verren staat van ontbinding verkeerende, vooral door eenige kenteekenen aan de kleederen door een zuster der overledene op het ziekenhuis alhier het eerst herkend. De beklagenswaardige bereikte den ouderdom van 43 jaren. Het hof in Z.-H. heeft heden het vier tal van diefstal beschuldigde Rotterdamsche jon gens veroordeelddrie tot een jaar, voor den tweeden te ondergaan in een verbeterhuis, den vierden tot drie jaren gevangenisstraf, en v. d. S. uit Streefkerk wegens valschheid in geschriften tot drie jaren gevangenisstraf en zes boeten van 50. Gisteren is aan het strand te Noord- wjjk-aan-Zee aangespoeld het lijk van een onbe kend manspersoon, naar gissing een Scheveningsch visscher, oud circa 30 jaar. Op zijn linkerarm is getatoueerd een figuur, in den vorm van een hart, waarin de letters A. C. M. K. Het lijk verkeert nog niet in staat van ontbinding en is in het lijkenhuis op de begraafplaats gebracht. Het hof van Zuid-Holland heeft uit- spraak gedaan in de zaak van A. Wougrim en J. M. Röhrman. Met wijziging der motieven heeft het hof het vonr tegen Wougrim beves tigd, doch den beklaag 'e Röhrman ontslagen van alle rechtsvervolging, "op grond dat het toevoegen van het woord „smakker!" geen misdrijf oplevert, wijl die uitdrukking geen beleediging bevat. De hooge raad (burgerlijke kamer) gaf gisteren zijne beslissing in de octrooiquaestie tusschen A. A. Chassepot en E. De Beaumont. De hooge raad verklaarde het namens den eischer in cassatie aangevoerde cassatiemiddel gegrond, vernietigde het arrest van het hof in Limburg, tusschen partijen gewezen, en het vonnis der Maastrichtsche rechtbank van 13 September 1873 en wees de zaak terug naar het hof in Limburg, ten einde haar, met inachtneming van 's hoogen raads arrest, in hooger beroep te behandelen en af te doen. Gisteren werd voor den hoogen raad bepleit de eisch in cassatie van Jhr. Mr. D. J. C. Van Lennep tegen den burgemeester van Den Haag betreffende de vordering tot teruggave van een gedeelte van den betaalden hoofdelijken om slag, dat den heer v. L. door den kantonrechter toegewezen, maar hem door de Haagsche recht bank ontzegd was. De vordering werd in het breede toegelicht door de heeren Mrs. W. en W. J. Wint- gens, die tevens op vernietiging van het vonnis aandrongen, en bestreden namens den burge meester door de heeren Mrs. J. Kappeyne van de Coppello en Mr. B. Vlielander Hein. De conclusie van het O. M. deelen wij later mede. Bij art. 7 van de wet tot het vast stellen van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid wordt moedwillig kwellen, pijnigen enz. van een hond of eene kat voortaan gestraft met eene geldboete van 5 tot 25 en gevange nisstraf van 1 tot 5 dagen, te zamen of afzon derlijk. Honden en katten, die zonder opzicht rondloopende zich op een vreemd erf bevinden, mogen straffeloos door of vanwege den bewoner of bruiker worden gedood. Gisternacht is te Nieuwerkerk op Duiveland brand uitgebroken in een schuur, die met nog zeven a acht kleinere schuren in kor ten lijd in de asch gelegd werd. Tegen het aan breken van den dag was de brandweer van 't dorp, geholpen door de spuiten van de naburige ge meenten Ouwerkerk en C ;sterland, het vuur mees ter. Het verbrande was meerendeels geassureerd. Uit Zwolle wordt gemeld: Bij de stads gracht tusschen de Sassenpoort en de Nieuwe- haven ligt een zwanennest, dat het bewijs levert, dat niet Nederlandsche menschen alleen volharding en geluk hebben in den strijd tegen het water. Het zwanennest was er gekomen, toen langdurige droogte en oostenwind een bijzonder lagen water stand in de gracht hadden veroorzaakt, en menig een had het tot stand zien komen met medelijden voor het jonge gezin, dat zijne woning vestigde op een purit, waar zij bij eenigen toevoer van water noodzakelijk onder moest loopen. En die toevoer kwamregen en wind brachten de gracht op hooger peil en het zwanenpaar zag zijn nest door het wassende water ernstig bedreigd. Zijn ze er van geschrikt, die schrik heeft hun geen kwaad gedaan; integendeel er heerschte om en bij het nest eene bedrijvigheid als