LEIDSCH DAGBLAD; N°. 4661. A0. 1875. Vrijdag 23 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. S T A DjS-- B E|B IjC,H T E N. DE BURGEMEESTER van LEIDEN doet te weten dat de opgaaf van de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen in deze gemeente, voor de wijkeu IV en VII, van heden af gedurende dertig dagen op de Secretarie alhier voor de belanghebbenden ter inzage is nedergelegd, en dat de Commissie voor de herziening zitting zal houden op Dinsdag den 4den Mei aanst., des voormiddags van 10 tot 12 uren, in een der lokalen van het Raadhuis, tot het geven van inlichtingen aan belanghebbenden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. o. BRANDELER. Leiden, 21 April 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS an LEIDEN bren gen bij deze ter algerneene kennis dat, wegens noodzake- lijke herstellingen aan de SPANJAARDSBRUG onder Leiderdorp, de passage over die brug voor rijtuigen, paar den en vee, op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag, den 26sten, 27sten, 28sten, en 29 April e. k. GESLOTEN zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 April 1875. LEIDEN, 22 April. In de eerste helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven ge zonden die wegens de onbekendheid der adres- «anten niet bezorgd zijn kunnen worden A. Broekhuizen, AlphenH. Van Kempen, C. Mommer, wed. Rurake, wed. Terwiessen-Huber, Verviers, Renier, J. Weers, I. I. Christiaanse, allen te AmsterdamL. Aarst, BestSeemering, BlijhamGebr. van Nes, BoskoopVerhaar, Delfs- haven; Wijdom, Deventer; F. G. H. Driessen, GeertruidenbergKeyzer, J. van den Wijngaard, beiden te 's-Gravenhage; van Noorde, Groningen; Mej. J. Trijters, Haarlemmermeer; J. Zantvliet, Hoogendijk; J. Troost, Meppel; „de Notaris", Nieuwkoop; W. Moesbergen, Numansdorp; Met selaar, Oudshoorn; H PhafF, Rotlerdam; Mad. Top, Rijnsburg; Van der Tooien, Scheveningen W. Van Rtjn, Soerabaya; P. van Leeuwen, Stomp- wijk; Helena Marie Bol, Valkenburg. Het prov. genootschap van kunsten en weten schappen in Noord-Brabant heeft tol correspon- deerende leden benoemd de heerenJ. A. Hooft van Iddekinge, directeur van het muntkabinet der Leidsche hoogeschoolA. De Schodt, secrétaire de la société P^oyale de numismatique Beige; R. A. Van Zuylen Jr., archivaris der stad 's-Hertogenbosch, en Jos. Graven, beeldhouwer te 's-Hertogenbosch. In de gemeente Valkenburg heeft eene lijst gecirculeerd om bij te dragen voor de oprichting van een monument voor de slachloffers van den oorlog in Atjin. De opbrengst was f 17.70, welke som aan de hoofdcommissie is overgemaakt. Het stoomschip Torrington is 15 dezer van Batavia naar Rotterdam vertrokken; de Holland, van Batavia naar Nieuwediep, is Dinsdag, na een reis van zestien dagen, van Singapore te Aden aangekomen, en heeft, na kolen ingenomen te hebben, denzelfden dag de reis voortgezet. Bij de herstemming voor een hoofdingeland van Delfland, in het eerste district, hoofdplaats Delft, tusschen de heeren J. D. Viruly Pz. en Mr. J D. C. C. W. De Constant Rebecque, is de eerste gekozen met 269 van de 331 uitgebrachte stemmen. Het Vaderland verneemt dat de minister van oorlog in overleg met zijn ambtgenooten be paald besloten heeft binnenkort zijn portefeuille neer te leggen. Het schijnt echter in de bedoeling te liggen, eerst zekerheid te hebben omtrent de optreding van een opvolger, voordat de generaal Weitzel werkelijk zijn demissie neemt. De Staatscourant rectificeert dat de com- missie voor het afnemen van examen voor amb- i tenaren bij den burgerlijken dienst in Ned.-lndië niet den 21 sten Juli, maar den 21sten Juni e. k. haar eerste vergadering zal houden. Voor de akte als hoofdonderwijzeres werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 6 candidaten, waarvan 3 werden afgewezen en 3 toegelaten, mej.M. E. D. Van Bruggen uit Rotterdam, E. J. A. Ten Kate Huender en F. H. Sonnenberg uit Den Haag. Voor de Fransche taal werden geëxamineerd 7 vrouwelijke candidaten, waarvan 6 werden afgewezen en 1 toegelaten, mej. M. G. Van Randwijk uit Den Haag. Bij het voorjaarsexamen z'gn door de kwee- kelingen der Arnhemsche kweekschool voor onder wijzeressen behaald 38 akten van bekwaamheid, als 3 voor hoofdonderwijzeres, 11 voor hulponder wijzeres, 6 voor de Hoogduitsche, 3 voor de En- gelsche, 11 voor de Fransche taal, 1 voor het teekenen en 3 voor de handwerken. Al de examens zijn weder geslaagd. Een der leeraressen (mede oud-kweekeling) dezer school behaalde een akte voor de wiskunde. De jaarlijksche Anna-prgs werd toegekend aan mej. J. M. Ten Hoet. Het aantal uitwonende (bij hare ouders gehuisveste) kweeke- lingen bedraagt 20, dat der inwonende 60, wan neer de vacant wordende plaatsen weder bezet zijn. Voor de tien plaatsen hebben zich 30 adspi- ranten aangemeld. Door eene commissie