Katwijk schoot de korporaal-milicien B. bij ver gissing op de schijf van een nevengelegen baan, juist op het oogenblik dat zich voor die schijf bevonden de sergeant R. v. L. en de milicien K., de eerste om de uitkomst van een gevallen schot aan te geven en de laatste om het gat dicht te plakken. Het bij ver gissing geloste schot trof den milicien K. ernslig'in het onderlijf. Daar er geen officier-van-gezondheid bij het schijfschieten tegenwoordig was, is er genees kundige hulp verleend door den heer Plantenga, geneesheer te Katwijk. De gewonde milicien werd per boot naar Leiden vervoerd en is ter verdere verpleging naar de garnizoens-infirmerie overge- gebracht. Zijn toestand is redelijk bevredigend. Het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland nam gisteren kennis van de volgende appèlzaak. J. M. R., een ambtenaar bij 's rijks directe belastingen, achtte zich bezwaard door een vonnis der rechtbank te Leiden, waarbij hij tot 15 dagen eenzame opsluiting is veroordeeld, om dat hij, sprekende over den burgemeester van Alphen en diens ambtsverrichtingen bij een geval van veeziekte, dien magistraat o. a. heeft uitge maakt voor „smakkert". Uit het verslag van den raadsheer Mr. Hanlo bleek, dat de bekl. deze uit drukking heeft ontkend en heeft beweerd alleen te hebben gezegd „wat wil die burgemeester dan nog meer?" Ook ter terechtzitting bepaalde bekl. verdediging zich tot dit beweren. Bijgestaan door den advocaat Mr. Leesberg, vergunde hij een nieuw getuigenverhoor, hetwelk werd toegestaan en onmiddellijk daarna heeft plaats gehad. Twee getuigen verklaarden de geïncrimineerde uiting te hebben gehoord een collega-commies, volgens zijn eigen erkentenis destijds aan hardhoorigheid gele den hebbende, verklaarde dat het woord „smak kert" niet tot zijn oorvlies was doorgedrongen. Mr. Leesberg droeg vervolgens de verdediging voor, de opvatting der rechtbank in grammatica- len en juridischen zin bestrijdende, waarna de adv.-generaal Mr. Terpstra het oordeel der Leid- sche rechtbank verdedigde en de bevestiging van het vonnis requireerde. A. s. Donderdag uitspraak. De directrice van het café ,,'t Hoen" in Den Haag was gisteren weder voor den kanton rechter gedagvaard wegens dezelfde feiten, doch op andere tijdstippen gepleegd, waarvoor de arr.- rechtbank, met vernietiging van 's kantonrechters vonnis, haar van rechtsvervolging ontsloegte weten het na bezetten lijd gelagen zetten aan bezoekers. Ondanks dit ontslag van rechtsvervol ging, waarin de offic. v. justitie heeft berust, had de ambtenaar van het O. M. gevolg gegeven aan eenige verbalen der politie en mej. 't H. opnieuw gedagvaard. Gisteren verklaarde hij bij zijn vroeger gevoelen te persisteeren en eischte derhalve ver schillende geldboeten. De gemachtigde van de bekl., die niet persoonlijk verschenen was, beriep zich ter harer verdediging op de uitspraak der rechtbank en teekende protest aan tegen de tendenz van den ambtenaar van het O. M. om, ondanks de verongelijking van den vroegeren rechter en nadat zijn vonnis reeds kracht van gewijsde had bekomen, desniettemin een vervol ging tegen de bekl. door te zetten, 's Kanton rechters uitspraak is op gisteren over 8 dagen bepaald. Woensdag deed de ar rond.-rechtbank te Amsterdam (Eerste Kamer! uitspraak in een zaak betreflénde de visscherij van de Ipenslooter- sluis tusschen Amstelland en Amsterdam. Op 23 Juli 1696 had Amsterdam zich tegenover het college van geïnteresseerden in genoemde sluis, tegenover een gedeeltelijke aanplemping van het Nieuwediep door Amsterdam, waardoor de vis scherij in het nabij de Ipenslootersluis gelegen vischwater was verminderd, verbonden, om jaar lijks aan de geïnteresseerden zooveel bij te beta len als de visscherij minder dan 600 zou op brengen. Toen in 1872, bij het in werking treden van het nieuwe reglement van Amstelland, het ■college van geïnteresseerden in de Ipenslootersluis ontbonden werd, met overgang van alle rechten, verbintenissen en verplichtingen, ten bate en laste van genoemde sluis bestaande, op het bestuur van Amstelland, hield Amsterdam zich niet meer aan de gemaakte overeenkomst, bewerende dat de burgerlijke rechten op de visscherij, krachtens erf- pachtsbrief der Graaflijkheid in 1602 aan de „Hoofdingelanden, geërfden en de contribuanten" aan de drie huizen van Ipensloot, Diemerdam en Abcoude verleend, niet op die wijze bij publiek rechtelijke constitutie konden overgaan op Amstel land, terwijl van geen schuldvernieuwing of dele gatie bleek en Amstelland bovendien niet alle geïnteresseerden zou representeeren. Op de plei dooien van Mr. A. J. Hovy, voor Amstelland, en Mr. P. A. Brugmans voor Amsterdam, besliste de rechtbank, overeenkomstig de uitvoerige en belang rijke conclusie van den subst.