LEIDSCH DAG BLVD. A0. 1875. Dinsdag II Mei. STADS - BERICHTEN. Vooruitgang eu Achteruitgang. i\°. 4675. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1*40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTEEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootcro letters naar plaatsruimte. Ter Gemeente-Secretarie is in druk, tegen betaling van 20 cents, verkrijgbaar hel verslag der Raadscommissie, benoemd tot het instellen van een onderzoek in zake den aanvoer en de verstrekking van duinwater alhier. Ingezonden. L Vooruitgang is de krachtige stem die allerwegen wordt gehoord, die hel aanhoudend streven is van onzen tijd. Wie aan die leus der eeuw weer stand wil bieden, ongeneigd om zich uit de schijnbaar zoete maar in waarheid geestdoodende rust te laten opwekken, zal niet zonder bezorgd heid ontwaren dat hij alleen blijft staan en, ontevreden op zich zelf, bemerken dat hij zijn tijd heeft overleefd. Vooruitgang op het gebied van kunsten en wetenschappen, van handel en nijverheid, gepaard met vindingen en hervormin gen, die bewijzen geven dat 's menschen geest en vernuft, rusteloos en onvermoeid, nog geen grenzen gevonden heeft welke hem in zijne onder zoekingen beperken, of hem in den waan zouden brengen, dat de geheimen der natuur waren ontdekt en gevonden en niets meer viel na te sporen of te hervormen. Is dus onze eeuw in alle opzichten rijk aan ontdekkingen, machtig door hare overwinningen op elk gebied, toch valt het niet te ontkennen dat bij al den vooruitgang er ook achteruitgang, bij al de beweging ook stilstand is op te merken en deze achteruitgang en stilstand, worden zij niet opgeheven en tegengegaan, zouden in de uitwerking de nadeeligste gevolgen hebben voor elk individu, dat onder den indruk van dien toestand leeft. Vooruitgang op het gebied des geestes, achter uitgang in de ontwikkeling van het lichaam is een bedroevend feit in onze dagen, dat ongun stig, schadelijk, vernietigend werkt. Alle eenzijdige vorming is verderfelijk, en waar geen harmonie heerscht in het wonderlijk raderwerk van 's men schen samenstel, daar zal, daar kan geen voort durende regelmatige toestand aanwezig zijn. Er moet stoornis in de werking van dit of dat orgaan komen, en het is een onomstootelijke waarheid dat, waar één lid lijdt, alle leden lijden en waar het lichaam geen gelijken tred houdt met de ontwikkeling van den geest of omgekeerd, ook een wanverhouding ontstaat ten koste van den welstand van beiden. Deze waarheid ligt zóó klaar voor de hand, dat het wezenlijk onbegrijpelijk is hoe het komt dat vele menschen regelrecht en tegen hun eigen belang er van afwijken, ja zelfs nooit de minste gedachte voelen oprijzen of de toestanden en de verrichtingen van hun lichaam wel in over eenstemming zijn met die van den geest. Onna denkend wordt er gehandeld als individu en even achteloos is men ten opzichte van het huisgezin. Als ideaal stellen zich vele ouders, en spannen daartoe alles in bij de irttellectueele opvoeding, om vroeg zeer ontwikkelde kinderen te hebben, en met nooit gekenden trots worden bij vrienden en bekenden de vorderingen der knapen en meisjes geroemd en opgehemeld, terwijl het bleek gelaat, de blauwe oogkringen, de smalle borst, de dunne, teere ledematen aan het nauwlettend toezicht ont snappen en vergeten worden, of als een toestand beschouwd, eigen aan den jeugdigen leeftijd, welke niets onrustbarends bevat, daar met de latere jaren alles wel weer terechtkomt. Een algemeene, maar helaas een treurige dwaling, waaruit velen tot hunne diepe smart eerst dan ontwaken, wanneer het veel belovende kind een kwijnend leven voortsleept, de overspannen geestkracht zich ziet uitgedoofd, en het lichaam, aan welks eischen nooit was gedacht, zwak en ongeschikt voor zijn bestemming, zonder levenslust zich beweegt of op het krankbed de afgetelde uren doorbrengt. Inspannen en overspannen dag in dag uit in boekencel of op kantoor, waarbij het lichaam zich gewent aan een ongunstig voorovergebogen houding, ten nadeele der inademingsorganen wier vrije beweging wordt belet, terwijl de wervelkolom door aanhoudende kromming een abnormalen stand aanneemt, dien, stationnair geworden, men einde lijk niet meer kan nalaten, omdat de antagonisten, die den rug moeten strekken, zijn verslapt en ver zwakt, leveren zoovele heillooze uitwerkselen voor de volwassenen. De buikorganen zien hun activiteit door het langdurig zitten tot of beneden het minimum dalen, waardoor de geschiktheid voor hunne werking ongenoegzaam wordt. Een heir van kwalen, daaruit voortvloeiende, maakt het onschuldigst genot of de voldoening aan de behoefte des levens veelal tot een ondraaglijken last, tot een smartelijk lijden. De lede maten, die nooit naar de mate hunner krachten en inrichting worden gebruikt, veel minder tot varhooging en veredeling zich voelen aangezet, volbrengen de dagelyksche bewegingen die niet nagelaten kunnen worden als bij instinct, maar zoo ze in buitengewone omstandigheden tot krachtige en ongewone -werk^aamhodon worden