hij schreef toen hem de f 10 waren uitbetaald. Daar de vrouw hiertoe geen verlof had verleend, werden deze handelingen den arbeider als valsch- heden in geschriften aangerekend. Vioorts stond terecht A. Vos, insge lijks beschuldigd van valschheid in een onder- handsch geschrift en het desbewust gebruik maken er van. De besch., een 23-jarig persoon, die met een briefje van ontslag uit den militairen dienst was weggezonden, verlangde weder in dienst te komen. Ten einde hiertoe te geraken, wist hij zich de papieren van zijn ouderen en goed gediend hebbenden broeder te versohaften, vervoegde zich met deze bij den commissionair in plaatsvervan gers Sloos te Rotterdam en, zich uitgevende voor zijn broeder,- verband hij zich als plaatsvervanger bij. de nationale militie, waarna het contract biervan opgemaakt door hem met zijns broeders naam valschelijk werd onderteekend. Hierop volgde uilbetaling van f 25 en 6 kostgeld per week twaalf weken lang, totdat het bedrog is ontdekt geworden. Door den be schuldigde werd volledige bekentenis afge legd. Het hof heeft hem veroordeeld tot gevan genisstraf van 3 jaren en de geëischte geldboeten. Donderdag-namiddag hadden in Den Haag op het Buitenhof feitelijkheden tegen de politie plaats, die alleen voorvielen omdat eenige agenten een beschonken manspersoon, die in be- wusteloozen toestand op den grond lag te blazen, wilden behulpzaam zijn en naar het bureel over brengen. Den man zoo in zijn rust te storen ging wat te ver, en sommigen onder de talrijke om standers wendden daarom pogingen aan, hem uit de handen der politie te bevrijden. Het spreekt van zelf dat feitelijkheden hiervan het gevolg wa ren. Eenige agenten werden geslagen, terwijl de commissaris Wulffers, die inmiddels was ver schenen, schoppen ontving. Vier der belhamels zijn.in bewaring genomen. Bij een zeer uitvoerig arrest berechtte gisteren de hooge raad in revisie de tusschen den Staat der Nederlanden en de Hollandsche IJzeren- spoprwegmaatschappij hangende vordering tot ver goeding van zeker bedrag door den Staat wegens het .brievenvervoer door de spoorwegmaatschappij. Zooals men zich zal herinneren, werd bij inter locutoir arrest van 19 Febr. 1874 door den hoogen raad een onderzoek van deskundigen bevolen. Naar aanleiding daarvan werd thans in het hoogste ressort beslist en de vordering tot renteberekening gegrond verklaard. De hooge raad verwierp de door den Staat opgeworpene niet- ontvankelijkheid en veroordeelde hem tot vergoe ding der schade, ontstaan door de toepasselijk- verklaring van art. 39 der wet van 21 Aug. 1859. De raad bepaalde wijders het beloop der gevor derde schadeloosstelling: voor de vier laatste maanden van '1872 op 5444.49, voor het ge- heele jaar 1873 op 1(3349.64'/,, en gelijke som van 16349.64'/, wegens elk jaar na 1873 ver- loopen of zullende verloopen, zoolang het brieven vervoer zal worden gevorderd, te voldoen den lsten Januari van elk jaar, welke sommen aan den oorspronkelijken eischer zullen moeten wor den voldaan met de renten a 5 pCt. De oorspron kelijke gedaagde, de Staat, is veroordeeld in de kosten in eersten aanleg en in die in revisie gevallen. Te Rotterdam is H. J. J., koffiehuis- en logementhouder aldaar, verleden Dinsdag met zijne echtgenoot, zuster en dienstbode op het gerechtshof ontboden, en heeft een onderzoek te zijnen huize plaats gehad, een en ander in ver band met den dubbelen moord, indertijd in de Bopht van Guinea in Den Haag gepleegd. De bedoelde persoon, die vroeger kellner was aan het badhuis te Scheveningen, is na afloop van het ver hoor weder huiswaarts gekeerd. Bijzonderheden zijn niet bekend. Gistermiddag had de stuurman van het schip Maria Sophia, liggende aan 's Rijks entrepot te Rotterdam, het ongeluk door het breken van den ketting, waarmede een stuk mahoniehout werd gelost, dat stuk op den linkerarm te krijgen, waardoor die is gebroken. Onder de personen, die met de Schil ler zijn omgekomen, behoort een Nederlander, nl. Dr. Sander, van Schiedam, die voor de Ameri- kaansche