-officier Mr. H. J. Kist, in het voordeel van Amstelland. Op de gisteren te Amsterdam gehou den veiling van schilderijen, onder directie van de heeren Pappelendam en Schouten, is voor een A. Van Dijck 6600 besteed; voor een stuk uit de school van dezen schilder werd ƒ1100 gegeven, voor een J. Fijt ƒ1650, voor een J. Both ƒ2200, voor een P. Breughel 1100 en voor een P. Breughel (de oude) 605. Verder brachten groe pen in biscuit /220 en ƒ110 op. Een buste van Julius Caesar in een topaas gesneden behaalde ƒ121, een gobelin-behangsel f364; een fraaie antieke kast gold 236. De rechtbank te De ven ter heef t eergis teren een waschvrouw, die zich had schuldig ge maakt aan diefstal van verschillende goederen, tot achttien maanden celstraf veroordeeld. Tegen de 72-jarige koopvrouw, die haar tot het stelen der waschgoederen had aangespoord, heeft de rechtbank rechtsingang verleend wegens het des- bewust helen van ontvreemde goederen. Zij zal den 25sten dezer terechtstaan. Door de Overijselsche Vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart zijn aan eene menigte behoefligen in Twente, uit de kwee- kerij van den heer De Boer te Boskoop, gratis appel- en perenboomen gezonden, ten einde de aankweeking van vruchtboomen in het oostelijk gedeelte der provincie te bevorderen. Uit Nieuwediep wordt van 13 dezer gemeld: Aan boord van het stoomschip Koning der Nederlanden is in den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur brand ontstaan, die, hoewel een dreigend aanzien hebbende, met behulp van de scheepsstoomspuit, al de dienstdoende spuiten, zoowel van den wal als van de oorlogschepen en de stoomspuit van de Prins Hendrik te 3 uren in zooverre gebluscht was, dat er geen gevaar voor uitbreiding meer bestond. Een viertal hut ten zjjn beschadigd, de lading is ongedeerd ge bleven. Eenige passagiers met ongestelde kinde ren, die nog aan boord waren, zijn onverlet ge land; een dier kinderen, dat reeds ernstig ziek was, is aan wal overleden. BI ij kens een uitvoerig verslag om- trent den proeftocht van de Bessemer naar Calais heeft dit schip drie eigenschappen, die (zou men meenen) 't vrij ongeschikt moeten maken voor zijne beslemming: 1°. De schommelende kajuit kan slechts werken, wanneer de beweging der golven een zeker minimum overschreden heeft. Ongelukkig is reeds dat minimum van beweging méér dan genoeg om veel menschen zeeziek te doen worden. 2°. De boot schijnt zich niet best te laten sturen. Vandaar dat zij tegen 't haven hoofd te Calais aanliep. 3°. Zij is veel te groot om veilig en geregeld de betrekkelijk nauwe havens te kunnen instevenen, tusschen welke zij varen moet. Misschien zijn die gebreken te verhelpen. Voorloopig beveelt 't schip zich aan door zijn ruime en bijzonder geriefelijke inrichting. Van de andere nieuwe Kanaalboot, 't tweelingschip Cas- talia, verneemt men niets meer. Aangaande het orgel, uit de fabriek van den heer Cavaillier-Coll te Parijs, dat weldra in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal geplaatst worden, wordt meegedeeld, dat het, met twaalf voet in front en 32 voet aan den pedaal, drie klavieren, elk van 56 toetsen, een vrij pedaal, twee expres sie kasten en vijftien hulptreden bezit. Met hel oog op ons vochtig klimaat, is het tevens geen gering voordeel, dat de omvangrijke, zeer gelijk matig werkende windtoestel van pneumatische hefboomen is voorzien, zoodat de behandeling der registratie zeer vergemakkelijkt wordt. De buiten- kast heeft eene lengte van tien, een breedte van acht en een diepte van vijf meter. Geheel bewerkt in den stjjl van het Paleis, moet zij een waar meesterstuk zijn. In de klok- en metaalgietery van den heer A. H. Van Bergen te Heiligerlee heerscht in den laatsten lijd groote bedrijvigheid. Verleden week werden aldaar gegoten twee metalen luid- klokken, bestemd voor de R.