De Staatscourant brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de scheepvaart op de Zuid- Willemsvaart gedurende veertig dagen zal zijn gestremd, en wel van 15 Juli tot en met 23 Augustus. Tweede Kamer. In de zitting van heden is het ontwerp tot uitvoering der wet op de veeartsenijkundige poïitie bij jt zich voordoen van besmettelijke ziekten onder de legerpaarden, na langdurige discussie, aangenomen met 34 tegen 30 stemmen en de onteigeningswet voor den aanleg van een gedeelte kunstweg bij Houthuizen, gemeente Grubbenvorst, aangenomen met 45 tegen 21 stem men. De discussie over de on|eigeningswet voor den spoorweg Arnhem—Nijmegen is daarop aan gevangen. De afgetreden minister Weitzel heeft heden morgen de fiinctlén van minister van oorlog over gedragen aan zijn opvolger den kolonel Enderlein, die, naar wy vernemen, op het Loo door Z. M. den Koning is beêedigd. De officier-van-gezondheid 1ste klasse J. Van Dorsten, die voor een jaar bij het leger in Oost-Indié was gedetacheerd, is van daar terugge keerd en weder bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht hier te lande ingedeeld. Tot commies ter directie der registr. en domeinen voor de prov. Zuid-Holland is benoemd H. C. Snethlage, thans surnum. in Den Haag. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Hellevoetsluis G. L. W. Ridder, onder toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Zwartewaal; aan P. M. Cochius, op zijn verzoek, eervol ontslag ■verleend als burgem. der gem. Rijswijkbenoemd tot burgem. van Rijswijk Ph. Verhagen Metman, met toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Maasland; tot burgem. van Maasland J. B. Nederveen, met toekenning van eervol ont slag als burgem. der gem. Strijenden 2den luit. der genie van het leger in Ned.-Indië P. C. J. Noorduyn, gedet. bij de applicatieschool bij de Kon. Mil. Acad., in rang en ancienneteit overge plaatst bij het corps ingen., mineurs en sapp. van het leger hier te lande; pensioen verleend aan M. Engels, gewezen rijksveldwachter te Vlaardingen. Gemengd Nieuws. Maandag wilde zich te Utrecht een gehuwde vrouw door verdrinking om het leven brengenzij werd echter, op het punt zijnde in het water te springen, gegrepen en weggevoerd. De oorzaak was, dat haar echtgenoot hun eenig kind in zijn dronkenschap bij anderen gebracht had de radelooze moeder had lang, doch tevergeefs, naar haar kind gezocht. Ter beurze te Amsterdam heeft gis- termiddag een persoon een aanval van razernij gekregen. Hy werd spoedig door de politie on schadelijk gemaakt. Gisterochtend is in de Raamgracht te Amsterdam het lijk opgehaald van een onbekend manspersoon, dat naar het gasthuis is vervoerd. Volgens te Veendam ontvangen be richt is het Ned. galjootschip Familietrouw op Anholt gestrandhet schip is totaal weg, de be manning gered. Uit eene weide te Geertruiden berg is eenige dagen geleden een paard gestolen, dat op de jongste paardenmarkt te Zevenbergen voor een spotprijs werd verkocht. Alras signaleerde men als den dader van dien diefstal zekeren Teunis V., van Giessendam, sedert veertien dagen spoorloos uit ,die gemeente verdwenen en wien nog meer kortelings in het arrondissement Gor- cum gepleegde diefstallen zijn te last gelegd. Aan de naspoi'ingen der politie is het Dinsdag nacht gelukt, den verdachte in zijne woning te Giessendam op te lichten, waarna hij gevankelijk naar Gorcum is overgebracht. Een gefailleerd koopman te Olde- boorn, verdacht van goede.1ren te hebben verborgen gehouden, is na een locaal onderzoek door de airrond.