Bij de herv. gemeente te Utrecht is tot predikant beroepen Ds. A. H. Duval Slothouwer, te Zutfen. Naar men verneemt kan binnenkort de openbaarmaking worden tegemoet gezien van plan nen, op last der regeering ontworpen tot verbe tering der Keulsche vaart. Reeds vroeger waren dergelijke plannen gemaakt tot opruiming van de hinderlijkste belemmeringen, thans echter is het denkbeeld op ruime schaal uitgewerkt, ten einde voorgoed in de bezwaren kan worden voorzien. Het is den minister van financiën gebleken dat formulieren, die ter zegeling worden aange boden en waarop de zègèlstempels bovenaan ter rechterzijde moeten worden gesteld, dikwerf de noodige plaatsruimte voor den afdruk dier zegel stempels missen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, bij circulaire van 16 dezer, den commissarissen des konings verzocht, in het ver volg te dien aanzien het noodige te bezorgen. Volgens een bij het dep. van marine ont vangen bericht zou de divisie in de wateren van West-Indië, onder den kapt.-ter-zee Jhr. J. H. Van Capellen, en bestaande uit Zr. Ms. schroef- stoomschepen LeeuwardenCornelis Dirks en Prinses Mariaden 18den Maart van Curasao over Havanna naar Nederland vertrekken, en kan zij in de eerste helft van Mei ter reede van TeSsel worden verwacht. De Ned. Bank had op 19 April bij een muntmateriaal van f 137,577,060.741/, voor eene som van f 122,865,327.59 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 49,150,131.18 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Naar aanleiding van de wijzigingen door de regeering in het wetsontwerp tot herziening der kiestabel gebracht, volgens welke de verandering der tabel zich uitstrekt tot een veel grooter aan tal districten dan oorspronkelijk was voorgesteld en het ledental der Tweede Kamer met drie wordt vermeerderd, heeft de commissie van rappor teurs een nieuw afdeelingsonderzoek noodig ge oordeeld. De olfic.-van-gezondh. 1ste kl. H. Evertse, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willems oord, wordt met den laatsten dezer op nonadi- viteit gesteld en vervangen door den offic.-van- gezondh. 2de kl. W. Schoondermark. Z. M. heeft benoemd lot subst.-griffier bij de arrond.-rechlb. te Brielle Mr. J. H. Keiser, griffier bij het kantong. te Grave; tot subst.-griffier hij de arrond.-rechlb. te Amersfoort Mr. J. Van BinSbergen, griffier bij het kanlong. te Nijkerk; aan den voor den dienst in Ned.-Indië bestemden soldaat M. Schönersladt, van het kolon. werfde pot, vergund het dragen der Duitsche medaille, Ier herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871 aan den voor den dienst in Ned.-Indië bestemden soldaat A. Kohles, van het kolon. werfdepot, vergund het dragen van de Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico; den kapt. F. F. Graafland, van de divisie kon. rnaréchaussée van Noord- Brabant en Zeeland, op zijn aanvrage op pensioen gesteld. Giemengd INiomvs. In de openbare vergadering van den xaa,d van slate, aid. geschillen van bestuur, is heden behandeld hel beroep van kcrkeraad en kerkvoogden der Ned. herv. gemeente in Den Haag tegen de beschikking van Ged. Staten, waarbij is gehandhaafd de door B. en Ws. vei leende ver gunning tot het bouwen eener R.-K. kerk in de Paikstraat. Het kerkeraadslid Mr. P. Van den Brandtler concludeeide lot vernietiging van het besluit van Ged. Stalen en afwijzing van 't ver zoek om vergunning. Mr. H. A. Des Amorie v. d. Hoeven trad als veidediger van het R.