op onze dijken wanneer een zwak punt verdedigd moet worden het hoofd van het gezin plukte riet en waterplanten, en bracht die, met alles wat hij verder verzame len kon, bij het nest samen't wijfje beurde met, kop en vlerken het bedreigd nest zooveel mogelijk omhoog; al wat verzameld was, werd hecht en ineengesloten onder het nest aangebracht, en weldra stond het zooveel hooger, dat het dade lijk gevaar geweken was. Meermalen heeft zich sedert het gevaar herhaald, telkens zijn onze sierlijke dijkwerkers het op dezelfde wijze te bo ven gekomen, en nu ligt hunne woning nog altijd droog en omringd door een voorraad noodmate rialen, die zij als een voorzichtig heemraadschap om het bedreigde punt verzameld hebben. Te Beekbergen is Donderdag-morgen brand uitgebroken in een huis, bewoond door drie huisgezinnen en tevens dienende tot kantoor der brievenposterij. Bij den sterken wind viel aan blussching niet te denkenvan de brievenposterij is bijna niets gered. Het verbrande was voor een gedeelte niet verzekerd, de schade is aanzienlijk, de oorzaak onbekend. Uit Helder wordt gemeld: Er zijn wellicht weinig wateren op de geheele aarde, die eene grootere hoeveelheid en verscheidenheid van vischsoorten bevatten, als waarmede onze reede thans in de Meimaand bevolkt is. De visschers, die gewoonlijk dezen tijd van het jaar zich op de geepvisscherij toeleggen, vangen thans alle moge lijke soorten van visch in hunne zegens, en wel zalm, elft, harder, makreel, poon, geep, haring, ansjovis, bliek, zeebaars en rog. Een hoofdzaak, waarop de visschers het vooral gemunt hebben, is de ansjovis. Dit viscbje, dat bij milliarden onze kust naar de Zuiderzee passeert, werd tot nutoe alleen daar gevangen en vormde alsdan, in vaten met zout gepakt, een belangrijk handelsartikel. Dit jaar evenwel zijn hier ook eenige handelaren met de ansjovis-zouterij begonnen, en deze tak van industrie doet menigeen onzer plaatsgenooten een goed stuk brood verdienen. Diverse, booten vingen in de afgeloopen week in één tij 50,000 stuks. Door den burgemeester van Zeven bergen is krachlens eene plaatselijke verordening proces-verbaal opgemaakt tegen eenige personen, die bjj den onlangs aldaar plaats gehad hebbenden brand aan hunne verplichting bij de brandspuit niet hebben voldaan. Onder die nalatigen bevinden zich de kantonrechter, de griffier, de ambtenaar van het openbaar ministerie en de ontvanger der registratie. Donderdag-avond had op de kermis te Breda een ongeluk plaats met een groote car- roussel, die overvol was geladen en meer dan 150 personen bevatte. Juist toen het paard dat er in liep zich in beweging begon te stellen, brak de ring boven aan den top en stortte het gevaarte in elkander. Het is bijna ongeloofelijk dat, terwijl alle personen, waaronder vele kinderen, onder zeil en dakhout bedolven waren, niemand eenig ernstig letsel heeft bekomen. Een kermis-photograaf te Maas tricht heeft, in beschonken toestand, in een loge ment aldaar een fleseh zwaar vergift leeggedronken, omdat men weigerde hem nog meer jenever te schenken. Hij was dadelijk dood. De jongst aangekomen IJslandsche post brengt het bericht, dat de vulcanische uit barstingen op dat eiland voortduren en vooral in de laatste dagen van Maart buitengewoon sterk geweest zijn. Een groot gedeelle van de vrucht baarste en rijkste streek des eilands is ter dikte van 3 tot 6 duim met asch bedekt, zoodat de grond in de eerstvolgende jaren nauwlijks het noodige gras voor het vee zal kunnen voortbren gen. Men rekent dat omstreeks 200 boerenplaat sen, met een veestapel van 1000 runderen, 24,000 schapen en 1000 paarden door die ramp getroffen zijn. Den 4den en lOden April hadden nieuwe uitbarstingen plaats gehad. De Italia militaredeeM de volgende bijzonderheden mede omtrent een geweer, dat thans in Engeland wordt beproefd, uitgevonden door Pièri, een Italiaan. Teri einde de bewegingen te vermijden, die bij het schieten 't gevolg zijn van de drukking des vingers tegen den trekker, is Pièri op het denkbeeld gekomen dezen op den bovenkant van de greep te plaatsen, waar