LEIDSCH DAGBLAD. A0. 1875. Dinsdag 20 April. STADS - BERICHTEN. i\°. 4658. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van 1°. de firma W. Hoogeiistra» ten Zn, waarbij zij aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie vergunning verzoekt tot plaatsing van een stoom ketel van zes paard ekracht in het huis aan de Botermarkt hoek Gangetje N°. 30 en 2D; en 2'. Johannes Duiverman, smid, houdende verzoek om eene smidsvuring te mogen doen plaatsen in zijn perceel aan de Volmolengracht n°. 17 Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 22sten April aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren legen die verzoeken op dien lijd in te brengen, terwijl, bij ver- 'zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de Ihwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 April 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat, ten gevolge der vernieuwing van de Oude Marepoortsbrug, de groote DOORVAART langs de Oude Vest half Juni aanstaande, gedurende ongeveer drie maanden, GESTREMJ) zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 April 1875. ^BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter voldoening aan art. -228 der Wet van 29 Juni 4851 Staatsblad N°. 85), dat alle pretension over het jaar 1874, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten -Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 April 1875. LEIDEN, 19 April* Naar men verneemt zullen bij het op 10 en 11 Juni door de Leidsche Zangvereeniging te geven muziekfeest als solisten optreden: mei. G. Meysenheim (sopraan), van het hoftheater te Mun- chen; Adèle Asmann (alt), concertzangeres uit Berlijn, en Gura (bas), van de groote opera te Leipzig, terwijl hoogst waarschijnlijk de lieer Vogel, van het hoftheater te Munchen, de solo tenorpartij zal vervullen. Het orkest zal als naar gewoonte uitstekend bezet zijn. De harppartij in het „Requiem" zal o. a. door twee harpisten van naam uit Hannover worden vervuld. De tekst van het nieuwe toondicht van Richard Hol heeft be trekking op het 300-jarig academiefeest en is van de hand van Mr. J. E. Banck in Den Haag. De Vereeniging „Harmonie0, onder de hier ter stede bestaande liefhebherij-tooneelgezelschap- pen reeds een oude bekende, gaf gisteravond in de Stadszaal hare laatste voorstelling in dit seizoen. Behalve door de leden met hunne dames en geïntro- duceerden, werd de uilvoering bijgewoond door den beschermheer der Vereeniging, Mr. B. Th. baron van Heemstra van Froma en Eibersburen. Het programma werd geopend met „Mijnheer Poirier," blijspel in twee bedrijven naar het Hoogduitsch van F. W. Hacklander, waai in de dilettanten zich over 't algemeen op goede, enkele zelfs op loffelijke wijze van hunne t? \k kweten. Niet minder was dit het geval in het' nastuk „Arme Jaek", tooneelspel met zang in een bedrijf naar het Fransch en evenals het vorige stuk voor het Neder- landsch tooneel bewerkt door hel eerelid der vereeniging H. E. Huygens, waarin vooral de oude toonkunstenaar Jaek met gevoel zijne rol wist te vervullen en door Amalia flink werd ter zijde gestaan. De aanwezigen gaven dan ook herhaalde lijk, zoowel in het voor- als nastuk, blijken van tevredenheid. In de pauze werd aan een der commissarissen, den heer Otlho, wiens werkkring hem weldra deze gemeente zou doen verlaten, door den president namens de vereeniging voor de aan haar sedert vele jaren bewezen diensten, met eene gepaste toespraak het eerelidmaatschap aangeboden, terwijl na afloop der voorstelling de uitloting van eenige aandeelen plaats had en de meeste der aanwezigen nog eenige uren genoeg lijk bijeenbleven. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes op het raadhuis alhier van par tyen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste pryzen f 26.00, f 5.20 en 2.65de laagste f 26.00, f 5.00 en f 2.60. Zaterdag herdacht de hoogleeraar J. H. Jansen den dag, waarop hy 25 jaren geleden het hoogleeraarsambt in de geneeskundige faculteit aan de hoogeschool te Groningen aanvaardde. Van den Senaat der hoogeschool, de Studenten - vereeniging, het Doclorengezelschap, andere cor- poratiën en vele particulieren ondervond hij tal rijke blijken van achting en vriendschap prach tige geschenken werden hem aangeboden. Hij werd in 1842 h. c. tot doctor in de geneeskunde be noemd door den senaat der Utrechtsche hooge school, en in 1851 h. c. tot doctor in de chirurgie door den Senaat der hoogeschool te Groningen. De minister van marine brengt ter ken nis: dat tot ultimo December dezes jaars de ge legenheid blyft opengesteld voor zes artsen, niet ouder dan 30 jaren, om als officier-van-gezond heid 2de kl. by de zeemacht in dienst te treden; de verbintenis geschiedt voor slechts vier jaren de premie bedraagt 6000; dal aan de hooge- scholen zes studenten, die minstens in het bezit zyn van het diploma van afgelegd medisch pro- paedeutisch examen, kunnen worden toegelaten om hunne studiën in de medicijnen aan de hooge- scholen voort te zetten, op de voorwaarden, be doeld in het koninklijk besluit van 17 Mei 1872, n°. 