-K. kerkbe stuur op en zag met een beioep op 's Konings besluit in eene gelijksoortige quaeslie te Utrecht met volkomen gerustheid de beslissing tegemoet. Gistermorgen is aan den Raam weg •onder Wassenaar het lijk opgehaald van een Brigadier, die gedurende veeilien dagen vermist werd. In de Handboogstraat te Amsterdam is gisleien een tweejarig kind uit de tweede ver dieping op straat gevallen. Het is in deernis- j waardigen toestand naar bet gasthuis gebracht. i o I Verleden week werd te Raveristein de spoorwegbrug over de Maas van de Zuid- Oosterspoorwegmaatschappij beproefd. De proef is bij uitnemendheid geslaagdbij eene zwaarte van 240,000 kilo, welke op de brug was aangebracht, was de doorzakking uiterst gering. Ondanks de kort geleden gesloten uitleveringstractaten worden er, naar het schijnt, nog geldmannen aangetroffen, die zich uit de voeten maken, deficits in plaats van geld achterlatende. In Den Haag moet zich weder een zoodanig geval hebben voorgedaan. Zekere H. zou zich sedert eenige dagen op reis hebben gegeven, zonder orde op zijne zaken te stellen en zonder een adres in het buitenland op te geven. Ten gevolge van die verdwijning heeft de politie zich de zaak aange trokken en moet in den laten avond van Maan dag nog een der bedienden op het kantoor van H. voor den commissaris van politie der 2de af- deeling zijn ondervraagd en van het verhoor proces-verbaal zijn opgemaakt. Naar men verneemt is H. failliet verklaard en heeft de rechtbank rechts ingang met bevel tot aanhouding tegen hem ver leend. Eerstdaags zal de dienst tusschen Dover en Calais met de Bessemer boot geregeld beginnen. Het schip heeft volkomen aan de ver wachting voldaan, en de board-of-trade zal de vergunning geven voor het vervoer van passagiers. Greld- en efïectenmarkt. Amsterdam, van 12 tot 17 April. Wederom waren in de afgeloopen week handel en fluctuatie van weinig beteekenis, hoezeer de markt Maandag op de bekende oorlogzuchtige courantenberichten zéér gedrukt opende. Het meer geruststellend aanzien, dat de bewuste geruchten hebben verkregen sedert er een en ander officieel van is bekend gemaakt, had de natuurlijke uit werking dat de prijzen zich herstelden en voor 't oogenblik gaat de beurs weder haar ouden, in den laatsten tijd zeer droomerigen gang. Onder- tusschen hebben wij ook nu weder gezien hoe gevoelig zij is en hoe weinig vertrouwen zij beeft in de toekomst, en niet zonder reden. Mogen de zwarte stippen voor het oogenblik van den poli- tieken horizont verdwenen zijn, het is in de laatste dagen opnieuw gebleken, hoe gespannen de alge- rneene toestand van Europa is en hoe weinig er maar zou noodig zijn om de oorlogsfakkel op nieuw le doen ontbranden. Er is reden te over om rnet bijzondere zorgvuldigheid te werk te gaan en zich zoowel voor te ver gedreven pessimisme als, en vooral, voor optimisme te wachten. Gelijk wij reeds opmerkten, bepaalde zich de voornaamste beweging in de fondsen tot den achter uitgang in de eerste en de herstelling tot de oude prijzen in de volgende dagen. Over onze Binnenlandsche Schuld en industi ieele waarden hebben wij niet le klagen. De 3 a 4 pCt. Schuld verbeterde pCt., Hollandsche Spoor- wegaandeelen liepen toi 102'/2 en aandeelen Stoomvaartmaatschappij Nederland rezen 3 pCt. Daarentegen daalden oude aandeelen Handelmaat schappij van 1343/4 op 1323/8 orn 133!/a pCt. te sluiten, terwijl nieuwe 5/ö pCt. verloren de eerste op de verwachting van een schraal dividend, waarbij de laatste niet geïnteresseerd zijn. De nieuwe Russische leening groot'15.000.000 en die voor de Russische wederzijdsche Grond- crediet- Vereeniging groot 10.000.000, (de 10de Serie waarmede thans de 100 millioen roebels door deze maatschappij geleend compleet zijn), namen niet veel geld van onze maikt, schoon zij loch een drukkende uitwerking op verscheidene Russische fondsen oefenden. Oosleruijktcbe fondseri, hoezeer zij zich eengs/ms van hel ei lies der eerste dagen van de week herstelden, blijven flauw en ongeveer >/i pCt. beneden de vorige week. Zoo ook sluiten 6 pCt. Peruanen 5('g, 5 pCt. Tui ken '/4, 7 pCt. Egypte 3/3 pC'. lager. in Noord-Amenkaansche Spoorwegfondsen was weder minder handel dan de vorige weken, en hoe zeer enkele sooi ten eenige verbetering ondervonden, was de stemming over 't. geheel