wordt de voogdes wel verplicht haar pupil van een werkplaats weg te nemen, waar het te geven onderricht wordt belemmerd en de positie van den leerling onhoudbaar wordt gemaakt door toe doen of met schuld van den onderwijzer, onder wiens persoonlijk toezicht hij daar werkzaam moest zijn. De rechtbank heeft zich met die zienswijze vereenigd en het bewijs der door de eischeres gestelde feiten bevolen. Voor den Hoogen Raad, strafkamer, werd gisteren behandeld het beroep in cassatie, ingesteld door den gewezen directeur der Over- ijselsche Bank, J. Wolff, tegen een arrest van het prov. gerechtshof in Overijsel. Nadat de raadsheer Kalff rapport had uitgebracht, werd door Mr. A. De Pinto een middel van cassatie voorgedragen, bestaande in verkeerde toepassing van onderschei dene wetsartikelen, omdat de door het Hof, mee- rendeels echter niet op grond van wettige bewijsmid delen, als bewezen aangenomen feiten, verkeerdelijk zijn gequalificeerd als valschheid in geschriften van koophandel. Vanwege het O. M. is ook een mid del van cassatie voorgedragen, bestaande in schen ding van onderscheidene artikelen, wegens niet- veroordeeling ter zake van medeplichtigheid aan valschheid in bankpapier. Over 8 dagen zal het O. M. conclusie in deze zaak nemen. Te Fijenoord is gisteren een werk man der staatsspoorwegen, een alleen loopenden zandwagen willende tot stilstaan brengen, door het afschuiven van een hoop steenkolen, waarop hij stond, afgegleden, zoodat hij op de spoorstaven vallende den zwaren wagen over de beide beenen kreeg. Deerlijk gewond is hij naar het ziekenhuis overgebracht. E. W. B., schoenmaker, onder Oeken nabij Brummen wonende, sedert eenigen tijd aan waanzin lijdende, waarom men hem dan ook naar het krankzinnigengesticht te Zutfen wilde over brengen, is aan de waakzaamheid zijner huisge- nooten weten te ontsnappen en heeft, onder voorwendsel dat hij zeer wel was en naar zijn zwager in de nabijheid wilde gaan, dichtbij de woning van dezen, achter een heg zittende, zich het leven benomen door zich met een snoeimes eene diepe wonde in den hals toe te brengen. Vrijdag-middag geraakte in de nabij heid van het dorp Garderen een der arbeiders, werkzaam bij den aanleg der spoorlijn Amers foortZutfen, onder een zwaar beladen zand- wagen, met het gevolg dat zijne beide beenen verbrijzeld werden. Dienzelfden avond heeft de amputatie plaats gehad. Te Arnhem pleegden voor eenigen tijd eenige jongelieden uit den fatsoenlijken stand, bij het verlaten der school, op straat baldadigheid tegen een arme tachtigjarige vrouw. Dit had den noodlottigen afloop, dat de vrouw door een val haar heupbeen brak en onlangs, na een langdurig, hevig lijden, aan de gevolgen is overleden. Voor de arrond.-rechtbank te Zutfen stond dezer dagen terecht de drukker van het te Doesburg verschijnend blad Koning en Grond wet, wegens het feit dat in een advertentie zekere H. B. was genoemd Jacob De Vletter II. De recht bank, overwegende dal door dien naam geen bepaalde daad wordt te laste gelegd; dat de naam een scheldnaam kan zijn, maar niet is aangetoond dat zulks het geval is met den naam De Vletter; dat deze wel betrokken was bij het Rotterdamsehe oproer in 1868 en deswege veroordeeld werd, maar daardoor nog niet bewezen is, dat De Vletter en oproermaker woorden zijn van dezelfde betee- kenis, maar even goed daaronder volksleider of volksmenner kan worden verstaan, heeft den be klaagde van alle rechtsvervolging ontslagen, en ook den civielen eisch tot schadevergoeding van 100 den eischer ontzegd. Uit Zutfen wordt gemeld dat er in het laatst der afgeloopen week ernstige ongere geldheden plaats gehad hebben op de Nederl. landbouwkolonie Mettray, zoodat zelfs de hulp der politie werd ingeroepen om verdere gevolgen te voorkomen. In het huis van arrest en justitie te Assen zijn gevankelijk binnengebracht twee kolonisten uit de ryksgestichien Veenhuizen, de een, zekere N., beschuldigd te Veenhuizen brand te hebben gesticht en de tweede van medeplich tigheid. De vermoedelijke dader blyjfl voor alsnog •de misdaad ontkennen. In