LEIDSCH DAGBLAD; N°. 4671. Woensdag A0. 1875. 5 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per póst1.40. Afzonderlijke Nommersn Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere lellers naar plaatsruimte. LEIDEN, 4 Mei. De inschrijving voor den schutterlijken dienst alhier zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1841 tot 1849 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, zullen worden ingeschreven achter in de registers, waar toe zij volgens hun ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1850 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1875; terwijl het tiende, of dat der geborenen in 1840, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. De registers van inschrijving zullen worden geopend op Zaterdag den 15den Mei a. s. en den lsten Juni gesloten. Een geboor- bewijs kan worden afgehaald ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uren. Ten einde deze inschrijving geregeld afloope, worden zij, die in die termen vallen, opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Zaterdag 15 Mei de bewoners van wijk I, II en III; Dinsdag 18 Mei die van wijk IV en VWoensdag 19 Mei die van wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Vrijdag 31 Mei die van wijk VII en VIIItelken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren. Het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet vóór 1 Juli geheel zal moeten zijn afgeloopen, zullen nader worden bekend gemaakt. Voorts worden opgeroepen alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaars met kind of kinderen, in het afge loopen jaar in de termen zijn geweest, om in de tweede klasse van de algemeene rol der schutterij te worden gebracht, doch sedert door het over lijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegd heid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus nu in de eerste klasse der algemeene schuttersrol geplaatst moet worden, om van die verandering schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, de3 voor middags tussehen 10 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving. Het concert, door eenige artisten van de Hoogduitsche opera gisteravond in de Stadszaal gegeven, was maar tamelijk bezocht. Jammer ge noeg, want er was veel schoons te hooren. Rübsam was als naar gewoonte zouden we haast zeggen niet verschenen. Een plotselinge ongesteldheid (1) had hem verhinderd. In zijne plaats trad de heer Van Heemert op, met de aria „Seid mir gegrüsst" uit de Aleida van Holland en een paar liederen van Schubert. Zijn de ante cedenten van den heer Van Heemert ten onzent nu juist niet schitterend, de bereidwilligheid waarmede hg gisteravond de dames-artisten ter zijde stond niet alleen, maar ook de wijze waarop hjj zijne taak vervulde, verdienen allen lof. Vooral het „Seid mir gegrüsst" zong hij bijzonder goed. Fr. Lauterbach en de beide dames Kempner werden telkens als ze zich lieten hooren, levendig toegejuicht. Ook Fr. Schmidtler zong met succes. In plaats van het duo uit Belisar, dat zij met Rübsam zou zingen, gaf zij „La Mandolinetta." Het duo uit Figaro's Hochzeit door de dames Lauter bach en Selma Kempner en het trio uit Wilhelm Teil door de beide vorigen en Fr. Schmidtler, werden keurig gezongen. Bijzondere vermelding verdient nog, naar 't ons voorkomt, de voordracht der beide stukjes: „Spanisches Lied en „die Braut des Fertianer" door Fr. S. Kempner. Van de beide clavier-concerten kregen we er gelukkig maar één te hooren. Het 9ucces van 't eerste schijnt den pianist de overtuiging te hebben gegeven, dat hij 't daarbij veilig laten kon. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt alhier zal morgen het badseizoen geopend worden. Bevelen wij de inrichting wederom aan om de voortreffelijke gelegenheid die zij aanbiedt om zich te verfrisschen en te versterken, wij hopen tevens dat het plan tot een nationalen zwemwedstrijd in Juni e. k., waartoe blijkens achterstaande advertentie voor leden boven de 17 jaar Donderdag te 2 uren eene samenkomst ter bespreking zal plaats hebben, met een goeden uitslag zal bekroond worden. Aan het gisteren gehouden vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Sassenheim hebben 38 sollicitanten deelgenomen. Te Noordwijk-aan-Zee is als predikant beroe pen de heer J. F. F. Van den Hamme, pred. te Polsbroek. Het stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwe- diep naar Batavia, is Zondag-avond te 8 uren te Southampton aangekomen. Voor de Engelsche taal onderwierpen zich gisteren aan het examen in Den Haag 8 candi daten; 2 werden afgewezen en 6 toegelaten, mej.: E. H. Bulkley, A. Coenen, F. H. Dauby, E. H. G. Van Hoogstraten en E. A. Schill uit Den Haag en M. C. Meijer uit Rotterdam. Voor de hand werken waren 14 candidaten opgekomen; 1 werd afgewezen en 13 toegelaten, mej.M. H. Friedhoff en A. Van Gelderen uit Rotterdam, voor nut; W. F. Van