-rechtbank te Heeren veen onmiddellijk ge in resteerd en gevankelijk naar ildeerenveen gevoerd. Uit Lemmer meldt meu dat een paar der grootste jongens op eene schoo I aldaar tusschen de schooluren een der jongsten zondanig hebben toegetakeld, dat hij voor dood naar buis gedragen is. De rechter van instructie, de officie.1' van justi tie, de griffier en Dr. Dorama, allen u.it Sneek derwaarts gekomen, btbben een onderzoek .in loco ingesteld. De Midd. C t. geeft de volgende be schrijving van een toestel, door den heer C. E. Plugge te Middelburg uitgedacht, om op dè spoor treinen de gemeenschap tusschen de reizigers en den conducteur te verzekeren. Het werktuig is zeer eenvoudig, komt in samenstelling overeen met den wekker eener klok, en bestaat uit twee radertjes, een hamer en bel en een ketting, aan welken laatsten een gewicht is bevestigd. Op den waggon, waar de conducteur zich bevindt, zijn slechts zichtbaar de bel en de hamer, alsmede de lichter die den hamer in bedwang houdt. Eene lijn, bestemd om den toestel onder het bereik der passagiers te brengen, loopt van den conduc teurswagen over alle wagens van den trein. Eene treklijn met handvatsel, aan de verbindingslijn bevestigd, komt in ieder compartiment der wa gens uit. Wordt nu door een passagier aan deze lijn getrokken, dan vertoont zich op den waggon, waar dit plaats heeft, een vlaggetje. Tegelijk wordt de lichter door de verbindingslijn opgelicht, de hamer wordt vrijgelaten en valt op de bel neder. Men heeft alzoo een dubbel seinde wekker op den con ducteurswagen en de vlag op den waggon waar geseind wordt. De kosten van dezen toestel wor den ten hoogste geraamd op ƒ15 voor het ver vaardigen van den wekker en 25 voor het aanbrengen van het sein op eiken passagiers- waggon, met bijbehoorende lijnen en knipjes. De kosten van onderhoud zouden niet hoog zijn, doch een voortdurend toezicht wordt noodzakelijk geacht. Het appèl, namens den heer F. X. Rutten, pastoor-deken der St.-Servatiuskerk te Maastricht, ingesteld tegen hel vonnis, door de arrond.-rechtbank op 6 Maart jl. tegen hem ge wezen ter zake van processiën, werd Dinsdag-ochtend door het prov. gerechtshof in Limburg behandeld. Het Hof was samengesteld uit de heeren Mrs. Capitaine, president, Van der Vrecken, Nijst, Van Geusau en Casius. Het O. M., bij monde van Jhr. Mr. A. H. Van den Bergh, advocaat-generaal, be toogde in eene uitvoerige pleitrede, die de geheele zitting innam, dat het ingesteld appèl was onge grond en requireerde bevestiging van het veroor- deelend vonnis van den eersten rechter. In de zitting van gisteren zou de verdediger van den appellant, Mr. Eug. Van Oppen, advocaat, aan het woord komen. De Courrier de la Meuse meent te weten, dat het de Commissaris des Konings in Limburg, Jhr. Mr. E. J. De Kuyper is, die zich in den boezem van het Gedeputeerd Bestuurlegen de aanwezigheid van de stedelijke dienstdoende schutterij bij den godsdienstigen optocht van 46 Mei a. s., de St.-Servatius-processie, heeft verklaard. In Juli 1870 ontmoette een zekere miss Nightingale, op een soireetje te Londen, een zekeren heer Perry, kapitein-ter-zee. De twee werden niet aan elkaar voorgesteld, en wisselden dus, naar Engelsch gebruik, geen enkel woord met elkander. Doch zoo de kennismaking slechts met behulp van de oogen had plaats gehad, zij zou niettemin onvergetelijk blijven, inzonderheid voor de jonge dame. Dertien maanden lang moet miss Nightingale zwijgend 't beeld van kapitein Perry hebben rondgedrag» n in haar hart. Toen werd haar gevoel haar te sterk. In Augustus 1871 schreef zy den kapitein barer stille keuze een vriendelijken brief. Die brief werd vriendelijk be antwoord, en er volgde eene verloving, die even wel nooit tot een huwelijk rijpen zou; want na zekere ontdekkingen van geldelijken aard, gaf kapitein Perry aan miss Nightingale haar woord terug, en trouwde kort daarop eene andere dame. Miss Nightingale stelde tegen den trouweloozen kapitein een proces in wegens verbreking van huwelijksbelofte, en verkreeg onlangs van hem, krachtens uitspraak eener jury, een schadeloos stelling ten bedrage van 500 p. st. Uit Australië wordt gemeld dat het stoomschip Gothenburg op de reis van Port Dar win naar Melbourne is vergaan. Op 24 Februari bevond zich dit stoomschip ter hoogte van Kaap Cleveland, 't "Was tusschen 6 en 7 uren na den middag. De wind woei hard en 't schip rolde zwaar. Eensklaps hield dit op, maar tien minuten later zat het op een rif. Na verloop van een paar uur rolde de zee over het schip heen en spoelde menige passagier over boord. Van de 125 personen, die zich aan boord