N°. 4674. A0. 1875. Maandag 10 Mei. LEI UseII DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nummers0.02. Deze Courant wordt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1G regels1.05. Iedere regel meerO.IT^. Grootcre letters worden naar plaatsruimte berekend. STADS-BE RICHTEN. Oproeping in werkelijkcn dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, van den I6den April 1875, A n°. 112J (2de Afd.), Provinciaal blad N°. 27; Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1873, die behooren tot de regimenten Vetting artillerie, met uitzondering van de Torpedo-compagnie, dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen, tot het houden van herhalingsoefeningen, en daartoe op ZATERDAG den loden MEI aanstaande, des namiddags vóór vier uren, bij hunne corp sen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en z.ikboekje, zullende de opgeroe pen manschappen in het genot van onbepaald verlof wor den hersteld, nadat zij gedurende dertig dagen in werkeiijken dienst zullen zijn gehouden; dat zij mitsdien worden uitgenoodigd om zich op DON DERDAG den ISden MEI AANSTAANDE, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun even tueel toekomende daggeld; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke .secretarie behooren kennis te geven; in het eerste geval onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester, en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 Mei 1875. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 13den Mei 1875, 's namiddags te drie uren. LEI DEN, 8 Mei. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de god geleerdheid de heer M. Th.Houtsma,geb.teIrnsum, met acad. proefschriftDe strijd over het dogma in den Islam tot op El-Ash'ari. Wij vernemen dat de heer Henschel op het muziekfeest der Leidsche Zangvereeniging de be roemde D-dur-aria uit de Johannes-Passion van Bach zal zingen. Uit het in de Staatsd. medegedeelde verslag over den toestand van 's Rijks Herbarium gedu rende 1874 blijkt dat het eene aanwinst heeft gekregen van in 't geheel niet minder dan bijna 5000 voorwerpen van verschillenden aard. Van boekwerken werd een zeer belangrijk geschenk ontvangen van de Asiatic Society te Bengalen, namelijk de „Proceedings" en het „Journal" dezer Maatschappij, van beide de jaargangen 1865 1874; tevens werden eenige noodzakelijke syste matische werken aangekocht. De gebreken aan het gebouw doen zich meer en meer gevoelen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6270 vol- c wassen personen en van 1927 kinderen. Den tweeden Dinsdag der volgende maand, zijnde 8 Juni, moet de gewone tweejaarlijksche verkiezing plaats hebben van leden voor de Tweede Kamer ter vervulling der in September openval lende plaatsen. Aan de beurt van aftreding in de verschillende kiesdistricten van Zuid-Holland zijn Leiden, O. baron Van Wassenaer van Catwijck; Gouda, Dr. A. Kuyper; Delft, Mr. J. Van Kuyk; Rotterdam, R. P. Mees R.Az.Brielle, Dr. K. A. Rombach Den Haag, Mr. W. Wintgens; Dordrecht, Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot: Gorcum, W. C. M. Begram. Het stoomschip Thomas Sorbyvan Rot terdam naar Java, is 6 Mei te Southampton aan gekomen de Koning der Nederlandenvan Batavia naar Nieuwediep, is den 5den des ochtends Gibraltar gepasseerd; de P. Caland is den 7den van Vlis- singen naar New-York vertrokken. Hel Vaderland meldt: „Met leedwezen vernemen wij dat B. en Ws., in strijd met het advies van de Commissie uit de Haagsche afdee- ling van het Tooneelverbond, opnieuw voor een jaar aan den heer Valois concessie hebben ge geven voor het bespelen van den Hollandschen Schouwburg. Des te meer betreuren wij dat be sluit, omdat wij weten dat een zeer goed gezel schap bereid was naar Den Haag over te komen. Thans komt het zoo ver, dat men in het belang van het nationaal tooneel het publiek moet aanraden den Hollandschen Schouwbuig niet meer te bezoeken." Z. M. heeft bepaald dat in dit jaar de bij art. 29 van het reglement voor het Kon. Insti tuut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen van het eindexamen van de adelborsten der 2de kl. zal bestaan uit: J. M. Obreen, voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeoffic. enz., als voorzitterde kapts.