Campen, M. Van Schaik, A. J. Waren- dorff, J. C. Warendorff en wed. G. H. Dercksen uit Rotterdam, voor smaak; C. H. Elzerman, J. D. Ensemeier, L. E. A. Krull, M. C. Lokermans, C. A. Vergalen en O. Weidrager uit Rotterdam en M. R. J. Isbrücker uit Den Haag, voor nut en smaak. De recapitulatie der gisteren afgeloopen voorjaarsexamens in Den Haag is als volgt Mannelijke candidatenhoofdonderwijzers 83 toegelaten, 33 afgewezen; hulponderwijzers 34 toeg., 27 afg.onderwijzers Fransch 6 toeg., 37 afg.Hoogduitsch 10 toeg., 4 afg.; Engelsch 4 toeg., 8 afg.; teekenen 4 toeg., 10 afg.wiskunde 11 toeg., 21 afg.; gymnastiek 3 toeg., 2 afg.; landbouwkunde 3 toeg., 3 afgewezen. Vrouwelijke candidatenhoofdonderwijzeressen 3 toeg., 3 afg.; hulponderwijzeressen 26 toeg., 24 afg.; onderwijzeressen Fransch 22 toeg., 25 afg.; Hoogduitsch 8 toeg., 1 afg.; Engelsch 8 toeg., 12 afg.; teekenen 1 toeg., 1 afg.; wiskunde 2 toeg., 0 afg.gymnastiek 1 toeg., 0 afg.rekenen 1 toeg., 0 afg.handwerken 51 toeg., 11 afge wezen. Voor predikant bij de Remonstr. gemeente te Amsterdam is het volgend viertal opgemaakt Dr. G. Van Gorkom, pred. bij de Ned. herv. gem. te Amsterdam; Dr. L. Hooykaas, pred. bij de Rem. Br. te Rotterdam; J. H. Maronier, idem te Utrecht, en H. W. Kalff id. te Amersfoort. Zondag herdacht Ds. J. J. L. Ten Kate in de ochtend-godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zijne 30-jarige evangeliebediening, waarvan de laatste 15 jaren als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. Met zekerheid wordt gemeld dat het Zui delijk Zendingsfeest dit jaar gehouden zal worden den 30sten Juni op een terrein gelegen onder 's-Heer-Arendskerke op Zuid-Beveland. Aan den sergeant F. P. Herben van de lste compagnie depot van het 6de reg. inf. te Gorcum is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst en de gratificatie van f 50. Tweede Kamer. De geheele zitting was heden gewijd aan de algemeene beraadslaging over het ontwerp tot regeling van toezicht bij de oprichting van fabrieken. Verschillende amende menten zjjn aangekondigdde algemeene discussie is gesloten; morgen zijn de artikelen aan de orde. Z. M. de Koning heeft de keuze bekrachtigd, welke door de afd. voorde taal letter-, geschied kundige en wysg. wetenschappen der kon. acad. te Amsterdam den 12den April jl. is uitgebracht op Dr. M. F. A. G. Campbell in Den Haag. De luit.-ter-zee 2de kl. W. F. Wesselink wordt met 1 Juni gedet. bij het depart, van marine en toegevoegd aan den chef der hydrographie. De concessie aan J. Van der Maaden en Co. te Amsterdam verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tussehen Rotter dam en Gent is ingetrokken. Z. M. heeft herbenoemd: tot burgem. van Lienden J. A. Verbrugh, van Wageningen J. Knel, van Middelie, Warder en Kwadijk H. Snijder, van Herten C. B. Korsten en van Dingsper- loo P. L. Ebeling; aan W. De Jong, tamboer bij het Ned.-Ind. leger, als blijk van goedk. en tevred. wegens de redding van een kind bij den brand in den nacht van 2 op 3 Nov. 1874 te Makassar, toegekend de bronzen medaille alsmede een loffe lijk getuigschrift; den kapt.-luit.-ter-zee Jhr. D. Bowier, ter zake van verblijf in milit. dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tussehen de keerkringen, een verhooging van pen sioen verleend tot een bedrag van f 825, in stede van f 750 'sjaars; de 2de luit. A. Van Veen en II. W. Mortier, van het 7de reg. inf., in rang en ancienneleit overgepl. bij de inf. in Ned.- Indië; den letterzetter lste kl. bij de landsdruk kerij te Batavia J. Van der Laar benoemd tot broeder der orde van den Ned. Leeuw. Gemengd Nieuws. Het prov. gerechtshofin Zuid-Holland heeft gisteren uitspraak gedaan in het appèl van een vonnis der Rotlerdamsche rechtbank, gewezen tussehen de naamlooze vennootschap „die Nieder- Rheinische Güter-Assecuranz-Gesellschaft", geves tigd te Wezel in Rijn-Pruisen, en de naamlooze vennootschap „die Nord-Deutsche Vërsicherungs- Gesellschaft," gevestigd te Hamburg, waarbij het betreft de vraag of in casu al dan niet terecht volgens de rechtsbeginselen in zaken van reassu rantie, met het oog op de polis als vaststaande is aangenomen het recht van den gereassureerde op rembours, alleen op vertoon der quitantiën van den oorspronkelijk verzekerde. Het vonnis der rechtbank, waarbij deze vraag toestemmend was beantwoord, is door het hof bevestigd. De arrond-rechtbank in Den Haag heeft gisteren de werkvrouw, die zich aan onder scheidene diefstallen van linnen goederen enz. had schuldig gemaakt, veroordeeld tot één jaar cellulaire gevangenisstraf. Te Lisse is Zaterdag, bij het door- trekken der huzaren uit Haarlem, die aldaar met volle muziek hunne makkers passeerden, een kind van ongei eer vier jaren onder een paard geraakt, zoodat het zwaar gekneusd, men zegt met gebro ken arm en rib, opgenomen werd.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1