De ingenieurs 1ste kl. bij de marine J. C. Jansen en C. L. Loder zijn overgeplaatst, eerstgen. van de directie der marine te Amsterdam naar die te Willemsoord, en de tweede van laatstgen. directie naar die te Amsterdamaan den opper- constabel in het vaste corps dek- en onderofficie ren P. H. Röther is toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen militairen dienst. Tweede Kamer. In de zitting van heden is de onteigeningswet voor den spoorweg Arnhem Nijmegen met 40 tegen 22 stemmen aangenomen. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arrond.-rechtbank te Deventer C. W. Margadant, cand.-notaris te Rotterdam; aan den kanonnier H. J. Guilminot en aan den soldaat H. J. Wulf- iing, beiden van het kolon. werfdepot, vergund, aan eerstgen. het dragen van de Fransche medaille voor de expeditie in Mexico, en aan laatstgem. het dragen van het rnilit. eereteeken 2de kl. en van het Pruisische herinneringskruis aan den veldtocht der Main-armée in 1866; de 2de luit. R. K. Steringa van het 2de en W. H. Ort van het 8sle reg. inf. in rang en ancienneteit overgepl. bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Het ongelukkige voorval, dat 14 Aug. jl. nabij Warmond op den Holl. Spoorweg plaats vond, maakte heden het onderwerp van behande ling uit in de terechtzitting van het prov. gerechts hof, daar de machinist R., die door de arrond.- rechtbank te Leiden veroordeeld is tot 6 maanden cellulaire gevangenis wegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein, tegen dat vonnis appèl had aangeteekend. Het appèl werd toegelicht door Mr. Ph. A. Haas Az. van Amsterdam, die naging met hoeveel nalatigheid anderen hadden gehandeld, terwijl bekl. niets wist van een volgtrein. Nog tijdig had hij het sein tot remming gegeven, maar er was niet vol doende geremd. Een ondeelbaar oogenblik slechts en het ongeluk was voorkomen, daar alleen de linkerbuffer van den eenen met den rechter van den anderen trein in aanraking is gekomen. Pleiter besprak ook de vraag of een volgtrein een geheel uitmaakt met een hoofdtrein, en beant woordde haar in dien zin, dat de ledige trein als een extra-trein moest worden beschouwd van welks aankomst bekl. niets wist. Bekl. moreele vrijspraak meende spr. reeds te moeten afleiden uit een circulaire van den hoofdinspecteur van den weg, waarbij het plaatsen van afstandssignalen, die tot nogtoe ontbraken, wordt voorgeschreven. Pleiter vleide zich dat de juridische vrijspraak van het Hof zou volgen. Adv.-gen. Mr. Terpstra bestreed deze meeningen, releveerde de omstan digheden waaronder het voorval heeft plaats ge had, en requireerde de bevestiging van het vonnis. Uitspraak over acht dagen. Voor het stadhuis in Den Haag is gis teren aangeplakt een bevel van gevangenneming, door den krijgsraad in de eerste militaire afdee- ling verleend tegen den gedeserteerden 2den lui tenant van het 4de reg. infanterie H. Smeding. Den lsten Febr. is hij het hospitaal te Utrecht, waar hij verpleegd werd, ontvlucht en sedert niet teruggekeerd. Gisterochtend heeft de majoor v. H. van het 3de reg. huzaren, te Haarlem in garni zoen, zich in zijn slaapvertrek met een revolver schot van het leven beroofd. Van een vonnis der arrond.-recht bank te Rotterdam was geappelleerd door M. A. A. O., echtgeiM>ote van L. A. De K., thans curatrice van laatstgenoemde, verpleegd in het krankzinnigen gesticht te Delft. Gezegde De K. had op 5 Maart 1870 te Leidera'orp voor 4500 van den geïnti meerde J. K. gekocht een woning, doch had het gekochte niet aanv.aard en den koop niet gestand gedaan, zoodat de verkooper de ontbonden-ver klaring van de overeenkomst had gevorderd met schadevergoeding wegt'ns wanpraestatie. De in eersten aanleg daartegen geproponeerde middelen van niet-ontvankelijkheid waren door de recht bank verworpen, doch deze had aan de appellante toegestaan door getuigen te .bewijzen, dat De K. tijdens het aangaan Yan den koeP krankzinnig was. De rechtbank was na het gehouden getuigenver hoor van oordeel geweest, dat het bewijs voor de krankzinnigheid niet was geleverd, en had mitsdien