uit het bestuur van de ambachtsschool te Rotterdam is aan H. M. de Koningin een gedachtenis aangeboden aan Hd. bezoek, in het vorig jaar aan die inrichting gebracht. De gedachtenis bestaat in een werkstuk, uit sluitend door de leerlingen vervaardigd, zijnde een bloemenstandaard uit hout, met eenvoudige gal vanisch vergulde en gebronsde ornamenten. Gisteren is van de werf der Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Fijenoord te water ge laten de stoomkanonneerboot Brakbestemd voor de verdediging van zeegalen en stroomen. De geheele zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad was gisteren gewijd aan de behan deling van de invordering der hondenbelasting. De voorgestelde vrijstelling van onvermogende houders van honden is vervallen. Een stemming over de geheele verordening kan eerst in eene volgende vergadering gehouden worden wegens staking van stemmen over een artikel. Tweede Kamer* Heden is inge komen een ontwerp tot goedkeuring der overeen komst met België omtrent 't kanaal van Gent naar Neuzen. Tegen Woensdag te elf uren zijn vele wetsontwerpen aan de orde gesteld, waaronder tot wijziging der Indische begrooting 1875 en tot onteigening voor den spoorweg Arnhem-Nij megen. Voorts heeft het afdeelingsonderzoek plaats gehad over het wetsontwerp tot het verleenen van vrijdom van grondbelasting voor stichting van arbeiderswoningen. Naar men verneemt wordt ook de heer Dates, thans adjunct-ingenieur bij de Rijnspoorweg maatschappij, aangesteld als adjunct.-ingenieur voor de spoorwegopname op Java, en als zoodanig toegevoegd aan den heer Maarschalk. Tot lid der prov. staten van Drente (district Hoogeveen) is gekozen de heer J. Wessels Boer, bij herstemming. j Z. M. heeft aan G. Grool, dienaar van politie j 1ste kl. te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevredenheid wegens de redding van drenkelingen aldaar in Juni 1867 en op 29 Dec. 1874, toe gekend de bronzen medaille voor menschlievend hulpbetoon, alsmede een loffelijk getuigschriftaan den zeeloods te Egmond-aan-Zee A. Wijker ver gund het aannemen en dragen van de zilveren medaille, hem toegekend door het Deensche gou vernement, wegens betoonde zelfopoffering bij de redding der bemanning van het gestrande Deensche schoonerschip Lene Maria22 Oct. 1874. Gemengd INTeaws. Dinsdag-avond sprong te Utrecht zekere V. aan het Geertekerkhof in den Singel tien minuten later werd zijn lijk opgehaald. De ongelukkige had in den vooravond nog moeite aan gewend om zich met zijne vrouw, waarvan hg gescheiden was, te verzoenen, hetgeen mislukt was. De heer L. G. Dudok de Wit zal op den lsten Mei 's nachts te 4 uren Amster dam verlaten om naar Weenen te wandelen. Van. Amsterdam tot Munster zal hem vergezellen de heer M. C. Hassoldt, van Munster tot Weenen zal de heer De Wit zijne reis voortzetten in ge zelschap van den heer A. Kettner. De geheele reis is ongeveer 270 uren gaans, die men denkt in 40 a 45 dagen, met 8 uren per dag af te leggen, te volbrengen. In voorname plaatsen, zooals te Munster en te Cassel, wordt een dag vertoefd. Naar de Arnh. Ct. van wel ingelichte zijde verneemt is het bericht, als zoude de val, aan de gevolgen waarvan in het begin dezer maand te Arnhem een 80-jarige vrouw overleden is, veroorzaakt zijn door verregaande baldadigheden tegen haar door eenige jongelieden gepleegd on juist. Die val is namelijk veroorzaakt, doordien een jeugdige knaap, in het laatst van Januari bij het uitgaan van de school achteraankomende en zgn makkers willende inhalen, met eenige vaart uit het huis kwam loopen en daardoor in botsing kwam met genoemde vrouw, die slecht ter been zijnde, ongelukkig dadelijk viel en haar heupbeen brak. Van eenige baldadigheid of moedwil is daarbij geenszins gebleken. Door den burgemeester le Zwolle is de wegneming bevolen van een doek, dat op de zoogenaamde „potjeskermis" aldaar was tentoon gesteld en de voornaamste personen van Duilsch- land als boetelingen te zien gaf. Te Westkapelle heeft een landbou wer bij het omspitten van zijn stuk land een zilveren bekertje en een aarden kan gevonden, beide met oude rijksdaalders en drieguldenstukken gevuld, ter waarde van f 400. Op dit land had vroeger eene hofstede gestaan, zoodat die geldsom vermoedelijk aldaar door de vroegere bewoners was geborgen. J. L. B. en zijn vrouw G. B., wonende in het Lutterveld, gemeente Ambt-Hardenberg, hadden dezer dagen op de jaarmarkt een koe aan gebracht, verkocht en een andere koe gekocht, waarmede zg des namiddags de terugreis aan vaardden. Op de hoogte der Jeulenwgk te Hol- landscheveld gekomen, moest nog eens een kroeg worden aangedaan. De vrouw, die in erg beschon ken toestand verkeerde, had ondanks de aanspo ring van haar man geen lust te vertrekken; de

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1