commissie te benoemen, terwijl door de afdeelin- gen Leiden, Alblasserwaard, Gouda en Dordrecht een lid voor het gewestelijk bestuur zal worden aangewezen. Na de pauze leidde de heer Kluitman van Gouda de vraag in: „Zijn er bezwaren tegen het geza menlijk onderwijzen van mannelijke en vrouwe lijke kweekelingen op de normaallessen Spreker putte uit de door hem opgedanè ondervinding vele -bewijzen, dat die vereeniging volstrekt geen bezwaren heeft, maar integendeel zeer aanbeve lenswaardig is. De heer Van Veen van Delft meende bezwaren te vinden in de meerdere of mindere ontwikkeling van jongens en meisjes speciaal in de wiskundige vakken. De heer Kluit man erkende dat in Gouda het onderwijs in de rekenkunde afzonderlijk gegeven wordt. De heer Straub van Den Haag herinnerde dat wel een be zwaar gemaakt is omtrent het bijeenzijn van mannelijke en vrouwelijke kweekelingen voor en na de lessen. Verschillende sprekers voerden nog het woord over dit punt, dat echter voor den inleider volstrekt geen bezwaar is, en in alle gevallen ruim wordt opgewogen door andere voordeelen, ook van financieelén aard. Het tweede punt, luidende „Wat kan er gedaan worden om de onderwijzersweduwen pensioen van rijkswege te bezorgen werd inge leid door den heer Goedhart, bijzonder onderwijzer te Dordrecht. Na eenige discussie omtrent den vorm, besloot de vergadering alle afdeelingen uit te noodigen een adres van adhaesie bij den mi nister in te zenden. Daarop werd door den heer Haanstra van Leiden de vraag ingeleid: „Welke spelen kunnen met goed gevolg op de schoolspeelplaats aangewend worden Spreker wees er op, dat op de lagere school de tijd voor geschikte kinderspelen gewoonlijk ontbreekt en dat er alleen sprake kan zijn van oefeningen op het gebied der gymnastiek, en wel hoofdzakelijk de vooroefeningen, daar de werktuigen over het geheel niet geschikt zijn voor de lichaamskrachten der leerlingenverbinding van het nuttige en ordelijke met het prettige is voor de kinderen noodzakelijk. Tweede Kamer. In de zitting van heden is ingekomen een wetsontwerp tot voorzie ning tegen den colorado-kever. Eenige aan de orde gestelde kleine wetsontwerpen zijn aange nomen. De conclusie op het adres van Francken- berg en Proschlitz c. s. tegen de vacantién op de rijksschool te Maastricht op onderscheidene R. K. feestdagen, waaromtrent de minister schriftelijke inlichtingen had gegeven, heeft tol vrij uitvoerige woordenwisseling aanleiding gegeven. Ten slotte is de conclusie tot dankbetuiging aan den minister voor de gegeven inlichtingen aangenomen en de discussie over de muntwet aangevangen. De heeren De Bruyn Kops en Mees verdedigden het ontwerp. De heer Teding van Berkhout verwacht nadere inlichtingen ter tegemoetkoming aan vele beden kingen. Morgen voortzetting. De luit.-kolonel W. Roloff van den generalen staf, chef van den staf der 1ste divisie inf. in Den Haag, is benoemd tot chef der topographische inrichting van het ministerie van oorlog. Naar men verneemt omvat het wetsont werp der regeering tot aanleg van spoorwegen, thans bij den raad van state in onderzoek, de volgende vijf lijnen orn voor rekening van den Staat te worden aangelegd 1°. HarlingenHeeren veen; 2°. ZwolleAlmelo; 3°. DordrechtEist; 4°. Enkhuizen over Hoorn naar Zaandam en 5°. van den spoorweg BredaTilburg door de Lang straat naar 's-Hertogenbosch. Z. M. heeft aan H. Veldhuizen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kan tonrechter te Nijkerk; bij de artillerie benoemd, bij den staf van het wapen, tot kapt. 2de kl. n. o. v. r. den lsten luit. P. Van der Burg, van dien staf, hoofdopz. der werkpl. bij 's Rijks gie terij van bronzen geschut; bij het reg. vesting- art. tot kapt. 2de kl. n. o. v. r. den lsten luit. E. A. F. baron Creutz, van het 3de reg. vesting artillerie, en lot lsten luit. n. o. v. r. den 2den luit. M. J. Boeye, van het corps; bij het 3de reg. vesting-artill., lot kapt. 2de kl. n. o. v. r. den lsten luit. F. G. A. Scherer, van den staf van het wapen, lid der commissie van proefne ming; den kapt. G. D. Birnie, van het 3de reg. vesting-art., op zijn verzoek, op nonactivileit gesteldden 2den luit.