stoombootmaatschappij naar Amerika voer met de Scholten. Daar op de Schiller geen dokter aanwezig was, vroeg en kreeg genoemde heer verlof om op dat stoomschip over te gaan. Te Halfweg heeft men, bij het graven van den fundeeringput voor het nieuw te bouwen station, naast den straatweg, op een meter diepte onder den grond het geraamte gevonden van een mensch. Men kan zich geen denkbeeld vormen onder welke omstandigheden daar iemand begraven is. Zeker is het, dat het lijk er reeds een tal van jaren gelegen heeft. Op de Brouwersgracht te Amsterdam viel Donderdag een pak tabak door het breken van een hijschtouw op een persoon, die daardoor belangrijk verwond en naar 't gasthuis vervoerd werd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. -In eene 12 dezer gehouden vergade ring van stemgerechtigde ingelanden van den polder Laag-Boskoop is met groote meerderheid van stemmen besloten tot het doen plaatsen van eene machine in den thans bestaanden watermolen, waardoor het scheprad met stoom in werking kan gebracht worden, terwijl deze machine geen beletsel voor den molen is, om evenals tot nutoe van den wind als beweegkracht gebruik te maken. Omtrent den brand aan boord van het stoomschip Koning der Nederlanden wordt nader gemeldTen gevolge van onvoorzichtigheid met vuur of licht schijnt brand ontstaan te zijn in een dier hutten van de nog aan boord zijnde passagiers, die wegens ziekte van aan mazelen lijdende kinderen nog bewoond werden. De zieken, waar onder een kraamvrouw, wist men in weerwil van den hevigen rook in veiligheid te brengen minder gelukkig was men in het redden van een kind, dat men door den dichten rook roet moeite, maar helaas gestikt uit de hut haalde. De vader, die nog kortelings zijne vrouw had verloren, vond aan boord terugkomende slechts het lijk van zijn kind. Het vertrek van dil stoomschip blijft op 12 Juni bepaald. Jammer dat bij zulk een treurige gelegenheid altijd onverlaten zijn, die zich aan diefstal schuldig maken. Een paar van die deug nieten heeft men in verzekerde bewaring genomen. By het slatten der T weebaksmarkt te Leeuwarden is een steenen borstbeeld gevon den, dat, naar de meening van den slads-archi- varis, den heer W. Eekhoff, een beeld is van Casper Robles. Dit heeft B. en Ws. aanleiding gegeven, aan den gemeenteraad voor te stellen, het borstbeeld aan heeren Gedep. Staten der pro vincie aan te bieden, ten behoeve van het kabi- net van oudheden. Men meldt uit Ternaard van 12 dezer: Onlangs hebben zich Engelsche visschers weder aan ergerlijke handelingen jegens Wierumer vis schers schuldig gemaakt. Terwijl de laatsten bij Ameland hun want hadden uitgeschoten om te visschen, kwam een op tamelijk verren afstand gelegen Engelsche visschersvloot, uit een 40tal kotters bestaande, op hen af, zeilde midden door hun want heen en nam dit mede, ondanks de waarschuwingen der Wierumers tegen deze schan delijke daad. Zij stoorden zich echter aan niets en gedroegen zich als echte zeeroovers. Het mede- genomene had eene waarde van ruim f 200. Behalve deze schade, werden de beroofde visschers een paar dagen verhinderd te visschen. Het polderbestuur van Walcheren heeft besloten aan liet Rijk, tegen een cijns van f 5, eene uitstrektheid van 300 centiaren van den Zeedijk van Weslkapelle af te slaan tot het bouwen van een ijzeren lichttoren van 30 meter hoogte, met wachterswoniug. buitenlan t>. Frankrijk. De Fransche Academie is Donderdag overgegaan tot het verkiezen van twee nieuwe leden, om de plaatsen, opengevallen door den dood van de heeren Jules Janin en Guizot, aan te vullen. De heer John Lemoinne werd bij de eerste stemming gekozen met 18 van de 35 stemmen; 14 waren uitgebracht op den heer Boissier. Voor de tweede plaats hadden vier stemmingen plaats. De heer Dumas, lid der Academie van wetenschappen en oud-senator, kreeg ten laatste 17 stemmen en Jules Simon 16, terwijl 2 stemmen waren uitgebracht op den heer Laugel. Daar er dus geen volstrekte meerderheid was verkregen, is de verkiezing van Guizot's