13, ten einde, na het examen als arts te hebben afgelegd, tot officier-van-gezondheid 2de kl. hij de Nederl. zeemacht te worden aangesteld dat zes plaatsen worden opengesteld voor jonge lieden die wenschen om, in verhand met het hooger onderwijs, dat te Amsterdam wordt gege ven, bij het garnizoenshospitaal aldaar te worden opgeleid tot off.-v.-gez. 2de kl. bij de zeemacht; zy moeten op den dag der toelating (10 Octo ber) 17 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 19 jaren; aanmelding voor 16 Juli; dat bij de marine kunnen geplaatst worden zes ser geant-schrijvers, aan welke betrekking boven het genot der gewone scheepsvoeding eene maande- lijksche soldij van f 30 is verhonden; bij het tot standkomen der verbintenis voor vijf jaren, geniet belanghebbende een voorschot van drie maanden soldijaanmelding voor den laatsten dezer. De algemeene kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam heeft met 61 tegen 33 stemmen de invoering van een hoofdelijken om slag in beginsel goedgekeurd. In de volgende ver gadering zal eene commissie worden benoemd om den kerkeraad omtrent de wijze van uitvoering van advies te dienen. j Het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland l heeft aan den heer C. Blanken, pred. te Koudekerk a. d. Ryn, eervol emeritaat verleend, in te gaan 1 Juli e. k. Van de vijf candidaten, die zich Zaterdag io Den Haag voor de akte in het teekenen hadden aangemeld, zijn 3 afgewezen en 2 toegelaten, de heeren: B. Zuidmuller uit Rotterdam en J. Wei land uit Vlaardingen. Tien examens zijn afgenomen voor de akte in het Fransch9 candidaten werden afgewezen en 1 toegelaten, de heer J. G. D. Mul der uit Den Haag. Ingevolge de hevelen des konings heeft het Hof den lichten rouw aangenomen voor den tijd van acht dagen, ingaande 18 dezer, wegens het over lijden van Z. IC. H. Willem Frederik, gewezen keurvorst van Hessen, en van Z. K. H. Don Se- hastiaan Gabriel de Bourbon en Braganza, infant van Spanje. De audiëntie van den minister van oorlog zal a. s. Donderdag niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot commies hij het dep. van financiën Mr. J. baron D' Au lp is de Bourouill, adv. Ie Amsterdamaan F. G. Kist, ten gevolge zijner benoeming tot ontv. der registr. en dom. te Enkhuizen, eervol ontslag verleend als comm. hij het dep. van financiën. Bij beschikking van den minister van ko loniën is J. E. W. Haffert, in Den Haag, met ingang van 1 Mei, benoemd tot tweeden klerk bij genoemd departement. Gemengd Nieuws. Zaterdag-namiddag te 5 uren had schipper Boelhouwer alhier, terwijl hy op den pak- wagen zat, die met zware balen beladen was, het ongeluk er af te vallen, waardoor hij eenige balen op 't lijf kreeg en aan het hoofd nogal ernstig gewond werd. Bewusteloos is hij naar zijne woning op de Ouden Rijn gebracht. Gistermiddag te drie uren brak alhier brand uit in het in de Beestemarkt liggende schip van Van Leeuwen dat met stroo geladen was, doordien een vonk uit de kachelpijp in het stroo geraakte. Onmiddellijk werd de lading in 't water gegooid. Spuit n°. 3 heeft nog water gegeven. De schade wordt berekend op 200. De ar rond.-rechtbank in Den Haag heeft heden den colporteur B., beklaagd van bedrie- gelyke oplichting door het verkoopen van hoekjes voor hoogeren prijs dan hem was opgegeven en op naam van andere boekhandelaren dan voor wie hij zulks moest doen, overeenkomstig den eisch van het O. M. 20 dagen gevangenisstraf opgelegd. Commissarissen der Witte Sociëteit in Den Haag hebben, nadat gedurende de geheele week door de leden gestemd was, schipbreuk ge leden met hun voorstel orn een adellijk lid der sociëteit te doen royeeren, dat op min of meer beleedigenden toon een klacht in het daartoe be stemde boek had geschreven, en na aanmaning zijne uitdrukkingen niet introk, doch deze met minder aangename bewoordingen beantwoordde. Van de 644 geldige stemmen verklaarden zich 420 voor en 224 tegen het voorstel, zoodat de meerderheid van 2/t niet verkregen is. Ten gevolge van dezen uitslag hebben commissarissen gezamenlijk hun ont slag ingediend. Zaterdag-namiddag kregen twee vischvrouwen in Den Haag, die bij de vischbank op het Lage Zand bezig waren haar manden schoon te maken, een hevige ruzie, waarbij zij echter niet handgemeen raakten. De drift had

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1