-K. kerk te Hoog- made, bij Leiden. Met de smelting der metaal massa (ruim 3000 halve kilo's) werd omstreeks twaalf uren des middags begonnen en circa 4 uren des namiddags was de gieting zonder eenig onge luk afgeloopen. Den daarop volgenden nacht wer den de klokken van de vormen ontdaan en bleek, dat de gieting zeer elegant en zuiver was uitge vallen. Beide klokken harmonieeren naar de vooraf bepaalde tonen F. A. De attributen en opschriften zijn in gothischen stijl en de klokken gegoten volgens eene nieuwe metaalverdeeling, waarbij aan metaalspecie 30 pCt. wordt uitgewonnen en tevens het geluid helderder en verder dragende is dan bij gewone klokken. Het verdient opmerking, dat nog nooit eene gieting van klokken bij den heer Van Bergen is mislukt. In plaats van houten klok- sloelen worden aldaar thans ijzeren gefabriceerd en de klokken volgens eene nieuwe rnelhode luid- baar gemaakt, waardoor het luiden zoo gemak kelijk wordt, dat de helft der gewone kracht zelfs niet noodig is. Een dergelijke klok, hangende in zulk een klokstoel, staat mede thans gereed, be stemd voor den nieuwen toren te Zijldijk, gemeente 't Zandt. Ook slaat daar aan de fabriek gangbaar een zeer samengesteld groot torenuurwerk, be stemd voor den stadstoren te Doetinchem. Dit uurwerk, dat deze maand aldaar zal afgeleverd worden, is ingericht met speelwerk, slaat op 4 verschillende metalen klokken en moet den tijd aanwijzen op vier zeer groole wijzerplaten, zoowel de uren als de minutenhet raderwerk bestaat geheel uit metaal en alle assen en rondsels uit gegoten staalde gang is ankergang en zeer nauwkeurig. Ook met de brandspuiten gaat het zeer druk; drie stuks werden aan de gemeente Bedum afgeleverd en veel is nog in bestelling, als voor de gemeenten Uithuizen, Meppel, Pannerden etc., alle van nieuwe constructie. Voorzeker voor lief hebbers een kijkje waard BUITENLAND. Prankrij lr. De nationale vergadering heeft gisteren met 464 tegen 179 stemmen verworpen de eerste paragraaf van Wolowsky's amendement, en met 370 tegen 297 stemmen aangenomen het voorstel der Commissie, welke over het amendement rap port uitbracht. Volgens dit voorstel worden de gedeeltelijke verkiezingen geschorst tot 1 Augustus, indien de vergadering vóór dit tijdstip niet op een datum, vroeger dan uit. Dec., de ontbinding heeft vastgesteld. Daitschland. In de diplomatieke kringen wordt bevestigd dat Bismarck onlangs op de ernstige vraag van een diplomaat of hij Frankrijk met den oorlog voor wilde zijn, ten antwoord heeft gegeven „Het schijnt mij toe, dat dit zou zijn alsof ik thans Kullmann wilde aanvallen en om 't leven brengen uit vrees dat hij, na zijn nog dertienjarigen straf tijd in vrijheid gesteld, een tweeden aanslag op mij zou willen wagen." De Morning Post verzekert dat de jongste oorlogsgeruchten volstrekt niet van grond ontbloot waren. Duitschland (zegt 't blad), verontrust door de snelle reorganisatie van het Fransche leger, heeft zich beijverd om zijne oorlogstoebereidselen te voltooien. Het was voornemens onverwacht den eersten slag toe te brengen. Doch in 't begin van het loopende jaar veranderde het zijn plan, en werden alle maatregelen genomen om tegen 1 Juli gereed te zijn. Het gevaar is voor 't oogen blik afgewend. Volgens nadere berichten zullen de vesti gingen der zusters van liefdadigheid in Pruisen bij de invoering der wet op de orden en con gregatiën niet worden ontbonden, maar zullen de zusters, in afwachting van betere tijden, het land verlaten, of bij katholieke lamiliën haar intrek nemen, om particulier de ziekenverpleging voort te zetten. De Tweede Kamer in Hessen-Darmstadt heeft het ontwerp ter uitbreiding der stad Main te aangenomen. Kita Schiwakuva no Myo, oom van den keizer van Japan, bevindt zich sinds twee jaren in Duitschland en heeft het in dien tgd zoover

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2