een buitengewoon politieblad wordt door den officier van justitie te Groningen opsporing, aanhouding en bericht verzocht van A. A. Roelin, oud 33 jaren, klerk te Groningen, die verdacht wordt van valschheid in een wissel, groot ruim 8000, ten nadeele van de Gelder- sche Credietvereeniging, den 8sten April jl. te De venter aan hem uitbetaald. In den avond van den 4den dezer werd de zoon van den landbouwer Timmermans, van Hagerhof, gelegen onder Venlo, terwijl hij met een paar dienstboden zijns vaders huiswaarts keerde, in de nabijheid der stad aangevallen, op den grond geworpen en zoodanig met messteken en sneden gewond, dat hij voor dood op de plaats bleef liggen. Het mocht aan de vereenigde navor- schingen van den commissaris van politie- en den wachtmeester der koninklijke maréchaussée na een langdurig en moeielyk onderzoek gelukken, den bedrijver dezer baldadigheid, zijnde zekere Jan Niessen, uit Tegelen, in handen te krijgen, die in het huis van arrest te Roermond is gebracht. De toestand van den lijder, hoewel buiten levensge vaar, is tot heden zorgwekkend. Zaterdag had te 's- Hertogenbosch het volgend ongeluk plaats. Nadat de knechts van den heer Jockin eene buitengewoon zware brandkast op een handwagen hadden geplaatst, om die naar de plaats van bestemming te vervoeren, beklom het vijfjarig zoontje van genoemden heer op een onbewaakt oogenblik den wagen, waardoor de brandkast kantelde en het kind verpletterd werd. Niettegenstaande spoedig verleende geneeskundige hulp mocht men er niet in slagen, de levensgeesten van het kind op te wekken. De heeren, bij het bekende duel be trokken, hebben berust in het vonnis, door de arrond.-rechtbank te Maastricht op 24 Maart jl. tegen hen gewezen. De hoofdbeschuldigde, die tot celstraf is veroordeeld, zal zich met een ver zoek om gratie tot Z. M. den Koning wenden. De heer C. E. Plugge, werktuigkun dige te Middelburg, schrijft in de Middelb. Ct. dat door hem een seinloestel is vervaardigd ten gebruike op spoorwegen. Dit toestel kan met ge ringe kosten worden in werking gebracht; het werkt des avonds even zeker als bij dag en waar schuwt den conducteur, als hij onoplettend is. Voor eiken trein is slechts één toestel noodig. De Amerikaansche kapitein Boyton is, met zijn zwemtoestel toegerust, in den tijd van 16 uren van Dover naar Boulogne, een af stand van 26 Engelsche mijlen, het Kanaal over gezwommen. Hij verliet Zaterdag-ochtend te 3 u. '15 m. Dover en stapte des avonds te halfacht te Boulogne aan wal, onder de luide toejuichin- hen eener saamgestroomde menigte. Postduiven, bij tusschenpoozen van het hem op een afstand volgend stoombootje en ook door hem zeiven opgelaten, brachten berichten te Dover en te Folkestone omtrent den zwemmer, of misschien juister den zeevaarder. Een dier duiven, te Fol kestone aangekomen, bracht de volgende tijding van hem zeiven: „Midden op 't Kanaal, 7 u. 13 m. 's ochtends. Ik vorder onder de gunstigste omstandigheden. Ik ben 14 mijlen van mijn punt van uitgang, volkomen in orde en ik rook. Kaap Gris-Nez is in 't gezicht." Geld- en efïectenmarlit- Am8terdam, van 4 tot 10 April. Eenige kleine varianten uitgezonderd, kan ons verslag over de laatste beursweek slechts weinig verschillen van dat der vorige week. Het geld is ruimer geworden, zoodat de prolongatie, na eerst op 3'/a pCt. gedaald te zijn, toch nog op 4 pCt. sluit, dus 1/a pCt. beneden den vorigen koers. Doch de geldbeleggingen voor de April-coupon schijnen grootendeels te zijn geëffectueerd en nu was er van de opgewektheid en de betrekkelijke levendigheid van den, handel die wij verleden week konden constateeren, weinig of niets meer over gebleven de handel en de variatiën waren over 't geheel van weinig beteekenis. Van onze binnenlandsche waarden valt alleen te vermelden eene rijzing van 1 »/2 pCt. in Aand. Holl. IJzeren-Spoorweg, 1/2 pGt. in Aand. Neder- landsch-Indische Spoorweg en de dobbering van Aand. Exploitatie-maatschappij, die van 102,/a tot 10b1 li rezen om 104 pCt. te sluiten. Voorts een achteruitgang van Aand. Handelmaatschappij van 