licht, die door den heer Keller van Hoorn, pre dikant te dezer stede, zoo hier als elders was uitgesproken. De schrijver zond den beroemden archaeoloog een present-exemplaar. Dezer dagen ontving de heer Van Hoorn uit Athene een brief van Schliemann, die zoowel getuigde van diens blyvende dankbaarheid jegens Nederland, als van z\jn bijzondere gaven. Hoewel S. in 29 jaren tijds zich niet in onze taal had uitgedrukt, kenmerkte zich toch die brief door een flinken stijl, door een goede keus van woorden en door zeer weinig taalfouten. S. wilde spoedig zijne opgravingen in Troje voortzetten, en hield zich verzekerd, dat vóór het einde van 1875 de ontdekking van het Homerisch Ilium als een onbetwistbaar feit zou erkend worden. De brief werd begeleid door een redevoering van S., in Athene onlangs uitgespro ken, en door een photogram van hem en zijne echtgenoote, een schoone Grieksche vrouw, ver sierd met de kleinoodién, vóór meer dan 3000 jaren gedragen door wie weet welke Trojaansche prinses. In het eind van zijne letteren noodigde S. zyn Dordtschen levensbeschrijver beleefdelijk uit hem ook eens in Troje te komen bezoeken. Uit Deventer wordt bericht dat de persoon, die verdacht wordt een valschen wissel bij het agentschap der Geldersche Crediet-veree- ging te Deventer geïncasseerd te hebben, te Liverpool in hechtenis is genomen. Hij was nog in het bezit van het geld. BUITENLAND. Frankrij li- In de permanente commissie heeft Rameau gis teren inlichtingen gevraagd over de partieele ver kiezingen. Buffet antwoordde dat de regeering bij het verstrijken der door de wet bepaalde termijnen de kiezers zal oproepen. Maby vroeg inlichtingen omtrent een artikel in het Journal de Vauclnse, dat in relatie zou staan met de prefectuur, en waarin de republiek beleedigd wordt. Buflet antwoordde dat hij de zaak zal onderzoeken en, zoo er aan leiding bestaat, in overleg met Dufaure maatregelen zal nemen. Het telegrapheeren in geheime taal wordt weder tusschen Frankrijk en alle andere landen toegestaan. Kardinaal Capalti is gisteren overleden. Ouitschland. Het Heerenhuis heeft gisteren de beraadslagin gen bij eerste lezing van de wet op de intrekking der gelden, uit 's lands kas aan katholieke bisdom men en geestelijken verstrekt, ten einde gebracht, en alle daarop voorgestelde amendementen ver worpen. De Univers zegt dat volgens berichten uit Brussel van 14 dezer er een nieuw vertoog van Duitsche zijde zou bestaan, betrekking hebbende op eene anti-Pruisische brochure, te Antwerpen uitgekomen. Omtrent de openbare afkondiging der excom municatie namens den geheimen pauselijken dele- gaat in het aartsbisdom Posen meldt de Ostd. Zeitung nader: Des voormiddags tijdens de gods dienstoefening te Kwilcz hield een rytuig voor de katholieke kerk stil. Een persoon in burgerkleeding stapte af, begaf zich naar de sacristie, trok een priesterkleed aan, ging in de kerk, beklom den kan sel, sprak over den proost Kick (te Kahme) den grooten ban uit, maakte eenige aanmerkingen op de kerkelijk-polilieke wetten, verbood ten streng ste aan de gemeente onderzoek te doen wie hij was of waar hij heenging, en vertrok. Volgens den berichtgever had de aldaar in functie zijnde proost Beyer inmiddels in een biechtstoel geze ten en vervolgens, niet wetende hoe te handelen, van het gebeurde aangifte gedaan bij den landraad te Birnbaum. Deze had daarop een inspecteur van politie uit Posen er heengezonden, om plaatselyk onderzoek te doen. Bij de afzending van het be richt wist men nog niet, van waar de onbekende geestelijke gekomen of waarheen hij vertrokken was. Volgens een ander bericht was hij niet eerst in de sacristie geweest, maar regelrecht uit het rijtuig naar den kansel gestapt, alwaar hij zijn mantel had afgedaan, waaronder hij het ker kelijk gewaad droeg. Groot-Britanniê. In het Lagerhuis heeft gisteren Disraeli voor gesteld de aanneming te weigeren van een request, waarbij in beleedigende termen de rechters in het proces Tichborne