de vordering van J. K. toegewezenhet ingesteld hooger beroep werd geadstrueerd door den advo caat Mr. Eyssell, die trachtte aan te toonen, dat van de beweerde krankzinnigheid voldoende was gebleken zoowel uit de getuigenverklaringen als uit den toestand waarin die kooper zoowel jaren vóór als jaren na den koop had verkeerd, op grond waarvan hij concludeerde dat de eisch alsnog mocht worden ontzegd, vermits bij gebreke van toestemming tot de overeenkomst, deze nooit tot stand had kunnen komen. Voor den geïntimeerde werd het woord gevoerd door den heer E. E. Van Raalte, advocaat te Rotterdam, die het vonnis des eersten rechters verdedigde; hij betoogde dat, waar het gold de vordering tot vernietiging van een tusschen partijen gesloten overeenkomst, op grond dat een harer tijdens het sluiten van het contract krankzinnig was, die krankzinnigheid ten duidelijkste moet zijn bewezen, hetgeen in casu niet was geschied. Na re- en dupliek stelde het hof de stukken in handen van het O. M., hetwelk bij monde van den advocaat-generaal Mr. Van Maanen a. s. Maandag conclusie zal nemen. Men meldt uit Charlois: Er wordt hier veel gesproken over eene spookhistorie en over hekserij. In zekere buurt, het Sluisje, staat eene sedert kort ledige woning, welker laatste eigenaar en bewoner overleden is. Daar spookte het ver leden week. De een beweerdehet is de overle dene; de ander: het gebeurt door zwarte kunst. Eenige vroolijke jongelui hebben het huis gedu rende een nacht bewaakt. Toen is het spook niet verschenen. De nieuwe eigenaar van het huis heeft echter geen voordeel gehad van dat waken: het was dien nacht koud, en de jongelui besloten eenige losse planken, zooals onderlagen der bed steden, enz., tot hunne verwarming te doen die nen. Sommigen van hen, die eerst aan spokerij geloofd hadden, beginnen nu echter te denken, dat het geen spook is geweest, hetwelk zoo'n ge raas in dat huis maakte, maar iemand, die de woning niet ni huur kon krijgen, of een ander, die ze voor een koopje wilde hebben. Minder onschuldig is eene hekserij-geschiedenis in eene andere buurt, de Gouwestraat. Eene vrouw, daar woonachtig, heeft een kindje, waarop zooals het heet eene kwade hand is gelegd. Eene kaartlegster te Rotterdam heeft haar verzekerd dat het kindje betooverd was en dat de toover- heks zich wel binnen negen dagen zou vertoonen. De moeder moest aan de waarzegster drie versche eieren van een zwarte kip bezorgen, zich in haar huis opsluiten, alles toeplakken, hel sleutelgat er onder begrepen, en dan maar wachten op de komende dingen. Den eersten avond was er groot rumoer in de straatverscheidene personen ble ven den halven nacht huilen. Zij zagen eene kat en meenden dat dit de vermomde tooverheks was; later weder bespeurden zij een vormeloos iets en geloofden dat de tooverheks die vreemde gedaante had aangenomen. De ouders waken dag en nacht bij het kind. Wee de ongelukkige, op wie de verdenking vallen mocht de tooverheks te zijn! De hoofdonderwijzer van Brandwijk, die sedert den 22sten dezer, krachtens een bevel 'van den rechter-commissaris bij de arrond.-recht bank te Gorcum, als verdacht van moedwillige brandstichting in het cellulaire huis van arrest gevangen zat, en die alle schuld aan het hem te last gelegde voortdurend is blijven ontkennen, is Woensdag-middag weder op vrije voeten gesteld en naar Brandwijk teruggekeerd. Naar men ver neemt heeft hij terstond aanvrage gedaan om uit zijne tegenwoordige betrekking te worden ontslagen. Een dertienjarige zoon van een arbei- der te Makkum wenschte iets meer te leeren dan waartoe gelegenheid bestaat op de gewone lagere school, doch zijne ouders konden het niet be kostigen om hem te zenden naar de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, waarom hij zich per adres tot den gemeenteraad heeft gewend, met verzoek, hem vrijstelling te verleenen van schoolgeld te betalen. Omdat het een jongen was met goeden aanleg en lust tot leeren, heeft de raad op voorstel des voorzitters besloten, het verzoek toe te staan. De rechtbank te Deventer beeftnaar den