LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4685. A0. 1875. Maandag 24 Mei. Vs PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTDEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootero letters naar plaatsruimte. Met 1 Juni begint een nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant wenschen te abon- neeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. STADS- BERICHTEN. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het gemeentebestuur be paalde dagen ter Inschrijving voor den schut terlijken dienst aan te melden, uit zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize, up Dinsdag den 2&sten Mei e. k., 's voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den lsten Juni aanst. worden gesloten en dat zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, by ontdekking ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 Mei 1875. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei den, op Donderdag den 27sten Mei 1875, 's namid dags te twee uren. LEIDEN, 22 Mei. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn met ingang van 1 Juni tot conservatoren hij 's Rijks museum van natuurlyke historie alhier benoemd: Dr. J. G. De Man, eerste adsistent bij dat museum, Dr. F. A. Jentink alhier en Dr. A. A. W. Hubrecht, adsistent voor de zoölogie aan de hoogeschool te Erlangen. Ter vervulling der candidatuur voor het lid maatschap der Tweede Kamer voor het hoofdkies district Leiden is van anti-revolutionaire, conser vatieve en katholieke zijde gekozen het aftredende lid de heer baron Van Wassenaer Gatwyck, terwijl in de hedenmiddag gehouden algemeene vergadering van liberale kiezers tot candidaat is geproclameerd de heer Jhr. Mr. Steengracht van Duivenvoorde. Gisteren is alhier bevorderd tot doctor in de letteren de heer F. G. Slothouwer, geb. te Kuinre, na openb. verdediging van zijn acad. proef schrift: Bijdrage tot de geschiedenis der doelisten. De 2de luit. J. F. Oberholzer is van het 4de by het 6de reg. inf. overgeplaatst met be stemming voor het gedeelte van laatstgemeld corps dat te Breda in garnizoen ligt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 6368 vol wassen personen en van 2023 kinderen. Aan de zwem- en badinrichting Rhyn- z i g t zijn gedurende deze week 688 baden genomen. De Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij heeft hare zomerdienstregeling, aanvangende 1 Juni, vastgesteld en bij die gelegenheid het aantal treinen weder vermeerderd. O. a. loopen niet minder dan 13 treinen in elke richting tusschen Den Haag en Rotterdam. In eene Donderdag-avond te Amsterdam gehouden vergadering van aandeel- en obligatie- houders in de „Maxwell Land Grant and Railway Company" is besloten, zich te vereenigen met de regelingsvoorstellen van den heer John Collinson, te Londen, wat betreft het beginsel en de grond slagen. Voorts werd overeengekomen dien heer uit te noodigen, binnenkort eene vergadering te beleggen, om alsdan de onderdeelen der voor stellen te behandelen. Woensdag 7 Juli zal in Den Haagdejaar- lyksche algemeene bijeenkomst van het Ned. Vrede bond plaats hebben. De heeren T. Van den Ouwelant te Parys en J. A. baron Van Hardenbroek te Utrecht hebben voorloopig concessie gekregen voor den aanleg eener spoorweglyn UtrechtAntwerpen, waardoor de afstand tusschen beide plaatsen met 50 KM. wordt verkort. Zij hebben zich thans gewend tot de staten der provinciën en de raden der gemeenten, welke die lijn zal doorsnij den, met de mededeeling, dat het kapitaal voor aanleg en exploitatie verzekerd is, indien genoemde besturen voldoende subsidiën verleenen om de overbrugging van Merwede en Lek geheel te be strijden. Zij verzoeken tevens kosteloozen afstand van gemeentegronden en geven te kennen, dat zij zich bereid hebben verklaard de lyn Dor drechtGorcumEist aan te leggen, indien de Staat de overbrugging bij Dordrecht voor zyne rekening neemt. Het Ned. stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwediep naar Batavia, is 20 dezer des na middags te Suez aangekomen en heeft onmiddellijk de reis voortgezelde P. Galandkapt. E. Deddes, is den 20sten te New-York aangekomen, en de W. A. Scholten dien dag van New-York naar Rot terdam vertrokken. Uit Breda wordt gemeld dat in eene ver gadering van geneesheeren van het zieken- en ondersteuningsfonds der Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, op voorstel van Dr. De Boer Vervoorn uit Rotterdam, die de verga dering presideerde, besloten is eene vereeniging van spoorwegartsen op te richten, ten doel heb bende de belangen der staatsspoorwegmaatschappy te behartigen, ook