LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4656. A0. 1875. Zaterdag 17 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leklcn per 8 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Kohier der plaatselijke directe belasting, 1875. BURGEMEESTER en VVETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N®. 85) Doen te weten, dat het Kohier der plaatselijke directe belasting over 1875 op heden voorloopig is vastgesteld, «n van den Oden tot en met den 20sten April aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (fmancieele afdeeling), van 40 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 April 4875. LEIDEN, 16 April. £De in het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent de herziening der kiestabel betoogde wen- scheltjkheid, om Leiden tot een enkel district te maken, wordt door den minister van binnenlandsche zaken beantwoord met de opmerking dal, wanneer men tot enkele districten wilde terugkeeren, de maatregel overal zou moeten worden ingevoerd en de toepassing daarvan op een enkel district, ge lijk ten aanzien van Leiden wordt voorgesteld, willekeurig zou zijn. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Batavia en Padang door mid del van het stoomschip Celebes, waarvan het ver trek uit het Nieuwediep op 25 dezer is bepaald. De gedrukte slukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 24sten en de brieven den volgenden dag 's morgens per eersten trein aan Den Helder aangekomen te zijn. Door Gedep. Staten van Noord-Holland is met ingang van 1 Mei benoemd tot adjunct commies der lsle klasse ter provinciale griffie, in de plaats van den heer Mr. F. Der Kinderen Fz., onlangs eervol ontslagen, de heer A. A. Land, doctorandus in de rechten aan de Leidsche hooge- school. Voor de akte in de Hoogduitsche taal had den zich gisteren in Den Haag aangemeld 8 candidalen, die allen werden toegelaten, de heeren P. J. Bom en G. Wesseldijk uit LeidenM. S. Briedé, H. W. Hoefsmit, A. Krekel, J. M. A. Nahuys, A. Th. Wulfïraat, uit Rotterdam; W. Cramer uit Lisse. Van de vijf candidalen voor het teekenen werd de heer J. D. Rijk, uit Leiden, toegelaten. Men maakt ons opmerkzaam op eene min der juiste uitdrukking in ons hoofdartikel van eergisteren. Bij het tot stand komen van het kanaal van Katwijk-aan-Zee zal namelijk de wan deling van vijf kwartier naar en van de badplaats niet tot een half uur, maar tot 6 minuten worden gereduceerd. Z. M. de Koning is door den vorst van Monaco benoemd tot ridder-grootkruis der orde van St.-Charles. Men verneemt dat Z. M. de Koning en H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenach elk f 1000 gegeven hebben voor de 8lachtofiers van den watersnood op Java. Door de rechtbank te Arnhem is voor de vacature van kantonrechter te Nij kerk de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: 1°. Mr. J. J. Ermerins, griffier bij het kantongerecht te Zuidhorn; 2°. J. G. A. Van Zijst, griffier te Wijk-bij-Duurstede; 3°. Mr. B. Hulshof, griffier te Tiel. Gisteren is aan de hoogeschool te Groningen tot doctor in de wis- en natuurkunde bevorderd de heer W. Gleuns, geb. te Groningen. Door den minister van financiën is bepaald dat in dit jaar op den lsten Augustus een aanvang zal worden gemaakt met de afsluiting der kadastrale leggers, bedoeld in de wet van 29 Mei 1870 en in de wet tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. De gemeenteraad te Middelburg heeft de plannen tot aanleg van een droogdok door de firma Van Zeylen en Decker in den Dam aldaar met algemeene stemmen aangenomen. Aan de Nederlandsche kunstenaars (schilders, beeldhouwers, graveurs, architecten), phothograpen en lithographen is dezer dagen toegezonden eene circulaire met daarbij behoorende bescheiden, om hen uit te noodigen tot deelneming aan de ten toonstelling van kunstwerken. Zij, die deze slukken niet mochten hebben ontvangen, worden verzocht daarvan kennis te geven aan den voorzitter der hoofdcommissie, Prof. Dr. E. H. Von Baumhauer te Haarlem, opdat de toezending nog kunne plaats vinden. Te Brussel zal den 19den September e. k., des middags te 12 uren, in de groote zaal der academiën, in het museum, de vierde zitting van het internationaal congres van geneeskundigen geopend worden onder voorzitterschap van Dr. Vleminckx, president van de academie van geneeskunde. Dagelijks gedurende eene week zal eene zitting worden gehouden. Zoowel vreemde als Belgische geneeskundigen kunnen aan de dis- cussién deelnemen, indien zij na 1 Juli e.