LEIDSCH DAGBLAD: N°. 4670. A0. 1875. Dinsdag 4 Mei. y STADS - BERI C H T E N. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regel?f 1.05. Iedere regel meer0.174- Grootere lellers naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van 1°. Leonardus Ezecliiol Niou- wenhuizen, winkelier alhier, waarbij hij aan de Gedepu teerde Staten dezer provincie vergunning vraagt om in zijn pakhuis aan de Mosterdsteeg n°. 14 eenpapimaantchen pot te mogen doen plaatsenen 2°. Diedericus Antkonins Jokannes Hoogeustraatcn (firma W. Hoogenstraaten Zood), banketbakker, wonende alhier, daarbij verzoekende orn in zijn huis aan de Breestraat n°. '104 een bakoven te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo el incomviodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 7den Mei aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 Mei 1875. LEIDEN, 3 Vlei. In de maand April zijn binnen de gemeente Leiden geboren 130 kinderen, als: 65 zoons en 65 dochters overleden 97 personen, als: 18 mannen, 47 vrouwen, 33 zoons en '29 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 8; gehuwd 35 paren. In de Engelsche Economist van deze week is in haar geheel opgenomen eene vertaling van het adres der Leidsche Kamer van koophandel, van 31 Maart 11., waarbij de aandacht der regee ring gevestigd werd op de ongegronde beschul diging, geuit in het artikel„The Lock-out in South-Wales", dat Nederland onder de landen behoort, die beschermende inkomende rechten heften. De Economist voert tot verontschuldiging aan, dat deze onjuiste voorstelling niet gegeven was in een harer eigene artikelen, maar in een brief van den directeur der „Dowlais Iron Works in South-Wales", voor wiens opgaven de redactie niet verantwoordelijk is. Bij de heden gehouden aanbesteding voor het daarslellen van een zuiverhuis en daarbij behoo- rende werken met de zuivertoestellen ten behoeve der stedelijke gasfabriek alhier zijn als laagste in schrijvers aannemers geworden: voor perceel N° 1 J. C. Rijk, voor f 18800; voor perc. N°. 2 A. Ver hoog en P. Kapteyn den Bouwmeester, voor f 3370; voor perc. N°. 3 de koninkl. Nederl. Grofsmederij, voor f 12490. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 25.50, f 5.20 en 2.60; de laagste f 25.50, f 5 en f 2.55. Het stoomschip Harrington is 30 April van Suez naar Rotterdam vertrokkende Hampton van Rotterdam naar Java, is dien dag te Port Said aangekomen. De Nederlandsche Hoofdcommissie voor de tentoonstelling te Philadelphia verzoekt allen, die aan deze tentoonstelling wenschen deel te nemen en zich nog niet hebben aangemeld of die in het hun toegezonden inschrijvingsbiljet nog niet inge vuld hebben teruggezonden, dit te doen, vóór den 15den Mei e. k., aan het adres van den voorzitter der Hoofdcommissie te Haarlem. De juiste tijd van inzending zal later door de Commissie worden medegedeeld; als uiterste termijn kan echter reeds nu de maand November van dit jaar worden vastgesteld. Zaterdag is in Den Haag op de burgerlijke begraafplaats aan het Kanaal de gedenksteen ont huld, geplaatst op het graf van Mr. J. R. Thor- becke. Van de hoofdcommissie waren aanwezig Mr. W. H. Dullert, voorzitter, gen. Knoop, '1ste secretaris, Mr. E. J. B. Cremers, gen. Van Mui ken, gen. Van Swieten, J. B. Max wills, Prof. Vissering en J. Boudewijnse, 2de secretaris. Hierby hadden zich enkele vrienden en vereerders van Thorbecke aangesloten, onder welke de oud-minister Mr. G. De Vries Az. Op uitnoodiging van de Commissie werd de plechtigheid ook bijgewoond door den zoon des overledenen, Mr. W. Thor becke. Vóór het ontblooten van den grafsteen werd door den Voorzitter der Commissie een toe spraak gehouden, en nadat het monument was onthuld, werd het door hem aan den zoon en de dochters des overledenen overgedragen, om het te bewaren en te beschermen. De heer Mr. W. Thorbecke verklaarde zich daartoe ten volle be reid en aanvaardde met erkentelijkheid de hem opgedragen taak. In overeenstemming met de be stemming van het gedenkteeken, is de grafzerk in eenvoudigen doch strengen stijl uitgevoerd en onderscheidt zich alleen door de glooiende ligging van het bovenvlak en de diep gegroefde kanten. Het is uit Garrara-marmer gehouwen. Het opschrift in vergulde letters luidt: Johan Rudolf Thorbecke geboren te ZwOLLE 14 Januari 1798 overleden te 's Gravenhage 4 Juni 1872. Na het verlaten van den doodenakker begaven zich de leden der Commissie naar de ijzergieterij van de heeren L. J. Enthoven Sc Co., ten einde getuigen te zijn van het gieten van het metalen standbeeld van Thorbecke. Het kolossale beeld, ter hoogte van 3 meter, werd gevormd door den heer Jacobsen, die reeds hetzelfde werk had ver richt voor de standbeelden, onlangs te Brielle en te Leiden opgericht. Door den minister van koloniën is naar Londen gezonden, om daar te bestudeeren de wijze, waarop Engeland een behoorlijke verhou ding in stand houdt tusschen de koloniale regee ring en het opperbestuur, de heer A. W. P. Verkerk Pistorius, die indertijd ook door den gouv.