beschuldigd worden van partijdig te zijn en omgekocht, en waarbij hunne afzetting wordt gevraagd. Ook de voorzitter van het Lager huis wordt in dezelfde beleedigende termen be schuldigd van partijdigheid en er wordt geëischt dat hij in staat van beschuldiging worde gesteld. Na discussie werd het voorstel van Disraeli aan genomen met 391 tegen 11 stemmen. Northcote ontwikkelde vervolgens het budget. Het overschot over het voorgaande jaar bedraagt 593,833 p. st. Hij begroot de uitgaven over het loopende jaar op 75,268,000 en de ontvangsten op 75,685,000, dus een overschot van 417,000 p. st. Daar nu eene vermindering van belasting onmogelijk is, stelt hij voor, eenige betere rege lingen van de bestaande belastingen, waardoor het overschot met 60,000 p. st. verminderd zou worden. De nationale schuld is verminderd tot op 775,523,000, in 't afgeloopen jaar bedroeg de vermindering 3,759,000. Hij stelt een plan voor waardoor de schuld in 1885 met 21 millioen en aan het einde van 30 jaren met 213 millioen p. st. verminderd zou worden. Disraeli, gisteren in het Lagerhuis den heer Hankey beantwoordende, zeide dat hg vreest, dat wanneer de prins van Wallis Indië bezoekt, hij dat niet zal doen als vertegenwoordiger van de koningin, want de onderkoning zou steeds haar vertegenwoordiger blijven, maar dat wanneer de prins gaat en wanneer het noodig is dat de re- geering te dier zake een voorstel doet, zij dat aan het Lagerhuis doen zal. Spanje. De Carlistische generaal Estarties heeft de zijde van don Carlos verlaten en hem in een brief heftig aangevallen. Het comité, gekozen op de meeting van Spaansche houders van buitenlandsche Spaansche schuld, beschouwt de handelingen van den Lon- denschen raad van buitenlandsche fondsenhouders betreffende de betaling der vervallen coupons als tyraniek, en heeft besloten een memorandum aan dien raad in te dienen, waarbij geprotesteerd wordt tegen de wijziging van de overeenkomst in Januari 11. gesloten. De Tiynes deelt den tekst mede van eene pro clamatie, waarin generaal Mendiry aan zijne troe pen kennis geeft van de terechtstelling van acht gevangen Alphonsisten te Estella, op den 7den dezer, bij wijze van weerwraak over den moord van een gelijk getal Carlistische vrijwilligers te San-Martin de Unz, door de mannen van.Lacalle gepleegd, niettegenstaande zij zich op plechtige toezegging van lijfsgenade hadden overgegeven. Generaal Mendiry had, terstond nadal hem het ge beurde ter ooren gekomen was, generaal Quesada voorgesteld, om leden af te vaardigen tot eene vereenigde commissie, welke de zaak onderzoeken en de schuldigen straffen zou. Eerst nadat de onderhandelingen hierover vier of vijf dagen ge sleept hadden en Mendiry zag, dat men niet van zins was, aan zijn voorstel gevolg te geven, be sloot hij toi bovenvermelden maatregel over te gaan. Het lot werd geworpen onder zes honderd gevangenen, te Estella in bewaring, en omstreeks negen uren in den morgen werden de ongeluk kige slachtoffers, zeven soldaten en een sergeant, ieder van een priester vergezeld, naar de gerechts plaats gevoerd. De regimenten van Navarre, Casti- lië en Arragon, in en om Estella gelegerd, hadden elk eene compagnie afgezonden om de terecht stelling bij te wonen; eene batterij artillerie en een eskadron ruiterij waren eveneens tegenwoor dig. Toen Mendiry en zijn staf waren aangekomen, vormden de troepen drie zijden van een vierkant en in het midden deed men de ter dood veroor deelden naast hunne biechtvaders nederknielen. „Het laatste oogenblik," schrijtt de correspon dent, „was gekomen; de priesters stonden op het punt om afscheid te nemen, toen onverhoeds een der gevangenen, behoord hebbende tot een Navar- reesch vrijcorps, opsprong en naar de nabijgele gen rivier snelde. De wacht gaf vuur en een ko gel trof den ongelukkige in den rug. Dit weerhield hem echter niet. Hij strompelde voort, stortte zich in het water en ging uit alle macht aan 't zwemmen. Een tweede kogel maakte echter een einde aan zijne pogingen en deed hem weg zinken voor altijd. Na dit schrikkelijk tusschen- spel werd het laatste bedrijf der weerwraak ten einde gebracht en vonden opnieuw zeven zonen van het rampspoedig Spanje een ontijdig graf.'