-kwartierm. T. Kley, van het 8ste reg. inf., in rang en ancienneteit over- gepl. bij het personeel der milil. admin, van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Zondag-ochtend heeft de koopman in kalk J. in eene vlaag van zinsverbijsteiing in zijne kalkbergplaats te Leiderdorp getracht door ophan ging zich van het leven te berooven. Hij werd nog bij- tyds afgesneden en per vigilante naar zijne woning op den O. Rijn vervoerd, doch is niet buiten gevaar. Zondag-namiddag omstreeks half zes is te Rotterdam brand ontstaan in de wapenka mer van den wapenhandelaar Triyde op het Spui. Spoedig was de brandweer op de been en de brand door drie spuiten gebluscht. Vrij dag-avond hebben in de Willems kazerne te Utrecht twee onderofGcieren twist ge kregen, ten gevolge waarvan de een den ander met een geweerschot in de borst zoodanig heeft gewond, dat de kogel in den rug uitkwam. De getroffene was dadelijk een lijk, waarop de dader trachtte door een schot zich ook van het leven te berooven. Hij trof zich zoo, dat het schouder blad uit elkander is gerukt, maar de wonde is niet doodelyk. Hij is voorloopig in het hospitaal opgenomen. De eerste namiddagtrein van Zwolle naar Kampen is Vrijdag aan een groot gevaar gevaar ontsnapt. De wisselwachter had verkeerd afgezet, waardoor de geheele trein, in plaats van over de brug te gaan in de Willemsvaart zou gestort zijn, zoo niet bijtijds het onheil ware ontdekt. De wachter is onmiddellijk weggezonden. Ten gevolge van onvoorzichtigheid is de heer H. A. G., bazarhouder te Harderwijk, door een jongeling, die zich voor 't Indisch leger wilde verbinden en een bij dien heer gekochten revolver wilde beproeven, doodgeschoten. Het wapen was door G. zelf vooraf geladen. Vrij dag en Zaterdag had te Maastricht in tegenwoordigheid van verscheiden officieren en belangstellende ingezetenen een eerste proefneming plaats met een schrootkanon (mitrailleur) uit de fabriek van den heer P. Stevens. Het groote voor deel van dezen mitrailleur is, dat daarbij de gewone loopen en patronen van het geweer Beaumont worden gebezigd. De proeven, die voorloopig slechts de werking van de afsluiting- en ontstekingsmelhode betroffen, slaagden uitstekend. Het aantal treffers bedroeg op 200 passen bijna 100 pCt., op 300 passen ruim 94 pCt., op 400 passen ruim 70 pGt. Men kan gemakkelijk 250 patronen per minuut, verschieten. Het prov. gerechtshof van Limburg heeft bij arrest van Zaterdag den notaris H., uit Wiltem, vrijgesproken van de hem ten laste ge legde valschheden in authentieke geschriften (tes tamenten); doch hem, ter zake van het in een onderhandsch geschrift, met bedriegel'yk oogmerk, namaken eener handteekening en het desbewust daarvan gebruik maken, veroordeeld tot eene een zame opsluiting voor den tijd van een jaar, twee geldboeten ieder van f 50, en in de ko9ten van het rechtsgeding. Na voorlezing van het vonnis, richtte de voorzitter, Mr. R. E. Gapi- taine, -"met eene door aandoening zeer bewogen stem, het woord tot den veroordeelde, om hem onverholen te kennen te geven, hoeveel het de leden van het hof had gekost, eene zoo zware veroordeeling uit te spreken en hoezeer zij had den gewenscht voor eene volledige vrijspraak de termen te vinden. Spr. maande hem aan moed te houden en zijne straf met gelatenheid te onder gaan, ten einde, na een jaar in eenzaamheid te hebben doorgebracht, als een man te midden zijner talrijke betrekkingen en vrienden weder te keeren. Uit Sas-v a n-Gent wordtgerneld: Schneb- belie heeft de onderwijzerswoning weer verlaten en logeert thans te Axel. Hier kan hij in geen logement komen. De school wordt nu geregeld gehouden, doch altijd nog onder bescherming der politie. De wachtmeester der maréchaussée heeft aan Schnebbelie doen weten, dat hem krachtens vonnis van de rechtbank te Goes een requisitoir is ter hand gesteld om hem uit school en woning desnoods met geweld te keeren. Hoe lastig hij is en hoe gevaarlijk, blijkt uit het feit dat bij de ontruiming van de woning verscheidene pakjes kruit en kogels zijn gevonden. Het klokkenspel voor den toren te Saint-Germain-l'Auxerrois zal op een geheel nieuwe wijze worden samengesteld. Op de oude wijze moet het uurwerk de hamers, die op de klokken slaan, door middel van stangen en tuimelaars lichten, en het bespelen van het carillon door handen arbeid geschiedenvolgens de nieuwe wijze krijgt elke hamer een opwinding met gewicht, geëvenredigd aan zijne zwaarte, en wordt door het uurwerk alléén een pal uitgelicht, waardoor een aanmerkelijke besparing van kracht plaats vindt. Het bespelen van het carillon is op gelijke wijze ingericht, zoodat het by na even gemakkelijk ge schiedt als bij een orgel of piano. KOLONIËN. BATAVIA, 15 April. Den lOden heeft de gouv.