-ter-zee J. Van Gogh, nonactief, A. L. N. Koops, nonactief, den kapt.-luit.-ter-zee Jhr. E. P. E. De Stuers, lid der commissie tot het exami neeren van zeeofficieren enz.en den tot kapt.- luit.-ter-zee bevorderden luit.-ter-zee 1ste kl. P. J. Rosenwald, nonactief, als leden. Tegen 1 September a. s. zal voor een civiel ingenieur of voor een ingenieur van den waterstaat de gelegenheid opengesteld zijn om aan de Kon. Mil. Academie te Breda als leeraar in waterbouwkunde en waterbouwkundig teekenen op te treden tegen een jaarlijksch tractement van f 1600 a f 2000. Sollicitanten kunnen zich tot bekomen van nadere inlichtingen omtrent den aard van dien werkkring wenden tot den generaal- majoor, gouverneur van voormelde inrichting, wien tevens de verzoeken om plaatsing moeten worden ingezonden. Een regeeringstelegram uit Aljin van 30 April meldt: Den 25sten zijn de vijandelyke stel lingen in Lohong, tusschen Mandarsa Poeti en Longbatta, door ons genomen met verlies van 1 gesneuvelde en 12 gewonden. De gezondheidstoe stand is bevredigend; de sterfte gering. Soengei Raya op de Oostkust heeft deNederlandsche vlag geheschen. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] Te Rotterdam heeft zich de Vereeniging Floralia geconstitueerd. Tot leden van het be stuur zijn gekozen, de heeren: Mr. S. Hannema, Mr. G. A. Van Hamel, G. H. Hinlzen, P. R. Mees en P. Haverkorn van Rijsewyk. Uit Maastricht wordt gemeld: Door den minister van binnenlandsche zaken is, in eene missive aan het dagelijksch bestuur dezer gemeente, kennis gegeven van het door hem, in zake de oproeping der gewapende burgerwacht bij de processie van 16 Mei e. k., aan Z. M. den Koning voor te dragen besluit tot vernietiging of schorsing. De minister heeft daarbij doen weten, dat hij de vernietiging nog niet aan Z. M. den Koning ter bekrachtiging had voorgelegd, ten einde de wethouders alsnog in de gelegenheid le stellen op het genomen besluit, waarbij, tegen het advies van den burgemeester in, de schutterij is gere- quireerd, terug te komen en naar een ander middel om te zien om het beoogde doel te bereiken. De wethouders hebben ^iaarop besloten de schut terij nu te requireeren als eerewacht, en de bij art. 45 der wet op de schutterijen vereischte toeetemming van den commissaris des konings in dit hertogdom ingeroepen. De commissaris des konings, vanwege den minister van het aanzoek dat bij hem zou worden gedaan verwittigd, heeft thans te beslissen of het hier in werkelijkheid een dier gevallen geldt, waarbij het optreden eener eerewacht, overeenkomstig gemeld art. der schut terij wet, door het plaatselyk bestuur volstrekt noodig wordt geacht. Aan het examen voor de betr. van land meter 3de kl. bij het kadaster is met gunstig gevolg deelgenomen door de adsp.-landmelers P. J. Hogerhuis, te Akkerswoude; K. P. J. Oerder, te ArnhemA. A. G. J. Soutendijk, te Assen P. Van Dijk, te AmsterdamJ. C. Van der Veen, in Den HaagJ. F. H. Israël, te Kralingen en J. A. Bongenaar, te Brielle. Z. M. heeft W. Schadd, ontv. der dir. bel. enz. te Huissen, benoemd tot ontvanger der dir. bel. enz. te Terborg, gem. Wisch; aan C. II. Ludewig, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als contr. der dir. bel. en van het kad. te Maas tricht, en daartoe benoemd J. G. Perk van Lith, adj.-controleur aldaar. Z. M. heeft met ingang van 1 Sept. aan E. J. L. Schaefer eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Mid delburg, en daartoe benoemd Dr. W. J. Kapleyn, te Maastricht; J. N. Simon, veearts te Eysden, die na afgelegd examen de bevoegdheid tot uit oefening der veeartsenijkunst in België heeft ver kregen, tot uitoefening dier kunst hier te lande toegelaten, zoolang hij er gevestigd blijftbenoemd tot burgem. der gem. Born M. C. Haussmans; aan Ch. M. G. A. M. Ecoma Verstege, ads.