bevonden, zijn slechts 22 gered. L'affaire Coverley, anders gezegd het Tichborne drama, wordt thans te Parijs in het théatre de l'Ambigu met veel succes opgevoerd. Vooral het laatste bedrijf brengt de Parijzenaars in vérvoering Arthur, de slagersjongen, die met Emily, de beminde van den gestorven Roger Coverley wil huwen, wordt in zijn plannen nog gedwarsboomd door zijn eigen vrouw en ziet geen ander middel om haar te ontkomen dan haar te dooden. Door zijn broeder Ned geholpen, gelukt het hem, haar naar een spoorwegtunnel te lokken, en wil hij haar daar door den trein laten over rijden. Inmiddels verschijnt Arthurs moeder, die haar tracht te redden. Arthur heeft zijn slacht offer reeds half geworgd, doch bemerkt dat hy herkend is, en vlucht. Ned, zyn broer, echter blyft en terwijl in de verte 't snuiven van den aansnellenden trein reeds hoorbaar is, ontstaat tusschen moeder en zoon een worsteling. Nog juist bijtijds gelukt het juffrouw Gordon, de be- wustelooze Ellen van de rails te sleepen. Ned, nogmaals op haar toespringend, struikelt en de trein, uit den tunnel schietend, stuift over hem heen. Arthur zelf wordt door wroeging tot zelfmoord gedreven. De „great attraction" in dit bedrijf is de locomotief. Zesmalen werd dit kunstig nagebootste voorwerp met machinist en stoker ten tooneele teruggeroepen. Een openbare verkooping van 96 doeken van moderne Engelsche schilders, te Londen, heeft de som van 98.000 p. st. opgebracht. Een stuk van Turner, „Grand Canal of Venice", werd gegund voor 7000 guineas 88,200); voor een werk van Landseer, herten voorstellende, werd 2900 guineas (f 36,540) betaaldvoor Millais* „Jephta" 4000 guineas; enz. BUITENLAND. 1 >uitschla.nd« De Berlijnsche correspondent van den Echo du Parlement schrijft: „Ik las eene dépêche uit Wee- nen, waarin gezegd wordt dat het Belgische ant woord op de Duitsche nota van 15 dezer in zulke verzoenende termen vervat is, dat het Berlijn sche kabinet moeilijk anders zal kunnen doen dan zich voldaan verklaren." Op betrouwbare gron den wordt echter gezegd, dat deze inlichtingen minst genomen voorbarig zijn. Het antwoord van Belgié is nog niet aan De Perponcher overhan digd, maar dit zal waarschijnlijk binnenkort worden gedaan. Eene nieuwe Duitsche nota is niet over handigd. Volgens bericht van den commandant van de korvet Augusta, uit San-Sebastian van gisteren, zijn saluutschoten met de vesting Guetaria, over eenkomstig het programma, gewisseld. De rechtbank van koophandel te Straatsburg heeft uitspraak gedaan in de zaak der Duitsche tabaksfabrikanten en handelaars tegen de ryksre- geering. Gelijk bekend is, betoogden de klagers dat de exploitatie der vroegere Keizerlijk-Fransche tabaksfabriek te Straatsburg, door de Duitsche regeering na de opheffing van het monopolie voort gezet, is eene onrechtmatige concurrentie van wege het rijk, tot groot nadeel der particuliere industrie en in strijd met het beginsel van vrijen handel. Van regeeringswege werd in het proces hiertegen aangevoerd, dat er geen wet bestaat, die aan het ryk verbiedt, zijne regelmatige inkomsten door middel van commercieel of industrieel bedrijf te vermeerderen. Blijkens de jaarlijksche begroo ting, waarop een post van ontvangst en een van uitgaaf voor de fabriek zijn uitgeti ukken, heeft de ryksdag het recht van den Staat op de uitoefening van handel en industrie erkend. Hoofdzakelijk op grond van deze motieven is de eisch tot ophef fing der fabriek afgewezen. Groot-Britannië. Gisteren had in de Albert Hall de installatie plaats van den prins van Wales als grootmeester der vrijmetselaarsorde. Er waren meer dan 12000 personen aanwezig, onder welke deputatién uit Zweden, Ierland en Schotland. Er is per telegraaf een gelukwensch ontvangen van de groote loge te Genua. De plechtigheid duurde twee uren. Des avonds zou er een banket plaats hebben. In het Lagerhuis heeft gisteren de heer Disraeli het voorstel van den heer Chaplin, waarbij de regeering wordt verzocht maatregelen tegen den uitvoer van paarden te nemen, be-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2