LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4667. Vrijdag A0. 1875. 30 April. STADS -BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels.f 1.06. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de bepa lingen der Algemeene Politie-verordening van den 16den October 1873, betrekkelijk de VESTIGING DER WOON PLAATS IN EN DE VERHUIZING BINNEN DE GE MEENTE, zijn de volgende: Art. 2. Zij, die overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 3den November 1861 (Staats blad N°. 95) aangifte hebben gedaan van het overbrengen van hunne werkelijke woonplaats van elders naar deze gemeente, en daarvan eene verklaring hebben gedaan aan het bestuur dezer gemeente, ontvangen op het bureel van den Burgerlijken Stand van die verklaring een bewijs, dat zij verplicht zijn binnen 24 uren aan den heer der ge buurte, in welke zij zijn komen wonen, te vertoonen, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register in- schrijve. Art. 3. Ieder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, binnen ééne maand na de verhuizing, aangifte te doen op het bureel van den Burgerlijken Stand, en daarbij op te geven, wat tot de invulling van het be volkingsregister noodzakelijk is. Hij ontvangt vau die aan gifte een bewijs, dat hij binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke hij is komen wonen, vertoont, ten einde deze het voor gezien teekene en in zijn register inschrijve. Hij is mede verplicht, binnen ééne maand na verhuizing, daarvan kennis te geven aan den heer der gebuurte, welke hij verlaten heeft. Art. 4. Overtreding van eenig voorschrift van de beide voorgaande artikelen wordt gestraft met eene boete van één tot drie gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 28 April 1875. LEIDEN, 29 April. Uok H. M. de Koningin, die door bijzon dere omstandigheden verhinderd was de beide laatste uitvoeringen der Leidsche Zangvereeniging bij te wonen, heeft thans welwillend de uitnoodi- ging aangenomen om het tweedaagsch muziekfeest in Juni met hare tegenwoordigheid te vereeren. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de philosophic de heer P. Nanning Cramer, geboren te Groningen, met acad. proef schrift, getiteldBerekening van de loopbaan der komeet II 1871. Aan het examen voor de akte als huison- derwijzeres in het rekenen onderwierp zich gisteren in Den Haag één candidate en wel met gunstigen uitslag, rnej. M. N. Raaymakers uit Den Haag. Voor de gymnastiek werd de eenige candidate toegelaten, mej. M. Koopal uit Leiden. Voor de akte in de Fransche taal hadden zich 9 candidaten aangemeld3 werden afgewezen en 6 toegelaten, mej.: K. J. Haverbult uit Den Haag, M. N. Kok uit Gouda, M. A. C. Mensing uit Rijswijk, H. M. Niemeijer, M. C. P. Sequin en J. J. De Visser uit Leiden. De laatste lichting aan het postkantoor alhier voor de verzending naar Ned.-Indië per stoomschip Prinses Amalia zal op 30 dezer plaats hebben en wel voor drukwerken en monsters te zes uren 's avonds, voor brieven te middernacht. Aan den sergeant B. T. Van der Schaaff van bet 2de bat. 4de reg. inf., alhier in garnizoen, zal a. s. Zaterdag de gouden medaille worden uit gereikt voor 36 jaren trouwen militairen dienst, waarbij hij zal ontvangen de daaraan verbonden gratificatie van f 50. Den 7den Mei a. s. zal alhier ten bureele van den kolonel garnizoens-commandant aan de Morschpoort eene herbesteding plaats hebben van: 1°. het eenjarig onderhoud van de kazerne-gebou wen en 2°. het verven van de kazerne bij de Morschpoort. Men verneemt dat de inspecteur voor het middelbaar onderwijs in de provincie Zuid-Holland, Dr. Steyn Parvé, thans woonachtig in Den Haag, voornemens is met Mei a. s. zijne woonplaats te Leiden te vestigen. De Vereeniging tot bescherming van dieren in Den Haag zal eene algemeene vergadering van leden en niet leden houden op Woensdag 5 Mei a. s., des avonds te halfacht, in het gebouw der loge. O. a. zal Ds. Koopmans van Boekeren eene lezing houden en er eene loting om niet van eenige boekwerken onder de aanwezige leden plaats hebben. Het aantal leden dezer Vereeniging is thans het getal van 900 overschreden, en de rekening over 1874 sluit met eeu batig saldo Van/"30.79, hebbende de ontvangsten bedragen ƒ1967.211/, en de uitgaven f 1936.42'/,. Uit het jaarverslag blijkt, dat de belangstelling in dierenbescherming meer en meer toenam en telkens wederom nieuwe vereenigingen zich vormden. Naar het bestuur verneemt, en zooals ook blijkt uit een door het bestuur ontvangen antwoord van de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie, zullen in het nieuwe wetboek van strafrecht bepalingen worden opgenomen tegen het mishandelen van dieren. Het stoomschip Egeron, van Nieuwediep naar Batavia, is 27 dezer te Napels aangekomen en zou gisteravond de reis voortzettende Hol landvan Batavia naar Nieuwediep, is 27 dezer te Suez aangekomende Prins Hendrik is gis teren van Batavia te Nieuwediep aangekomen; de John Bramallvan Rotterdam naar Batavia, is 27 dezer te Port-Said aangekomen. Z. M. de Koning-groothertog heeft den com ponist Johannes J. H. Verhulst benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon. De tot luitenant-kolonel benoemde majoor Van Orsoy Veeren is naar Willemstad verplaatst en zal als commandant over de batterijen der veld artillerie in Den Haag vervangen worden door majoor Schwartz. Het algemeen college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen in Nederland is gisteren en volgende dagen, onder het praesidium van Mr. J. J. Loke in Den Haag, in een buitengewone vergadering te zamen gekomen, ten einde te be raadslagen en te besluiten o. a. over het te geven antwoord op den brief der algemeene synode be trekkelijk de ondernomen regeling van het beheer. De gecommitteerden uit de synode zijn niet ter vergadering verschenen, terwijl wegens ongesteldheid of verhindering der leden Mrs. Van der Laan, Van Boeles en Dr. Suringar, als secundi de heeren Bergsma, Smidt en Hendriks de vergadering zullen bijwonen. Den beminnaars der toonkunst wacht eerst daags in Den Haag een groot kunstgenotde uitvoering van het Oratorium „Paulus", een der beroemdste meesterwerken van Felix Mendelsohn Bartholdy. Die uitvoering zal geschieden den 6den Mei a. s., op een buitengewoon concert van de maatschappij de Toekomst, met medewerking van het muziekgezelschap Polyhymnia, de Mannenzang- vereeniging Cecilia en andere dilettanten uit Den Haag. Onder de solisten zullen optreden mej. Lioba Clemens uit Keulen, sopraan, en de heeren J. Wolff uit Keulen, tenor, en Carl Hill uit Schwerin, bas. De heer W. F. G. Nicolai zal de leiding van het concert voeren. Vanwege de commissie in Nederland wordt medegedeeld, dat de toren ter gedachtenis van Prins Willem I te Dillenburg, van welken den I 29sten Juni 1872 de eerste steen werd gelegd, geheel naar het oorspronkelijke plan is volbouwd en op dienzelfden dag in dit jaar zal worden in- gewyd. Binnenkort wordt de officieele uitnoodi- ging tot bijwoning dezer feestviering verwacht. Voor de inwendige versiering is het bronzen af gietsel in verkleinden vorm van het ruiterstand beeld in Den Haag, uit het in Nederland verza melde geld, gereed. Daarenboven mocht de com missie op hare vroeger gedane oproeping voor dit doel ontvangen: 1°. een dito afgietsel in pleister van het monument te Heiligerlee; 2°. eene groote gravure in lijst naar eene schilderij van Jacquard, voorstellende: „De Prins zyn kostbaarheden te Dillenburg verkoopende" (namens de subcommissie van Leeuwarden)3°. zes antieke bokalen, waarin zeer schoon de wapens der Oranje-Nassau's etc. zijn gegraveerd; 4°. eenige noodmunten, o. a. eene uit Leiden 1574, etc. uit den tyd van den tach tigjarigen oorlog; 5°. van vier verschillende zijden portretten in gravure van den Prins en zijne echl- genooten en verdere vorstelijke personen uit zyn geslacht; 6°. eenige boeken, en eenige bijdragen in geld. Tot lid der prov. staten van Noord-Holland, in het district Hoorn, is gekozen de heer T. Kroon, wethouder te Hoorn, met 253 van de 288 uit gebrachte geldige stemmen. Tot directeur van de Nederlandsche Han delmaatschappij is benoemd Jhr. P. Hartsen, pre sident der kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam. De verordening op de heffing en die op de invordering eener honden-belasting zyn in de vergadering van den Amslerdamschen gemeente raad van gisteren met 17 tegen 13 stemmen aangenomen, zoodal te beginnen met 1 Juli in die gemeente die belasting zal worden gehe ven, en wel ƒ3 voor eiken hond. Op Dinsdag 13 Juli e. k. en volgende dagen zal te Breda gehouden worden de 98ste algemeene vergadering en het congres der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid. De volgende voorstellen der departementen zullen ter algemeene vergadering in behandeling komena. van het departement Arnhem, dat de algemeene vergadering het hoofdbestuur machtige om zijn in vloed bij de hooge regeering aan te wenden, om het industrieel onderwijs van overheidswege le regelen en er de middelen voor aan te wijzen, in den geesl als is uitgedrukt in het adres van heeren directeuren aan den Koningb. van het departement Utrecht, dat door het hoofdbestuur opnieuw ernstige pogingen worden aangewend om bij de hooge regeering aan te dringen tot ver krijging van een algemeene wet tegen de veront reiniging van den bodem en de publieke wateren in de stedenc. van het departement Breda, dat de Maatschappij zich wende tot de hooge regeering en de gewestelijke besturen, opdat, hetzij door uitloving van geldelijke subsidiën of op andere doelmatige wijze, verbetering van de paardenrassen in Nederland worde aangebracht. De bij gelegen heid van het Congres te houden provinciale ten toonstelling van nijverheid, landbouw en kunst, uitgaande van de Vereeniging van industrieelen en werkbazen te Breda, zal 13 Juli geopend worden. De regeering is, onder voorbehoud der goed keuring door de wetgevende macht, met verschil lende gemeentebesturen in overleg getreden tot over dracht der bij hunne gemeente gelegen veren. Aan de Tweede Kamer is nu ter bekrachtiging onderworpen de overdracht van het veer over de Maas tusschen Megen en Appeltern aan eerstge~ melde gemeente.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1