-resi dent van Billiton, vergund het aannemen der onderscheidingst. van ridder der kon. orde van Cambodja; benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw Mr. F. C. Denker Curtius, raadsh. in den hoop en raad. Gemengd IVieuws. Uit Den Haag wordt gemeld: Twee kinderen, het eene drie, het andere één jaar oud, die op eene kamer op de Ammunitiehaven aan hun lot waren overgelaten, zijn daar in bewusteloozen toestand gevonden te midden van een verstikken- den damp, veroorzaakt door het vlam vatten van het beddegoed, dat de kleinen in hun onwetend heid met lucifers hadden aangestoken. Het oudste kind is hersteld, het jongste hedenochtend overleden. In decrimineele terechtzitting van het prov. gerechtshof in Zuid-Holland stond gisteren terecht H. II. v. d. S., oud 24 jaren, verver te Streef kerk, die in Februari jl. op drie door hem vervaardigde briefjes, welke hij met den naam van zijn oom J. v. d. S. onderteekende, eenige gouden voorwerpen wist te bekomen, als: kettingen, medaillons en flacons met gouden doppen. Zoowel te Gouda als te Rot- terdam liet besch. deze voorwerpen óf verkoopen óf beleenen en wendde het daarvoor ontvangen geld ten zijnen voordeele aan. Hij bekende de valschheden te hebben gepleegd en het geld te hebben gebruikt, omdat hij niet wist op welke andere wijze hij aan geld zou kornen om eenige schulden te voldoen. Het bleek dat door deze handelingen aan niemand schade is toegebracht, want zijne familie kocht de verkregen en ver kochte voorwerpen weder in en gaf ze aan de eigenaren terug, terwijl de ten processe voorhandene mede aan de rechthebbenden zullen worden weder gegeven. Adv.-gen. Mr. Van Maanen eischte eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 10 jaren en drie boeten van 50. Mr. Leesberg wees op verzachtende omstandigheden en verzocht de oplegging eener eenzame opsluiting. Vervolgens werden terechtgesteld een viertal jeugdige deugnieten, jongens van 20, 45, 17 en 24 jaren, die beschuldigd worden van diefstal bij nacht in een bewoond huis met behulp van inklimming. Op een avond in de maand Febr. 11. begaf zich de jongste naar een goud- en zilverwinkel op den hoek van de YVilde Zeesteeg te Rotterdam en bemachtigde, door zijn hand door eene opening van het glasraam naar binnen te brengen, een aantal gouden en zilveren voorwerpen, bij welke gelegenheid de eerste en de derde op den uitkijk stonden. Vruchteloos trachtte het drietal het gestolene te gelde te maken, maar toen dit niet gelukte, begaven zij zich naar den vierden en gaven hem den buit, om dien te verkoopen. Deze voldeed aan den hem opgedragen last. Hij ontving f 5.60, maar gaf geen rekening en ver antwoording aan zijne lastgevers; hij behield het geld voor zich. Eene veroordeeling van 20 maanden tot 5 jaren gevangenisstraf, voor den jongsten in een verbeterhuis te ondergaan, eischte het 0. M., terwijl verzachtende omstandigheden werdén aangevoerd door den verdediger Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland. In beide zaken Donderdag uitspraak. De indertijd veel besproken tooneel- quaestie tusschen de directeuren van den Rolter- damschen schouwburg, de heeren Albregl en Van Ollefen, en de vroegere leden van hun gezelschap, de heeren Le Gras en Van Zuylen, maakte gisteren het onderwerp uit van debat voor de arrond.- rechtbank te Rotterdam. Zooals vroeger werd gemeld, eischen de directeuren van de ged. Le Gras en Van Zuylen de som van f 3000, als dédit voor de verbreking hunner contracten, door in strijd met hunne overeenkomst hun gezelschap te hebben verlaten niet alleen, maar ook op een ander tooneel werkzaam te zijn. Voor de eischers voerde het woord advocaat Mr. H. H. Tels, voor de ged. Mr. Faber. De uitspraak is bepaald op 31 Mei. Tegen den sedert eenige dagen uit Gorcum spoorloos verdwenen handelsagent A. YV., oud-lid der prov. slalen van Zuid-Holland en van den gemeenteraad aldaar, is Dinsdag door de arrond.-rechtbank een bevel tot gevangenne ming verleend, als zynde hij verdacht van be- driegelijke oplichterij. Men begroot het passief ten deze op plus minus f 40,000. Donderdag is de echlgenoole van den heer K., op de Oosterburgergracht te Amslerdam, even nadat zij met dezen en twee andere personen hare woning verlaten had, plotseling ongesteld geworden en op straat nedergevallen. De onmiddellijk onlboden geneeskundige kou alleen haar dood conslateeren.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1