LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 4660. A0. 1876. Donderdag 22 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1. Franco per posl1-40. Afzonderlijke Nommers0-02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel racer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 21 April. Hedenmiddag werd in het gebouw der instelling de algemeene vergadering gehouden der Vereeni- ging tot instandhouding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart, die behalve door de leden werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik, eere-voorzitter der Vereeniging, den minister van marine, burgemeester en wethouders dezer gemeente, militaire autoriteiten en vele be langstellenden. Ze werd geopend door den voor zitter, Dr. R. Rutgers Van der Loeff, die de aan wezigen voor hunne tegenwoordigheid zijn dank betuigde en in de talrijke opkomst op dezen dag het bewijs zag, dat de Vereeniging iets goeds heeft, waardoor zij een levende corporalie, een persoonlijke werkelijkheid is. Hij wees er vervol gens op, dat de Vereeniging nog een frisch leven geniet en steeds vooruitgaat, met stillen, bedaar den tred, recht op 't doel aan dat men zich in den beginne heeft voorgesteld, en ging toen dit doel na en in hoeverre het sedert de 20 jaren, die de Vereeniging nu bestaat, bereikt was. De instelling draagt den Iweeledigen naam van philanthropisch-nationale instelling. De com missie heeft de gevaren voor zulk een instelling voorzien. Zonder terzijdestelling van het nationale, zal het philanthropische echter steeds op den voor grond blijven treden. 't Hoofddoel toch is om ongeluk kige jongens te helpen, om ze een toekomst in de wereld te bezorgen. De dank der jongens en hunner betrekkingen waren verreweg de voor naamste stof voor de belooning der commissarissen. Aangenaam was het hem er op te kunnen wijzen, hoevele bewijzen van belangstelling de inrichting vooral in den laatsten tijd, van verschillende zijden, van 't tegenwoordig ministerie meer dan te voren, mocht ondervinden. En inder daad, zij verdient die ten volle; want waar een Vereeniging als deze bestaat, kan 't niet anders dan in den geringen stand den geest der Watergeuzen opwekken, waardoor ons land groot en vrij is geworden. De Vereeniging is wel klein, doch ze zal overwinnen door het philan thropist prestige. Ten slotte wees spr. er nog maals op, dat de Kweekschool is voor de jongens en sprak den wensch uit, dat de Koning haar be- scherme, Marine haar de hand reike en de phi lanthropic steeds in de eerste plaats op den voor grond zal treden. Daarna bracht de heer G. Kolft, lid der hoofdcommissie, verslag uit van den toe stand der Vereeniging gedurende het afgeloopen jaar. Hoewel de uitslag der verschillende pogingen van commissarissen, o. a. om in meer andere plaatsen commissién te vormen, niet altijd even gunstig was, heeft men over 't algemeen zeer veel reden voor tevredenheid. Onvermoeid blijft men dan ook in de pogingen om de knapen op te leiden tot ilinke jongens onzer vloot. Het spreekt echter van zelf dat commissarissen voorstanders zijn van de afschaffing der lijfstraffen en spr. zou voorbeelden kunnen opgeven, dat jongens, die eerst lust voor den zeedienst toonden, door die straffen later werden teruggehouden. In de versterking van 's lands vloot heeft de Kweekschool in het af geloopen jaar een belangrijk aandeel gehadniet minder toch dan 112 knapen zijn langs deze school in 's Rijks zeedienst getreden. De leer middelen zijn zeer voldoende, doch door den grooten aanwas van leerlingen was uitbreiding van 't onderwijzend personeel noodzakelijk, terwijl pok enkele belangstellenden welwillend zich met die taak belastten. Eén leerling moest wegens wangedrag worden verwijderd; daarentegen werd aan 36 jongens bij hun vertrek een lofifelyk ge tuigschrift medegegeven, waarop bij plaatsing vooral zal worden gelet.. Van de 6 adspiranten, die bij eene vacature als stuurman in aanmerking kwamen, viel 5 jongens van de Kweekschool die onder scheiding te beurtdoor de subcommissie te Rotterdam werd de school met een 6-tal prach tige zilveren horloges begiftigd om die aan de verdienstelijkste leerlingen uit te reiken. De finan ciën staan niet onvoordeelig, dank zij de onder steuning die de instelling van donateurs, ongeveer 300 leden en andere milddadigen te beurt valt. Vervolgens werd een overzicht gegeven van den rang, dien onderscheidene oud-leerlingen be reikten, waarna de aanwezigen werden uitge- noodigd zich in de daartoe bestemde lokalen te be geven om getuigen le zijn van de bekwaamheden in de vakken, die de leerlingen in hun toekomstigen werkkring mochten noodig hebben. Bij deze gele genheid hield de voorzitter zoowel tot de toe schouwers als tot de toekomstige janmaats en hunne onderwijzers eene hartelijke toespraak, terwijl aan 13 van de leerlingen, die weldra de Kweekschool zouden verlaten, een getuigschrift en aan een van hen bovendien een zilveren horloge werd uitgereikt. Het bestuur van „de Société Américaine de France" te Parijs, overtuigd van het belang eener algemeene samenwerking der verschillende ver- eenigingen en wetenschappelijke mannen, die aan de geschiedenis van Amerika vóór de ontdekking door Columbus hunne studiën wijden, heeft gemeend dat een congres van