LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4668. A0. 1875. Zaterdag I Mei. STADS - BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommersn 0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!* Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolerc letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden, het Kohier van de plaatselijke directe belas- i ting voor het jaar 1875 heeft vastgesteld en dat Kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdeeling), gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd; terwijl binnen dien tijd elke op het Kohier aan geslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij ver zoekschrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 April 1875. ^BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene Kennis dat voortaan, te beginnen met Maandag 3 Mei e. k., de verschillende bureelen der GEMEENTE-SECRETARIE fafd. Secretarie, Rekenkamer en Burgerlijke stand) des voormiddags te NEGEN uren voor het publiek zullen geopend zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 April 1875. LEIDËN, 30 April. Wij maken belanghebbenden opmerkzaam, -dat den lsten Mei alhier een aanvang zal worden gemaakt met de beschrijving der palenIplichtigen voor het dienstjaar 1875/76, waarvan de registers uiterlijk den 3lsten Mei zullen worden gesloten; -en den 7den Mei met de beschrijving der belas ting op het personeel, waarvoor tot tegenschatters zijn benoemd de heeren: H. Filippo, P. G. Hout- huyzen, J. Van Lith, J. G. Rijk, G. Rietbergen en A. Verhoog. Gisteren is aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer W. G. Mann, geb. te Holten, met acad. proefschrift: Onderzoek van het zaad van datura stramonium. ;J Gisteren zijn in Den Haag geëxamineerd 8 candidalen voor de Fransche taal 5 werden afgewezen en 3 toegelaten, rnej.: S. Brandes, B. P. Mortelmans en E. v. d. Poorten uil Rotterdam. Voor de handwerken waren 9 candidaten; 2 wer den afgewezen en 7 toegelaten, mej.F. S. W. Blansjaar uit Leiden en D. M. Hoos uit Leider dorp, voor nut; P. Gh. Hoek, E. N. Kali en ■G. Theyssen uil Leiden, C. S. Hoos uit Leiderdorp en F. J. v. d. Sande Bakhuyzen uit Delft, voor nut en smaak. In de tweede helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven ge zonden die wegens de onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden Mej. G. J. De Koning, I. Baas, Deutsch, Mej. B. Van Kempen, P. Van Geens (2 stuks), Möller, A. Westerhuis, Vreedenburg, allen te Amsterdam; Mej. J. D. M. Van Leeuwen, BennebroekA. Pütz, Dersdorf; J. Verschuren, Noordwijkerhout; Ooiman, J. B. Roersch, beiden te Rotterdam; P. Van Boon, Rijnsburg; C. D. L. Bahler, Utrecht; Z. Van Deyl, Wilnis; M. Breedveld, Wed. J. Ruigrok, Mej. A. Van der Dussen, P. Benning, allen niet vermeld. BriefkaartenCh. F. Bon, Amsterdam -Nieuwenhuizen, E. S. Groeneveld, beiden te 's-Gra- venhageG. Knollenburg, Leiden. Heden is uit Den Haag vertrokkenhet 1ste escadron 1ste reg. huzaren onder bevel van den ritm. Van Lynden naar Amsterdam en de 7de en 8ste batterij der veld-art. (kapt. Knoote en La Grappe Dominicus) naar Leiden. Te 8 uren verlieten zij de Alexander-kazerne en werden in het Haagsche Bosch uitgeleid door de staf- muziek van het reg. gren. en jagers, het muziek- corps der huzaren, de gen.-maj. v. d. Schrieck en Michelhofï, den kolonel commandant der huzaren en de batterijen, alsmede door een aantal hoofd- en subalterne officieren van het garnizoen, den grooten en generalen staf. Om streeks 12 uren kwamen de 4de en 14de batterij uit Leiden Den Haag binnen, voorafgegaan door de muziek van het lste reg. huzaren. Hedenmorgen werd de heer B. Bruining, hof-photograaf alhier, met een bezoek vereerd van H. K. H. Prinses zu Wied. Zij was overgekomen om zich met hare beide kinderen^ te laten photo- grapheeren. Door de heeren A. H. G. P. Van den Es, G. A. Hulsebos, L. J. Morell, G. Dyxhoorn, J. H. Hisgen, M. A. E. Roberti en IC. G. P. Schwartz, leeraren aan het gymnasium te Utrecht, is een adres aan de Tweede Kamer aangeboden, waarbij zij zich tot haar wenden met het ernstig verzoek, om voor zoover het van haar afhangt, het thans aanhangig wetsontwerp op het hooger onderwijs zoo spoedig mogelijk tot wet te doen verheffen. Zij toch zijn van oordeel, dat dit ontwerp, mits gewijzigd volgens de beginselen door de verschillende adressen der academische senaten aan de Tweede Kamer kenbaar gemaakt, waarborgen aanbiedt voor een degelijke op de klassieke oudheid gegronde voorbereiding tot het academisch onderwijs, vooral omdat volgens dat wetsontwerp de toelating tot de hoogeschool slechts verkregen zal worden door hen, die in waarheid in staat zijn de academische lessen te volgen. De adressanten onthouden zich van nadere beschouwingen over de bijzondere bepa lingen van dit wetsontwerp. Alleen meenen zij nadruk te moeten leggen op den in genoemde adressen uitgedrukten wensch, dat in de wet het oprichten van eenige rijks-gymnasia moge worden