niet gunstig. Geld op prolongatie ruim; aanvankelijk 4 pCt., kon het zich op dien prijs niet houden en sluit 3'/a pCt. met ruim aanbod. BUITENLAND. Frankrij k. Ten bewijze, hoezeer de bedrijvigheid in het verkeer en de handelszaken in den laatsten tijd is toegenomen, kan dienen, dat de opbrengst der spoorwegen gedurende de drie eerste maanden van dit jaar elf millioen meer heeft bedragen dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Mac Mahon zal zich in het begin van Mei naar Blois begeven, om aan het landhuishoud- kundig feest aldaar deel te nemen. Kardinaal Regnier, aartsbisschop van Cam- bray, heeft den paus 200,000 fr. gezonden, welke hij in Januari, Februari en een gedeelte van Maart als Pieterspenning heeft ingezameld. De sommen, welke sedert het begin van dit jaar uit Frankrijk naar het Vaticaan zijn gezonden, bedragen ver scheidene rnitlioenen. Ouitschl and. In strijd met het laatste bericht omtrent de beraadslagingen bij het Pruisisch ministerie over een wetsontwerp tot opheffing der kloosters en congregatiën, wordt thans uit Berlijn aan sommige Duitsche bladen geschreven dat de koning het ontwerp reeds voor zijn vertrek had goedgekeurd. Uit Ellwangen wordt gemeld dat de geeste lijke Schvvarz, wiens benoeming tot deken ver leden jaar niet door den bisschop werd bevestigd, tot pauselijk huisprelaat is benoemd. Het van verschillende zijden verspreide be richt, dat van wege Oostenrijk-Hongarije en Rus land eene bepaalde verklaring betreffende de wis seling van nota's tusschen Duitschland en België naar Brussel zou zijn gezonden, wordt van we! ingelichte zijde voor geheel ongegrond verklaard. C*root-I j ritnnnië. Het vonnis van den onderkoning over den Guico- war is ontvangenuit de geheimhouding van dit stuk wordt opgemaakt, dat het Indische ambt daarmede niet overeenstemt. De openbaarmaking was tegen den lOden toegezegd. Het schip Discoveryvoor de Noordpool expeditie bestemd, heelt dezer dagen een proefvaart gedaan, welk gunstig is uitgevallen; de expeditie zal 27 Mei Portsmouth verlaten. Volgens een telegram uit Calcutta is de Indische astronomische expeditie, die te Gomorta den 6den dezer de totale zonsverduistering is gaan waarnemen, gelukkig geweest ten opzichte van de waarneming der uitwendige contacten. Tijdens de volkomenheid der verduistering echter was de hemel geheel bewolkt geweest, zoodat geene pho- thographieën konden genomen worden. Welk het wedervaren geweest is van de expeditie in Siam, is nog met hekend geworden. Üuslnnd. Uit Odessa wordt gemeld Gedurende den Krim- oorlog zijn op de reede van Balaclava twaalf vij andelijke schepen gezonken. Een ingenieur heefl vergunning gevraagd om die schepen te lichten. Men verzekeit dat zich onder de gezonken vaar tuigen stoombooten met kostbare machines be vinden aan boord van een der schepen moeten zich ook kisten met geld bevonden hebben. De ijsgang op de Dnieper, Dniester, Rug en Donau is geëindigd eu de scheepvaart op die rivie ren hersteld. Telegram men. ROME, 20 April. De Opinione, sprekende over het voorstel van Duitschland, uit het gevoelen dat het bijeenroepen van een congres tol vestiging van eene internationale drukperswet en tot het verkrijgen van eene uniforme wetgeving met be trekking tot kerkelijke aangelegenheden met tot eenig resultaat leiden zou. WEENEN, 19 April. De Tuiksche regeering heefl den aanleg der lijn Sofia-Nisch. welke zich hij de Servische spoorwegen zal aansluiten, ver gund aan de Belgisch-Fransche groep, eu de exploitatie dier lijn aan de maatschappij, aan wel ker hoofd baron Hirsch slaat. Aan laatstgenoemde is medegedeeld, dat zijne aanspraken op den aan leg der oudere lijn aan de beslissing van een scheidsgerecht zullen onderwerpen worden. NEW-YORK, 20 April. De minister van finan ciën heeft aangekondigd, dal hij vijf millioen aan

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2