*k. van hun voornemen om het congres bij te wonen kennis geven aan het comité, waarvan Dr. Warle- mont algemeene secretaris is. Bij deze kennisge ving moet de som van 12.50 franken gevoegd worden, waarvoor aan de deelnemers een exem- plaiar zal worden gezonden van de handelingen van het congres. Dit jaar worden voor den tijd van ééne maand onder de wapenen geroepentot het houden van herhalingsoefeningen, respect, tegen 2 Juli en 3 Aug., de milicien-verlofgangers van de lich tingen van 1872 en 1873 van het reg. grenadiers en jagers en de 1ste, 3de, 4de, 6de, 7de, 8ste reg. infanterie; tegen 15 Mei de miliciens der lichting van 1873 van het reg. vesting-artillerie; tegen 16 Juli de verlofgangers van 1872 van het corps pontonniers. Voor oefeningen en troepenver- eenigingen op een nader vast te stellen tijdstipde miliciens van 1872 en 1873 van het 2de en 5de reg. inf., de miliciens van 1871 van hel 2de reg. huzaren, de miliciens van 1872 van de vesting-artillerie en van het bataljon mineurs en sap- peurs. De vóór 1 Juni gehuwde verlofgangers van 1871 blijven builen oproeping. Woensdag heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener conventie tusschen Nederland en België wegens de uitwisseling van postwissels. Te rekenen van 1 Mei wordt op de tele grammen voor Noord-Amerika, voor den afstand tusschen Londen of Brest en de kantoren van bestemming, een tarief per woord toegepast, het welk voor New-York f 1,25, voor de overige kan toren van f 1,25 tot f 2,20 bedraagt. Ook bestaat het vooruitzicht, dat binnenkort een dergelijk tarief in het verkeer met de Antillen, Britsch Guyana en Panama zal worden ingevoerd. Bij kon. besluit is aan J. Tamson, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van ontvanger der dir. bel. en acc. te St.- Anna-Parochie, behoudens aanspr. op pens., met dankbet. voor de diensten, door hem den lande bewezen gedurende 50 jaren. De luit.-ter-zee 1ste kl. J. F. Van Kervel, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van het toezicht over den marine-torpe- dodienst zoomede van het lidmaatschap der tor pedo-commissie, onder dankbet., en op nonactivi teit gesteld, terwijl de luit.-ter-zee 1ste kl. W. J. A Noltheoius en de luit.-ter-zee 2de kl. L. C. Rovers, L. P. D. Op ten Noort, L. J. K. A. Jeekel en J. A. P. Van Dorth in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord worden ge plaatst. Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden F. J. Heeris, tijdelijk leeraar aan die schoolgoedge vonden met ingang van 1 Mei: 1°. den kolonel, comm. van het corps mariniers, D. Vreedenberg, den luit-kolonel J. J. Soer, den kapt. 1ste kl. L. F. Geill en den off. van admin. Isle kl. H. F. X. Strengnaerts, laatstgem. onder toek. van den titul. rang van insp. van admin., wegens langd. dienst, den dirig. ofi.-van-gez. bij de zee macht H. J. Van Wessem, op verzoek, wegens langd. diensl, en den off. van adm. 1ste kl. B. M. E. Grevecoeur, wegens in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen te stellen 2°. te bevorderentot kol. comm. van het corps mariniers J. H. Stengel; tot luit.-kol. W. G. Tuning en L. F. Kempers; tot kapt. 1ste kl. D. G. W. Sutherland, F. A. Van Braam Houckgeest en M. G. Koning; lot kapt. 2de kl. P.Spanjaard, D. A. Van Vuuren en P. Dibbelz; tot kapt.-k war - tierm. 2de kl. D. A. G. Ebell, tot lsten luit., J. B. Verheytot dirig. off.-van-gez. bij de zee macht Dr. D. Hellema; tot off.-van-gez. 1ste kl. G. F. Rochat; tot off. van adm. 1ste kl. W. J. Medenbach en F. Hora Adema; tot off. van adm. 2de kl. P. K. S. Metman en N. W. Lasonder; en tot off. van adm. 3de kl. J. De Visser, K. J. Van den Bussche en F. Lensing; aan C. J.Feith, gew. referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, verleend een pens. ten laste van den Staat, ten bedrage van f 2900 'sjaars. Gemengd Nieuws. Gisteren heeft de kantonrechter te Gouda vijf fabrikanten, van welke vier binnen de gemeente woonachtig, schuldig verklaard aan het in dienst hebben van kinderen beneden den leef tijd van tien jaren en veroordeeldeen der fabrikanten, met aanneming van verzachtende om standigheden, tot eene boete van f 10, twee tot 25, een tot twee boeten ieder van f 25, en een tot drie van gelijk bedrag. De subsidiaire gevangenis straf is voor den eerste op 3, voor de overigen op 5 dagen voor iedere boete bepaald. Woensdag-avond omstreeks halfne- gen brak te Hiliegom een hevige brand uit in het woonhuis van den heer P. Stijnman, aan de Venneperlaan, welk perceel nagenoeg geheel ver nield werd. Naar rnen verneemt is gisteren ten huize van rnej. J. de J. in de Grootekerksbuurt te Dordrecht inbraak gepleegd, hoezeer men uit wendig geen sporen daarvan kon bemerken. Bij het ontwaken vond men de brandkast open en was een bedrag van p. m. f 400 daaruit ontvreemd, terwijl men de effecten onaangeroerd had gelaten. Bovendien heeft men in hetzelfde huis Woensdag morgen een doosje met goud- en zilverwerk vermist. Uit Dordrecht wordt gemeld: Eenigen tijd geleden zag de rede over Schliemann het

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1