was, is het voornamelijk te danken dal de brand geen verdere uitbreiding nam. Geen van de leden van het bestuur was tegenwoordig. Het dorp ver keert namelijk, naar men van daar meldt, in een zeer exceptioneelen toestand. Hoewel Amstelveen het hoofddorp der gemeente is, vindt het bestuur goed, zich in de onmiddellijke nabijheid van Am sterdam te vestigen. Te 9 uren ontstond de brand; te 3 uren, toen alle gevaar geweken was, ver scheen de burgemeester, om zeer spoedig daarna weer te vertrekken. Evenals in vorige jaren zijn in het afgeloopen jaar van waterstaatswege strandmetin- gen gedaan. Deze metingen, vergeleken met die van 1857, toonen aan, voor zooveel Zuid-Holland betreft, dat de duinvoet aldaar 4,70 meter is afgenomen; vergeleken met die van 1843 is zulks voor Noord-Holland 9,51 meter. Thans worden proeven met gemaaide helm tot duinbeplanting genomen. Het afmaaien namelijk schijnt gunstig op den groei van de helm te werkenbovendien is de aldus gesneden helm met voordeel te ge bruiken in plaats van de kostbare stroobeplanting. De veroordeelde gewezen mededirec- teur der gefailleerde Overijselsche Bank, Jacob "Wolff, heeft aan Z. 'M. den Koning gratie van zijn straf gevraagd. In den loop dezer maand zijn uit het 2de en 3de bedelaarsgesticht te Veenhuizen wederom acht kolonisten ontvlucht. Zondag is brand ontstaan in de Bernd, een bosch in de nabjjheid van Vaassen. Ongeveer 4 bunder denneboomen en akkermaalshout zijn een prooi der vlammen geworden. Door de hulp van de inwoners van VaasseD, Epe en Niessen is het gelukt de vlammen meester te worden. Als oorzaak wordt opgegeven bet stoken van vuurtjes door kinderen. Uit Zoutkamp wordt gemeld: Door het prachtigst weder begunstigd, gaat het met de werkzaamheden der afsluiting van het Reitdiep geregeld flink vooruit. Aan de overzijde werken 5 a 600 man aan den dijk, die ®/i uur gaans lang moet worden. De aannemers schijnen be sloten te hebben hem bij gedeelten van 500 meter af te maken. Het eerste gedeelte is reeds een 80 el op de hoogte. De fundeeringswerken van de groote sluis zijn in gereedheid met uitzondering van de buitenvleugels. Onverpoosd bijna wordt de arbeid voortgezet en de strengere maatregelen der nieuwe firma, die geen sterken drank op het werk duldt, schijnen goede vruchten op te leveren. Toch kunnen deze maatregelen het misbruik, dat de polderjóngens van sterken drank maken, niet ge heel keeren. Een droevig blijk daarvan is het feit, dat onlangs (naar men zegt) een dronken polderjongen een ander de borstkas heeft inge trapt. De dader heeft in allerijl het hazenpad gekozen en is nog steeds voortvluchtig. Dat onder eene bevolking, waarbij zulke buiten sporigheden voorkomen, schoolonderwijs een eerste behoefte is, sternt iedereen gereedelijk toe. Ge lukkig is men daarvan niet verstoken. De polder- school, (lie in den Westpolder onder Vierhuizen zulke uitstekende diensten heeft bewezen, zal weldra naar Munnekezijl, het dorpje waarbij de keeten staan, verplaatst worden en aldaar onder de leiding van den hoofdonderwijzer Westerhof zeker even trouw worden bezocht, als dat in den Weslpolder het geval is geweest. Op hun meester en hun school is het volkje bijzonder gesteld. Ook hier hebben de aannemers met de meeste voorkomendheid een plaats voor de school open gehouden. De ingelanden van den Weslpolder hebben, onder dankbetuiging voor het goede, door de school verricht, aan de Commissie van toezicht eene som van honderd gulden geschonken ten behoeve der school, die van liefdegaven bestaat. In de vijfde openbare zitting van het prov. gerechtshof van Limburg in zake de aan klacht tegen den notaris H. uit Willem, beschul digd van valschheden in onderhandsche en authen tieke geschriften, zijn de pleidooien door de beide verdedigers, Mrs. G. Triepels en Th. Micheels, ten eindè gebracht. In hoofdzaak trachtten zij aan te toonen, dat door de gepleegde feiten nie mand was benadeeld en dat er geen bedriegelijk oogmerk om te benadeelen had bestaan. Zij concludeerden tot volledige vrijspraak. Door een der verdedigers werd te kennen gegeven dat de notaris voornemens