procureur-gener.aal van Overijsel verwezen de zaak van T. Tempelman, te Olst, thans gedeti neerd in het huis van arrest, verdacht van den kindermoord op 22 Maart jl. te Olst gepleegd. Uit Almelo wordt van 28 dezer ge meld: De oproeping namens een twintigtal bazen,, in de Tw. Ct. gedaan aan belangstellenden, werkgevers, enz., om eene vergadering te houden over de invoering van het Hollandsch geld, heeft tot geen resultaat geleid. Slechts enkelen waren opgekomenpersonen die niet tot de groote werk gevers alhier behooren. Daar alles hier in het dagelijksch verkeer in Pruisisch courant berekend wordt, levert de invoering van Hollandsch geld nog al bezwaar op. Wanneer de werkgevers ook al geneigd blijken de rekeningen die zij ontvan gen te betalen in Hollandsch courant, dan wordt daardoor aan de circulatie van het Pruisisch geld geen afbreuk gedaan, zoolang in de winkels de prijzen in Pruisisch geld berekend worden en de concurrentie niet toelaat een tarief in Hollandsch geld in te voeren. Te New-York is bericht ontvangen dat in Ochotsk (Siberié) een groote brand is uitge barsten, waarbij verscheidene personen zijn omge komen. De schade wordt op 750,000 roebels begroot. BUITENLAND. Frankrij li. De Echo universel bericht dat de minister van financiën de vorderingen van de erfgenamen van Napoleon 111, voortspruitende uit de vereffening der civiele lijst, heeft onderzocht, en tot de conclusie is gekomen dat de Staat aan de erfgenamen slechts 2,700,000 fr. behoort uit te keeren. De minister zal dienvolgens aan de nationale vergadering voor stellen hun die sorn toe te staan, in plaats van 4,000,000 fr., gelijk de Commissie der Kamer heeft voorgesteld. Het Journal Officiel behelst den tekst der verklaring, den 5den Februari door de vertegen woordigers van Frankrijk, België, Italië en Zwit serland onderteekend, overeenkomstig art. 3 der additioneele munt-converitie van 31 Januari 1874. Daarbij worden o. a. de bepalingen van art. 1 dezer conventie betreffende de beperking der aan munting van zilveren vijf-frankstukken voor het jaar 1875 verlengd, met vergunning echter voor ieder der contractanten om boven het vastgestelde contingent eene hoeveelheid dier stukken te doen slaan, welke het vierde van dit contingent niet te boven gaat. Deze vergunning is verleend ten behoeve van Italië, dat oude, niet decimale munten tot een bedrag van tien millioen moet doen ver smelten. In den loop van Januari 1876 zal eene nieuwe conferentie worden gehouden. Hhiitschland. Volgens de Deutsche Reichs~Coi%re$p. zou er sprake zijn van een wijziging in het Pruisische regeerings-ontwerp tot opheffing der kloosters en congregatiën, en wel in dien zin dat de wet, voor zoover de kloosters betreft, voorloopig alleen toe passelijk zou worden gemaakt op de mannenkloos ters, terwijl in elk geval de vrouwenkloosters en inrichtingen voor ziekenverpleging, uit aanmerking van de gewichtige diensten die zij in den jongsten oorlog hebben bewezen, zouden blijven bestaan. De NorddAUg. Ztg. meldt dat, als een bewijs van tevredenheid over de gisteren te Gue- taria aan de Duitsche vlag gegeven genoegdoening, waarmee de zaak der Gustav nu is geëindigd, de schepen Albatross en Augusta uit de Spaan- sche zee zijn teruggeroepen. De Nautilus alleen blijft er, Groot-13 ritan niê. In 't Lagerhuis had verleden Dinsdag een voor val plaats dat tot de zeldzaamheden behoort, hoewel het, in theorie, zich bij elke zitting zou kunnen herhalen. Er bestaat een oude regel, dat alle toehoorders (ook de verslaggevers der pers) de galerij van 't Huis moeten verlaten, zoodra slechts één lid dit verlangt. Van dien regel maakte de Iersche afgevaardigde Biggar gebruik. Terwijl Chaplin zijne aangekondigde motie ter tafel bracht met betrekking tot den uitvoer van paarden, ver koos plotseling Biggar, gedreven door persoonlijken wrok tegen de vertegenwoordigers van de pers,, de aandacht te vestigen op 't feit dat „strangers were present." Deze daad werd van alle zijden met gesis en zeer onparlementaire teekenen van

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2