* Telegrammen. BERLIJN, 15 April. De nationaal-liberale frac tie vereenigt zich met het voorstel over de op heffing van de bekende artikelen der constitutie, maar verzet zich tegen de gelijktijdige afschaffing der beide eerste alinea's van art. 24, tot zooveel mogelijke eerbiediging van de godsdienstige ge loofsbelijdenis in de volksschool. Men verneemt dat de Porte er thans aan denkt, haar postdienst zoodanig te organiseeren, dat die voortaan rechtstreeks onder haar gezag slaat, opdat zij al de voordeelen geniete, welke het Berner verdrag waarborgt. PARIJS, 15 April. Thiers is heden zijn 79ste jaar ingetreden. Bij die gelegenheid heeft-hij talrijke brieven van gelukwensching ont vangen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Op ieder gebied heerscht vooruitgang. Dit is niet alleen daar het geval waar kennis en weten schap worden beoefend ten nutte van 't algemeen, doch ook bij die zaken welke door de meesten worden over het hoofd gezien, en toch in haar soort niet alleen noodig, doch ook nuttig zgn in die oogenblikken des levens, wanneer de geest van ernstige bezigheden rustende, in vreugde en vroo- lijkheid verpoozing zoekt. Zoo herinneren wij ons feesten en partijen vroeger door ons bijgewoond; dan was er ja keur van spijzen en dranken, doch zoo men niet onder de door de natuur bevoorrechten behoorde in wat men vryheid van spreken en handelen, gevatheid lot het debiteeren van aardig heden en zooal meer noemt, dan ontbrak op zoo menig samenzijn juist datgene wat geest en leven aan 't feest moet bijzetten. Ook daarin is thans het doet ons genoegen zulks te kunnen consta- teeren vooruitgang gekomen, en niemand, als geïnviteerde op eene partij, van welken aard ook, verschijnende, behoeft verlegen te staan, waar thans voor ieder de gelegenheid bestaat zich to voorzien van naar zijne krachten en positie inge richte zaken in poëzie of proza, zoodat, waar men vroeger zich moest vermaken met een paar alle- daagsche gezelschapsspelen, er nu bijna geen feest is, waar niet iets nieuws van het meest uiteen- loopende genre verschijnt. Doet dat den feeste lingen genoegen, zij brengen voorzeker met ons hulde aan hem, die voor zijne bemoeiingen op het gebied van feestvieren ruim het zijne bij bracht om de oude sleur te doen verlaten, en door het leveren van degelijke stukken zich eene welverdiende reputatie heeft verworven. Wij kunnen wat ons betreft verklaren, in ons vaderland nooit degelijker en vollediger ver zameling op dat gebied te hebben aangetroffen dan bij den heer J. A. Weinbeck, boekhandelaar, Spui te Rotterdam. Ieder vindt er wat van zyne gading, steeds iets nieuws en altijd iets goeds. En daarom gelooven wij ieder, die tot gepaste feest vreugde wil bijdragen, een wezenlijken dienst te doen, met op bovenstaande inrichting te wijzen, verzekerd zijnde dat zich niemand beklagen zal, van ook in dit genre mei den zoo degelijken vooruitgang kennis te hebben gemaakt. N. R echtzaken. In de correctioneele zitting der rechtbank van 16 April zijn de volgende vonnissen gewezen W. K., te Woubrugge, wegens tweemaal diefstal te hebben gepleegd onder verzachtende omstandig heden, tot eene gev. van 1 m. in eenzame opslui ting te ondergaan. N. v. d. G. en C. P., te Katwijk, de eerste wegens het opzetten tot weer spannigheid, en bovendien beiden wegens rebellie, ieder tot eene gev. van 6 w., in eenzame opsluiting te ondergaan. J. T., te Woerden, wegens ont duiking der belasting op de hondetf, tot eene geldb. van ƒ6 of 4 d. gev. C. S. F., te id., wegens id., tot eene geldb. van 5 of 1 d. gev. J. J. P., te id., wegens id., tot eene geldb. van 6 of 1 d. gev. W. F. H. M. L. en H. H., te Leiden, wegens id., vrijgesproken.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2