is, zoodra 's hofs beslissing zal zijn gevallen, een verzoek om ontslag in te dienen, hebbende hij zulks tot heden niet gedaan, uit vrees dat het hof in zoodanig verzoek eenige bekentenis van schuld aan de ten laste gelegde zware misdrijven mocht zien. Het O. M. persis teerde bij zijn requisitoir, en het hof de debatten sluitende, bepaalde de uitspraak op a. s. Zaterdag. BUITENLAND. Frankrij k. In een der artikelen van de begrooting voor 1876, die thans bij de nationale vergadering is ingediend, wordt voorgesteld den gedwongen koers der bankbiljetten met 31 December 1877 op te heffen. De tijd, dat de schuld van den staat aan de Fransche bank geheel afgelost zal zijn, wordt dus niet, gelijk in de oorspronkelijke overeenkomst was bepaald, voor de opheffing afgewacht. Twee „agents de change" aan de Parijsche beurs die, in strijd met het reglement, voor eigen rekening zaken gedaan hebben, zijn deswege dooi den raad van de „agents de change" elk met eene boete van 200,000 fr. gestraft. Volgens den Parijschen correspondent van de Köln. Zlg. zal de heer Thiers weldra eene bijeen komst hebben met den keizer van Rusland. Naar het schijnt, aldus schrijft hij, is men niet alleen te Berlijn, maar ook te St.-Petersburg alles be halve gesticht over de politiek der Fransche regeering, die het ultramontanisme in 't oog loo pend begunstigt. Daar men nu ten aanzien dezer zaak geen rechtstreeksche stappen bij het Fransche gouvernement wil doen Mac Mahon beklaagt zich zelfs dat Rusland hem en zijne regeering als het ware ignoreert zoo werden betrekkingen aangeknoopt met Thiers, die niet alleen bij den czaar in groot aanzien staat, maar in het buiten land, al heeft hij opgehouden president der repu bliek te zijn, onbetwistbaar als de eerste staats man van Frankrijk beschouwd wordt. De minister van onderwijs heeft eene bijeen komst gehad met de parlementaire Commissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp op de vrijheid van hooger onderwijs. De minister heeft bij die gelegenheid aan de Commissie zijne gedachten medegedeeld over twee gewichtige pun ten: het verleenen van academische graden en de voorwaarden tot het houden van een cursus aan een vrije inrichting van hooger onderwijs. Het recht tot het toekennen dier graden wil hij voor den staat behouden, zoodat het systeem der commissie verworpen wordt. De studenten aan de staatshoogescholen zullen, evenals tot dusver, hunne examens voor de faculteiten dier inrichtingen moeten afleggen, doch de studenten aan de bij zondere inrichtingen van hooger onderwijs kun nen het, des verlangd, afleggen voor eene gemengde Commissie, bestaande uit vier hoog leeraren, door den minister te benoemen en waarvan twee gekozen zullen worden uil de staats- en de twee andere uit de vrije faculteiten. Het voorzitterschap van zulk eene Commissie zal rech tens aan een der hoogleeraren van de staatsfacul- teilen opgedragen worden. Om een cursus aan eene vrije hoogeschool te kunnen houden, moet men minstens 25 jaren oud zijn, het doctoraat in de geneeskunde hebben, of het licentiaat in een der andere faculteiten. Voorts zijn nog eenige voorwaarden gesteld. Van deze kan de minister echter b;j besluit dispensatie verleenen en andere er voor in de plaats stellen. JDuuLtschland Volgens eene dépêche uit Berlijn aan de Pali Mall Gazette heeft Bismarck voor niet langen tijd eene circulaire gericht aan de Duitsche ver tegenwoordigers in 't buitenland, waarin de aan neming der wet op de kaders door de Fransche Kamer afgekeurd en betreurd werd, in welk feit de Duitsche regeering eene bedreiging zag van den Europeeschen vrede. De circulaire was be stemd mondeling aan de verschillende regeeringen te worden medegedeeld, en hierin zou men den oorsprong moeten zien van de jongste oorlogsge ruchten. Omtrent de arrestatie van twee personen Ie Krakau, verdacht van deelneming aan een komplot tegen Bismarck en den Pruisischen minis ter van eeredienst, loopen de berichten nog zeer uiteen. Hierin stemmen zij overeen, dat er bij Dunin, Russisch onderdaan, woonachtig te Krakau, een brief is gevonden, naar aanleiding