die van het personeel van het Z. en O. fonds le bevorderen en voornamelijk toezicht te houden op de hulpmiddelen, dienstig bij spoorwegongelukken. Reeds hadden al de ge neesheeren van het Zuidernet aan dit denkbeeld hunne adhaesie geschonken. In den loop van dezen zomer zal eene algemeene vergadering te Utrecht worden gehouden. By circulaire van den Commissaris des Konings in Noord-Brabant zyn de burgemeesters, naar aan leiding van een schrijven van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Brabant en Limburg, gewezen op de verkregen kennis, dal het incubatie-tijdperk van hondsdolheid zich van 3 dagen tot 7 maanden kan uitstrekken, maar over het algemeen tot 10 weken duurt. Op grond daarvan wordt den burgemeesters in overweging gegeven, telkens, wanneer uithoofde van beslaande of vermoed wordende hondsdolheid het vastleggen of vasthouden der honden wordt bevolen, dat bevel gedurende 60 dagen te doen handhaven. Hierdoor zal de waarborg worden verkregen, dat honden, die gebeten zijn, de besmetting minder gemakkelijk kunnen overbrengen. Naar rnen verneemt is bij de commissie der school voor christelyk nationaal onderwijs te St.-Anna-Parochie een schrijven ontvangen van den minister van oorlog, houdende kennisgeving dat het verzoek om verkorting van den diensttijd van dienstplichtige hulponderwijzers der lagere scholen, om het belang van den militairen dienst niet kan ingewilligd worden. De internationale tentoonstelling van tuin bouw, welke het volgend jaar te Amsterdam zou gehouden worden, is tot 1877 uitgesteld, daar de Brusselsche tuinbouwmaatschappij om overwegende redenen in 1876 een internationale tentoonstel ling houdt. Naar het oordeel van de meerderheid der commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen waren gesteld de inlichtingen van den minister van binnenl. zaken op de klacht over het geven van vacantie op R.-K. feestdagen aan 's rijks lagere school te Maastricht, is bij de bepalingen, regelende die vacantiën, naar aanleiding daarvan door den minister vastgesteld, het onzydig karakter der rijksschool in acht genomen, met eerbiediging der gevoelens van andersdenkenden, terwyl daar door tevens de bezwaren der adressanten mogen geacht worden te zijn opgeheven. Een harer leden sprak alleen zijne afkeuring uit over het dry ven der adressanten, wier handeling slechts leiden kan tot het aankweeken van onverdraagzaamheid. De commissie concludeert tot dankzegging en toezending van afschrift van het verslag aan den minister. Gisteren heeft aan het ministerie van buitenl. zaken de onderteekening plaats gehad eener post- conventie tusschen Nederland en België. Blijkens bericht van Zr. Ms.minister-resi dent in Japan is de uitvoer van rijst, sedert 31 Juli 11. daar te lande verboden, wederom toege staan met ingang van 1 April jl. De regeering heeft op het sectie-verslag der Tweede Kamer omtrent de aanvrage eener som voor nader onderzoek in verband met eene indij king en droogmaking der Zuiderzee geantwoord, dat zij het beter acht de droogmaking een jaar later aan te vangen dan iets aan de voorbereiding te laten ontbreken. Zij acht het ontwerp niet geschikt voor concessie en is met de meerderheid der Kamer van meening, dat het beginsel van aanvaarding door den Staat niet door eene inci- denteele voordracht als deze kan worden beslist. Z. M. heeft G. De Jong, ontv. der dir. bel. enz. te Charlois, benoemd tot ontvanger te Schoon hoven J. C. Boogaard, ontv. der dir. bel. enz. te Vreeswijk, benoemd tot ontv. te 's-Gravesande. Z. M. heeft benoemdbij den grooten staf, tot kolonel, den luit.-kol. L. R. J. A. Roosmale Nepveu, van dien staf, adjud. van prins Frederik by den generalen staf, tot kolonel, den luit.-kolonei J. M. Van der Star; tot luit.-kolonel, den majoor A. J. W. Van der Schrieck; tot majoor, den kapitein W. K. L. Van Helden, allen van dien staf; aan Jhr. Mr. D. A. W. Van Tets, secretaris van legatie le Berlijn, verlof verleend lot het aan nemen van het commandeurskruis der orde van Frans Jozef. Gemengd Nieuws. De onderzoekingen, door de politie in het werk gesteld omtrent het Zondag-morgen in den Piijn drijvende gevonden lijk eener onbe kende vrouw, hebben tot de ontdekking geleid dat de ongelukkige behoorde tot een in Haarlem woon achtige familie K., doch by een achtenswaardige familie C. te Amsterdam als gouvernante in be trekking was. Het is niet juist bekend wat de I aanleiding tot dit treurig ongeval kan geweest j zyn of onder welke omstandigheden het heeft plaats gehad. Het lijk werd, hoezeer reeds in

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1