opvolger zes maanden uitgesteld. DnitschlELnd. Te Krakau is een Pool gearresteerd, naar men zegt Dunin, bloedverwant van wylen den vroegeren aartsbisschop van Posen, als. verdacht van deelneming aan het komplot tegen Bismarck en den minister Falk. Blijkens een bericht vari 11 dezer hadden de Breslauer en eenige Pruisi sche politiebeambten hem reeds sedert eenige dagen aldaar in 't oog gehouden, waarna hij by ontvangst van een telegram haastig naar Krakau was vertrokken. Vele hooge Pruisische ambtena ren bevinden zich daar ter stede. Spanje. In de Gaceta is een kon. besluit opgenomen, waarby het heffen van gemeentelijke belastingen, op steenkool, bestemd voor industrie, afgeschaft, en de belasting op zout en granen verminderd wordt. Generaal Reyes heeft op weg van Vittoria naar Miranda eene colonne Carlisten verslagen en er een twaalftal, onder welke een hoofdofficier, krijgsgevangen gemaakt. De Amerikaansche gezant Caleb Cushing heeft het restant, groot 35000 dollars, der schade loosstelling ter zake van de Virginius, van de Spaansche schatkist ontvangen. GS root-B ritannië. De Times wenschle te mogen gelooven, dat de ontmoeting tusschen Bismarck en Gortschakofl leiden mocht tot den éénigen maatregel, die den vrede in Europa verzekeren kon vermindering van de strijdkrachten der groote mogendheden, 't Blad betoogt welke ontzettende lasten 't stelsel van algemeenen dienstplicht aan Duitschland op- legt: lasten, die op den duur ondraaglijk moeten worden, 't Tegenwoordige militaire stelsel, meent de Times, moet op den langen weg óf oorlog óf een nationaal bankroet ten gevolge hebben; enjnatuurlijk zullen de Duitsche staatslieden 't eerste boven 't laatste verkiezen. De toestand is en blijft dus vol gevaar. En dat gevaar kar, alléén afgewend worden door een belangrijke verminde ring van de legers, die Duitschland, Frankrijk en Rusland bezig zijn te vormen. Het Hoogerhuis heeft bij derde lezing goed gekeurd het ontwerp der exceptioneele wetten voor Ierland, alsook dat op de verwisselingen bij de regimenten, en is tot den 28sten gescheiden. Telegrammen. ROME, 13 Mei. De paus is heden zijn 84ste jaar ingetreden. In een hoofdartikel doet de Osser- vatore Romana de ongegrondheid uitkomen der geruchten, betreffende lichamelijke zwakheid van den paus, of zijne aanstaande aftreding. PARIJS, 14 Mei. De Czaar heeft het verlan gen te kennen gegeven, met Thiers een onder houd te hebben over de Europeesche aangelegenhe den, dat natuurlijk geen officieel karakter zal dragen. Brussel wordt genoemd als de plaats van bijeenkomst, maar het is nog onzeker, of Thiers de uitnoodiging zal aannemen. 2S7atc STAATS-LOTEKIJ. Trekking van Zaterdag 15 Mei. VIJFDE KLASSE. ZEVENTIENDE LIJST. N°. 466 ƒ200 en Premie 30OO. N°. 19048 200. N°. 16687, 19696 ÏOO. Prijzen van 70. 455 2000 4378 7367 91S2 12302 14068 18589 1374 2016 6923 7504 9517 12971 16693 19227 1749 2233 6077 8442 10627 Ter inarkt te Leiden aangevoerd. 14c en IS Mei. Wintertarwe 14 hectoliter 8.00 a f 9.00. Zomer- tarwe 14 hectol. /7.50 a 8.00 Winterrogge 12 heet. f 7.00 a f 7.50. Zomerrogge 12 hectol./6.00 a/6.50. 1 Zomergerst 16 hectol. 7.25 a /7.&0. - Chevalier-gerst 16 hectol. f 8.60 a f 9.00. Zware Haver 16 hectol. 5.50, a f 6.Ü0. Lichte Haver 10 hectol. 4.25 a 4.75. Dui- venboonen 8 hectol. 9.00 a 9.25 - Paardenboonen 8 I hectol. 8.60 a 9.00. Ossen stuks a./ Stieren, stuks f —.00 a .00 Kalfkoeien 500 stuks 170.00 a 265.00 Varekoeien 210 stuks 130.00 a 210.00. Vette koeien 60stuks/190.00 a /260.00 Kalveren (vette) 90 stuks 26.00 a 74.00 Kalveren (magere) 62 stuks 3.00 a ƒ5.00. -7 Hamels (magere) 1900 stuks 19.00 a 34.00 - Hamels (vette) 110 stuks, 24JOO a ƒ29.50. Varkens (magere) 70 stuks 15.00 a /34.00 Varkens (biggen) 266 stuks ƒ5.00 a 12.00. Grasboter 15330 kilogr., ste qualit. -1 val 55.00 a f 59.00. Schei- 2de qualiteit. 4. vat 48.00 a ƒ52.00; Grasboter lste quaï. per kilogr. 1.37& a 1.47s; Schei- 2de qualiteit per kilogr. /1.20 a/1.30

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2