-gen. eene buiten gewone zitting van den raad van Indië gepresi deerd, waarin over den staat van zaken in Atjin gehandeld is. Een uitvloeisel daarvan is Voorzeker het besluit van 12 dezer, waarbij in commissie zijn gesteld tot het onderzoeken in loco van de oorzaken, waaraan de slechte gezondheidstoestand in Atjin te wijlen is, en van de middelen die zouden te nemen zijn om daarin ook voor het vervolg verandering te brengen, de chefs van den geneeskundigen dienst bij de land- en zeemacht in Nederlandsch-Indië, kolonel B. E. J. H. Bec king, en de dirigeerend ofücier-van-gezondheid by de Koninklijke Nederlandsche marine, Dr. F. J Van Leent, terwijl aan die commissie als secretaris is toegevoegd de civiele geneesheer bij het etablis sement op Poeloe-Bras A. G. Vorderman. Voor den fuselier Roghair is thans circa f 12,000 geschonken. Eene vergadering van bijdra gers, hier gehouden, heeft beslist dat die gelden tot oprichting van een fonds zouden strekken om er Roghair en de zijnen uit te ondersteunen en,, zoo later kapitaal overbleef, dit voor andere ver minkte militairen aan te wenden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den secr. der res. Japara, K. A. VanSlooten. Benoemd: Tot direct, van binnenl. best. C. Boascher; tot ads.-res. van Poerbolinggo A. Thcsingh; tot tolk voor de Chin, taal te Paaoeroean A. H. J. Bloys van Treslcmg Prins; tot griffier bij den landraad te Tagal E. C. Middleton; tot griff. bij den landr. te Toeban Mr. J. W. J. IJesel de Sehepper. By den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werkentot ing. late kl. H. G. Van Sillevoldt; tot ing. 2de kl. L. H. Slinkers en H. G. Levert; tot 3den hnlponderw. aan de openb. lagere school te Salatiga W. Hiemstra; door den landraad van Joana tot buitengew. subst.-griff. bij die rechtb. C. A. H. Kuhrjdoor den landr. te Bezoeki tot buitengew. aubst.-griff. bij die reehtb. E. GordoD. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verl. naar Ned., wegens 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. C. Deykerhoff. Vergund: Op verzoek, wegene ziekte, naar Nederland terug te keeren, aan den voor den tyd van vijf jaren van het leger aldaar bij dat in Ned.-Ind. gedet. off.-van-gez. 2de kl. W. Smith. Departement der Marine. Verleend: Een tweej verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den havenmeester te Batavia P. H. W. Van de Velde. Benoemd: Tot havenm. te Batavia D. A. J. B. De Graaf; tot havenm. te Samarang Jhr. C. G. J. Bar- naart; tot havenm. te Tjilatjap D. H. Buys. BUITENLAND. Frankrij li. Het groote feest, ontworpen tegen 16 Juni tot inwijding van den eersten steen voor de kerk op Montmartre, zal niet plaats hebben. De bekende staathuishoudkundige Michel Chevalier heeft van de „Society of Arts" te Lon den de door wijlen prins Albert ingestelde gouden medaille ontvangen, als belooning voor de groote diensten, die hij aan de zaak van het vrijhandels- systeem heeft bewezen. Het heerenhuis heeft Zaterdag de wet tot op- hefGng der grondwetsartikelen 15, 16 en 18 bij tweede lezing met 68 tegen 25 stemmen en daarna de wet op de orden en congregatiën bij eerste lezing onveranderd aangenomen. Italië. De ongeregeldheden der studenten te Napels hebben twee dagen aangehouden, zoodat de ge wapende macht tusschen beiden moest komem De aanleiding er toe was de door de Kamer van afgevaardigden aangenomen wet, die hen verplicht voortaan zich bij den rector te laten inschrijven en het daarvoor vereischle bedrag te slorten. De

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2