-gen. Loudon naar Ceylon is gezonden tot het doen van een onderzoek naar verschillende instellingen aldaar. Door de commissie voor het lager onderwijs zijn Zaterdag in Den Haag afgenomen 12 examens voor de handwerken1 der candidaten werd af gewezen en 11 toegelaten, mej.: C. M. Berg uit Dordrecht, J. P. Biereveld uit Briefte, E. D. Te Boekhorst, W. Te Boekhorst en P. Van Dijl uit Dordrecht, P. H. Gleym uit Hellevoetsluis, A. P. M. La Porte uit Dirksland en D. Schotman uit Dordrecht, voor nut en smaakJ. S. Holtheijer uit Dordrecht, A. M. De Kelder uit Heenvliet en A. W. Walther uit Gorcum, voor nut. Van de 7 candidaten voor het Fransch zijn 4 geslaagd en 3 afgewezen. Toegelaten zijn mej.: J. M. Beukman uit Den Haag, J. G. Biermans uit Rotterdam, F. P. Boomsma uit Briefte en P. Stronk uit Kra lingen. Een bij het departement van koloniën ent- vangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, d.d. 30 April, deelt mede dat de j Ned.-Indische regeering uit Atjin alleen bevredi- i gende tijdingen omtrent den gezondheidstoestand ontvangen had. Te Leeuwarden is op 68-jarigen leeftijd plot seling overleden de heer Mr. A. Van der Laan, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, commandeur der orde van de Eikenkroon en ridder der Mili taire Willemsorde 4de klasse, sedert 1848 griffier der Staten van Friesland. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn de heeren D. J. Veen, W. Van den Honaard, J. W. Kuntzman en F. A Fransen toegelaten als candidaten voor den heiligen dienst. Het Staatsblad n°. 71 bevat een kon. besluit tot wijziging van art. 2 van dat van 12 Mei 1874, houdende instelling van eene afzonderlijke medaille ter uitreiking aan aften zonder onderscheid van rang of graad, die deel hebben uitgemaakt of zullen uitmaken van de verschillende expeditiën tegen Atjin. De wijziging bestaat hierin, dat de medaille zal worden gedragen aan een Nassau- blauw lint, ter breedte van 3.8 cM. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen a. s. Donderdag niet plaats hebben. In zijne memorie van antwoord op 't voor- loopig verslag der Tweede Kamer, naar aanleiding van het tweede onderzoek in de afdeelingen van de wetsvoordracht tot voorziening tegen hondsdol heid, blijft de minister van binnenl. het voorstel betrekkelijk de muilkorven handhaven. Ten einde aan 't bezwaar van sommige leden eenigszins tege moet te komen is art. 1 in dien zin gewijzigd, dat de muilkorf niet wordt opgelegd aan honden, die aan een stevig touw of ketling worden vast gehouden. De majoor J. J. G. Taets van Amerongen, van het reg. veld-art. alhier, is naar Den Haag overgeplaatst als commandant van de aldaar gesta tioneerde batterijen. Tweede Kamer. In de zitting van heden is na discussie het wetsontwerp tot wijziging van art. 302 van het wetboek van koophandel (levensverzekeringen) aangenomen met 41 tegen 12 stemmen. Gemengd Nieuws. De trein van den Rijnspoorweg, welke ten 6u. 17 m. in Den Haag aankomt, is gisteren aldaar bij het binnenrijden op een verkeerd spoor geloopen zonder er eenig ongeval te veroorzaken. Zaterdag is, tot groot gerief van het reizend publiek te Noordwijk en in andere omlig gende gemeenten, het nieuwe stationsgebouw aan de Piel-Gijzenbrug voor het publiek in dienst gesteld. Een eenvoudig landman, die te Hoorn sigaren kocht, zag boven de deur van het magazijn een koninklijk wapen met het gewone devies: „Je maintiendrai." Daar de sigaren hem goed bevielen, bestelde hij dezer dagen per brief een kistje en schreef als adres: Den heer J. E. Maintiendrai, sigarenkoopman te Hoorn. Sinds eenige weken verzamelen zich eiken avond te Bolsward, in een bepaalde boo- mengroep midden in de stad, zulke kolossale zwermen spreeuwen, dat men hun getal op vele duizenden stellen kan. Zware takken breken onder het gewicht. Als men er in schiet, vallen eenige tientallen, maar de zwarte massa blijft. Men heeft nu een bel in de boomen gehangen en door 't voortdurend luiden gelukt 't, ze een weinig naar ander geboomte te verdrijven. Met kruiwagens vo wordt de mest vervoerd, van deze vogels afkora^.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1