7/a, van 4>/a pGt. oblig. Boxtel-Wezel van 1 pCt. Van de buitenlandsche fondsen waren de Rus sische Staats- en de meeste Spoorwegfondsen stationair, met uitzondering van groote Russische Spoorweg-aandeelen, waarvan voor Russische re kening gekocht werd, zoodat de prijs was f2b6ljs of f 3 hooger slechts dan verleden week, nadat die reeds 257 geweest was; ook oblig. Brest-Grajewo vorderden ]/a pCt., terwijl Kiew-Brest f 1 ver loor. Oostenrijksche fondsen waren flauw, alsmede Portugeezen, die */a pCt. achteruitliepen. Aanvan kelijk waren Spanjaards gunstig gestemd en rezen de Buitenlandsche tot 23, de Binnenlandsche tot 483/e, om echter resp. weder 22*/4 en 18 pCt. te sluiten. Zoo konden ook Egypte en Turkije de reeds be haalde winst van 6/g pCt. niet behouden en sluiten slechts met een avance van >/g en '/4 pCt. boven verleden week. Golumbianeri liepen 5/8 pCt. terug, doch Peruanen wonnen circa 1 pCt. Het scheen dat Louisiana Levee's de vooruitgaande beweging der vorige week krachtig zouden voortzetten en zij bereikten reeds den prijs van 29'/4 pCt., toen zij door wind-realisatiën werden teruggedrongen en nu op 27'/a pCt. sluiten. Noord-Amerikaansche Staats-obligatiën sluiten, bij gemis aan handel, circa i/j pCt. lager. In Noord-Amerikaansche spoorwegfondsen was de handel uitgebreider, niet wat betreft de groote kapitalen maar het aantal der omzettingen. Onder- tusschen blijft die markt uiterst gevoelig, zoodat de prijzen bij de minste vraag betrekkelijk veel rijzen, bij eenig aanbod terstond dalen. Vandaar dat de variatiën belangrijker waren dan bij een normalen toestand der markt bij den kleinen omzet zou kunnen worden verwacht en men allicht uit de rijzing en daling van verschillende soorten de gevolgtrekking zou maken dat er heel wat in moet zijn omgegaan. Het voornaamste dat wij op te teekenen hebben is de daling van West Wisconsin Spoorweg-obligatiën van 43f/a op 35 pCt., en van gestempelde Missouri-Kansas-Texas-obligatiën van 341 /4 op 32' /4 pCt. De eerste daalden op berichten dat de onbetaalde coupons zullen worden geconverteerd, de laatste wegens volslagen gemis aan buitenlandsche kooporders, die onmisbaar schynen om den prijs dezer fondsen te souteneeren. BUITENLAND. Ouitschland. De Allg. JSordd. Ztg. doet uitkomen dat het wisselen van nota's tusschen Duitschland en België in geenen deele de Belgische pers gold, doch wel de wijze waarop personen in officieelen werk kring in België zich in de aangelegenheden van Duitschland mengden. Met het oog op de Bel gische wetgeving werd dientengevolge aangevoerd, dat eene wetgeving, die pogingen van onderhoo- rigen eens Staats tegen de veiligheid van per sonen en den inwendigen vrede van een anderen Staat niet straft, gebrekkig is, wijl zij niet strekt ter handhaving der volkenrechtelijke verplichtin gen. De Berlynsche Post verklaart thans, dat haar artikel van 9 dezer slechts eene objectieve be schouwing was van den huidigen politieken toe stand, en dat aan dit artikel alle officieele of officieuse inblazingen vreemd waren. De directie der Frank/. Ztg. heeft hare boeken en administratieve papieren, die door de politie in beslag waren genomen, denzelfden avond terugontvangen. De beambte, met de inbeslagne ming belast, had zich vergist. Hij moest niet hebben de boeken van de administratie der Frank/. Ztg., maar van die der Sociéteits-druk kerij, waar dat blad wordt gedrukt. Het betrof ook eene zaak, waarmede het blad niets te maken had. Er heeft namelijk een rechterlijk onderzoek plaats, waarbij het een en ander moet geconsta teerd worden omtrent de uitgave van een schot schrift, in Januari 1874 onder den titel: „Waar zijn de vijf milliards gebleven?" aldaar gedrukt, en om dat te constateeren had de rechter ook geen last gegeven om iets in beslag te nemen, maar alleen om inzage te vragen. Men verneemt dat de geestelijke, bij wien dezer dagen een man om reisgeld had gevraagd ten einde Bismarck te gaan doodschieten, was mgr. Szoldorski. De aanvrager schijnt nog niet gevonden te zijn.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2