bevolen. Door de bijvoeging toch van de propae- deutische studiën bij het gymnasiaal onderwijs worden de gymnasia inderdaad geheel nieuwe inrichtingenslechts bij r'yks-gymnasia kunnen èn minister èn inspecteur geheel onafhankelijk te werk gaan; en in die onafhankelijkheid alleen ligt de zekerheid, dat aan de wet leven en geest zal gegeven worden, terwijl eene uitvoering alleen door gemeentebesturen met recht doet vreezen, dat de goede bedoeling der wet slechts ten halve bereikt zal worden. De minister van marine brengt ter kennis dat in het volgende jaar vier jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. Zij, die lol dit examen, dat in Augustus zal plaats hebben, wenschen te wor den toegelaten, moeten zijn Nederlanders, en op den lsten Januari 1875 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch mogen hun 18de jaar nog niet zijn ingetreden. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het examen mededingen, moeten daartoe vóór of ui terlijk op den laatsten Juli aanstaande een ver zoekschrift op zegel aan den minister van marine indienen. Tot directeur der hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens te Rotterdam is benoemd de heer K. Mars, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool en directeur der burger avondschool te Gouda. Het detachement, besterad om 1 Mei te embarqueeren aan boord der Prinses Amalia zal in stede van 100 man 125 man bedragen, waaronder 10 onderofficieren. Aan het slot van haar verslag omtrent het wetsontwerp tot verhooging der Ned.-Ind. begrooting voor 1875 (voor uitgaven ten gevolge der vervan ging van den gouv.-generaal) geeft de commissie van rapporteurs te kennen, dat zij het betreurt, d3t zij in hare pogingen, om al wat het ontslag van den gouv.-gen. Loudon betreft tot meerdere klaarheid te brengen, niet gelukkiger is geslaagd. Verscheidene der van harentwege gedane vragen zijn toch niet voldoende beantwoord. Zoo blijft onopgehelderd waarom de minister bij zijn ver klaring van 7 Nov. 11. in de Tweede Kamer, ter wijl hij, zooais thans schijnt te blijken, enkel het gevoelen van den gouv.-gen. omtrent het niet bestaan van pressie op de inlandsche bevolking wilde uitdrukken, zoo bepaald verlangd heeft dat men in de deswege ontvangen verzekering ver trouwen zou stellen, en dus het gevoelen ingang doen vinden, dat hij 't omtrent dit punt met den gouv.-gen. eens was. Evenzoo zijn de feiten niet aan 't licht gebracht, die aanleiding gegeven heb ben tot de afzending van 't telegram van 4 No vember, wegens het staken der reis van den alge- meenen secretaris. Verder is de commissie er niet d mededeeling te verkrijgen van het besluit van 15 Juni 1874. Eindelijk mag de com missie haar bevreemding niet verbergen, dat vol gens den minister geenerlei aanleiding bestond om aan den nieuwbenoemden landvoogd een bij zondere instructie omtrent de te volgen gedragslijn met opzicht tot het punt der conversie en andere gewichtige punten van staatsbeleid te geven. De commissie meent intusschen aan de openbare beraadslagingen te moeten overlaten om hetgeen thans nog duister bleef op te helderen. Aan de memorie van antwoord omtrent het voorstel Kappeyne c. s. betreffende den aanleg van staatsspoorwegen is toegevoegd een gewijzigd ontwerp, waarin met handhaving der voorgestelde lijnen nog zijn opgenomen: DelftzijlGroningen Heeren veen, AssenWinschoten en Amersfoort Rhenen naar den spoorweg DordrechtEist. Bij de examencommissie van den militairen geneeskundigen dienst voor hoogeren rang van officieren-van-gezondheid en apothekers, is in deze maand te Amsterdam een voldoend examen voor den rang van officier-van-gezondheid 2de kl. afge legd door de heeren H. J. De Boer, geboren te Joure, en G. J. N. Loomeijer, geb. te Haarlem, officieren-van-gezondheid 3de kl. in West-Indië. Gisteren werd aan het ministerie van bin- nenl. zaken aanbesteed: 1°. het rnaken en voltooien van de aardebaan enz. voor den spoorweg van de Voorzaan tot het Smalle Pad te Amsterdam, ten behoeve van den spoorweg NieuwediepAmster dam; 2°. het voltooien der steunpijlers van de spoorwegbrug over de Koningshaven te Rotterdam, het daarop bouwen van twee houten wachthuisjes enz.; 3°. het maken van een gebouw voor den beambte der metereologische waarnemingen en den lichtwachter, nabij de buitenhaven te Vlissingen, en 4°. het vergrooten van eene keet op de stapel plaats te Dordrecht Als minste inschrijvers kwa men in aanmerkingvoor het werk te Amsterdam. W. J. Schram te Sliedrecht en C. Bosman te Rotterdam, voor 1,293,000; voor het werk te Rotterdam J. De Bruine te Kralingen, voor ƒ21,550; voor het werk te Vlissingen K. Van Wijngaarden Yz. te Sliedrecht, voor 15,600, en voor dat te Dordrecht C. J. Louwrnan te Dordrecht, voor 2560. Aan den adjudant-onderofficier J. Verspoor conducteur van de art. lste kl. te Nijmegen, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen milit. dienst.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1