waarvan zekere Gostapski, een kostschoolhouder, voorloo- pig in verzekerde bewaring genomen, maar nog denzelfden dag op vrije voeten is gesteld. Dunin, ofschoon thans Russisch onderdaan, was vroeger kanselier bij hel Fransch consulaat in de Donau- vorstendommen en later te Parijs herhaaldelijk met geheime zendingen belast. De Germatlia maakt het antwoord der Praisische bisschoppen op het rescript van het ministerie van 9 April jl. openbaar, waarmede hun adres aan den keizer beantwoord werd. De bisschoppen betoogen, dal hetgeen hun in het rescript verweten wordt in werkelijkheid in hun adres aan den keizer niet voorkomt, en dat die verwijten derhalve ongegrond zjjn. Ten slotte spreken zij de innige overtuiging uit, _dat de Pauselijke Stoel gaarne aan alle billijke eischen van de regeeringen der verschillende staten vol doen zou en nooit toonde daartoe ongenegen te wezen. De voorstellers der beroemde passiespelen te Ober-Ammergau treden sedert eenigen tijd in verscheidene Duitsche theaters op en maken daar met hunne voorstellingen een verbazenden opgang. Zij bevinden zich thans te Breslau, na eerst in Beieren en Oostenrijk te hebben rondgereisd. Te Ober-Ammergau vonden de spelen, naar men weet, slechts om de 10 jaren plaats. Of het eigen aardige der voorstellingen op deze wijze niet ver loren gaat, daarover laten de Duitsche verslaggevers zich niet uit. Een gewoonlijk goed ingelicht correspondent der Köln. Zeitung verklaart dat de berichten, volgens welke sommige mogendheden voor het geval van geschil tusschen Duitschland en Frankrijk hare bemiddeling zouden hebben aangeboden, deels onjuist, deels overdreven zjjn. Zoodra het, ten gevolge van de taal der dagbladen, genoegzaam geconstateerd scheen dat de Fransche kader wet te Berlijn een onaangenamen indruk had ge maakt, heefi Rusland vertrouwelijk aan de mogend heden te kennen gegeven dat het zich in alle voorkomende gevallen zou beijveren den vrede te handhaven. De mogendheden stemden daar mede in en gaven te Parijs een vertrouwelijken wenk om voorzichtig te zijn. Engeland ging een stap verder en bood, voor het geval dat het werd verlangd, zijne goede diensten aan, in welk aanbod sommige Engelsche bladen ten onrechte een poging tot interventie hebben gezien. Daar het intusschen bleek, dat er geene enkele reden bestond om van de zjjde der Duitsche regeering eenig conflict met Frankrijk tegemoet te zien, was er geen bemidde ling of tusschenkomst noodig. Dit heeft prins Gortschakoff aan de Russische gezanten in het buitenland medegedeeld en daarmede was alles gedaan. Spanje. Uit St.-Sebastiaan wordt gemeld dat aan den Orio onderhandelingen zijn aangeknoopt over de onderwerping van twee bataljons Guipuscoanen. Zij zijn echter afgesprongen op de overdreven eischen der Carlisten. De vijandelijkheden zijn daarop hervat. De Alphonsisten hebben nabij Bruch een belangrijke overwinning behaald. Zij namen sterke positiën, met verlies van 93 dooden en gekwetsten. De verliezen der Carlisten zijn grooter. Het bombardement van Guetaria door de Carlisten heeft geen ander gevolg gehad dan dat de stad zeer veel en de vloot een weinig schade gehad heeft. De Consuelo ontving een schot dwars door de romp heen en liep gevaar te zinkende Africa heeft verscheiden kogels gehad, waardoor acht matrozen buiten gevecht werden gesteld. Het fort van Guetaria is ongedeerd gebleven. Aan den correspondent van de Indép. te Madrid wordt verzekerd dat de pauselijke nun tius een door den paus geschreven brief aan Alpbonsus XII heeft overhandigd, waarin over de quaesties, die op de audiëntie met stilzwijgen zijn voorbijgegaan, gehandeld wordt. De eischen van het Vaticaan zijn: vernietiging van alle maatre gelen tegen de Kerk genomen in het revolutio naire tijdperk, teruggave van de rechtspleging en de bijzondere vrijstellingen aan de geestelijkheid, hervorming der patronaten ten gunste der kerke lijke belangen, geheele betaling der achterstallen, geheele handhaving van het concordaat van 1850, absolute onafhankelijkheid tusschen de vertegen-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2