LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4657. Maandag A0. 1875. 19 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels.f 1.05. Iedere regel meern 0.17£. Groolerc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 17 April. Z. M. heeft benoemdtot lid en voorzitter der Commissie, die gedurende één jaar, ingaande 1 Aug. e. k., belast zal zijn met het afnemen van het eerste natuurkundig examen vermeld in art. 2 der wet van 8 Juli 1874 en van het natuurk. examen voor hulpapothekers, vermeld in art. 5 dier wet, Dr. P. J. Van KerckhofF; tot lid en vice- president Dr. C. H. D. Buys Ballottot lid en secretaris Dr. J. L. Hoorwegtot leden Dr. N. W. P. Rauwen- hoff, Dr. J. H. Van den Broek, Dr. C. J. Matthes, Dr. D. Lubachtot plaatsverv. leden Dr. P. L. Rijke, Dr. J. M. Van Bemmelen, Dr. C. A. J. A. Oudemans, Dr. J. W. Gunning, J. A. Snijders, Dr. H. J. Van Ankum, Dr. R. A. Meestot lid en voorzitter der Commissie, die gedurende één jaar, ingaande 1 Aug. e. k., belast zal zijn met het afnemen van het tweede natuurkundig examen vermeld in art. 2 der gen. wet, Dr. F. C. Donders; tot lid en vice-president Dr. T. Zaaijer; tot lid en secretaris L. J. Van der Harst; tot lid Dr. J. P. Van Braam Houckgeesttot plaatsverv. ledenDr. Th. W. Engel- mann, Dr. EI. W. Middendorp, C. Burgersdijk, Dr. W. Berlin lot lid en voorzitter der Commissie, die gedurende één jaar, ingaande 1 Aug. e. k., belast zal zijn met het afnemen van de geneesk. examens, ver meld in art. 3 der genoemde wet, Dr. M. Polano; tot lid en vice-president Dr. A. E. Simon Thomas; tot lid en secretaris J. Polak; tot leden: Dr. L. Lehmann, J. P. Th. Van der Lith, Dr. A. F. Bauduin, Dr. J. A. Boogaard, Dr. H. Herz, Dr. J. Hissink Jansen; tot plaatsverv. leden: Dr. L. C. Van Goudoever, Dr. F. Rienderhofï, M. R. Timmerman, Dr. W. Koster, Dr. T. Halbertsma, Dr. W. M. H. Siinger, Dr. H. A. Kooyker, Dr. J. W. R. Tilanus, P. J. Haaxman; tot lid en voorzitter der Commissie, die gedurende één jaar, ingaande 1 Aug. e. k., belast zal zijn met het afnemen der examens van apotheker en van de practische examens van hulpapotheker, vermeld in art. 8 en 9 der wet van 1 Juni 1865 en art. 5 der wet van 8 Juli 1874, Dr. R. S. Tjaden Mod derman tot lid en vice-president, C. H. Van Ankum; tot lid en secretaris, Dr. P. De Boer; tot lid, Dr. E. A. Van der Burg; tot plaatsverv. leden Dr. W. F. R. Suringar, Dr. P. J. Van Kerck- hoff, J. Van Rijn van Alkemade en A. C. Cramer. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht heeft den officier-van-gezondheid 2de kl. D. Mestingh, van het 4de reg. inf. alhier, den lsten Mei overgeplaatst bij het 7de reg. inf., te Nijmegen in garnizoen. De officier-van-gezondheid 2de kl. L. L. Plantenga is van het depot te Gouda bij het 3de bataljon 4de reg. inf. alhier overgeplaatst. Vier candidaten onderwierpen zich gisteren in Den Haag aan het examen voor de wiskunde; 3 werden afgewezen, 1 toegelaten, de heer G. Van der "Wolf uit Rotterdam. Voor het Engelsch wer den 7 candidaten geëxamineerdtoegelaten de heeren R. J. Kortmulder uit Rotterdam en J. G. Perrin uit Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6979 vol wassen personen en van 2129 kinderen. Het stoomschip Koning der Nederlanden van Batavia naar Nieuwediep, is '15 dezer te Aden aangekomen en heeft des namiddags de reis voortgezet; de P. Galand, van New-York, is gisteren Lezard gepasseerd. De miliciens van de lichting 1874, thans onder de wapenen, zullen den lsten Mei in het genot van onbepaald verlof huiswaarts keeren. Voor zoover zij dienen tot aanvulling van het incompleet onder de wapenen zal het met verlof zenden den lsten Juli plaats hebben. De aflevering der bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven man schappen zal alhier plaats hebben in het invaliden huis, Woensdag 12 Mei, te 9 uren. Door den minister van financiën is bepaald dat de 288ste staatsloterij bestaat uit 21.000 loten, 10.500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend Maandag 24 Mei e. k. en gesloten Zater dag 5 Juni. De trekking van de eerste klasse heeft plaats den 21sten Juni, terwijl de laatste 100 nommers Zaterdag 11 September worden ge trokken. De minister van marine brengt ter kennis dat in dit jaar 24 jongelingen als adelborst 3de kl. voor den zeedienst, na behoorlijk afgelegd examen, op het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats 1 Sept. a. s. Aanmelding vóór den laatsten Mei. Men bericht dat al de candidaten van den Kamper eursus (7 in getal) in Den Haag voor het officiersexamen geslaagd zijn. In de memorie van toelichting over het wets ontwerp tot wettelijke regeling van den rechtstoe stand der coöperatieve vereenigingen wordt eerst uitvoerig het karakter dezer vereenigingen uit een rechtskundig oogpunt besproken. De minister komt tot de conclusie dat zij te beschouwen zijn als burgerlijke maatschappen of als vennootschappen van koophandel, naarmate van den aard harer onderneming. De consumtieve, voorschot- en pro- ductievereenigingen zijn z. i. als