geroepen, zijn ze er onbekwaam voor en dwingt de machte loosheid tot een ongewenschte rust. Waar het lichaam in zoodanigen toestand ver keert, kan de uitwerking op den geest niet gunstig verwacht worden, want beiden slaan met elkander in een onafscheidelijk verband. Zenuwzwakte en lichaamslijden verlammen de energie van dén wil en dóoven het vuur uit, dat ons tot onderriemen en handelen aanzet en prikkelt. Lust en opge wektheid, veerkracht en geestdrift, in één woord alle eigenschappen waaruit de welstand van het inwendig en geestelijk leven blijkt, worden gemist en de waarheid door ervaring bevestigd dat alleen in een gezond lichaam een gezonde ziel kan huisvesten. Zoo treurig zijn de gevolgen van onvoldoende of eenzijdige beweging die niet overeenkomstig is met de behoefte van onzen geheelèn mensch! Een gelijkmatige, voor alle organen gepaste en vereischte beweging behoort onder de physische levensvoorwaarden, ten einde zij hunne functiën naar vermogen krachtig en ongedwongen kunnen waarnemen. Zulk een alzijdige, voor lichaam en geest nood zakelijke, geschikte en doelmatig aangewend onovertrefbare bewegingskuur is de gymnastiek van den tegenwoordigen tijd. Wij zeggendoel matig aangewend, omdat het niet onverschillig is hoe en wanneer men haar in toepassing brengt. LEIDEN, ÏO Mei. Gisteren werd de 65ste verjaardag van prinses Marianne alhier door het uitsteken van vlaggen van de openbare gebouwen herdacht. Z. M. heeft bij de dd. schutterij alhier eer vol ontslag verleend aan Mr. A. J. De Geus, als lsten luitenant; en benoemd tot 2de luit. W. J. Ph. J. graaf Van der Duyn, thans sergeant, en G. N. Van der Koog, thans serg.-majoor titulair. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes op het raadhuis alhier van par tyen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 25.50, f 5.40 en f 2.55de laagste f 25.00, f 5 en f 2.50. In de algemeene vergadering (25 Oct. 1873) van het Aardr. Genootschap werd besloten tot de uitgave van een handboek voor reizigers in den trant van „the Amiralty Manual", uitgegeven door de Geogr. Society in Engeland. Dit handboek zou in het kort aanwijzen, wat en hoe reizigers waar te nemen, wat en op welke wijze zij te verza melen en te bewaren hebben, om der wetenschap nuttig te wezen, en bestaan uit de bijdragen van verschillende wetenschappelijke specialiteiten. De eerste bijdrage, van de hand van Prof. Visse ring, heeft thans onder den titel „Handleiding tot hel statistisch onderzoek" bij den boekh. J. L. Beijers te Utrecht het licht gezien. Wij meenen op deze uitgave te moeten attent maken. Niet alleen toch dat het handboek onmisbaar is voor alle wetenschappelijke reizigers, koloniale ambte naren, consuls en andere residenten in vreemde gewesten, maar het is ook door de practische inrichting een handboek voor iedereen. De Zuid-Hollandsche gymnastiek-onderwij- zers-vereeniging hield den 6den dezer hare ver gadering te Rijswijk; in het lokaal Petérsburg. De jeugdige Vereeniging, welke pas één jaar bestaat, heeft reeds getoond genoeg 'levenskracht te bezitten om met moed op den eenmaal inge slagen weg voort te kunnen gaan, namelijk: be vordering der gymnastiek, vooral dó&r, waar zij nog te weinig gekend en gewaardeerd wordt. Daartoe diende te Rijswijk de openbare les, door den heer Sonne uit Delft gegeven, en i«*incr. gehoud on Hoor rlon hcci llbll^auano uit Dor drecht, die de vraag besprak of de gymnastiek eene zaak van mode of weelde, dan wel of zij nuttig en noodzakelijk was in onzen tijd. Hij be toogde, tot genoegen van de vele genoodigden, hoe gymnastiek werkt op alle in- en uitwendige ver richtingen van het menschelijk lichaam, hoe zij dienstig is als tegenwicht voor de tegenwoordige opvoeding van jongelieden, die gedwongen worden bijna een geheel zittend leven te leiden, en ten slotte hoe zij kan aangewend worden als genees middel tegen verscheidene ziekten, b. v. gedach teloosheid, zenuwaandoeningen enz. De president der Vereeniging, de heer Disse, nam na afloop dezer sierlijke rede het woord; hij bracht zijn warmen dank aan ouders en leerlingen, die in groot getal waren saamgekomenspoorde de leerlingen aan om met vlijt de lessen in de gymnastiek te volgen en vroeg de onmisbare medewerking van ouders en van allen, die met de opvoeding der jeugd belast zijn, om het gymnastisch onderwijs meer bekend en bemind te maken. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt ver zocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaarsoefeningen, heeft ter kennis van de adressanten gebracht, dat de belan gen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid wordt den betrokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich na hurt herstelling bij hun corps moeten vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Blijkens het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot opheffing van de provinciale ge- i1 rechtshoven en de beide overige wetsontwerpen, daarmede in verband staande, was de meerderheid

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1