hij door twee vleugeltjes tegen stooten is beveiligd. Om het schot to doen afgaan, drukt de schutter eerst den duim er tegen. Bij de tegenwoordige geweren krijgt de tromp door de drukking tegen den trekker een neiging om te dalen, terwijl bij het voorgestelde systeem de druk van den duim op de bovenzijde van de greep integendeel medewerkt om het wapen in evenwicht te houden. Behalve dit voordeel heeft deze wijziging den uitvinder in de gelegenheid gesteld het mechanisme zeer te vereenvoudigen. Dit beslaat uit niet meer dan zeven deelen, vereenigd door middel van één enkele schroef, die met de hand weggenomen kan worden, zoodat het geweer zeer gemakkelijk uit elkander te nemen en ineen te zetten is. De uitvinder schat den prijs van zijn wapen op 40 fr. Op een riddergoed bij Allenstein in Oost-Pruisen had onlangs een van dolheid ver dachte hond rondgeloopen en eenige honden en eene kat gebeten. Uit voorzichtigheid liet de be woner al zijne honden en katten doodschieten. Op hetzelfde erf had zich bij de komst van den ver dachten hond een kalkoensche haan met eenige hennen bevonden, en nu duurde hel niet lang of ook de haan vertoonde teekenen van dolheid en vloog woedend op een paar werklieden, vervolgens op een paard aan, hetwelk hij met zjjn snavel wonden toebracht. Eerst na veel moeite ge lukte het een der werklieden hem met een mest vork dood te steken. De bewoner heeft daarop al de hennen opgesloten, in afwachting of zich ook bij haar teekenen van dolheid zullen vertoonen. BUITENLAND. Frankrij k. De nationale vergadering heeft besloten het wetsontwerp betreffende den senaat en de kieswet op te zenden aan de commissie, wier benoeming zal plaats hebben onder dezelfde waarborgen als voor de vroegere commissie van dertig golden. De benoeming van die commissie is bepaald op Dinsdag. Er is een plan ontworpen om Lyon tot een haven te maken door het graven van een kanaal, waardoor de haven van La Juliette te Saint-Louis en de Rhóne met elkander verbonden zullen worden. Daardoor zouden stoomschepen uit de Middellandsche Zee zonder op te houden voor Lyon kunnen komen. Duitschland. Het Heerenhuis heeft gisteren het wetsontwerp op het beheer van de gelden en goederen der katholieke gemeenten bij eerste lezing aangenomen, doch met uitzondering van vier artikelen, zoodat het ontwerp aan bet Huis van afgevaardigden ter nadere beraadslaging zal moeten worden teruggezonden. Volgens de Gazeta Torunska heeft de bisschop van Breslau aan de Pruisische regeering geschreven dat hij de geheime pauselijke delegaat is voor het bisdom Gnesen en zijne functiën als zoodanig zal voortzetten. Als dit waar is, vervallen alle gissingen omtrent de reden waarom alleen de geestelijken in Gnesen en niet die in Posen uit de gevangenis zijn ontslagen. Het bericht dat Dunin, verdacht van deel neming aan een komplot tegen Bismarck en den minister Falk, na zijne arrestatie te Krakau aan Pruisen is uitgeleverd en reeds naar Berlijn overgebracht, wordt in de Tribune bevestigd. Volgens dat blad is hij een man van tusschen de 30 en 40 jaar, geboren in Russisch Polen, bloed verwant van den vorigen aartsbisschop van Posen. De bewering der Silezische bladen dat hij vroeger bij een Fransch consulaat in betrekking en ver volgens bij Napoleon III geheim agent geweest is, wordt tegengesproken. Zijn naam Dunin is hetgeen men aldaar noemt een wapennaam, die door meer dan twintig geslachten wordt gedragen, ofschoon zij allen andere familienamen hebben. Hij is te Berlijn onder militair escorte naar de zoogenaamde sladsvoogdij gebracht en heeft reeds Donderdag-mor gen bij den rechter van instructie een voorloopig verhoor ondergaan. Groot- 3 ritrtnnië. De dag van het vertrek der Noordpool-expeditie is thans definitief op 25 dezer bepaald. Het ver der bezoek der schepen door het publiek is verboden. Een telegram uit Sydney meldt dat de heer k)acleary van daar naar Nieuw-Guinea vertrokken is, ten einde door dit eiland een wetenschappelijke reis te doen. De bekende Engelsche componist Sir Ju-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2