Wil lemsvaart te storten, onjuist en overdreven, en is alleen ten gevolge van den verkeerden stand van een wissel de trein over eenige meters lengte op een verkeerd spoor geloopen de vergissing werd echter zoo tijdig opgemerkt, dat er van gevaar geen sprake was. De wisselwachter is niet ontslagen. Vrijdag is in eene vergadering van den gemeenteraad van Zutfen ontslagen de rent meester van het oude en nieuwe gasthuis (krank zinnigengesticht) aldaar B. Sleyster, wegens een tekort in de kas van het geslicht. Zaterdag-avond is hij door de justitie in arrest genomen. Op bevel van de rechtbank te Hoorn is voor eenige dagen op het R.-K. kerkhof te Bovencarspel, tot het doen eener lijkschouwing, opgegraven het lijk van het kind, dat den 7den Mei door een rijtuig van den diligencedienst tusschen Hoorn en Enkhuizen is overreden. De ar rond.-rechtbank te Nijmegen heeft bevolen dat 29 van de 30 door den raad der gemeente Eist van de kiezerslijsten geschrapte kiezers alsnog daarop moeten worden geplaatst; één hunner is in zijn daartoe strekkend verzoek niet ontvankelijk verklaard. De rechtbank over woog dat deze geen genoegzaam bewijs voor zijn aanslag overgelegd had, omdat de door hem over gelegde duplicaat-aanslagbiljetten stonden op naam van Jan Van Asselt, en hij zelf zich in zijn request noemde Arend Jan Van Asselt. Men herinnert zich dat onlangs te Roermond een schotschrift werd verspreid tegen Jhr. L. Michiels van Kessenich, wethouder te Roermond, ter zake van het duel waarin hij als getuige betrokken geweest was. Jhr. M. diende deswege eene aanklacht in bij de arrond-recht- bank te Roermond, die echter geen termen vond om de zaak te vervolgen. Het hof te Maastricht heeft er anders over gedacht, en tegen de heeren F. Stolzenberg en J. Funken rechtsingang verleend met bevel van dagvaarding in persoon. De notaris S. H. H.uit Wiltem, heeft zich onmiddellijk in cassatie voorzien tegen het correctioneele vonnis, door het prov. gerechtshof in Limburg tegen hem gewezen. In het bericht uit Harderwijk is ten onrechte gemeld dat de revolver door den heer G. zelf geladen was. Dit was door den kooper geschied en het schot ging af terwijl de winke lier bukte om van een bankbiljet geld terug te geven. De sedert onheuglijke jaren scheef gestaan hebbende spits van den toren te Lexmond is met het beste gevolg, nadat zij eerst van eene nieuwe omheining was voorzien, recht gezet. Bij het vervoer der hardsteenen voor den aanleg van trottoirs of verhoogde voetpaden te 's-Hertogenbosch geraakte Zaterdag een jongen van 13 jaren onder het wiel van den met steen zwaar beladen wagen. Een zijner beenen werd verbrijzeld, terwijl hij tefens ernstige won den aan het hoofd bekwam. Hij is onmiddellijk naar het groot ziekengasthuis overgebracht. Te Ingen is in den nacht tusschen 22 en 23 dezer brand ontstaan in de woning van J. W. Van der Veen. Hoewel de brandspuit spoedig op de plaats des onheils aanwezig was, brandde het huis geheel af, benevens een groot gedeelte van den inboedel, terwijl ook eenige levende have in de vlammen omkwam. De bewoners ontkwamen ter nauwernood het groot gevaar. Niets was tegen brandschade verzekerd. Men meldt aan de N. Rott, Ct. uit Maastricht: In de afgeloopen week werd zekere naaister, terwijl zij langs de woning van den polilie-agerit S. kwam, door zijn vrouw en schoon moeder rnet geweld het huis ingesleurd, als ver dacht het kindje van vrouw S., dat reeds eenige maanden ziek lag en thans stervende was, met eene kwade hand aangeraakt en behekst te heb ben. Daar geneeskundige hulp geene betering gaf en ook een tocht naar het klooster te Wittem, welks geestelijke bewoners den naam hebben in zulke gevallen hulp te kunnen verleenen, geene verandering aanbracht, werd een laatste krachtig middel bij de hand genomen om de beheksing te ontzenuwen. Met dat doel werd aan de naaister koffie aangeboden, waarin gewijd water was ge daan, en moest zij, door het maken van een kruis- teeken op den kleinen zieke, dezen ontheksen. Daar bij deze plechtigheid nog al luidruchtig het woord gevoerd werd, en bijgevolg de zich voor de woning verdringende menigte daardoor op de hoogte van het feit kwain, werden reeds hier en daar bedreigingen tot de zoogenaamde heks geuit, toen tot hare verlossing twee politie-agenten op daagden, die haar uit de handen van de verblinde ouders bevrijdden en behouden naar hare woning brachten. Het kindje stierf eenige oogenblikken later, en werd een paar dagen, op een praalbedje, aan het publiek getoond, onder verplichting tot het doen van gebeden voor de ziel van de overledene. Door den geweermaker H. Jacob te Maastricht is een uitvinding gedaan, die men van het grootste gewicht acht voor het Beaumont-ge- weer. Zij bestaat namelijk in een veel verbeterd laadtoestel, dat den minister van oorlog reeds ter beoordeeling is aangeboden. BUITENLAND. Frankrijk. Er zijn gisteren onderhandelingen gevoerd tus schen verschillende parlementaire groepen, orn tot eene schikking te geraken omtrent de samen stelling der commissie voor de organieke wetten. De onderhandelingen tusschen de linkerzijde en het rechtercentrum zyn afgebroken doordien men het niet eens kon worden. De groep Wallon heeft nu eene conciliante lijst voorgesteld. Te Lyon is langdurige huiszoeking gedaan bij een twaalftal meerendeels aanzienlijke personen, beschuldigd van eene geheime verstandhouding met elkander aangeknoopt te hebben, waarvan de verstoring van den openbaren vrede het gevolg kan zijn. Eenige papieren zijn in beslag genomen. België. De Echo du Pari. zegt uit goede bron ver nomen te hebben dat de regeering bij de Kamer een wetsontwerp zal indienen, waarbij straf bedreigd wordt tegen een, zij het ook niet aangenomen, voorstel tot het begaan eener misdaad. In den Senaat heeft gisteren de minister van buitenlandsche zaken mededeeling gedaan omtrent het verhandelde mei Duitschland. Er is besloten, dienaangaande geen stukken ter lezing te leggen. De minister verklaarde, dat de stukken, belrefïende het rechterlijk onderzoek in de zaak Duchesne, met de noodige toelichtingen Zaterdag aan graaf Perponcher zijn ter hand gesteld. De Senaat zou dus begrijpen, dat de regeering om!rent den inhoud nog alle reserve moest inachtnemen. Zij zal even wel binnenkort dienaangaande mededeeling doen. Ouitschlanci. De Reichsanz. logenstraft alle berichten volgens welke Bismarck eene circulaire of instructiën aan Duitschlands vertegenwoordigers in het buiten land heeft gezonden betreffende de Fransche wet op de samenstelling der kaders voor het leger. De Nat. Ztg. zegt dat prins Ilohenlohe in last had aan Mac Mahon op de jongste receptie te verzekeren, dat de Duitsche keizer met vriend-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2