belangstellenden in dat onder werp zulk een oogmerk op eene uitnemende wijze zou kunnen bevorderen. Dat congres zal van 19 tot 22 Juni e. k. te Nancy worden gehouden en gepaard gaan met eene tentoonstelling van Ameri- kaansche archaeologie. Het Comité Central d'Orga- nisation zal gaarne alle voor de zittingen van het congres bestemde mededeelingen ontvangen. Intus- schen heeft het de volgende onderwerpen aan de aandacht aanbevolen 1°. Betrekkingen van Europa, Afrika, Azië en Oceanië met Amerika vóór Colum bus; 2°. verklaring der geschreven bescheiden van de Amerikaansche oude volkeren, de gedenktee- kens in beeldhouwwerk en beeldschrift, opschrif ten enz.; 3°. indeeling der Indiaansche volkeren van de Nieuwe Wereld naar afkomst en taal. Elk lid heeft recht op een exemplaar van het gedrukte verslag der zittingen, de mededeelin gen, verhandelingen en besprekingen. Voor het lidmaatschap is eene bijdrage van 12 fr. vastge steld, die men te Nancy bij den penningmees ter, den heer Gros-jean Maupin, Rue Héré n° 20, en aan het bureel van de Société Améri caine de France, 20 Rue Bonaparte, te Parijs, storten kan, waarop per keerende post een bewijs van lidmaatschap zal worden overgemaakt. Voor Nederland kan men zich tot dat doel richten, doch liefst niet later dan tot en met 1 Juni e. k., aan en de lidmaatsbewijzen erlangen van Dr. C. Leemans te Leiden, die voor de bijeenkomst van dit jaar de betrekking van délégué étranger heeft aanvaard en tot het geven van verdere inlichtin gen zich bereid verklaart. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de medicijnen de heer J. Schut, geb. te Alkmaar, met acad. proefschrift over de per manente extensie bij gewrichtsontsteking. Voor de akte in de Hoogduilsche taal werden gisteren 9 candidaten geëxamineerd1 werd afge wezen en 8 toegelaten, mej.: F. M. Bruschwiler uit Delfshaven, A. E. Jolles, Der Kinderen, F. PI. W. Koster en S. Merrick uit Pen Haag, J. W. Koorevaar uit Gouda, J. A. Nuwer uit Rotterdam en C. G. Thielen uit Leiden. Men verneemt, dat de heer P. Maas Geeste- ranus, ingenieur, hoofdopzichter bij het hoogheem raadschap van Rijnland, is benoemd tot ingenieur bij de Indische spoorwegen en reeds in de volgende maand naar Indië zal vertrekken. De eigenaars van de Soulhporl News heb ben een bewijs gegeven van ondernemingsgeest door het instellen van een speciaal onderzoek naar hetgeen op het gebied van het Liernurstel- sel in Nederland reeds is tot stand gebrachteen hoogst nauwkeurig en zeer uitgebreid verslag van dat onderzoek verscheen niet alleen in de South- port Newsmaar de uitgevers deden aan de redactie van de Public Health hel aanbod, dit stuk in hare kolommen over te nemen, waar van dankbaar gebruik werd gemaakt. Met grooten lof wordt melding gemaakt van de welwillendheid der Nederlandsche stedelijke be sturen en ambtenaars. Onophoudelijk wordt uit alle oorden van Europa en niet het minst uit Engeland een onderzoek ingesteld naar de prac- tische werking van het Liernurstelsel. „Het natuur lijk gevolg daarvan is," zegt de schrijver van het rapport, „dat de gemeentebesturen en ambte naars van de drie steden Amsterdam, Leiden en Dordrecht niet weinig gekweld en vermoeid wor den door het voortdurend inlichtingen geven. Zy moeten hunne plichten als naar gewoonte ver vullen en daarmede zijn hunne gewone werkuren behoorlijk bezet. Alle tijd, dien zij opofferen aan buitenlandsche commissies, is dus niet dan een last, zonder eenige vergoeding, doch desniettegen staande zijn de welwillendheid, de oplettendheid, de beleefde angstvalligheid om de nauwkeurigst mogelijke inlichtingen te geven en de voorkomend heid, die deze heeren jegens de belangstellenden openbaren, merkwaardig. Van de voornaamste personen af tot de klerken toe zijn, volgens mijne bevinding, de Nederlanders de hoffelijkste en vrien delijkste gentlemen." De minister van koloniën heeft ter kennis gebracht, dat de Commissie, belast met het afne men van het examen, voorgeschreven bij arl. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1864, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerl. dienst in Ned.-Indië, haar eerste vergadering zal houden in Den Haag, den 21sten Juli e. k. Zij, die verlangen het examen af te leggen, behooren zich aan te melden vóór 20 Mei. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen zal Vrijdag e. k. des middags een gewone vergadering houden. Met het stoomschip Celebes zal den 24stea dezer een detachement van 125 man en met het stooomschip Pritises Amalia den lsten Mei een detachement van 100 man suppletietroepen naar Java vertrekken. Het bevel over eerstgenoemd det. is opgedragen aan den majoor der inf. van het O.-I. leger J. F. Haas, onder medegeleide van den lsten luit. der inf. J. A. Vink, de 2de luit. der inf. E. H. J. Beekhuis, D. W. A. Graicher, G. W. Beekman, B. E. De Vries en den 2den luit. der cavalerie W. F. Stoltenhof, allen van het O.-I. leger, terwijl laatstgenoemd det. vertrekt onder bevel van den kapt. der inf. van het O.-I. leger K. Verbrugh, en onder medegeleide van de 2de luit. der inf K. H. Van Swighem en J. A. Sinnighe, den 2den luit. der art. P. H. Opzoomer en den 2den luit. der cav. F. D. E. A. J. Rudolph, allen vaa het O.-I. leger.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1