vennootschappen van koophandel aan te merken. Bij de bepalingen der bestaande wetgeving kunnen de coöperatieve vereenigingen noch onder de wet van 1855 ge bracht worden, noch onder de bepalingen op de in het Wetb. van Koophandel geregelde handels vennootschappen, noch onder de bepalingen op de burgerlijke maatschap in het burgerlijk wetboek. Een afzonderlijke regeling was dus noodig, en deze moet zoo kort en eenvoudig mogelijk zijn. Voor een regeling in vele bijzonderheden ont breekt hier de noodige ervaring. De tegenwoor dige wetsvoordracht moet dan ook alleen be schouwd worden als een overgangsmaatregel, ten einde de onzekerheid omtrent den rechtstoe stand der coöperatieve vereenigingen op te heffen en een meer omvattende regeling, zoo die later noodig mocht worden bevonden, voor te bereiden. Zij bevat: 1°. de uitdrukkelijke erkenning der coöperatieve vereenigingen als bijzondere soort van maatschap zonder koninklijke sanctie en in verband daarmede de wijze waarop zij handelend tegenover derden optreedt; 2°. bepalingen ten behoeve van derden als waarborg tegen bedrieglijke handeling der vereeniging, voornamelijk bestaande in ruime mate van openbaarheid; 3°. bepalingen, waarvan niet mag worden afgeweken in het belang der vennooten. Zoo o. a. dat een bestuurder, ook al is hij voor een bepaalden tijd aangesteld, ten allen tijde door een ander kan worden vervangen. Het wetsontwerp bestaat uit 18 artikels. Voor zoover bij de statuten niet anders is bepaald, wordt 1°. het bestuur uit de vennooten gekozen2°. zijn, onverminderd de aansprakelijkheid der vennoot schap, de vennooten ieder hoofdelijk en voor het geheel aansprakelijk voor hare verbintenissen; 3°. is het lidmaatschap persoonlyk. De nieuwe regeling zal niet in een der bestaande wetboeken worden ingelascht, maar een afzonderlijke wet blijven. Aan gebr. Pot. te Ridderkerk, is vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de rivieren in Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Zee land. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwediep, is gisteren te Malta aangekomen op sleeptouw hebbende de Borneobestemd van Newcastle naar Atjin, die 2S4 mijlen van Malta door de Prins Hendrik was ontmoet, hebbende|gebroken schroefas. Het laatste vaartuig nam te Malta 90 ton steenkolen in en zette des avonds te 7 uren de reis voort. Zr. Ms. schroefstoomschip Curacaoonder bevel van den kapt.-ter-zee J. A. Van de Velde, is den 27sten Februari jl. van Valparaiso ver trokken en den 9den Maart te Callao (Peru) aan gekomen. Tot landmeter 2de kl. by het kadaster zijn bevorderd F. L. Beijerinck en J. F. Lensink, landm. 3de kl. respect, te 's-Hertogenbosch en te Arnhem. Gemengd Nieuws. Betreffende dearrestatie van Roelin, die te Deventer een valschen wissel heeft geïn casseerd, meldt men nader, dat hij in hechtenis werd genomen juist op het oogenblik, dat hij op het punt stond te Liverpool scheep te gaan naar Noord-Amerika. Eene goede som van den hem te Deventer uitbetaalden wissel was nog in zijn bezit. Ingevolge het onlangs met Engeland gesloten tractaat kan nu zijne uitlevering gevraagd worden. De man had het zeer slim overlegd, maar toch bij de voorbereiding van zijne misdaad eene kleine vergissing begaan, die tot de spoedige ontdekking en tijdige aangifte heeft aanleiding gegeven. In een door zijn chef geteekenden adviesbrief aan het hoofdkantoor der maatschappij t.e Arnhem had R. de zinsnede gevoegd, dat ook nog een wissel ten bedrage van ƒ8000 op het kantoor der maatschappij te Deventer zou worden ge trokken, maar in der haast geschreven „8 Maart." De chef der maatschappij te Arnhem schreef dadelijk aan den heer Feith te Groningen terug, dat hij order gegeven had tot uitbetaling te De venter, maar dat waarschijnlijk in plaats van 8 Maart werd bedoeld 8 April. Door dit schrijven werd de heer Feith eerder dan waarschijnlijk anders het geval zou zijn geweest op het spoor van de misdaad gebracht en kon de justitie, dank zij de tusschenkomst van de telegraaf, nog bij tijds hare maatregelen nemen en met succes zien bekronen. Donderdag-ochtend wilde even bui- ten Middelburg eene chais, met een paard be spannen, een vooruitrijdenden boerenwagen pas- seeren, toen de wielen elkander raakten, waardoor een der paarden schrikte en de wagen, waarin drie personen gezeten waren, van den dijk viel en in de sloot terechtkwam. Zwaar gekneusd werden twee vrouwen, moeder en dochter, er uitgehaald, terwijl de derde persoon, de zoon, met den schrik vrijkwam. De wagen was, de wielen uitgezonderd, geheel verbrijzeld. Te Oude water heeft een oud-strijder van Waterloo, A. De Bock, Donderdag zijn gou den bruil oflsfeest gevierd. Hij diende Tijdens den slag van Waterloo hij het Sste regiment huzaren. Later maakle hij deel uit van het geleide, dat de kunstschatten enz. uit Parijs weder herwaarts bracht, en beh oorde bij de doopplechtigheid te Brussel van den Erfprins, Ihans Koning Willem III, tot het escorte. De oud-stiijder en zijne echt-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1